Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.725
Likes
50.764
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι μια κριτική που σου αγγίζει τη ψυχή.
Eίναι μια κριτική που δεν κατάλαβα. Αφορά ένα πίθηκο που απέδρασε κι έγινε αστροναυτης; Ένα παιδί με σύνδρομο down που γίνεται μάρτυρας σε εισβολή καμηλοπαρδάλων σε 7eleven; Αφορά τα πιο ποταπά ένστικτα του Τρουχίγιο, το γκολ του Βαζέχα στο Άμστερνταμ, τον αγώνα ενός μετανάστη από το Ανατολικό Τιμόρ να μάθει μανδαρίνικα, μια στρίπερ με αλτσχάιμερ, μια γυναίκα της διπλανής πόρτας που δε βρίσκει πού να κάνει πιλάτες, τα flower wars των Μάγιας;

Η ταινία ειναι δευτερεύον.
Όχι σε μια συζήτηση για ταινίες. Όχι για μένα. Αλλά χαίρομαι που υπάρχει αντίθετη άποψη, food for thought.

“As bestas” η επιστροφή του ισπανικού θρίλερ. Στην αρχή όταν είδα τον τίτλο είπα θα είναι πορτογαλικό, όμως διεξάγεται στη Γαλικία όπου υπάρχει έντονη επιρροή από την πορτογαλική γλώσσα. Ένα ζευγάρι Γάλλων μετακομίζει σε μια αγροτική περιοχή της Γαλικίας και η κόντρα με τους ντόπιους δεν αργεί. Συγκλονιστική αληθινή ιστορία που δείχνει τα κόμπλεξ και την κακία που μπορεί να βγάλει ο εντελώς ακαλλιέργητος άνθρωπος κυρίως όταν άγεται και φέρεται από το χρήμα.
Πού τη βρίσκουμε αυτή;
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.421
Eίναι μια κριτική που δεν κατάλαβα. Αφορά ένα πίθηκο που απέδρασε κι έγινε αστροναυτης; Ένα παιδί με σύνδρομο down που γίνεται μάρτυρας σε εισβολή καμηλοπαρδάλων σε 7eleven; Αφορά τα πιο ποταπά ένστικτα του Τρουχίγιο, το γκολ του Βαζέχα στο Άμστερνταμ, τον αγώνα ενός μετανάστη από το Ανατολικό Τιμόρ να μάθει μανδαρίνικα, μια στρίπερ με αλτσχάιμερ, μια γυναίκα της διπλανής πόρτας που δε βρίσκει πού να κάνει πιλάτες, τα flower wars των Μάγιας;


Όχι σε μια συζήτηση για ταινίες. Όχι για μένα. Αλλά χαίρομαι που υπάρχει αντίθετη άποψη, food for thought.


Πού τη βρίσκουμε αυτή;
Άμα γράψω οποιαδήποτε αναφορά σε υπόθεση για τη συγκεκριμένη ταινία απλά θα την κάψω γιατί ο αποδέκτης θα νομίζει ότι ανήκει στο ρομαντικό δράμα που καμία σχέση. Τα θέματα που αγγίζει είναι ανεξάντλητα και προσωπικά για τον κάθε ένα. Δεν έχει σημασία η πλοκή, πρέπει κάποιος να τη δει για να το αντιληφθεί. Δεν είναι ταινία που πας για να δεις τι θα γίνει.
Προτιμώ να μην κάνω κανένα σπόιλερ σε μία τέτοια ταινία όπως δεν θα ήθελα και εγώ να πάθω σπόιλερ (και ναι, η υπόθεση στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι σπόιλερ, αμα πω τι νομίζω εγώ ότι δείχνει την κατέστρεψα), όποιος μπήκε στην περιέργεια από όσα έγραψα, μπορεί να ψάξει περαιτέρω. Δεν είμαι επαγγελματίας κριτικός και δεν έχω κάποια υποχρέωση να αναφέρω υπόθεση, εφόσον νομίζω ότι μπορεί να χαλάσω τη φάση για όποιον ενδιαφέρεται να τη δει.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.725
Likes
50.764
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άμα γράψω οποιαδήποτε αναφορά σε υπόθεση για τη συγκεκριμένη ταινία απλά θα την κάψω γιατί ο αποδέκτης θα νομίζει ότι ανήκει στο ρομαντικό δράμα που καμία σχέση. Τα θέματα που αγγίζει είναι ανεξάντλητα και προσωπικά για τον κάθε ένα. Δεν έχει σημασία η πλοκή, πρέπει κάποιος να τη δει για να το αντιληφθεί. Δεν είναι ταινία που πας για να δεις τι θα γίνει.
Προτιμώ να μην κάνω κανένα σπόιλερ σε μία τέτοια ταινία όπως δεν θα ήθελα και εγώ να πάθω σπόιλερ (και ναι, η υπόθεση στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι σπόιλερ, αμα πω τι νομίζω εγώ ότι δείχνει την κατέστρεψα), όποιος μπήκε στην περιέργεια από όσα έγραψα, μπορεί να ψάξει περαιτέρω. Δεν είμαι επαγγελματίας κριτικός και δεν έχω κάποια υποχρέωση να αναφέρω υπόθεση, εφόσον νομίζω ότι μπορεί να χαλάσω τη φάση για όποιον ενδιαφέρεται να τη δει.
Δεν πρότεινα να κάνεις σπόιλερ, μπορείς να πεις κάτι που βλέπει κάποιος στα πρώτα 30'' της ταινίας, πχ η ταινία αφορά μια οικογένεια του Μεξικού στην κρίση της δεκαετίας του '70. Δίνει μια ιδέα της εποχής και του θέματος, όχι της υπόθεσης. Υποχρεωμένη δεν είσαι για τίποτε, την άποψή μου λέω για το ότι δεν κατάλαβα καν τι αφορά η ταινία, δεν υπάρχει υποχρεωτικότητα. Είναι προφανές πως η ταινία σου προκάλεσε έντονα συναισθήματα, για μένα είναι κρίμα να μην ξέρει ο αναγνώστης καν το θέμα, αλλά σε άλλους μπορεί να κάνει κι έτσι.

Peace ☮ .
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για το Past lives(Περασμένες ζωές)

......ο καθένας κριτικάρει και σχολιάζει με τον δικό του τρόπο,
η ταινία "παρακολουθεί"τις ζωές δύο παιδικών φίλων ,αγοριου- κοριτσιού,που βρέθηκαν σε διαφορετικές ηπείρους ,άλλους κόσμους εξ ανάγκης...

Οι ερμηνείες και τα πλάνα είναι όντως εξαιρετικά,αλλά πέραν αυτού δεν μπορώ να πω ότι η ταινία με καθήλωσε.
Γλυκόπικρη,ρομαντική,καλή,συναισθηματική,που μπορεί να ακουμπήσει στον καθένα μας
αλλά μέχρι εκεί...
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Οι ερμηνείες και τα πλάνα είναι όντως εξαιρετικά,αλλά πέραν αυτού δεν μπορώ να πω ότι η ταινία με καθήλωσε.
Γλυκόπικρη,ρομαντική,καλή,συναισθηματική,που μπορεί να ακουμπήσει στον καθένα μας
αλλά μέχρι εκεί...
Με βρίσκεις σύμφωνη!
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Κι εγώ το ίδιο. Μια ταινία με αρκετά όμορφα πλάνα και καλές ερμηνείες. Δεν είναι μια ταινία που νομίζω ότι θα μου μείνει. Βέβαια επειδή παίζει πολύ με το συναίσθημα, έχει να κάνει και με τη φάση που θα σε "βρει" πιστεύω. Μια κοπέλα παραδίπλα πλάνταξε στο κλάμα και μετά που την πέτυχα στο μετρό ακόμα έκλαιγε! :shock:
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.493
Likes
5.473
Από τότε που είδα τρέιλερ με άσχημο σποιλερ κατ' εμέ δεν ξαναβλεπω τρέιλερ παρά μόνο σε ταινίες που δεν παίζει ρόλο
Μαρτυριάρη.
Τι άλλο θα μπορούσαν να βάλουν στο τρέιλερ (αφού δεν είχαν) για να πουλήσει αυτό το φέσι;
Επιπλέον όλο το διαδίκτυο το είχαν κατακλύσει με google επιθετικά σποτάκια επί βδομάδες.
Πρέπει να είσαι συναισθηματικά ράκος για να ταυτιστείς έστω και λίγο με τα δρώμενα της ταινίας. Αν μπορείς να την πεις ταινία. Η δε πρωτοτυπία του σεναρίου στον πάτο. Προβλέψιμη 100%.
Έπρεπε να είχαν ένα tanto σε κάθε θέση δώρο, για χαρακίρι κατά τη διάρκεια η στο τέλος της περιπέτειας.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Occupation 101
Ένα ντοκιμαντέρ του 2006 για την Παλαιστίνη και το Ισραήλ. Δυστυχως επίκαιρο. Αμερικανικής παραγωγής και παρολ’ αυτά αντικειμενικό, κατάλληλο για αρχάριους στο θέμα, θίγει όλα τα ζητήματα και τα βάζει στη θέση τους. Για να μη ξαναγυρίσει κανένας να πει ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Μάλιστα μιλούν και πολλοί Εβραίοι. Γενοκτονία est 1948.
 

kokobloko

Member
Μηνύματα
12
Likes
136
Ταξίδι-Όνειρο
Argentina
Occupation 101
Ένα ντοκιμαντέρ του 2006 για την Παλαιστίνη και το Ισραήλ. Δυστυχως επίκαιρο. Αμερικανικής παραγωγής και παρολ’ αυτά αντικειμενικό, κατάλληλο για αρχάριους στο θέμα, θίγει όλα τα ζητήματα και τα βάζει στη θέση τους. Για να μη ξαναγυρίσει κανένας να πει ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Μάλιστα μιλούν και πολλοί Εβραίοι. Γενοκτονία est 1948.
Εγω συμφωνω μ αυτο το σχολιο που βρηκα στο IMDb: Ratings, Reviews, and Where to Watch the Best Movies & TV Shows
Pure Propaganda
linkamo18 August 2018
I am a PhD student who is doing my dissertation on the trauma that Israelis and Palestinians face from each other. In all of my research, I have never seen such one-sided garbage as this film. Omeish and Omeish place the entire blame of the Israeli-Palestinian Conflict on the Jews alone, and even argue that there was no enmity between Jews and Arabs before this conflict, which is a narrative that contradicts centuries of scholarly research. Many of the interviews with people like Noam Chomsky and Christian humanitarian workers are crudely chopped, making me wonder what else they said that perhaps didn't fit their narrative. They do this while trying to pull every emotional string they can tug on, even invoking the notion that Israeli Jews are intentionally persecuting Christians, knowing that this is the likely demographic of Americans who will be watching this video. My hope is that anyone who watches this documentary already has a baseline understanding of the roles that Israelis and Palestinians have both played in this conflict, because this documentary is nothing more than agenda-laden propaganda.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.268
Μηνύματα
885.764
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom