Κινηματογραφική κουβέντα....

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Φιλε μου αυτες τις μερες ειδα τις ταινιες που αναφερεις. Το The Man from Nowhere ειναι μια καλη περιπετεια οντως αλλα σημερα ειδα το The Chaser το οποιο οπως ειπες και εσυ ειναι παρα πολυ καλη ταινια!! Δεν το περιμενα αλλα πραγματικα με ενθουσιασε!! Εαν εχεις να προτεινεις και καποια αλλη κορεατικη, εδω ειμαστε!;)
Χαίρομαι που σου άρεσε το Chaser γιατί προσωπικά από όλες τισ κορεάτικες και όχι μόνο τη θεωρώ από τις κορυφαίες. Σου γράφω κάποιες που μου έρχονται γρήγορα στο μυαλό και αν θυμηθώ κάτι άλλο, όπως είπες και εσύ εδώ είμαστε.
Υποθέτω θα έχεις δεί το Oldboy (το γράφω όπως και να έχει) που είναι ταινιάρα.
Το Sympathy for Mr. Vengeance που μαζί με το Oldboy και το Lady Vengeance συνθέτων την τριλογία εκδίκησης (δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους) του ίδιου σκηνοθέτη. Προσωπικά το Lady Vengeance δε μου άρεσε σε σχέση με τις άλλες δυο που τις βρήκα πολύ καλές. Audition το οποίο είναι ωραίο θρίλερ. Parallel Life, Memories of Murder και A Bittersweet Life είναι κάποιες που μου έρχονται στο μυαλό και μου άρεσαν.
 
Last edited by a moderator:

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Υποθέτω θα έχεις δεί το Oldboy (το γράφω όπως και να έχει) που είναι ταινιάρα.
Το Sympathy for Mr. Vengeance που μαζί με το Oldboy και το Lady Vengeance συνθέτων την τριλογία εκδίκησης (δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους) του ίδιου σκηνοθέτη. Προσωπικά το Lady Vengeance δε μου άρεσε σε σχέση με τις άλλες δυο που τις βρήκα πολύ καλές. Audition το οποίο είναι ωραίο θρίλερ. Parallel Life, Memories of Murder και A Bittersweet Life είναι κάποιες που μου έρχονται στο μυαλό και μου άρεσαν.
Σωστα υπεθεσες για το Oldboy!;)
Σημειωνω τις ταινιες που προτεινεις και θα επανελθω με εντυπωσεις!!
Ευχαριστω!;)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
5/5
 
Last edited by a moderator:

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Ταινιάρα το Oldboy. Έχει δει άραγε κανείς την ρωσική "Επιστροφή"(Vozvrashcheniye);
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Το έχω δει, αν δεν το έχεις δει, δες το, η ταινία με την απλότητά της και τη λακωνικότητά σε όλους τους τομείς, περιεργάζεται ένα σχετικά σύνηθες θέμα πολύ διαφορετικά και έντονα, τα χρώματα της ταινίας ταιριάζουν απόλυτα.
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Είδα το Carlos. Πολύ καλός ο Εdgar Ramirez. Θα ήθελα οπωσδήποτε να δω και την έκδοση των 300 λεπτών.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Εχθές, είδα μία ταινία που νομίζω ότι αξίζει να συζητηθεί στο ταξιδιωτικό φόρουμ: Rio!
Άλλη μία επιβεβαίωση ότι τα κινούμενα σχέδια και το animation πηγαίνουν από το καλό στο καλύτερο. Το είδα σε 3D και εντυπωσιάστηκα τόσο πολύ από τα υπέροχα χρώματα και τη φαντασμαγορία του animation που δεν έχω συγκρατήσει καμία αστεία ατάκα, όπως συνηθίζω.
Το αποτέλεσμα, φυσικά, είναι ότι από εκεί που άκουγα καρναβάλι του Ρίο και έπληττα και έφριττα, τώρα το βρίσκω έως και ελκυστικό.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Είδα το Carlos. Πολύ καλός ο Εdgar Ramirez. Θα ήθελα οπωσδήποτε να δω και την έκδοση των 300 λεπτών.
Είδα κι εγώ το Κάρλος. Πολύωρο, φλύαρο, πληκτικό, κακή μουσική. Αναπαράγει την εικόνα του φαλλοκράτη, νάρκισσου, πολεμοχαρή τρομοκράτη, αλλά μοιάζει άπειρος σκηνοθετικά. Χρειάζεται ένα γερό editing, οπωσδήποτε.
Ο ηθοποιός είναι, όντως, καλός.

Αστείος διάλογος από την ταινία:
Κάρλος: ''Τι είναι αυτό; Αυτή είναι γυναίκα. Δεν θέλω γυναίκα στην ομάδα μου''.
Παλαιστίνιος: (γέλιο)''Αυτή δεν είναι γυναίκα...''.
Κάρλος: ''Τι είναι τότε;''.
Παλαιστίνιος:''Είναι γερμανίδα φεμινίστρια''.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ έχω δει την 5ωρη έκδοση.Εϊναι φλύαρο ώρες-ώρες και ιδιαίτερα στο δεύτερο μισό του.Είναι όμως με διαφορά και η πιο φιλότιμη προσπάθεια καταγραφής αυτού του αμφιλεγόμενου χαρακτήρα.

Ο Ramirez με εξέπληξε πολύ ευχάριστα και με άφησε άναυδο με την φυσικότητα που μιλούσε τόσες διαφορετικές γλώσσες.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ο Ramirez με εξέπληξε πολύ ευχάριστα και με άφησε άναυδο με την φυσικότητα που μιλούσε τόσες διαφορετικές γλώσσες.
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Υπήρχαν, όμως, στιγμές που αμφέβαλα για το πόσο πραγματική μπορεί να ήταν η γλωσσομάθειά του. Η ταινία δείχνει ότι γνώριζε καλά πολλές γλώσσες: μέχρι και τη γλώσσα του Σουδάν, δηλαδή.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δεν υπάρχει θεός στην θρησκεία τους, δεν τον θέλουν ανάμεσά τους. υπάρχουν μόνο διάολοι. ας είναι καταραμένοι όλοι όσοι προβαίνουν σε τέτοιες πράξεις..
 
Last edited by a moderator:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Υπήρχαν, όμως, στιγμές που αμφέβαλα για το πόσο πραγματική μπορεί να ήταν η γλωσσομάθειά του. Η ταινία δείχνει ότι γνώριζε καλά πολλές γλώσσες: μέχρι και τη γλώσσα του Σουδάν, δηλαδή.
Το πιθανότερο είναι ότι δεν την γνώριζε.Η φυσικότητα με την οποία την μιλούσε λοιπόν σημαίνει ότι είναι ταλαντούχος,αν όχι ηθοποιός γιατί ο χρόνος θα το δείξει αυτό,τουλάχιστον υποκριτικός.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.919
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom