Κινηματογραφική κουβέντα....

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γενικώς θεωρώ ότι η φετινή χρονιά είχε πολλές καλές, αλλά όχι εξαιρετικές ταινίες (δεν έχω δει όμως ακόμα Django, Lincoln και Αγάπη, σκοπεύω να το κάνω σε dvd). Έτσι δεν είχα ιδιαίτερες προσδοκίες, ούτε υπήρξαν βραβεύσεις που να θεωρήσω τρομερά άδικες.

Γενικώς με ικανοποίησε το ότι πήρε το Argo Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας, περισσότερο ως "ηθική επιβράβευση" προς τον Άφλεκ που έμεινε (για μένα αδίκως) εκτός των υποψηφιοτήτων στην κατηγορία της σκηνοθεσίας.

Επίσης χάρηκα που δεν βραβεύθηκαν οι υποψήφιοι του Master, της νο1 δηθενιάς της σεζόν!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είδα χθες την υπέρτατη πατάτα: "Η ζωή μιας άλλης (La Vie d' une Autre)" με τη Ζιλιέτ Μπινός και τον Ματιέ Κασοβίτς. Η βασική ηρωίδα ξυπνά ένα πρωί χωρίς να θυμάται τι είχε συμβεί τα 15 προηγούμενα χρόνια συνειδητοποιώντας ότι η ζωή της έχει πάρει τελείως διαφορετική τροπή από αυτό που φανταζόταν όταν ήταν 25.

Ανιαρή, συνδυασμός δράματος και χαζοχαρουμενιάς, ή πώς δυο καλοί ηθοποιοί δεν αρκούν για να διασώσουν ένα φιλμ όταν το σενάριο μπάζει από παντού. Εξαίρεση 2-3 συμπαθείς σκηνές.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Εγώ πάλι είδα το Angel share!!!Γλυκόπικρη ταινία, εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ...Μόνο και μόνο που είχε μυρωδιές από ουίσκυ και Highlands....!!!
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Είδα το "Η ζωή του πι"... Είχε ωραία εφέ και σκηνοθεσία, ήταν όμορφη ταινία για να την δει κανείς όπως θα'βλεπε ένα ντοκιμαντέρ για μια όμορφη χώρα.

Απο'κει και πέρα οι θρησκευτικές σαχλαμάρες που έμπλεκαν όλες τις θρησκείες σε ένα και υπονοούσαν επανειλημμένα πως οι λογικοί άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν ήταν τεράστιες μπούρδες. Αν θέλει κάποιος πραγματικά ωραία ταινία με παρόμοιο μήνυμα (που να μην είναι όμως σαχλαμάρα) ας δει την Κορεάτικη... Άνοιξη, Καλοκαίρι, Φθινόπωρο, Χειμώνας... και Άνοιξη
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οι περιπέτειες σπάνια μου αρέσουν, αλλά χθες είδα στο dvd μια πολύ καλή! "Looper" με Joseph Gordon-Levitt, Emily Blunt και BRUCE! :haha:

Δεν θα γράψω info για την υπόθεση για να μην το χαλάσω! Πρόκειται πάντως για μια ταινία με πολλές προεκτάσεις και πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες, η οποία τοποθετείται στο (όχι πάρα πολύ μακρινό) μέλλον. Δεν αναλώνεται σε ανούσια πιστολίδια, αλλά δίνει πολύ έμφαση στην ψυχοσύνθεση των ηρώων (φυσικά χωρίς να λείπουν οι υψηλές δόσεις αδρεναλίνης)!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μιας και νομίζω οτι δεν το έχετε αναφέρει πουθενά παρόλο που έχουν συζητηθεί πολλές ταινίες που ήταν υποψήφιες για τα Όσκαρ του 2012 χτες είδα το Νο του Pablo Larrain (υποψήφιο για Όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας).
Η ιστορία διαδραματίζεται στη Χιλή το 1988 όπου θα λάβει χώρα δημοψήφισμα για την παραμονή ή όχι του Πινοσέτ στην προεδρία. Η αντιπολίτευση που πρώτη φορά θα έχει το δικαίωμα να πάρει τηλεοπτικό χρόνο αναθέτει την καμπάνια σε ένα νεαρό μαρκετίστα με πολύ διαφορετική προσέγγιση από αυτή που θα περίμενε κανείς.
Στο ρόλο του διαφημιστή Ρενέ Σααβέρντα ο Gael Garcia Bernal.
Τα πλάνα είναι γυρισμένα με κάμερα χειρός ώστε να εναρμονίζονται με τα αποσπάσματα από πραγματικά ντοκουμέντα της εποχής παρόλα αυτά η εικόνα για μένα δεν ήταν καθόλου κουραστική, θα έλεγα μάλιστα οτι ήταν πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα.
Τώρα η ταίνια σεναριακά θα μπορούσε σίγουρα να ήταν πιο δυνατή, μου άφησε την αίσθηση οτι ενώ υπήρχε αρκετό περιθώριο για περαιτέρω προβληματισμό κάποια πράγματα παρουσιάστηκαν επιφανειακά παρόλα αυτά νομίζω οτι έχει ενδιαφέρον να τη δει κανείς, εξάλλου το φινάλε νομίζω αποζημιώνει.

Εμένα προσωπικά είχε κάποια στοιχεία που με είχαν προκαταβάλλει θετικά εξ αρχής:
Η ταινία ήταν ισπανόφωνη, δεν ήταν ένα ιστορικό γεγονός μέσα από την κάμερα του Χόλιγουντ, αφορούσε την ήττα του Πινοσέτ στο εν λόγω δημοψήφισμα και πρωταγωνιστούσε ο Bernal που αν και λίγο κατώτερος σε σχέση με άλλες ταινίες παραμένει ένας από τους πολύ πολύ αγαπημένους μου...:)
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Όμορφα Πλάσματα

Χθες είδα το "όμορφα πλάσματα". Το concept δεν μου κέντρισε αρχικά το ενδιαφέρον (όπως από την πρώτη ματιά φαίνεται, πρόκειται για επιδέξια και επίδοξη προσπάθεια αντιγραφής του twilight όσον αφορά το στυλ και εν μέρει το story - έρωτας θνητού με μη θνητό) είπα να δώσω μια ευκαιρία λόγω της καλής φωτογραφίας που είδα στο trailer. Όντως μου άρεσε πολύ η φωτογραφία και γενικώς βλέπεται ευχάριστα, αν δεν υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τα πλάνα είναι γυρισμένα με κάμερα χειρός ώστε να εναρμονίζονται με τα αποσπάσματα από πραγματικά ντοκουμέντα της εποχής παρόλα αυτά η εικόνα για μένα δεν ήταν καθόλου κουραστική, θα έλεγα μάλιστα οτι ήταν πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα.
Τώρα η ταίνια σεναριακά θα μπορούσε σίγουρα να ήταν πιο δυνατή, μου άφησε την αίσθηση οτι ενώ υπήρχε αρκετό περιθώριο για περαιτέρω προβληματισμό κάποια πράγματα παρουσιάστηκαν επιφανειακά παρόλα αυτά νομίζω οτι έχει ενδιαφέρον να τη δει κανείς, εξάλλου το φινάλε νομίζω αποζημιώνει.

Εμένα προσωπικά είχε κάποια στοιχεία που με είχαν προκαταβάλλει θετικά εξ αρχής:
Η ταινία ήταν ισπανόφωνη, δεν ήταν ένα ιστορικό γεγονός μέσα από την κάμερα του Χόλιγουντ, αφορούσε την ήττα του Πινοσέτ στο εν λόγω δημοψήφισμα και πρωταγωνιστούσε ο Bernal που αν και λίγο κατώτερος σε σχέση με άλλες ταινίες παραμένει ένας από τους πολύ πολύ αγαπημένους μου...:)
Ευχαριστούμε για το review! Κι εγώ αγαπώ Bernal, αλλά το trailer της ταινίας δεν με έψησε ιδιαιτέρως, την τοποθέτησα νοερά στην κατηγορία "καλή για dvd"! :D

Και μια και ανέφερα τη λέξη dvd, η αλήθεια είναι ότι τελευταία βλέπω τη μια πατάτα μετά την άλλη στις home προβολές μου! Εξαίρεση ένα horror που είδα χθες, το "House at the end of the street" με Jennifer Lawrence και Elisabeth Shue. Το φιλμ δεν έχει πάρει πολύ καλές κριτικές, αλλά προσωπικά το βρήκα συμπαθέστατο για μια χαλαρή dvd βραδιά, με αρκετές ανατροπές και καλούς ρυθμούς.

Μια σούμα της αρχής της ιστορίας: μια χωρισμένη μητέρα με την έφηβη κόρη της πηγαίνουν να ζήσουν σε μια επαρχιακή πόλη. Πιάνουν ένα όμορφο σπίτι σε ιδιαίτερα καλή τιμή, καθώς λίγα μέτρα από αυτό βρίσκεται ένα άλλο στο οποίο 5 χρόνια πριν είχε λάβει χώρα ένα στυγερό έγκλημα!
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Είδα χθες ένα ντοκιμαντέρ που ονομάζεται The Mickey Mouse Monopoly το θέμα του οποίου προφανώς είναι το μονοπώλιο της disney και τα μηνύματα που δίνουν οι ταινίες της στα μικρά παιδιά που τις βλέπουν.

Πρώτα απ'ολα πραγματικά bravo στους ανθρώπους που έφτιαξαν την ταινία. Σίγουρα θα πρέπει να φτιαχτεί μια ανάλογη και για τα όσκαρ & το Χόλιγουντ γενικότερα και το πως καθοδηγούν τον κόσμο σε ένα πολύ συγκεκριμένο και μικρό αριθμό ταινιών κάθε χρόνο, τον τρόπο που παρουσιάζουν τον κόσμο κλπ.

Όπως και να'χει, παρ'ολο που χάρηκα που είδα πως υπάρχει αυτό το ντοκιμαντέρ οφείλω να πω πως μου φάνηκε αρκετά προχειροφτιαγμενο. Θα μπορούσε εύκολα να είναι αρκετά καλύτερο και πολύ πιο πειστικό. Το αποτέλεσμα είναι ένα αρκετά βαρετό και μέτριο ντοκιμαντέρ αφού δεν ψάχνει όπως θα'πρεπε το θέμα.


Επίσης, τις προάλλες είδα το... TPB AFK: The Pirate Bay Away from Keyboard. Αυτό δεν ήταν τόσο κακοφτιαγμένο όσο το άλλο αλλά το ουσιαστικό περιεχόμενο του δυστυχώς ήταν πολύ λίγο. Για'μενα ήταν σαν μια βασική γνωριμία με τους δημιουργούς του pirate bay. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν που είδα Αμερικάνους να εκνευρίζονται στα comments επειδή απ'οτι φαίνεται οι δημιουργοί του site είναι στο full αντι-Αμερικανοί.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πριν λίγες ημέρες είδαμε την ταινία ντοκιμαντέρ "Searching for Sugar Man".

Η ιστορία έχει να κάνει με τις προσπάθειες δύο νοτιαφρικανών, οι οποίοι στα τέλη της δεκαετίας του 90, προσπαθούσαν να μάθουν λεπτομέρειες για τη ζωή και το θάνατο του αγαπημένου τους αμερικανού τραγουδοποιού Sixto Rodriguez. Ο δίσκος του που από τύχη βρέθηκε στη Νότιο Αφρική, έγινε το σάουντρακ των νοτιοαφρικάνων κατά του απαρτχάιντ.
Η ταινία αν και ντοκιμαντέρ, έχει και στοιχεία μυθοπλασίας, αλλά δεν παύει να είναι ενδιαφέρουσα.
Βραβεύθηκε δε με αρκετά βραβεία.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Και μια και ανέφερα τη λέξη dvd, η αλήθεια είναι ότι τελευταία βλέπω τη μια πατάτα μετά την άλλη στις home προβολές μου! Εξαίρεση ένα horror που είδα χθες, το "House at the end of the street" με Jennifer Lawrence και Elisabeth Shue. Το φιλμ δεν έχει πάρει πολύ καλές κριτικές, αλλά προσωπικά το βρήκα συμπαθέστατο για μια χαλαρή dvd βραδιά, με αρκετές ανατροπές και καλούς ρυθμούς.

Μια σούμα της αρχής της ιστορίας: μια χωρισμένη μητέρα με την έφηβη κόρη της πηγαίνουν να ζήσουν σε μια επαρχιακή πόλη. Πιάνουν ένα όμορφο σπίτι σε ιδιαίτερα καλή τιμή, καθώς λίγα μέτρα από αυτό βρίσκεται ένα άλλο στο οποίο 5 χρόνια πριν είχε λάβει χώρα ένα στυγερό έγκλημα!
+1 και από μένα...το βρήκα πολύ έξυπνο θρίλερ! Ό,τι πρέπει για χαλαρή βραδιά στο σπίτι! Βλέπεται ευχάριστα! ;)

Επίσης, είδα στο cinema τις προάλλες τη νέα ταινία Disney ''Oz:the Great and Powerful'' με τον James Franco, τη Mila Kunis, τη Rachel Weisz και τη Michelle Williams...όμορφη ταινία για μικρούς και μεγάλους :D με χιούμορ, πολύ χρώμα και φαντασία...μου άρεσε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom