Κινηματογραφική κουβέντα....

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θα συμφωνήσω μαζί σου για την Κρυφή εμμονή,
την είχα δει παλαιότερα και την "΄έτρεξα "τώρα γρήγορα για να την ξαναθυμηθώ...πολύ μέτρια και προβλέψιμη
Μου φαίνεται κατάλαβα όλη την ταινία απ' το τρέιλερ και μόνο :haha:
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Το είδα. Ταινιαρα! Το τέλος δεν κατάλαβα να πάρω τη βοήθεια του κοινού; :p
Aπό τις καλύτερες ταινίες που έχω δεί.
Στο τέλος,
(όπως το καταλαβα εγώ) παραλήπει να μας δείξει , ούτε ποιός πυροβόλησε, ούτε αν έζησε ή πέθανε, πολύ απλά γιατί δεν τον εδιαφέρει αυτό. Αυτό που τον εδνιαφέρει να δείξει είναι ότι αν σου κολήσει η ρετσινία, δύσκολα θα φύγει ποτε. Και είναι ένα θέμα που είναι διαχρονικό και πάντα επίκαιρο.
Η καλύτερη σκηνή της ταινίας κατά τη γνωμη μου.
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Για μένα τις κάνει ο σεναριογράφος. Αλλά τέλος πάντων θα τη δω γιατί σε αγαπώ.
Να την δεις νεε μου. Ειναι πολύ καλή.
Είναι απο τις πρωτες ταινίες που είδα πιτσιρίκα σε αιθουσα .
Τι μου θυμισες gelf !
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.761
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
The Suspect (Yong-eui-ja), ένας από τους καλύτερους πράκτορες στην Βόρεια Κορέα εγκαταλείπεται κατά την διάρκεια μιας αποστολής, ενώ η γυναίκα και η κόρη του δολοφονούνται .Κυνηγημένος και διχασμένος ανάμεσα στη θλίψη και την εκδίκηση, αναλαμβάνει δουλειά ως σοφέρ ενός Προέδρου μιας ισχυρής εταιρείας. Ο Πρόεδρος ένα βράδυ δολοφονείται βίαια αλλά πριν πεθάνει δίνει στον Ντονγκ Τσέολ ένα ζευγάρι γυαλιά. Τώρα μπαίνει ξανά στο παιχνίδι, κατηγορούμενος για δολοφονία και καταζητούμενος για προδοσία, αναζητά την αλήθεια στα εθνικά μυστικά που κρύβονται μέσα στα γυαλιά, έτσι θα αρχίσει έναν πόλεμο για να την αποκτήσει.
Καλή περιπέτεια με αρκετή δράση και γρήγορο ρυθμό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.844
Likes
14.004
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είδα το "The occupant", δε με ξετρέλανε. Ο σεναριογράφος έχει βρει ένα πιασάρικο στόρι με στοιχεία θρίλερ και την κλασική συνταγή της εκδίκησης που φοριέται πάρα πολύ στις ισπανικές ταινίες.
Το "Οφθαλμόν αντί οφθαλμού" μου άρεσε περισσότερο, Quien a hierro mata ειναι ο ισπανικός τίτλος και πραγματικά είναι πολύ ταιριαστός,μιας και πρόκειται για μια αέναη μάχη αλληλο-εξουδετέρωσης κι εκδίκησης. Εξτρα μπόνους η συμμετοχή και κορυφαία ερμηνεία του "Θυρωρού"

- Επίσης δε μου άρεσε ούτε το ατελείωτο χαντάκι, νομίζω αυτά που είχε να πει ως σενάριο, θα μπορούσε κάλλιστα να τα πει σε μια μισή ώρα κι όχι να μας παιδεύει.

-Είδα στο νετφλιξ την ταινία ως το κόκαλο,το δράμα μιας κοπέλας που προσπαθεί να ξεφύγει από τη νευρική ανορεξία και το ψυχαναγκαστικό μέτρημα θερμίδων, και τον τεράστιο αγώνα που αυτή καταβάλει.

- Ακόμα μια όμορφη ταινία που είδα στο νέτφλιξ είναι "Το πλεονέκτημα να ζεις στο περιθώριο" από το ομώνυμο βιβλίο. ΜΙα ιστορία που εκτυλίσσεται σταδιακά κι ένα παιδί που θεωρείται "σπασίκλας" από τους συμμαθητές του, το οποίο βρίσκει μια παρέα και δένει μαζί τους. Οι λόγοι που τον κατέστησαν περιθωριακό αποκαλύπτονται σιγά σιγά, πάντα όμως καλυμμένοι με ένα γλυκό πέπλο εφηβικής νοσταλγίας και ανεμελιάς.

-Τέλος στο παρακάτω λινκ μπορείτε να βρείτε την ταινία "Εγώ, ο Ντάνιελ Μπλεικ" δωρεάν μέχρι τις 13/6.
Κοινωνικό δράμα συμπαραγωγής Αγγλίας-Γαλλίας-Βελγίου.

O Ντάνιελ Μπλέικ είναι ένας 59άχρονος ξυλουργός από το Νιούκαστλ. Για πρώτη φορά έπειτα από ένα βαρύ καρδιακό επεισόδιο, θα χρειαστεί τη βοήθεια της πολιτείας για να ζήσει, όμως η γραφειοκρατία τον οδηγεί σε αδιέξοδο.
Μέσα από την περιπέτεια αυτή, διασταυρώνεται με μια ανύπαντρη μητέρα και τα δύο παιδιά της. Βρίσκοντας αναπάντεχη οικογενειακή θαλπωρή ο ένας στον άλλο, ενώνουν τις δυνάμεις τους και προσπαθούν να αντισταθούν στις δυσκολίες.

https://webtv.ert.gr/movies/xenes-tainies/i-daniel-blake-ego-o-ntaniel-mpleik/
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Δεν ηξερα αν επρεπε να το βαλω εδω, αλλα τελος παντων. Πριν μια ωρα περιμενα στην ουρα του σουπερμαρκετ με τον Χρηστο Πασσαλη. Τον πρωταγωνιστη του "Κυνοδοντα". Που δεν εβγαιναν ποτε απο το σπιτι.
Θυμηθηκα που λεγαμε "Πωω, τι δυστοπια, τι weird cinema, δεν γινονται αυτα" και ανατριχιασα λιγο και περασε η ταινια μπροστα απο τα ματια μου.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Αααα και μια αλλη που ειχα δει πριν χρονια και την θυμηθηκα τωρα. Το The Guard, ιρλανδικη ταινια που αξιζει να την δεις πιο πολυ για τον πρωταγωνιστη οχι οτι η πλοκη ειναι ασχημη, πλακα εχει αλλα ολα τα λεφτα ο πρωταγωνιστης ενας αντισυμβατικος, αμφιλεγομενος politicaly incorrect ιρλανδος μπατσος. Φοβερος τυπος μαγνητιζει το ενδιαφερον σου. Τον υποδυεται ο Brendan Gleeson (και εγω το ονομα δεν το θυμομουν μην κανω τον εξυπνο στο imdb το ειδα) αλλα σαν φατσα τον ξερετε σιγουρα! Την προτεινω, ευχαριστη ταινια ειναι, δεν ειναι αριστουργημα σαν αυτα που προτεινει αυτα ο Gelf αλλα μια χαρα θα σας αρεσει πιστευω!
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.730
Αυτή τη φορά ο @Yorgos, δίκαια θα με κακοχαρακτηρίσει για κλασικό τύπο, αλλά δεν θα κρατηθώ. Σήμερα το βράδυ θα δω για πολλοστή φορά την κατά πολλούς κριτικούς καλύτερη ταινία του κινηματογράφου. Βαρύ όνομα Orson Welles, αριστουργηματική ταινία Citizen Kane.

028.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτή τη φορά ο @Yorgos, δίκαια θα με κακοχαρακτηρίσει για κλασικό τύπο, αλλά δεν θα κρατηθώ. Σήμερα το βράδυ θα δω για πολλοστή φορά την κατά πολλούς κριτικούς καλύτερη ταινία του κινηματογράφου. Βαρύ όνομα Orson Welles, αριστουργηματική ταινία Citizen Kane.

View attachment 306112
E νταξ, η καλύτερη ταινία στην ιστορία του κινηματογράφου και 200 χρόνια μπροστά από την εποχή της.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ορίστε τι θα δω σήμερα, χάρη σε ένα μέλος:

Ε δεν άντεχα να μη σας βάλω και αυτό αντί για τίζερ, για όποιον δεν έχει κάνει το μονοπάτι:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom