Κινηματογραφική κουβέντα....

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Οταν είδα την ταινία "η ζωή του ΠΙ"πίστευα ότι είχα δεί ό,τι καλύτερο!!! από άποψη κυρίως σκηνοθεσίας ,μέχρι που είδα τα "Μυθικά πλάσματα του νότου"

και καταλαβαίνω γιατί η ταινία αυτή είναι στα φαβορί για πολλά όσκαρ!!
Είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ ταινία,έχει κάποια κοινά σημεία με τη "Ζωή του πι"όσον αφορά τον άνθρωπο απέναντι στα ....στοιχεία της φύσης,
αλλά είναι πιό"πραγματική"πιο αληθινή και τα έχει όλα!όχι μόνο την εκπληκτική σκηνοθεσία αλλά και την ιδέα,το σενάριο και τις ΕΞΟΧΕς ερμηνείες των πρωταγωνιστών ιδίως της μικρής εξάχρονης πρωταγωνίστριας!!και συγκινεί βαθειά,περνάει πολλά πολλά συναισθήματα,είναι ένας ύμνος για τη ζωή και την αγάπη μέσα από τα μάτια κυρίως ενός μικρού κοριτσιού!
Πολλά μπράβο!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οταν είδα την ταινία "η ζωή του ΠΙ"πίστευα ότι είχα δεί ό,τι καλύτερο!!! από άποψη κυρίως σκηνοθεσίας ,μέχρι που είδα τα "Μυθικά πλάσματα του νότου"

και καταλαβαίνω γιατί η ταινία αυτή είναι στα φαβορί για πολλά όσκαρ!!
Είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ ταινία,έχει κάποια κοινά σημεία με τη "Ζωή του πι"όσον αφορά τον άνθρωπο απέναντι στα ....στοιχεία της φύσης,
αλλά είναι πιό"πραγματική"πιο αληθινή και τα έχει όλα!όχι μόνο την εκπληκτική σκηνοθεσία αλλά και την ιδέα,το σενάριο και τις ΕΞΟΧΕς ερμηνείες των πρωταγωνιστών ιδίως της μικρής εξάχρονης πρωταγωνίστριας!!και συγκινεί βαθειά,περνάει πολλά πολλά συναισθήματα,είναι ένας ύμνος για τη ζωή και την αγάπη μέσα από τα μάτια κυρίως ενός μικρού κοριτσιού!
Πολλά μπράβο!
Αυτή τη φορά θα διαφωνήσουμε romantic woman! :D

Το είδα κι εγώ και απογοητεύτηκα τρελά. Καλές ερμηνείες, θα συμφωνήσω (αν και έχουμε δει και καλύτερες), αλλά για μένα η ταινία χάνει το νόημά της και αναλώνεται σε ένα συνονθύλευμα εικόνων παρακμής και χαρακτήρων που καταντούν καρικατούρες. :roll:

Δεν ξέρω, περίμενα κάτι παραπάνω.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αυτή τη φορά θα διαφωνήσουμε romantic woman! :D

Το είδα κι εγώ και απογοητεύτηκα τρελά. Καλές ερμηνείες, θα συμφωνήσω (αν και έχουμε δει και καλύτερες), αλλά για μένα η ταινία χάνει το νόημά της και αναλώνεται σε ένα συνονθύλευμα εικόνων παρακμής και χαρακτήρων που καταντούν καρικατούρες. :roll:

Δεν ξέρω, περίμενα κάτι παραπάνω.
η αλήθεια είναι ότι φέτος διαφωνούμε σε πολλές:bleh:
ενώ πέρσι απ όσο θυμάμαι ταυτιζόμασταν:haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ειδε κανείς το "Οδηγός αισιοδοξίας " ;
Το ειδα και δεν μου άρεσε καθόλου ! Αν προταθηκε για 8 οσκαρ φανταζομαι πως θα είναι τα υπόλοιπα υποψηφια φιλμ
Το είδα! :D

Εντάξει, το βρήκα κάπως υπερεκτιμημένο η αλήθεια είναι, αλλά μου άρεσε γενικότερα!
Νομίζω αποτέλεσε έναν διαφορετικό και αισιόδοξο τρόπο παρουσίασης του ζητήματος της ψυχικής ασθένειας και την επιρροή που μπορεί να έχει σε ένα άτομο και μια οικογένεια, αλλά με αρκετό χιούμορ και χωρίς να γίνεται υπερβολικά δραματικό.
Οι ερμηνείες πολύ καλές! Πέρασα ένα ευχάριστο βράδυ παρακολουθώντας το, θα ταίριαζε όμως και σε μια dvd βραδιά.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Περιμένω να μου σχολιάσετε τα χθεσινά Οσκαρ..... ;)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Περιμένω να μου σχολιάσετε τα χθεσινά Οσκαρ..... ;)
Ηταν σχετικά αναμενόμενα τα αποτελέσματα βάσει των υποψηφιοτήτων και των ...προγνωστικών,δεν υπήρξαν δηλ μεγάλες ανατροπές ειδικά στις πρώτες πρώτες κατηγορίες (καλύτερης ταινίας για το argo και καλύτερου α ανδρικού για τον Ντάνιελ Λούις).
Δεν τις έχω δεί ακόμα όλες τις ταινίες αλλά απ όσες έχω δεί χάρηκα πάρα πολύ για τη Ζωή του Πι που πήρε ΕΠΑΞΙΑ τα 4 βραβεία(σκηνοθεσίας,εφέ,φωτογραφίας και μουσικής),επίσης για τον Κρίστοφερ Βαλζ που πήρε το βρ.δεύτερου ανδρικού για την ταινία Tζάνγκο ο τιμωρός η οποία έδωσε και στον Ταραντίνο το βρ.καλύτερου πρωτότυπου σεναρίου,
κρίμα για την Ριβά την γηραιότερη ηθοποιό η οποία ήταν υποψήφια για πρώτου γυναικείου ρόλου στην ταινία του Χάνεκε amour και κατά τη γνώμη μου το άξιζε με το παραπάνω,της έφαγε τη θέση η νεαρά πρωταγωνίστρια της ταινίας"οδηγός αισιοδοξίας",ωστόσο η ταινία του Χάνεκε απέσπασε το βρ.καλύτερης ξενόγλωσσης.
Κρίμα επίσης και για τα "Μυθικά πλάσματα του Νότου"μιά ανεξάρτητη αμερικάνικη low budget παραγωγή που ενώ φημολογούνταν και ήταν στις υποψηφιότητες σε πολλές κατηγορίες παρά ταύτα έμεινε εντελώς έξω.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ότι δηλαδή,σκηνοθετικά,το Pi ήταν ανώτερο από το Django;
Μια ζωή κομπλεξάρες θα είναι στην Ακαδημία.
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Καλή η ερμηνεία της Jennifer Lawrence στο "οδηγός αισιοδοξίας", αλλά ρε παιδιά δεν ήταν και για όσκαρ...
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Όσκαρ... Μέτρια πράγματα ως συνήθως αλλά με λίγο μεγαλύτερη δόση εμετικής προπαγάνδας να υπάρχει στο προσκήνιο. Επίσης είναι από αστείο έως και για κλάματα που πήρε βραβείο το πανμέτριο Brave.

Φυσικά αφού δεν τα γουστάρω καθόλου δεν τα είδα, όμως διάβασα τους υποψηφίους και τους νικητές.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Εγώ πάλι είδα τη Ζωή του Πι, εντάξει ωραίες εικονες, εφέ κτλ αλλά τελείωσε η ταινία και κάτι μου έλειπε. Δεν ενθουσιάστηκα πάντως.
Για το Argo συμφωνώ αν και είναι ένας ύμνος στην αμερικανιά,τον οδηγό αισιοδοξίας δεν την είδα ακόμη. Από ξενόγλωσσες είδα μόνο το amour, που τα έχουμε πει παραπάνω, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω με τις υπόλοιπες. Πράγματι όμως η Ριβα ήταν απίστευτη σε ένα ομολογουμένως δύσκολο ρόλο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εγώ πάλι είδα τη Ζωή του Πι, εντάξει ωραίες εικονες, εφέ κτλ αλλά τελείωσε η ταινία και κάτι μου έλειπε.
Και εγώ έτσι ένιωσα δέκα λεπτά πριν τελειώσει η ταινία αλλά στα τελευταία δέκα λεπτά όλα εξηγούνται. Μήπως να την ξαναδείς μια φορά;
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Το τέλος είναι διττό και επιδέχεται πολλής συζήτησης...Παρόλα αυτά και πάλι δεν ενθουσιάστηκα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.875
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom