Κινηματογραφική κουβέντα....

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κάποιοι χαρακτήρες είναι πραγματικά καρικατούρες δυστυχώς. Νομίζω ότι το έγραψα και εγώ παλαιότερα. Γενικά είχε πολύ ψηλό ταβάνι η ταινία, αλλά δεν....
Αυτό ακριβώς, δε ξέρω αν αδίκως είχα υψηλές προσδοκίες από τη ταινία πριν τη δω, αλλά στους συγκεκριμένους τομείς που αναφέρω απογοητεύτηκα.
Δε ξέρω, ίσως είναι και το δέσιμο μας με τη μουσική, τα τραγούδια και τους τεράστιους αυτούς καλλιτέχνες. Ίσως αν έδειχνες τη ταινία σε κάποιον μη Έλληνα να ενθουσιάζοταν, για εμάς που ξέρουμε λίγο πολύ τι βλέπουμε και τι ακούμε ήταν θλιβερό. Καρικατούρες, όπως το λες...
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.750
Αν και το τελευταίο εξάμηνο ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, ώστε δεν μπορώ να συμβάλλω ιδιαίτερα στο παρόν θέμα, κατάφερα αυτές τις ημέρες να δω μια ταινία που μου άρεσε. Την ταινία Mank του David Fincher.
Η ταινία αφορά στη ζωή του Herman Mankiewicz (1897–1953), σεναριογράφου (κατ' ουσίαν) της θεωρούμενης από πολλούς, καλύτερης ταινίας όλων των εποχών (Citizen Kane). O Herman Mankiewicz , πνευματώδης σεναριογράφος και θεατρικός συγγραφέας πέθανε στο Los Angeles και συγκεκριμένα στο Hollywood, μόλις σε ηλικία 56 ετών, λόγω της αγάπης του για το αλκοόλ.
Θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες ταινίες του Fincher (πάντα εξαιρετικός στη σκηνοθεσία διαλόγων και όχι μόνον), χωρίς να θέλω να αναφερθώ σε τεχνικές λεπτομέρειες.
Πιστεύω ότι είναι μια ταινία που αξίζει.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
"ANOTHER ROUND"!!!!!

Η Πιό πρόσφατη καινούργια ταινία του Δανού σκηνοθέτη Tomas Vintebrerg(γνωστός από το Κυνήγι!!)που μάλιστα βραβεύτηκε σαν η καλύτερη ευρωπαική ταινία για το 2020...

Ταινία χαρακτήρων αναφέρεται σε 4 φίλους και συναδέλφους εκπαιδευτικούς σ ένα κολέγιο με τα διάφορα μικρά η μεγάλα προβλήματα ο καθένας στην προσωπική του ζωή που αποφασίζουν να πειραματισθούν ορμώμενοι από ένα άρθρο ενός σουηδού φιλοσόφου....βάσει του οποίου ο άνθρωπος γεννιέται μ ένα ελλειμα στο αίμα του ενός συγκεκριμένου ποσοστού αλκοόλ...
Στηριζόμενοι σ αυτό αρχίζουν να κάνουν χρήση αλκοόλ ώστε να γίνουν περισσότεροι κεφάτοι και αποδοτικοί στην ζωή τους....με ολέθριες συνέπειες όταν η χρήση γίνεται εθισμός και κατάχρηση.
Ο βασικός πρωταγωνιστής είναι ο ίδιος που έπαιζε και στο Κυνήγι...καταπληκτικός και υποκλίνεσαι στο ταλέντο του...μαγεύεσαι από την σκηνή του ΦΙΝΑΛΕ που ολως παραδόξως είναι πολύ ευχάριστο!Ο άνθρωπος είναι ηθοποιάρα!
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Το Netflix έβαλε την Marie Antoinette της Σοφία Κόππολα.Ψιλο-αδιάφορη.Και δεν πρέπει να δουν την ταινία όσοι αποφεύγουν γλυκά και σαμπάνια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ έξυπνη γαλλική κωμωδία το They Are Everywhere , με θέμα τις εβραϊκές και αντι-εβραικες εμμονές στη γαλλική κοινωνία. Διαφορετικές ιστορίες που κινούνται παράλληλα με μπόλικο σουρεαλισμό, εξαιρετική.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ειδα το Fear city: Νεα Υορκη εναντιον μαφιας. Ειναι στο νετφλιξ. Εχει να κανει με το μεγαλυτερο κυνηγι που εγινε ποτε στους κολπους της μαφιας της Νεας Υορκης απο τους πρακτορες του FBI. Σαν ντοκιμαντερ δεν ειναι σπουδαιο κατα την γνωμη μου αλλα επειδη το θεμα ειναι ενδιαφερον βλεπεται αρκετα ευχαριστα! Τρια επεισοδια ειναι.

Ασχετο αλλα επειδη τωρα τελευταια εχω δει καποια ντοκιμαντερ για την μαφια και επ' ευκαιριας καθομαι και ψαχνω μετα στο ιντερνετ πληροφοριες για το πως λειτουργει αλλα και για τις ζωες διαφορων μαφιοζων (αλλα και απο ταινιες και διαφορες αλλες πηγες στο παρελθον) καταλαβαινω ολο και περισσοτερο ποσο πραγματικα ταινιαρα ηταν 'Ο Νονος'. Πραγματικα ο Κοππολα καταφερε και απεδωσε εναν κοσμο εξω απο αυτον εντυπωσιακα πιστα.

Υ.Γ.: Αυτα που ειναι μικρα τυπου 3- 4 επεισοδια 50 λεπτα να τα βαζω εδω ή στις σειρες. Τυπικα ειναι σειρες αλλα επειδη ειναι μικρης διαρκειας υποθετω πως τα βλεπει πιο ευκολα καποιος που ειναι πιο πολυ της ταινιας παρα της σειρας οπως εγω γι' αυτο τα βαζω εδω αλλα αν θελετε το αλλαζω
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αν και το τελευταίο εξάμηνο ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, ώστε δεν μπορώ να συμβάλλω ιδιαίτερα στο παρόν θέμα, κατάφερα αυτές τις ημέρες να δω μια ταινία που μου άρεσε. Την ταινία Mank του David Fincher.
Η ταινία αφορά στη ζωή του Herman Mankiewicz (1897–1953), σεναριογράφου (κατ' ουσίαν) της θεωρούμενης από πολλούς, καλύτερης ταινίας όλων των εποχών (Citizen Kane). O Herman Mankiewicz , πνευματώδης σεναριογράφος και θεατρικός συγγραφέας πέθανε στο Los Angeles και συγκεκριμένα στο Hollywood, μόλις σε ηλικία 56 ετών, λόγω της αγάπης του για το αλκοόλ.
Θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες ταινίες του Fincher (πάντα εξαιρετικός στη σκηνοθεσία διαλόγων και όχι μόνον), χωρίς να θέλω να αναφερθώ σε τεχνικές λεπτομέρειες.
Πιστεύω ότι είναι μια ταινία που αξίζει.
Την είδα και συμφωνώ απολύτως!!
O Fincher καταφέρνει και αναβιώνει και αποδίδει στο"πανί"με πολύ πετυχημένο τρόπο το κλίμα του Χόλιγουντ στη δεκαετία 1930-40. εμένα τουλάχιστον με συνεπήρε με τα πλάνα,την φωτογραφία όλο το στήσιμο....μ εβαλε στον κόσμο του σινεμά εκείνης της εποχής...
Ολοι οι ηθοποιοί οι ρόλοι οι ερμηνείες γύρω απο τον κεντρικό πρωταγωνιστή πολύ δυνατοί!
Η ταινία περιστρέφεται γύρω απο τη ζωή του Herman Mankiewicz,ταλαντούχου σεναριογράφου της εποχής πλην όμως ιδιόρρυθμης προσωπικότητας λόγω της αντισυμβατικότητας του της αντιδραστικότητας του σε όλους τους τομείς,λόγω της εξάρτησης του από το αλκοόλ,τον τζόγο κλπ...
Καθοριστική στιγμή της ζωής του η μετ εμποδίων συνεργασία του με τον Ορσον Ουέλες που τον οδήγησε και στην επιβράβευση...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
1944
Εσθονία 1944 .. μέσα απο κάποιες μάχες πέφτει απο τα χέρια των Γερμανών στα χέρια των Ρώσων.....απο τα μάτια Εσθονων που πολέμησαν είτε στη μια είτε στην άλλη πλευρά...... Μου άρεσε..

Παραγωγή ΕΣΘΟΝΙΑ ΦΙΛΑΝΔΙΑ
 
Last edited:

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Women of Mafia, μια πρώην αστυνομικός, έχει αναλάβει την Υπηρεσία Εσωτερικής Ασφάλειας για να διερευνήσει μια εγκληματική συμμορία που ασχολείται με ναρκωτικά. Για να πετύχει η αποστολή της, πρέπει να αρχίσει να συνεργάζεται με τη μαφία.
Ωραία ταινία από την Πολωνία με αρκετή δράση, γρήγορο ρυθμό και καταφέρνει να σε κρατήσει από την αρχή ως το τέλος!!! Υπάρχει και συνέχεια αλλά δεν έχω προλάβει να την δω, ελπίζω να είναι αντάξια με αυτή την ταινία!!! Την ταινία θα τη βρείτε στα γνωστά site ενώ την συνέχεια θα την βρείτε στο netflix με αγγλικούς υπότιτλους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
En el tiempo de las Mariposas

Ταινία για τις αδελφές Μιραμπαλ και τη δικτατορία του Τρουχιγιο. Ολίγον λάιτ η ταινία με δεδομένο τα όσα συνέβαιναν στη χώρα ("Η γιορτή του τράγου " του Μάριο Βαργκας Λιοσα είναι φοβερό βιβλίο πάνω στο θέμα) αλλά είναι ενδιαφέρουσα. Στο γιουτουμπι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom