Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.620
Likes
50.269
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν κρίνω απ'το trailer πρόκειται για αγνή, παραδοσιακή, ανοθευτη σεφερλια.

Σε μια σκηνή φωνάζει έπιασα το τζοκερ κι έχει πιάσει στην κυριολεξία έναν τύπο ντυμένο τζοκερ....
Έχω φύγει κιόλας για τον κινηματογράφο , γεια σας!
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έχω φύγει κιόλας για τον κινηματογράφο , για σας!
https://www.athinorama.gr/cinema/movieratings.aspx?id=10067691
Πάρε μια γεύση από κριτικές κοινού να είσαι προετοιμασμένος.
Παλιότερα που ζούσα Ελλάδα και έβλεπα ακόμα τηλεόραση, πετύχαινα μαγνητοσκοπημένη θεατρικά του. Απορώ πως καποιος άνω των15 μπορεί να παρακολουθήσει πάνω από τρίλεπτο, τι να πω, μπορεί να είμαι εγώ περίεργη.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Uncut gems απο Neflix με βαθμολογια 8/10 στο imdb

Πραγματικα ενας απιστευτος Adam Sandler,απορω γιατι δεν ειναι εστω υποψηφιος για το Οσκαρ ερμηνειας!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
https://www.athinorama.gr/cinema/movieratings.aspx?id=10067691
Πάρε μια γεύση από κριτικές κοινού να είσαι προετοιμασμένος.
Παλιότερα που ζούσα Ελλάδα και έβλεπα ακόμα τηλεόραση, πετύχαινα μαγνητοσκοπημένη θεατρικά του. Απορώ πως καποιος άνω των15 μπορεί να παρακολουθήσει πάνω από τρίλεπτο, τι να πω, μπορεί να είμαι εγώ περίεργη.
Τρίλεπτο άμα εισαι ανθρωπος με ψυχραιμία και υπομονή!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τι να πω για τον Irishman ;
Ξεκίνησα να το βλέπω στο νετφλιξ , βαριομουνα το σταματαγα κοξ
Αυτο κρατησε μια εβδομαδα! Παντως όλο δεν το είδα .

Στα υποψιν o σκηνοθετης αγαπημένος , ηθοποιοι που μου αρεσουν ( χρόνια κολλημενη με τον Ντε Νιρο) θέμα απο αυτά που μου αρεσουν και πάλι δεν το τελειωσα .
Και εγώ στο Netflix την είδα την ταινία τελικά σε 2 μέρη για να είμαι ειλικρινής γιατί το μονοκοπανιά τρεισήμισι ώρες μου έπεφτε κάπως βαρύ (δεν είμαι και του binge watching after all:D). Η ταινία μου άρεσε πραγματικά και για μένα η μεγαλύτερη χρησιμότητά της είναι κατά τη γνώμη μου το μάθημα πάνω στη σκοτεινές πτυχές της σύγχρονης αμερικανικής ιστορίας που δίνει ως ταινία, και το πώς τα συνδικάτα (και η μαφία τους βεβαίως βεβαίως) στην κυριολεξία ανεβοκατέβασαν κυβερνήσεις. Πάντως από τις "οσκαρικές ταινίες, οι επιμέρους μου αγάπες είναι οι εξής με βάση αυτά που είδα:

Σκηνοθεσία: Σάμ Μέντες και "1917" (ποτέ μου δεν πίστευα ότι ένα μονοπλάνο, ή έστω - η συρραφή 2 μονοπλάνων όπως μου είπε ο σκηνοθέτης φίλος μου- θα με παρέσερνε τόσο πολύ). Εικόνες δυνατές και σκληρές που μίλησαν βαθιά μέσα μου (και να σκεφτείτε ότι ουδέποτε ήμουν φαν των πολεμικών- ας πούμε- ταινιών)

Πρωτότυπου σεναρίου: "Παράσιτα" (το πιο έξυπνο παρασάγγας σενάριο ταινίας που είδα φέτος και απόλαυσα και γέλασα μη σας πω σε κάποια σημεία (και με λανθιμικές επιρροές)

Διασκευασμένου σεναρίου: "ο Ιρλανδός"

Όσο για τους ρόλους νομίζω πως οι Χόακιμ Φοίνιξ και Ρενέ Ζελβέγγερ προηγούνται δίκαια στα προγνωστικά για το "Τζόκε"ρ και "Τζούντυ" αντίστοιχα.

Ήταν μια χρονιά πάντως με πολλές και δυνατές ταινίες και προσωπικά απόλαυσα και ευχαριστήθηκα πάρα πολλές, ακόμα και κάποιες που δεν είναι στο κυνήγι των Οσκαρ όπως τα "Πόνος και Δόξα", η "Μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ" κλπ. Γενικά μια υπέροχη κινηματογραφική χρονιά, που είχε ακόμα και μια πολύ ωραία ελληνική παραγωγή (αναφέρομαι στην "Ευτυχία" φυσικά), αλλά και κάποια διαμαντάκια από χώρες που δεν το περιμένεις (όπως το γεωργιανό "Και μετά χορέψαμε"). Περιμένω πως και πως να δω και το ντοκιμαντέρ "Honeyland" από τη Βόρεια Μακεδονία (ξέρει κανείς για πότε έχει πάρει διανομή?)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
https://www.athinorama.gr/cinema/movieratings.aspx?id=10067691
Πάρε μια γεύση από κριτικές κοινού να είσαι προετοιμασμένος.
Τι σχόλια διαμάντια είναι αυτά!

"Επιτέλους αφήστε τα κόμπλεξ κ περάστε όμορφα κ ξέγνοιαστα για λίγες ώρες
Δεν είναι όλα κουλτούρα στη ζωή"

"Και φυσικα και ο κουλτουριαρης επιτρεπεται να γελασει με ενα πεσιμο, δεν ειναι κακο, δεν θα τον μαλωσει κανεις Εχω βαρεθει τους Λουληδες και την ψευτοκουλτουρα, εχουν γινει ολοι διανοοουμενοι ξαφνικα."

"Τις δήθεν πολυτέλειες αφήστε τες. Εμείς η χαμηλής νοημοσύνης διασκεδάζουμε και περνάμε ευχάριστα εσείς που είστε από βασιλικούς κω@@ους τραβάτε να ακούσετε Μπετόβεν στη λυρική σκηνή."
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σκηνοθεσία: Σάμ Μέντες και "1917" (ποτέ μου δεν πίστευα ότι ένα μονοπλάνο, ή έστω - η συρραφή 2 μονοπλάνων όπως μου είπε ο σκηνοθέτης φίλος μου- θα με παρέσερνε τόσο πολύ). Εικόνες δυνατές και σκληρές που μίλησαν βαθιά μέσα μου (και να σκεφτείτε ότι ουδέποτε ήμουν φαν των πολεμικών- ας πούμε- ταινιών)
Αντιπροσωπευτική ταινία με ενα Μονοπλάνο και το "BIRDMAN",σκηνοθετικό επίτευγμα,εκπληκτικη ταινία που οδήγησε τον Ινιαρίτου στα Οσκαρ δεν μπορεί τόσο σινεφίλ θα την είχες δει
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αντιπροσωπευτική ταινία με ενα Μονοπλάνο και το "BIRDMAN",σκηνοθετικό επίτευγμα,εκπληκτικη ταινία που οδήγησε τον Ινιαρίτου στα Οσκαρ δεν μπορεί τόσο σινεφίλ θα την είχες δει
Την είδα, αλλά θα είμαι απόλυτα ειλικρινής: Δεν μου άρεσε πάρα πολύ...εκεί το μονοπλανο μου φάνηκε περισσότερο σαν τρικ, παρά σαν κομμάτι της ιστορίας. Χώρια που κ η ίδια η ιστορία δεν με πολυαγγιξε
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τι σχόλια διαμάντια είναι αυτά!

"Επιτέλους αφήστε τα κόμπλεξ κ περάστε όμορφα κ ξέγνοιαστα για λίγες ώρες
Δεν είναι όλα κουλτούρα στη ζωή"

"Και φυσικα και ο κουλτουριαρης επιτρεπεται να γελασει με ενα πεσιμο, δεν ειναι κακο, δεν θα τον μαλωσει κανεις Εχω βαρεθει τους Λουληδες και την ψευτοκουλτουρα, εχουν γινει ολοι διανοοουμενοι ξαφνικα."

"Τις δήθεν πολυτέλειες αφήστε τες. Εμείς η χαμηλής νοημοσύνης διασκεδάζουμε και περνάμε ευχάριστα εσείς που είστε από βασιλικούς κω@@ους τραβάτε να ακούσετε Μπετόβεν στη λυρική σκηνή."
"Τις δήθεν πολυτέλειες αφήστε τες. Εμείς η χαμηλής νοημοσύνης διασκεδάζουμε και περνάμε ευχάριστα εσείς που είστε από βασιλικούς κω@@ους τραβάτε να ακούσετε Μπετόβεν στη λυρική σκηνή."

αυτό το τελευταίο με φούντωσε ιδιαίτερα! αφεθείτε ελεύθερα, καταπιεσμένα κομπλεξικά ανθρωπάκια, που κατά βάθος γουστάρετε Μάρκο και μπουζούκια εθνικής οδού αλλά τρέχετε στις Λυρικές (τις οποίες γεμίζουν από ό,τι φαίνεται, όπως και τα θέατρα, με πόνο καρδιάς οι καταπιεσμένοι που ονειρεύονται πρώτο τραπέζι Πάολα) για να φανείτε...
ένα άλλο στο ίδιο πνεύμα ήταν "ε, Έλληνες είμαστε, αυτά μας αρέσουν"
Δεν περιγράφω πια...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Την είδα, αλλά θα είμαι απόλυτα ειλικρινής: Δεν μου άρεσε πάρα πολύ...εκεί το μονοπλανο μου φάνηκε περισσότερο σαν τρικ, παρά σαν κομμάτι της ιστορίας. Χώρια που κ η ίδια η ιστορία δεν με πολυαγγιξε
ναι βρε ειλικρινής να είσαι, ειπαμε γούστα είναι αυτά χιχι,εγώ τη λάτρεψα και την ιστορία και την σκηνοθεσία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom