Κινηματογραφική κουβέντα....

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Το zero dark thirty είναι μια αρκετά καλοφτιαγμένη ταινία με πολύ καλή σκηνοθεσία, φωτογραφία κλπ πολύ πιο καλοφτιαγμένη απ'το Argo. Το κυρίως πρόβλημα της ταινίας είναι πως αισθητά παραποιεί την αλήθεια πιθανώς οδηγώντας τον ανυποψίαστο θεατή να νομίζει πως οι βασανισμοί σε μέρη όπως το guantanamo αποδίδουν καρπούς και είναι ας πούμε αναγκαίο κακό, ενώ η αλήθεια είναι πως οι βασανισμοί κλπ κρατουμένων ΔΕΝ ήταν αυτό που τελικά οδήγησε στον Bin Ladden.
Από τα λίγα που έχω διαβάσει και εικόνες που εχω δει είναι πράγματι πολύ κοντά στην αλήθεια...Υπάρχουν ωστόσο όπως και στις περισσότερες ταινίες και στοιχεία μυθοπλασίας..Αλλιώς θα ήταν ντοκιμαντέρ.

Όσο για τα βασανιστηρια δεν έμεινα στο ότι αυτά ήταν που οδήγησαν ή όχι στον εντοπισμό του Bin Ladden αλλά στο ότι τα παρουσίασε με τέτοιο έξυπνο τρόπο καταδεικνύοντας την αλλοτρίωση του ανθρώπου.
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Όσο για τα βασανιστηρια δεν έμεινα στο ότι αυτά ήταν που οδήγησαν ή όχι στον εντοπισμό του Bin Ladden αλλά στο ότι τα παρουσίασε με τέτοιο έξυπνο τρόπο καταδεικνύοντας την αλλοτρίωση του ανθρώπου.
Ανεξαρτήτως του πόσο είναι αλήθεια αυτά που δείχνει η ταινία ή όχι είμαι της ίδιας άποψης με τον Zizek...

Έχεις πρόσβαση σε κάποια απόρρητα έγγραφα που ν' ανατρέπουν την επίσημη εκδοχή των γεγονότων όπως αυτή περιγράφεται στη wikipedia στο λήμμα Death of Osama bin Laden;
Παραβλέποντας την ειρωνεία σου το post μου στο οποίο απάντησες περιέχει link που αναφέρεται σε ευρήματα της επιτροπής της γερουσίας που ασχολείται με αυτά τα θέματα...
Pursuant to the Committee’s recently-adopted Study of the CIA’s Detention and Interrogation program, Committee staff reviewed more than 6 million pages of CIA records. Based on that review, and with prior notification to the CIA, Chairman Dianne Feinstein and Senator Carl Levin released the following findings on April 30, 2012, regarding the UBL operation:

- The CIA did not first learn about the existence of the UBL courier from CIA detainees subjected to coercive interrogation techniques. Nor did the CIA discover the courier's identity from CIA detainees subjected to coercive techniques. No CIA detainee reported on the courier’s full name or specific whereabouts, and no detainee identified the compound in which UBL was hidden. Instead, the CIA learned of the existence of the courier, his true name, and location through means unrelated to the CIA detention and interrogation program.

- Information to support the UBL operation was obtained from a wide variety of intelligence sources and methods. CIA officers and their colleagues throughout the Intelligence Community sifted through massive amounts of information, identified possible leads, tracked them down, and made considered judgments based on all of the available intelligence.

- The CIA detainee who provided the most accurate information about the courier provided the information prior to being subjected to coercive interrogation techniques.
Πηγη

Όμως αν αυτό δεν σου είναι αρκετό...

The new yorker zero dark thirty review said:
The filmmakers landed themselves in trouble by making the torture of a minor Al Qaeda member by the C.I.A. appear to yield a useful scrap of information—something that did not happen in the actual investigation. Trying to have it both ways, they claimed the authority of fact and the freedom of fiction at the same time.
πηγή

Washington Post said:
I asked CIA Director Leon Panetta for the facts, and he told me the following: The trail to bin Laden did not begin with a disclosure from Khalid Sheik Mohammed, who was waterboarded 183 times. The first mention of Abu Ahmed al-Kuwaiti — the nickname of the al-Qaeda courier who ultimately led us to bin Laden — as well as a description of him as an important member of al-Qaeda, came from a detainee held in another country, who we believe was not tortured. None of the three detainees who were waterboarded provided Abu Ahmed’s real name, his whereabouts or an accurate description of his role in al-Qaeda.

In fact, the use of “enhanced interrogation techniques” on Khalid Sheik Mohammed produced false and misleading information. He specifically told his interrogators that Abu Ahmed had moved to Peshawar, got married and ceased his role as an al-Qaeda facilitator — none of which was true. According to the staff of the Senate intelligence committee, the best intelligence gained from a CIA detainee — information describing Abu Ahmed al-Kuwaiti’s real role in al-Qaeda and his true relationship to bin Laden — was obtained through standard, noncoercive means.
πηγή
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Είδα το Broken City με τους Mark Wahlberg, Russell Crowe, Catherine Zeta-Jones κλπ. Ήταν μια άνοστη χολιγουντιανή ταινία με τραγικά προβλέψιμο και χλιαρό σενάριο, απ'τις χειρότερες που έχω δει τους τελευταίους μήνες.

Επίσης είδα το To be or not to be μια θαυμάσια ασπρόμαυρη κωμωδία του Ernst Lubitsch. Πάρα πολύ γέλιο, απ'τις καλύτερες κωμωδίες που έχω δει ποτέ.

ΥΓ. Δεν έχω να προσθέσω κάτι North.
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Χθες είδα το "rust and bone", στα ελληνικά "σώμα με σώμα". Αν στην αρχή σας φανεί χλιαρή, κάνετε λίγο υπομονή γιατί καθώς ξεδιπλώνεται η ιστορία θα δείτε οτι αξίζει. Είναι μια αληθινή γροθιά στο στομάχι. Για όσους αντέχουν...
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
είδα εχθές το furious 6, συναρπαστικό από την αρχή ως το τέλος!
level up ήδη από την 5η συνέχειά του (ληστεία στο ρίο), στο Νο 6 τα είδα όλα!
δράση, ανατροπές, υπερφυσικές σκηνές (στην υπερβολή τους, ντάξει!), σε κρατάει στην τσίτα for sure!
και το κερασάκι στην τούρτα στο τέλος του έργου που εμφανίζεται ο συγκεκριμένος οιθοποιός (αγαπημένος μου!), και σου κλείνει ραντεβού για το Νο 7!
next year λοιπόν!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συνήθως δε γράφω στο thread διότι δε βλέπω αμερικάνικες ταινίες πολύ συχνά. Προχθές όμως μας έμεναν λίγες ώρες στην αποπνικτικά ζεστή και υγρή Μανάγουα, έριχνε και καρέκλες, δεν υπήρχε air-con πουθενά, είδαμε ένα multicinema, η μόνη ταινία που μπορούσαμε να δούμε χωρίς να χάσουμε την πτήση μας ήταν το Olympus has Fallen, και μπήκαμε.

Το σενάριο το έγραψε κάποιος ανήλικος ή ενήλιξ με εγκέφαλο ανηλίκου: μερικοί ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΙ Βορειοκορεάτες (είναι και της μόδας) μπουκάρουν στο Λευκό Οίκο, κρατάνε όμηρο τον Πρόεδρο και τη μισή κυβέρνηση στο μπούνκερ, αποκτούν τον έλεγχο των πυρηνικών κεφαλών των ΗΠΑ και μη σας πω ότι παραλίγο να χαλάσουν και τους τελικούς του ΝΒΑ. Ευτυχώς ο ήρωας, απολυθείς bodyguard (ή αλλιώς γουατσιμάν στα Νικαραγουάνικα, από το watch + man !!) από το Λευκό Οίκο, αγαπημένος του γιου του Προέδρου αλλά και υπεύθυνος για το θάνατο της Πρώτης Κυρίας, βρίσκεται εντός του Οίκου και τους διαλύει όλους. Ο Ράμπο μπροστά του είναι αδερφή. Και τι δεν κάνει ο τύπος, κρέμεται από ελικόπτερα, ξεπαστρεύει με καράτε τους ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΥΣ Βορειοκορεάτες, βρίσκει τρόπο να επικοινωνεί με τον Μόργκαν Φρίμαν (γελοίος ηθοποιός κατ'ά τη γνώμη μου, κλασσική χολιγουντιανή απάτη, έλεος), σώζει το σκασμένο του προέδρου και αποτρέπει και το ολοκαύτωμα 6 δευτερόλεπτα πριν αυτό συμβεί, δηλαδή 5 δευτερόλεπτα νωρίτερα από το σύνηθες στις ευφυείς αμερικάνικες ταινίες.

Κριτική
Εφέ: Καλά ήταν, Χόλιγουντ είναι.
Ηθοποιοί: Παρ' τον έναν και βάρα τον άλλο. Το παιδάκι συγχωρείται γιατί είναι ανήλικο, οι άλλοι απαράδεκτοι. Ο Στηβ Ντούζος είναι για Χρυσές Σφαίρες σε σχέση με αυτούς τους ρεμπεσκέδες.
Σενάριο: Εξαιρετικό για άτομα μειωμένης νοημοσύνης.
Πλοκή: Καλά με εξέπληξε. Δεν το πίστευα ότι στο τέλος νίκησαν οι καλοί, έτριβα τα μάτια μου. Φυσικά μετά την "κάθαρση" σαν καλός Αμερικάνος βγήκα ακόμη πιο χαρούμενος κι έφαγα ακόμη πιο πολλά σκουπίδια συνεισφέροντας στην οικονομία και το μπυροκοιλόνι μου.
Μουσική: Υπήρχε; Απ' το πολύ μπαμ μπουμ δεν άκουσα κάτι.
Κορυφαία σκηνή: Ε νομίζω η πυροβολημένη αμερικάνικη σημαία που πέφτει αργά αργά ξεσκισμένη στο γκαζόν του Λευκού Οίκου. Δάκρυσα παιδιά, αλήθεια. Ρίγος.
Μήνυμα: Το καλύτερο ήταν η εκθείαση των βασανιστηρίων ως τρόπος εκμαίευσης πληροφοριών. Εύγε. Νομίζω όμως ότι αυτούς τους ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΥΣ Βορειοκορεάτες έπρεπε να τους ανασκολοπίζουν κιόλας, μην κάνουμε μισές δουλειές, το κοινό θέλει αίμα.

Και το χειρότερο: δε δούλευε και ο κλιματισμός! Πόντος για τους Νίκα ότι στον κινηματόγραφο (που λέει και ο Σημίτης) υπήρχε μόνο ένα άτομο (τατουαζάς με μπλουζάκι wife beater και το όπλο να φαίνεται περήφανα).
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.892
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
42...από μένα.
ρε Γιώργο τι μας έκανες,να ψάχνουμε εισιτήρια για μανάγκουα να δούμε την ταινία. :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom