Κινηματογραφική κουβέντα....

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ναι, είχε πλάκα εκείνη η σκηνή! Αλλά εγώ γέλασα πιο πολύ στο 'α μισό της ταινίας, με τον Καρέλ κερατωμένο και πληγωμένο να πετά ΤΙΣ ατάκες! Κι επίσης πολύ γέλιο ο πιτσιρικάς που έκανε τον γιο του!
τις τσιμπησε τις φωτογραφιες παντως στο τελος ο μικρος χαχαχαχαχαχα:haha::haha::D
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Λοιπόν δεν ξέρω πόσο μπανάλ θα φανώ αλλά μόλις είδα σε dvd τον Ψαλιδοχέρη. 21 χρόνια πέρασαν από τότε που βγήκε και την είδα πρώτη φορά απόψε :shock:(μ.[/quot

πλάκα κάνεις! τι μου θύμησες!
είχα δει αυτήν την ταινία πάνω από 20 φορές την λατρεύω (δηλαδή μάλλον τον ντεπ λατρευω:D), αλλά έχω χρόνια να την δω!
η ταινία αυτή πάντα μου άφηνε μια γλύκα και μου έβγαζε περίεργα συναισθήματα όπως και όλα τα έργα του τιμ μπάρτον τον οποιο και εγώ προσκυνώ!


είδα εχθές το johnny english, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά εγώ πέρασα ευχάριστα και σε 2-3 σκηνές πέθανα στο γέλιο!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εδω και ωρα προσπαθω να δω στη nova ενα εκτρωμα που λεγεται ψυχω, remake της κλασικης ταινιας του Χιτσκοκ παραγωγης 1998, ενα αισχος και μισο, καμια σχεση με το αρχικο συναρπαστικο θριλερ.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Επειδή η κουβεντα πήγε στον Χιτσκοκ προσφατα είδα το(Dial M for Murder.
Δεν είναι από τις πολύ γνωστες του, αλλα είναι πολύ καλογυρισμένη και με φοβερο σασπενς.
Και αυτής υπάρχει το ριμεικ: Ενας τελειος φόνος με τον Νταγκλας και την Παλτροου. Φυσικά πολύ κατώτερο του αρχικού
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Είμαι φαν του Χιτσκοκ! Τι να πρωτοθυμηθώ? Τα Πουλιά! To catch a thief! Μarnie! Vertigo! Τα 39 σκαλοπάτια! North by Northwest (Στη Σκιά των 4 Γιγάντων)...
Και τo Dial M for Murder δεν είναι άγνωστο...
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
^+1000000000000000

latrεμενος!!!!!!!!!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εδω και ωρα προσπαθω να δω στη nova ενα εκτρωμα που λεγεται ψυχω, remake της κλασικης ταινιας του Χιτσκοκ παραγωγης 1998, ενα αισχος και μισο, καμια σχεση με το αρχικο συναρπαστικο θριλερ.
Μη λες nova.... πληγωνομαι...:mad:
Ειδα οτι μιλατε για τον υπερτατο Αλφρεντ και ειπα να πω και γω!
Dial M for Murder, Rear Window και το To catch a thief με την υπεροχη Γκρεις Κελυ, το Νotorious Spellbound με την πινελια του Salvador Dali στα σκηνικα (πραγματικα πρωτοποριακο για την εποχη)
Τελευταια αφηνω το Birds γιατι κατεχει μια ξεχωριστη θεση στην καρδια μου.
Ειναι η πρωτη ταινια θριλερ που ειδα σε μικρη ηλικια ,χιλιοπαρακαλωντας τον πατερα μου να με αφησει να την δω μαζι του.... (το μετανοιωσε αργοτερα διοτι η σκηνη που δειχνει εναν ανθρωπο με φαγωμενα , απο τα πουλια, ματια με κατατρεχει ακομα!)
Αν καποιος με ρωτησει ποιον διασημο θα ηθελες να συναντησεις ο Alfred ειναι ο πρωτος που μου ερχεται στο μυαλο απο μικρο παιδι

ΕDIT: για να μην γινουμε ρεζιλι , εκ παραδρομης ξεχαστηκε το ονομα της ταινιας Spellbound μετα το Notorious
Ιδου και η περιφημη σκηνη
 
Last edited by a moderator:

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Παιδιά και μένα μου ψιλοαρέσει ο Χίτσκοκ να φανταστείται έχω δεί ξεκίνώντας από τις τελευταίες του το 1976 δηλαδή και πηγαίνωντας προς τα πίσω τις έχω δεί όλες μέχρι το 1940 μέχρι στιγμής. :shock::shock: Δε ξέρω πόσες είναι αλλά δεν ειμαι καλά εεε;
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
αντε να πω και εγω τις δικες μου αγαπημενες;)


39 σκαλοπατια
ρεμπεκα
νοτοριους
dial m for murder
rear window
vertigo
τα πουλια
....
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
αντε να πω και εγω τις δικες μου αγαπημενες;)


39 σκαλοπατια
ρεμπεκα
νοτοριους
dial m for murder
rear window
vertigo
τα πουλια
....
Η Ρεβέκα είναι πρωτίστως βιβλίο (της Νταφν ντι Μοριέ, Αγγλίδας) και, ναι, ο Χίτσκοκ το μετέφερε πολύ ωραία στο σινεμά. Πάντως για όσους αγαπούν το διάβασμα και τη Ρεβέκα, συνιστώ ανεπιφύλαχτα το βιβλίο.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όσοι είστε 30+ θυμάστε την κινηματογραφική λέσχη κάθε Παρασκευή; Εγώ την έβλεπα πιτσιρίκα και νοσταλγώ τις παλιές αμερικάνικες ταινίες που έβαζε. Μ'αρέσει το ασπρόμαυρο, η μουσική, η σκηνοθεσία, οι χαρακτήρες...ανεξάρτητα από το τι διηγούνταν το σενάριο. Κι εχθές είδα το Όλα για την Εύα. Το μεγαλείο της σκηνοθεσίας, πολύ ωραία ατμόσφαιρα, αν και το τέλος ήταν λίγο μπανάλ.

Ανυπομονώ να δω Τζίλντα και όπου αλλού με οδηγήσει αυτό το νέο κινηματογραφικό ταξίδι που ξεκίνησα από τον Αύγουστο.
 
Last edited by a moderator:

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Η Ρεβέκα είναι πρωτίστως βιβλίο (της Νταφν ντι Μοριέ, Αγγλίδας) και, ναι, ο Χίτσκοκ το μετέφερε πολύ ωραία στο σινεμά. Πάντως για όσους αγαπούν το διάβασμα και τη Ρεβέκα, συνιστώ ανεπιφύλαχτα το βιβλίο.
και τα πουλια αν δεν κανω λαθος ειναι της ντι Μωριε!!
το χω και θα το διαβασω;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom