Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα και το Chicuarotes, που δεν το πρόλαβα στο φεστιβάλ της Αβάνας. Ορθώς το είχα βάλει χαμηλά στη λίστα προτεραιοτήτων του φεστιβάλ, δε λέει και πολλά, κλασική ιστορία φτωχόπαιδων Λατινικής Αμερικής (στο Xochimilco του Μέξικο Σίτυ στη συγκεκριμένη περίπτωση) που στρέφονται στο έγκλημα. Δεν είναι και χάλια, αλλά τίποτε που δεν έχουμε ξαναδεί, σκηνοθετεί ο Gael Garcia Bernal... ε και;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
"OFFICIAL SECRETS"
ΚΡΑΤΙΚΑ ΜΥΣΤΙΚΑ

Αρκετά καλή ταινία του 2019,βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα...
Αφορά την προσπάθεια και μετέπειτα την τιμωρία μιάς υπαλλήλου των βρετανικών μυστικών υπηρεσιών να φέρει στο φώς ένα εμειλ που αποδεικνύει την παρέμβαση με αθέμιτα μέσα των αμερικάνων στις αποφάσεις περί εισβολής στο ΙΡΑΚ και κατά συνέπεια κήρυξης του πολέμου παρακάμπτοντας έτσι τις πραγματικές αληθινές προθέσεις των εμπλεκομένων σε μιά τέτοια απόφαση...Ωραίο και ανατρεπτικό το φινάλε....
Προς το τέλος της ταινίας βλέπουμε και ένα στιγμιότυπο με τα πραγματικά πρόσωπα της υπαλλήλου και του δικηγόρου της
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Palm Trees in the Snow
Ταινία εποχής που αφορά την ισπανική αποικιοκρατία στην (ισπανική) Γουινέα και συγκεκριμένα στο Fernando Poo. Ενδιαφέρουσα ταινία σε ό,τι αφορά τις συνθήκες διαβίωσης της εποχής, ωραία φωτογραφία (νομίζω στη Γκραν Κανάρια το γύρισαν πάντως), αλλά και τα συνηθισμένα λατίνικα με χαμένα παιδιά, χαμένους έρωτες, χαμένα κλειδιά κλπ.

Τhe social dilemma
Ντοκιμενταράρα για το πώς τα κοινωνικά δίκτυα είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να σε ταϊζουν με πληροφορίες που συμφωνούν μόνο με την άποψή σου, όσο παλαβή κι αν είναι αυτή, δίνοντας έτσι έδαφος σε θεωρίες συνωμοσίας κλπ. Πάρα πολύ καλό, τα διηγούνται οι ίδιοι οι εμπλεκόμενοι στις εταιρείες-γίγαντες.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ειδα την Σιωπη των Αμνων, πριν λιγο την τελειωσα. Ξερω ειμαι απαραδεκτος που δεν την ειχα δει μπορει ομως να υπαρχουν και αλλοι απαραδεκτοι οποτε την προτεινω αν και δεν χρειαζεται αυτη η ταινια την δικη μου προταση. Ειναι ηδη σταθμος στον κινηματογραφο! Πραγματικα ταινιαρα!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ειδα την Σιωπη των Αμνων, πριν λιγο την τελειωσα. Ξερω ειμαι απαραδεκτος που δεν την ειχα δει μπορει ομως να υπαρχουν και αλλοι απαραδεκτοι οποτε την προτεινω αν και δεν χρειαζεται αυτη η ταινια την δικη μου προταση. Ειναι ηδη σταθμος στον κινηματογραφο! Πραγματικα ταινιαρα!
Είμαι κι εγώ μια απαράδεκτη...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.640
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σοκαριστικό
Σοκαριστικό όντως! Ειδικά όταν αναλογίζομαι ποιοι είναι ακριβώς όλοι αυτοί που σου λένε τι ακριβώς συμβαίνει. Τελικά το artificial intelligence είναι η 4η βιομηχανική επανάσταση; κ θα αλλάξει ο κόσμος όπως τον ξέρουμε.
 

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
Σοκαριστικό


Σοκαριστικό όντως! Ειδικά όταν αναλογίζομαι ποιοι είναι ακριβώς όλοι αυτοί που σου λένε τι ακριβώς συμβαίνει. Τελικά το artificial intelligence είναι η 4η βιομηχανική επανάσταση; κ θα αλλάξει ο κόσμος όπως τον ξέρουμε.
και να σκεφτουμε οτι δεν μας λεει στο ντοκυμαντερ ουτε τα μισα εγω παντως απο τοτε που το ειδα δεν ασχολουμε με τα social πια τα εκλεισα ολα
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Πρόκειται για τρίδυμα που χωρίστηκαν κατά τη γέννα και δόθηκαν σε ανάδοχες οικογένειες και τα οποία συναντιούνται τυχαία. Μέχρι εκεί κάπου νομίζεις ότι βασικά πραγματεύεται αυτό το οικογενειακό δράμα, άντε και το μέγα ερώτημα του αν στη διαμόρφωση της προσωπικότητας του παίζει ρόλο και το DNA ή είναι καθαρά θέμα ανατροφής. Πριτς, έχει τρομερό τουίστ το όλο θέμα, σε βαθμό ανατριχιαστικό.
μόλις το είδα...εξαιρετικό πραγματικά...λόγω της ανατροπής που έχει στην πορεία του και μη θέλοντας να κάνω spoiler απλά θα αναφέρω ότι το μόνο που λίγο με πείραξε ήταν η αίσθηση στοχοποίησης, προς το τέλος του ντοκυμαντέρ, του ενός πατέρα η οποία είναι απολύτως άδικη...
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
"THE GOOD LIAR"
ΕΝΑς ΚΑΛΟς ΨΕΥΤΗς!

Πολύ καλή πολύ έξυπνη και ανατρεπτική ταινίά.του 2019...εν είδει θρίλερ χαρακτήρων ,
ξεκινά με την γνωριμία δύο "περασμένης ηλικίας"ατόμων μέσω ιντερνετ και ακολουθεί την εξέλιξη μιάς περίεργης σχέσης με συναισθηματική εμπλοκή και με καλά κρυμμένα μυστικά εκατέρωθεν.
Ρεσιτάλ ερμηνείας απο τους βασικούς πρωταγωνιστές Ιαν Μακέλεν και Ελεν Μίρερ.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τhe social dilemma
Ντοκιμενταράρα για το πώς τα κοινωνικά δίκτυα είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να σε ταϊζουν με πληροφορίες που συμφωνούν μόνο με την άποψή σου, όσο παλαβή κι αν είναι αυτή, δίνοντας έτσι έδαφος σε θεωρίες συνωμοσίας κλπ. Πάρα πολύ καλό, τα διηγούνται οι ίδιοι οι εμπλεκόμενοι στις εταιρείες-γίγαντες.

To είδα αλλά δεν μου έκανε ιδιαίτερη αίσθηση...
λίγο πολύ όλοι ξέρουμε το τι γίνεται ....για το πλασάρισμα των διαφημήσεων ,την χειραγώγηση ,τον "δρόμο"και τα κλειδιά προς τον εθισμό....
εκτός από κάποιον όντως εξαρτημένο και εθισμένο που δεν μπορεί να παραδεχθεί την αλήθεια όλοι οι υπόλοιποι νομίζω ξέρουμε ή έστω υποθέτουμε και μπορουμε εύκολα να αντιληφθούμε τι συμβαίνει στην πραγματικότητα,
Καλό και χρήσιμο το ιντερνετ και οι μηχανισμοί του facebook κλπ όταν γίνεται λελογισμένη χρήση τους..
εξάρτηση και ψυχική διαταραχή όταν καταντά εθισμός με στερητικά φαινόμενα...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ειδα την Σιωπη των Αμνων, πριν λιγο την τελειωσα. Ξερω ειμαι απαραδεκτος που δεν την ειχα δει μπορει ομως να υπαρχουν και αλλοι απαραδεκτοι οποτε την προτεινω αν και δεν χρειαζεται αυτη η ταινια την δικη μου προταση. Ειναι ηδη σταθμος στον κινηματογραφο! Πραγματικα ταινιαρα!
Που την θυμήθηκες!
την ξαναείδα ,επάξια απέσπασε 5 όσκαρ μεταξύ των οποίων φυσικά Α ανδρικου ρόλου ο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟς Αντονι Χόπκινς!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Που την θυμήθηκες!
την ξαναείδα ,επάξια απέσπασε 5 όσκαρ μεταξύ των οποίων φυσικά Α ανδρικου ρόλου ο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟς Αντονι Χόπκινς!
Την ειχε το κοσμοτε. Ναι εξαιρετικη ερμηνεια του Χοπκινς!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom