Κινηματογραφική κουβέντα....

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Από την περσινή σεζόν

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ (EL SECRETO DE JUS OJOS)
Βραβεύτηκε με Όσκαρ Ξενόγλωσσης Ταινίας 2010 (εκπροσωπώντας την Αργεντινή)



την προτείνω ανεπιφύλακτα...


Συμφωνώ απόλυτα, πολύ καλή επιλογή και προσωπικά θεωρώ πως διαφέρει από τις συνεχείς αηδίες που βγάζει το hollywood με το τσουβάλι.
 
Last edited by a moderator:

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Από την περσινή σεζόν

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ (EL SECRETO DE JUS OJOS)
Βραβεύτηκε με Όσκαρ Ξενόγλωσσης Ταινίας 2010 (εκπροσωπώντας την Αργεντινή)



την προτείνω ανεπιφύλακτα...


Ωραια ταινια συνδιαζοντας το παρελθον με το παρον. Τον ερωτα των πρωταγωνιστων και την εξιχνιαση μιας υποθεσης.;)
 
Last edited by a moderator:

Georgia1979

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Εγώ θέλω πολύ να δω την ταινία "Η Απώλεια" (ο πρωτότυπος τίτλος είναι Rabbit Hole). Το ξέρω ότι θα είναι βαριά, αλλά το θέμα της (πώς μπορεί να συνεχίσει να ζει ένα ζευγάρι όταν χάσει το μικρό παιδί του) μου φαίνεται πολύ συγκινητικό.

Στο IMdb η ταινία έχει βαθμολογία 7,5 και η Κίντμαν είναι υποψήφια για Όσκαρ για το ρόλο της σε αυτή την ταινία. Ε, κάτι λένε αυτά...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω ειδα the art of travel...Πολυ μετριο αλλα και μονο που δειχει Ματσου Πιτσου μετραει.
Σημερα θα δω ενα Map Of Saturday...εινα κατι σαν ντοκυμανταιρ-μαρτυρια-βιογραφια απο backpackers...εχει πλακα λιγο που ειδα....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγώ θέλω πολύ να δω την ταινία "Η Απώλεια" (ο πρωτότυπος τίτλος είναι Rabbit Hole). Το ξέρω ότι θα είναι βαριά, αλλά το θέμα της (πώς μπορεί να συνεχίσει να ζει ένα ζευγάρι όταν χάσει το μικρό παιδί του) μου φαίνεται πολύ συγκινητικό.

Στο IMdb η ταινία έχει βαθμολογία 7,5 και η Κίντμαν είναι υποψήφια για Όσκαρ για το ρόλο της σε αυτή την ταινία. Ε, κάτι λένε αυτά...
Την ταινία τη βρήκα μέτρια και την Κίντμαν απλά καλή στο ρόλο της,όχι συγκλονιστική τόσο ώστε να είναι υποψήφια για Οσκαρ,όσο για το "βαριά"ταινία που λές ....σίγουρα είναι μελαγχολικό και συγκινητό το θέμα που πραγματεύεται αλλά ο χαρακτηρισμός"βαριά"ταινία πάει γάντι στο"biutiful"!πολύ βαρειά ταινία αλλά ταυτόχρονα πολύ δυνατή!!και συγκλονιστική η ερμηνεία του Χαβιέ Μπαρδέμ!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ο χαρακτηρισμός"βαριά"ταινία πάει γάντι στο"biutiful"!πολύ βαρειά ταινία αλλά ταυτόχρονα πολύ δυνατή!!και συγκλονιστική η ερμηνεία του Χαβιέ Μπαρδέμ!
την ξέχασα εντελώς αυτή τη ταινία! τρελαίνομαι για Μπαρδέμ:bounce:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Έχει πάρει αρκετά βραβεία φέτος ο Μπαρδέμ για το Biutiful αλλά στα Όσκαρ προβλέπεται μάλλον να το χάσει από τον Κόλιν Φέρθ ("Ο Λόγος του Βασιλιά").
Το Rabbit Hole δεν το έχω δει ακόμα, και για μένα βαριά είναι η ταινία γιατί πραγματεύεται ένα δύσκολο και ευαίσθητο θέμα, την Κίντμαν τη θεωρώ καλή ηθοποιό από τότε που ερμήνευσε την Βιρτζίνια Γουλφ στις Ώρες. Μοναδική.

Η δική μου πρόταση είναι το Blue Valentine. Οσκαρικές ερμηνείες και οι δυο (Γκόσλινγκ- Ουίλιαμς), ο πρώτος δεν πλασαρίστηκε στη 5άδα- απορώ γιατί- ενώ η δεύτερη αναμένεται να την παρασύρει η λαίλαπα του Black Swan και να χάσει από την ομολογουμένως καλή ερμηνεία της Νάταλι Πόρτμαν.

Τον κακό χαμό για το The Social Network δεν καταλαβαίνω φέτος, αλλά γούστα είναι αυτά...
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχει πάρει αρκετά βραβεία φέτος ο Μπαρδέμ για το Biutiful αλλά στα Όσκαρ προβλέπεται μάλλον να το χάσει από τον Κόλιν Φέρθ ("Ο Λόγος του Βασιλιά").
Το Rabbit Hole δεν το έχω δει ακόμα, και για μένα βαριά είναι η ταινία γιατί πραγματεύεται ένα δύσκολο και ευαίσθητο θέμα, την Κίντμαν τη θεωρώ καλή ηθοποιό από τότε που ερμήνευσε την Βιρτζίνια Γουλφ στις Ώρες. Μοναδική.

Η δική μου πρόταση είναι το Blue Valentine. Οσκαρικές ερμηνείες και οι δυο (Γκόσλινγκ- Ουίλιαμς), ο πρώτος δεν πλασαρίστηκε στη 5άδα- απορώ γιατί- ενώ η δεύτερη αναμένεται να την παρασύρει η λαίλαπα του Black Swan και να χάσει από την ομολογουμένως καλή ερμηνεία της Νάταλι Πόρτμαν.

Τον κακό χαμό για το The Social Network δεν καταλαβαίνω φέτος, αλλά γούστα είναι αυτά...

Ούτε κι εγώ το καταλαβαίνω! και φυσικά δεν πρόκειται να δω την ταινία:clap::clap:
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
ούτε εγώ καταλαβαίνω το σάρωμα βραβείων απο το social network!! έλεος!
είχα δει τις χρυσές σφαίρες στο νόβα και τα sag awards και μου έιχαν πέσει τα μαλλιά! καλύτερη σκηνοθεσία και παραγωγή και σενάριο αυτη η ταινία και όχι ας πούμε το inception?????? ευτυχώς που στα βρετανικά βραβεία εκτιμήθηκε περισσότερο το έργο του νόλαν.. αν πάρει και τα όσκαρ το network θα παρανοήσω! χίλιες φορές ο λόγος του βασιλιά.
πάντως η portman καλώς έχει κερδίσει τόσα βραβεία, ήταν υπέροχη στο έργο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
πάντως η portman καλώς έχει κερδίσει τόσα βραβεία, ήταν υπέροχη στο έργο.
Τελικά, μόνο σε εμένα δεν άρεσε ούτε η ερμηνεία της Portman, ούτε η ταινία? :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.920
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom