Κινηματογραφική κουβέντα....

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
"Το μερίδιο των αγγέλων" - Angels' share
Βρετανικός κινηματογράφος, σταθερή αξία για μένα, και Ken Loach. Η ταινία μια γλυκόπικρη κομεντί, δείχνει έναν πρωτότυπο τρόπο για να βγεις από το περιθώριο και την ανέχεια. Βλέπεται ευχάριστα, έχει γέλιο, έχει αρκετές καλές στιγμές και μια "έξυπνη" κομπίνα. Συνοδεύεται από ένα καλό μαλτ ουίσκι :clap:

Εννοείται πως την είδα μέσα στις γιορτές συνοδεία καλού malt.
Για εμένα είχε κι ένα παραπάνω ιδιαίτερο ενδιαφέρον,από τη μια γιατί ήθελα να δω πόσο πιστό θα είναι στο "χώρο" (π.χ. το σπάνιο malt mill που αναφέρεται είναι όντως ένα θρυλικό ουίσκι του οποίου δεν σώζεται ούτε σταγόνα σήμερα) κι επίσης για να δω τι θα αναγνωρίσω.

Ο δε whisky expert με το όνομα Rory McAllister δεν είναι άλλος από τον πραγματικό whisky expert Charles Maclean


από τον οποίο έχω την τύχη να διαθέτω ιδιόχειρη αφιέρωση...

 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εννοείται πως την είδα μέσα στις γιορτές συνοδεία καλού malt.
Για εμένα είχε κι ένα παραπάνω ιδιαίτερο ενδιαφέρον,από τη μια γιατί ήθελα να δω πόσο πιστό θα είναι στο "χώρο" (π.χ. το σπάνιο malt mill που αναφέρεται είναι όντως ένα θρυλικό ουίσκι του οποίου δεν σώζεται ούτε σταγόνα σήμερα) κι επίσης για να δω τι θα αναγνωρίσω.
Ήμουν σίγουρη ότι θα την έβλεπες... τι maltakias θα ήσουν αλλιώς;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Βλέπω ότι η Αγάπη του Χάνεκε είναι υποψήφια για 4 βραβεία(για 4 κατηγορίες),διόλου τυχαίο,χαρισματικός κορυφαίος σκηνοθέτης δεν κατάφερε να πάρει το όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας πρόπερσι με την γερμανική"λευκή κορδέλα"του αξίζει να το πάρει τώρα!αν όχι σε όλες τουλάχιστον σε μία -δύο κατηγορίες.

Την γνώμη μου για την ταινία την έχω πεί σε παλαιότερο πόστ,να αναφέρω ξανά ότι η ταινία στηρίζεται κατά μεγάλο μέρος στις έξοχες ερμηνείες και των δύο πρωταγωνιστών (παρά το προχωρημένο της ηλικίας τους)και του Τρεντινιάν και φυσικά της Ριβά η οποία είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετική.
Είναι συγκλονιστική!αφοπλιστική!σ έναν πολύ δύσκολο και απαιτητικό ρόλο και σε έργο που είναι περισσότερο"θεατρικό"μιά και διαδραματίζεται μέσα σ ένα διαμέρισμα,επομένως ο θεατής(όπως και ο σκηνοθέτης)επικεντρώνεται σε κάθε λεπτομέρεια των προσώπων,κάθε μορφασμός,κάθε σύσπαση του προσώπου,κάθε έκφραση πρέπει νάναι πάνω στο ρόλο επακριβώς!με κάθε λεπτομέρεια!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Για τη Ζωή του Πι έχει γράψει κανείς? Έξοχη ταινία από έναν υπέροχο σκηνοθέτη.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για τη Ζωή του Πι έχει γράψει κανείς? Έξοχη ταινία από έναν υπέροχο σκηνοθέτη.
Νομίζω μόνο εσύ και η underwater λίγες μέρες πριν που της άρεσε αλλά δεν ξετρελλάθηκε(αν θυμάμαι καλά:roll:)
Δεν την είδα ακόμα,αλλά μιά που είναι κι αυτή στις υποψηφιότητες και σκηνοθετημένη από τον Ανγκ Λι την έχω στα προσεχώς:clap:
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Εφυγε η Mariangela Melato, η κυρία του Ιταλικού κινηματογράφου.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Πέθανε η Ιταλίδα ηθοποιός Μαριάντζελα Μελάτο..

Από τις πιο ερωτικές γυναίκες του ιταλικού κινηματογράφου, διάσημη από τις ταινίες της Λίνα Βερτμίλερ

ΤΟ ΒΗΜΑ - Πέθανε η Ιταλίδα ηθοποιός Μαριάντζελα Μελάτο - πολιτισμός
Με το "έφυγε" αυτό εννοούσα και εγώ.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Βλέπω ότι η Αγάπη του Χάνεκε είναι υποψήφια για 4 βραβεία(για 4 κατηγορίες),διόλου τυχαίο,χαρισματικός κορυφαίος σκηνοθέτης δεν κατάφερε να πάρει το όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας πρόπερσι με την γερμανική"λευκή κορδέλα"του αξίζει να το πάρει τώρα!αν όχι σε όλες τουλάχιστον σε μία -δύο κατηγορίες.
Δεν ξέρω πώς μου ξέφυγε, ήθελα πολύ να τη δω και θα το κάνω τώρα οπωσδήποτε!

Για τη Ζωή του Πι έχει γράψει κανείς? Έξοχη ταινία από έναν υπέροχο σκηνοθέτη.
Αρκετά καλή, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα τη χαρακτήριζα έξοχη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Eίδα πρόσφατα μια παλιά ταινία που μου είχε ξεφύγει, το Close Encounters of the Third Kind του 1977 του St. Spielberg. Kαλογραμμένο σενάριο, ρεαλιστικό τέλος και αληθοφάνεια που σπάνια συναντάς σε σύγχρονη αντίστοιχη ταινία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom