Κινηματογραφική κουβέντα....

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ισχύει το νετφλιξ βασίζεται κυρίως στις δικές του παραγωγές είτε ταινίες είτε σειρές. Είδα ότι ήθελα κι αφήνω την συνδρομή να λήξει και ήδη έχω περάσει στο Amazon prime. Καλύτερη και περισσότερη ποικιλία ταινιών για το γούστο μου. Λίγες σειρές όμως.



Μία από τις ισπανικές σειρές που είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα για παράλογα πράγματα. Άλλη μια πολύ ωραία ιδέα που σταμάτησα να βλέπω κάπου στα πρώτα επεισόδια.

εκεί που ο profesor πηγαίνει να δώσει το κινητό στην αστυνομικό και μπαίνει μέσα στον χώρο με τις κάμερες που κάνουν την έρευνα οι αστυνομικοί χωρίς να τον εμποδίσει κανείς! Μου έχουν πει ότι αργότερα γίνονται ακόμα πιο τραγελαφικα πράγματα. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Έχει όντως μερικά παράλογα πράγματα, συμφωνώ. Αλλά ακόμα κι έτσι, είδα ακατάπαυστα τις 2 σεζόν σε 1.5 μέρα, τόσο πολύ κόλλησα. Κι αρχικά ήμουν από αυτούς που είχαν βαρεθεί να ακούνε για αυτή τη σειρά και σκεφτόμουν τι της βρίσκουν όλοι :haha:
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
ΚΙ ό,τι ήθελα απόψεις γι αυτήν την ταινία χιχιχι

Οσο εξελίσσονταν η ταινία σκεφτόμουν να την κατατάξω στα"χρυσά βατόμουρα"(στις χειρότερες)....κι αυτό γιατί έχει πολλά "φάουλ",,πολλά γεγονότα καθόλου μα καθόλου αληθοφανή,υπερβολή στην υπερβολή(ναι και άλλες ταινίες έχουν αλλά εξυπηρετούν και άλλο σκοπό πχ ΤΑ παράσιτα αλλά ξέρουμε και το καταλαβαίνουμε ότι προκειται για "παρωδία"και μάλιστα εξαιρετικά πετυχημένη)για να εξελίξει ο σκηνοθέτης μιά κατα τ άλλα σοβαρή δραματική έως και τραγική ιστορία.(δεν θέλω να κάνω σπόιλερ αλλά δεν αντέχω θα αναφέρω ένα μόνο από τα πολλα στοιχεία απ αυτά που εννοώ...βρίσκεσαι μέσα στο σπίτι σου καλείς απο το κινητό σου κάποιον,ακούς το κουδουνισμα του κινητού του άλλου εκπλήσσεσαι και ψάχνεις να βρείς που είναι...αλλά μόλις βγαίνει ο τηλεφωνητής του "ξεχνιέσαι"σα να μη συμβαίνέι τίποτε αφήνεις μήνυμα και ολα οκ! )

ΤΙ ήταν αυτό που με κράτησε στην ταινία;;
Μου αρέσουν οι ισπανικές ταινίες μ αυτό το μυστήριο,την υπερβολή εντός ορίων χιχι,το ανατρεπτικό στοιχείο κλπ
οι πολύ καλές ερμηνείες!ειδικά του πρωταγωνιστή! που τον έχω δεί και σε άλλες ταινίες και υποστηρίζει το ρόλο του πολύ εύστοχα,
αναρωτιόμουν που το πάει που το πάει(στα θετικά το ότι δεν είναι απολύτως προβλέψιμη)
και το καλύτερο ολο το"ζουμί"θα έλεγα της ταινίας στο τελευταίο 15 λεπτο-20λεπτο!
Ναι οκ υπαρχουν κομματια υπερβολης. Και οντως εκει με το τηλεφωνημα παρα ηταν. Αλλα εμενα για καποιο λογο μου αρεσε το ολο σεναριο....προσπαθει να παρει δοξα και μεγαλεια και δεν υπολογιζει ουτε οικογενειες ουτε τιποτα.

Επισης χθες ειδα και την ταινια «Αορατος επισκεπτης» ή αλλιως «The invisible guest» μυστηριου-θριλερ (2016)

Παιδια η ταινια τα σπαει. Φοβερη πλοκη.Φοβερα ανατρεπτικη και σε αφηνει μεχρι τελους με αγωνια. Μπορω να την παρομοιασω με τις ιστοριες του Αστυνομου Μπεκα αλλα σε ταινια μεγαλου μηκους. Μην την χασετε γιατι θα χασετε!!
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ναι οκ υπαρχουν κομματια υπερβολης. Και οντως εκει με το τηλεφωνημα παρα ηταν. Αλλα εμενα για καποιο λογο μου αρεσε το ολο σεναριο....προσπαθει να παρει δοξα και μεγαλεια και δεν υπολογιζει ουτε οικογενειες ουτε τιποτα.

Επισης χθες ειδα και την ταινια «Αορατος επισκεπτης» ή αλλιως «The invisible guest» μυστηριου-θριλερ (2016)

Παιδια η ταινια τα σπαει. Φοβερη πλοκη.Φοβερα ανατρεπτικη και σε αφηνει μεχρι τελους με αγωνια. Μπορω να την παρομοιασω με τις ιστοριες του Αστυνομου Μπεκα αλλα σε ταινια μεγαλου μηκους. Μην την χασετε γιατι θα χασετε!!

Ααα εμείς οι δυό πάμε πακέτο μου φαίνεται χιχι στις ισπανικές ταινίες
Συμφωνούμε!Ο ΑΟΡΑΤΟς ΕΠΙΣΚΕΠΤΗς μου άρεσε πολύ περισσότερο απο το"εχω ακόμα το κλειδί",
πιό δεμένη πιό δυνατή ταινία.
...Ενας νεαρός επιχειρηματίας που ξυπνά δίπλα στο νεκρό σώμα της ερωμένης του...και μιά δικηγόρος που αναλαμβάνει να τον ξελασπώσει..Οπως το είπες με πλοκή και συνεχόμενες ανατροπές σε κρατάει μέχρι την τελευταία στιγμή.
Του ίδιου σκηνοθέτη και ΤΟ ΣΩΜΑ πιό παλιά ταινία κι αυτή παρόμοιου ύφους με μυστήριο και ανατροπές ..η εξαφάνιση ενός γυναικείου πτώματος από το νεκροτομείο...δεν μπορώ να θυμηθώ λεπτομέρειες αλλά μου είχε αρέσει
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Ααα εμείς οι δυό πάμε πακέτο μου φαίνεται χιχι στις ισπανικές ταινίες
Χαχαχα δεν προτεινω αλλη ισπανικη ταινια!!!
Αν σας άρεσε το Αόρατος Επισκέπτης δείτε το The Hidden Face-La Cara Oculta είναι στο ίδιο επίπεδο. Αλλά μην δείτε το trailer γιατί δείχνει κανά δύο στοιχεία.
Επεσες σε ατομο που για να δει μια ταινια πρεπει να τον ιντριγκαρει λιγο το trailer. Να μου κανει καποιο κλικ!
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Είδα χθες το ισπανικό The Occupant στο Netflix. Ψυχολογικό θρίλλερ -δηλαδή η αγαπημένη μου κατηγορία, σίγουρα έχει αρκετές εκπλήξεις -το τρέιλερ και το θέμα δεν σε προιδεάζουν αλλά αν εξαιρέσεις μερικές σεναριακές αφέλειες είναι πολύ τίμια προσπάθεια, ωραία πλοκή, ερμηνεία και ατμόσφαιρα σίγουρα δε θα βαρεθείς.
Το στόρυ αναπτύσσεται γύρω από έναν νυν άνεργο που παρακολουθεί τους νυν ενοίκους του πρώην διαμερίσματος του που αναγκάστηκε να αφήσει λόγω ανεργίας και μέχρι που αποφασίζει να παρέμβη στις ζωές τους.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
The Admiral: Roaring Currents (Myeong-ryang), η ταινία κυρίως ακολουθεί την διάσημη Μάχη του Μιονράνγκ το 1597, στη διάρκεια της περιόδου της Γιαπωνέζικης εισβολής στην Κορέα (1592-1598), όπου ο Ναύαρχος του Τζόσεον Γι Σουν Σιν, κατάφερε να καταστρέψει 133 Γιαπωνέζικα θωρηκτά μόνο με 13 πλοία στην διοίκησή του. Η μάχη, η οποία διαδραματίστηκε στο στενό του Μιονράνγκ στην νοτιοδυτική ακτή της Κορεατικής χερσονήσου, θεωρείται ως μία απ' τις σπουδαιότερες νίκες του Γι Σουν Σιν.
Πολύ καλή ταινία, βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα!! Οι Ηγήτορες διοικούν δια του παραδείγματος!!!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Neerja, η ταινία αφηγείται την ιστορία της αεροσυνοδού Neerja Bhanot, η οποία το 1986 θυσίασε τη ζωή της, προστατεύοντας τους 359 επιβάτες της πτήσης Pan Am 73, όταν εξελίχθηκε αεροπειρατεία από τρομοκράτες.
Ωραία ταινία, κάποιοι άνθρωποι έχουν το καθήκον πάνω και από την ίδια τους τη ζωή!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.615
Likes
50.262
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
-Λίγο πιο ευχάριστη, η ταινία "101 Ρέυκιαβικ"
Με φόντο την έντονη και γεμάτη ζωντάνια νυχτερινή ζωή του Ρέικιαβικ, η μαύρη αυτή κωμωδία αποτυπώνει τη μπερδεμένη και συχνά αστεία σεξουαλική ζωή του Χλίνουρ, ο οποίος συντηρείται από το ταμείο ανεργίας. Ζει μαζί με τη μητέρα του στο σπίτι της και παρότι πλησιάζει τα τριάντα, δεν έχει αισθανθεί ποτέ την ανάγκη να εξερευνήσει τη ζωή πέρα από τα όρια του μικρόκοσμού του: το κέντρο της πόλης του Ρέικιαβικ με ταχυδρομικό κώδικα 101 και αποφασισμένος ν’ αντισταθεί στην ενηλικίωσή του με κάθε κόστος. Μια μέρα γνωρίζει την Λόλα, μια εκρηκτική Ισπανίδα δασκάλα χορού της μητέρας του και τότε συνειδητοποιεί ότι η ζωή του έχει ετοιμάσει διαφορετικά σχέδια για το μέλλον του Ένα βράδυ που λείπει η μητέρα του, ο Χλίνουρ και η Λόλα μεθάνε και υποκύπτουν σε μια νύχτα άγριου σεξ! Οι ερωτικές διαθέσεις του παραλύουν, όταν ανακαλύπτει ότι η γυναίκα με την οποία κοιμήθηκε έχει μείνει έγκυος, ενώ ταυτόχρονα μαθαίνει ότι είναι ερωτική σύντροφος της μητέρας του. Σκηνές οικιακής παράνοιας σε μια ταινία που αποκάλυψε το σκηνοθετικό ταλέντο του Κόρμακουρ.
Στο λινκ ολόκληρη η ταινία, με ελληνικούς υπότιτλους :
Πολύ χαριτωμένη, έυγε!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
American Made, βασισμένο σε αληθινή ιστορία, ο Μπάρι Σιλ είναι πιλότος της TWA και η CIA επιλέγει να τον στρατολογήσει, ώστε να βοηθήσει στην αντεπίθεση επί της κομουνιστικής απειλής στην Κεντρική Αμερική. Ο Σιλ σιγά-σιγά αποκτά σημαντική οντότητα στην υπηρεσία και οδηγείται να εμπλακεί με το καρτέλ του Μεδεγίν, το οποίο έφερε σε αμηχανία τον Λευκό Οίκο μετά το ξέσπασμα του σκανδάλου Ιράν-Κόντρας.
Ωραία ταινία, τελικά οποίος ανακατεύεται με τα πίτουρα...τον τρώνε οι κότες!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom