Κινηματογραφική κουβέντα....

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
εχω μια κινηματογραφική απορία:
για ποιο λόγο δεν εχουν γυριστεί ταινιες κινηματογραφικές για τα θυματα των ατομικών βομβών σε Χιροσίμα και Ναγκασάκι. Και αυτές οι ψυχές που σαφως ηταν λιγότερες από αυτές των στρατοπέδων συγκέντρωσης, βρήκαν φρικτό θάνατο από το δολοφονικώτερο ολων των οπλων, την ατομική βόμβα!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Αν πω περισσοτερα θα τη χαλασω την ταινια για οσους δεν την ειδαν ακομη.εχει συναισθηματικα κενα κατα τη γνωμη μου.δεν τον θεωρω γενναιο παντως ουτε καν ανθρωπινο.

Οσο για την ατομικη βομβα πιστευω οτι ηταν "απλως" ενα κουμπι...οι ναζι εκαναν απιστευτα πραγματα με αμεσοτητα κοιτωντας τα θυματα στα ματια.κανιβαλισμος.
Παντως ας ελπισουμε οτι ο ανωμαλος κορεατης δεν θα το πατησει....

Ποτε δεν καταλαβα πως ενα ολοκληρο εθνος-γερμανοι-πιστεψε κ ακολουθησε εναν δολοφονο βεβαια πεινουσε η γερμανια τοτε ..οπως λιγο πολυ πειναμε κ εμεις τωρα..
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Ερώτηση προς "maraki 86":"ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ"εσύ τα είδες;;σου άρεσε η ταινία;;
Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου.Περιστρέφεται γύρω από τη μοναξιά και τα προβλήματα και αδιέξοδα των σχέσεων είτε πρόκειται για συζυγικές είτε ..νύφης-πεθεράς κλπ κλπ,σαν ψυχογράφημα και την αλλαγή τους μετά από μιά ...απώλεια
αλλά πως να το πω περιπλέκει τα πράγματα και βάζει και άστοχες χωρίς νόημα και ουσία καταστάσεις μέσα στην πλοκή ...πχ μάθημα ανατομίας!και όχι μόνο μία σκηνή!δεν κατάλαβα καθόλου το λόγο που το έκανε ...,με αποτέλεσμα να βαραίνει ακόμα πιό πολύ την ήδη μελαγχολική ταινία και το ξαναλέω και χωρίς ουσία!!!
Η μόνη ευχάριστη νότα ήταν τα διάφορα πανέμορφα μπουκέτα λουλουδιών αλλά το νόημα που αφήνεται να εννοηθεί;;ένα μπουκέτο μπορεί να σου αλλάξει τη ζωή;;να σου φέρει τα πάνω κάτω στη ζωή σου;;
Αν οι άνθρωποι είναι σαν τους χαρακτήρες της ταινίας...(τρεις λαλούν και δυό χορεύουν...) ε τότε τι να πω..ίσως.

Αντίθετα βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρουσα την ταινία" ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕς ΤΟΥ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ 678"!!
Την είδα ευχαρίστως και δεύτερη φορά στην τηλεόραση πριν λίγες μέρες.
Αναδεικνύει την δεινή θέση των γυναικών στην Αιγυπτο(και όχι μόνο βέβαια)που όχι μόνο δεν μπορούν να βρούν το δίκιο τους όταν πέφτουν θύματα σεξουαλικής παρενόχλησης αλλά ούτε καν τολμούν να το εκφράσουν!Στο επίκεντρο λοιπόν της ιστορίας είναι αυτό το θέμα αλλά μέσα απο αυτό ξεδιπλώνονται και πτυχές της ζωής τους ...οι ταξικές και κοινωνικές διαφορές και η δυνατότητα ελεύθερης έκφρασης και διεκδίκησης δικαιωμάτωντων γυναικών ανάλογα με την"τάξη"στην οποία βρίσκονται.
Πολύ καλή!

Γεια σου @romantic woman, τώρα είδα το μήνυμα σου. Τα λουλούδια και εμένα δεν μου άρεσαν. Ψυχοπλακώθηκα λίγο και η αλήθεια είναι ότι η ταινία δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου
Από την άλλη οι Γυναίκες του λεωφορείου 678 μου άρεσε περισσότερο. Θίγει ακριβώς το θέμα της σεξουαλικής παρενόχλησης και της θέσης των γυναικών στις μουσουλμανικές χώρες.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Αριστούργημα κ αληθινή!
ελπιζω να μην εχει ηδη προταθεί!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.073
Τελευταία είδα δύο γαλλικές.

Το Les Visiteurs 3: La Revolution ή "Πάμε για Επανάσταση" στα Ελληνικά (αν και είχα δει και τα προηγούμενα,πρόσφατα τα είχε στην τηλεόραση,μπορεί να το δει κανείς και χωρίς να έχει παρακολουθήσει τα προηγούμενα δύο). Εμένα μου άρεσαν και περίμενα να βγει και το τρίτο.



Επίσης είδα το

 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
εχω μια κινηματογραφική απορία:
για ποιο λόγο δεν εχουν γυριστεί ταινιες κινηματογραφικές για τα θυματα των ατομικών βομβών σε Χιροσίμα και Ναγκασάκι. Και αυτές οι ψυχές που σαφως ηταν λιγότερες από αυτές των στρατοπέδων συγκέντρωσης, βρήκαν φρικτό θάνατο από το δολοφονικώτερο ολων των οπλων, την ατομική βόμβα!
Κουροσάβα, Ραψωδία τον Αύγουστο
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Για τον πολυαγαπημένο Κεν Λόουτς που "σήκωσε" τον Χρυσό Φοίνικα στις Κάννες, είπαμε; Δεν είπαμε. Παράλειψις μεγάλη! Εν αναμονή λοιπόν για το "I, Daniel Blake" που δεν έχει προβληθεί ακόμα στην Ελλάδα. Αν γνωρίζει κανείς περισσότερα για τον χρόνο προβολής, ας μας ενημερώσει.
Επίσης στο ίδιο φεστιβάλ η ταινία ενός ακόμα αγαπημένου "τσίμπησε" δυο βραβεία. Ο λόγος για το Forushande (the Salesman) http://www.imdb.com/title/tt5186714/ του Ιρανού Asghar Farhadi για το οποίο κέρδισε ο ίδιος το Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου και ο Σαάμπ Χοσεϊνί το Βραβείο Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας.

http://tvxs.gr/news/sinema/ston-ken-looyts-o-xrysos-foinikas-toy-69oy-festibal-kannon

Ευτυχώς έχουν μείνει ακόμα κάποια πράγματα στη ζωή μας που μας δίνουν ικανοποίηση και μάλιστα χωρίς κόστος...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γενικά, σαλάτα τα κάνανε με τα βραβεία. Και αυτή η κριτική επιτροπή!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.073
Αριστούργημα κ αληθινή!
ελπιζω να μην εχει ηδη προταθεί!
Την λάτρεψα λέμε. Ήδη από το τρέιλερ φαινόταν αλλά ήταν πιο καλή από ότι περίμενα.Δυστυχώς δεν γελάω πολύ εύκολα σε κωμωδίες αλλά αυτή ήταν καταπληκτική!!!!!!!!Η πιο εμπορική κωμωδία σε όλη την ιστορία του ιταλικού κινηματογράφου όπως διάβασα. Ευχαρίστως την ξαναέβλεπα...:clap:

Απίστευτα διασκεδαστική από την αρχή ως το τέλος...ούτε λεπτό δεν έγινε βαρετή....

 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είδα το 4.1 miles της Δάφνης Μαντζιαράκη, το οποίο είναι και υποψήφιο για Όσκαρ μικρού μήκους ντοκιμαντέρ.
Γροθιά στο στομάχι. Είναι πραγματικά απίστευτο το μέγεθος της τραγωδίας.
Όσο για του λιμενικούς και ήρωες να τους πω, σίγουρα θα τους αδικήσω.

Όσοι δεν γνωρίζουν, το ντοκιμαντέρ πραγματεύεται την άνιση μάχη που δίνεται από έναν λιμενικό, αλλά και από ντόπιους, για να σώσουν καθημερινά ζωές προσφύγων και μεταναστών από τα νερά του Αιγαίου. Και όλα αυτά στην μικρή απόσταση που χωρίζει το νησί από την Τουρκία. 4.1 μίλια δηλαδή.

Καλή επιτυχία στην Ματζιαράκη, αν και νομίζω ότι έχει ήδη πετύχει τον στόχο της.
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Από τις καλύτερες ταινίες που είδα τον τελευταίο καιρό, πολύ ευχάριστη και με υπέροχες ερμηνείες από Emma Stone και Ryan Gosling.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.175
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom