Κινηματογραφική κουβέντα....

MVSylvia

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.166
@romantic woman εισαι και εσυ απο οσο καταλαβαινω φαν του ινδικου κινηματογραφου;

Αν θες, δωσε μου ενα τοπ10 απο οσες ταινιες εχεις δει. Το δικο μου ειναι το εξης αν κ σιγουρα ξεχναω πολλες που δεν μπορω να θυμηθω χωρις να ψαξω. Η σειρα ειναι τυχαια:

1. Padman (τρομερη φωτογραφια απο Madhya Pradesh και αληθινη ιστορια)
2. English Vinglish
3. PK
4. A Wednesday
5. Pink
6. Blackmail
7. Lunchbox
8. Three idiots
9. Toilet
10. Bajrangi Bhaijaan (αυτη δεν μου αρεσε τοσο αλλα ειχε εικονες απο υπεροχες τοποθεσιες)

Εχω παρα πολλες στη watchlist, αλλα δεν βρισκω ευκολα υποτιτλους
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
190
Likes
186
την έψαχνα και δεν την έβρισκα...ένα"γράμμα"κάνει την διαφορά χιχι
ο τίτλος -η σωστή λέξη , για όποιον την ψαξει ,είναι Andhadhn...
την βρήκα και επιφυλάσσομαι με την πρώτη ευκαιρία να την δώ..
Μια φορά εγώ και μια εσύ την γράψαμε λάθος 😁

Andhadhun λοιπόν το σωστό
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
190
Likes
186
@romantic woman εισαι και εσυ απο οσο καταλαβαινω φαν του ινδικου κινηματογραφου;

Αν θες, δωσε μου ενα τοπ10 απο οσες ταινιες εχεις δει. Το δικο μου ειναι το εξης αν κ σιγουρα ξεχναω πολλες που δεν μπορω να θυμηθω χωρις να ψαξω. Η σειρα ειναι τυχαια:

1. Padman (τρομερη φωτογραφια απο Madhya Pradesh και αληθινη ιστορια)
2. English Vinglish
3. PK
4. A Wednesday
5. Pink
6. Blackmail
7. Lunchbox
8. Three idiots
9. Toilet
10. Bajrangi Bhaijaan (αυτη δεν μου αρεσε τοσο αλλα ειχε εικονες απο υπεροχες τοποθεσιες)

Εχω παρα πολλες στη watchlist, αλλα δεν βρισκω ευκολα υποτιτλους
Μιας και έβαλες δυο που παίζει ο Aamir Khan (μεγάλος σταρ), το PK και το Three idiots προσθέτω και άλλες δύο που αξίζουν :

Taare Zamen Par (2007) (Like Stars on Earth αγγλιστί ) : Η ιστορία ενός δυσλεκτικού παιδιού και η ιδιαίτερη σχέση με τον Δάσκαλό του

Dangal (2016) : Μπαμπάς πρώην αθλητής πάλης προπονεί τις δυο κόρες του με τον... τρόπο του. Για όσους αρέσουν οι ταινίες με θέμα τον αθλητισμό και όχι μόνο.

Και οι δύο υπήρχαν στο netflix τώρα πρέπει να υπάρχει μόνο η δεύτερη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.166
Μιας και έβαλες δυο που παίζει ο Aamir Khan (μεγάλος σταρ), το PK και το Three idiots προσθέτω και άλλες δύο που αξίζουν :

Taare Zamen Par (2007) (Like Stars on Earth αγγλιστί ) : Η ιστορία ενός δυσλεκτικού παιδιού και η ιδιαίτερη σχέση με τον Δάσκαλό του

Dangal (2016) : Μπαμπάς πρώην αθλητής πάλης προπονεί τις δυο κόρες του με τον... τρόπο του. Για όσους αρέσουν οι ταινίες με θέμα τον αθλητισμό και όχι μόνο.

Και οι δύο υπήρχαν στο netflix τώρα πρέπει να υπάρχει μόνο η δεύτερη.
To Dangal το εχω δει, δεν το εβαλα στη λιστα με τα καλυτερα αν κ μου αρεσε.

Το πρωτο δεν το εχω δει, μπαινει στη λιστα.

Ο Αμιρ Καν παντα μοιαζει με παιδακι, ειχα παθει σοκ οταν εμαθα την ηλικια του.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ καιρό έχω να γράψω στο forum παρότι παρακολουθώ.

Andhadun. Σύγχρονη Ινδική ταινία - την είχε το netflix κάποια περίοδο αλλά πρέπει να την κατέβασε. Αν την βρείτε αξίζει.

Ένας Πιανίστας που παριστάνει τον τυφλό γίνεται αυτόπτης μάρτυρας ενός εγκλήματος και το πράγμα ... μπλέκει. Μαύρη Κωμωδία με ανατροπές και σασπένς.
Λοιπόν την είδα ,πάρα πολύ καλή!!!
Οπως και σε πολλές επίσης ινδικές ταινίες το μεγάλο ενδιαφέρον έρχεται λίγο καθυστερημένα μετά από κανα40λεπτο...προς το δεύτερο μέρος της ταινίας,
έχει πολύ καλό με συνεχείς ανατροπές σενάριο,έχει δυνατή πλοκή,ένταση,αγωνία!ωραίες ερμηνείες!!
Αυτό που παρατηρώ(και μακάρι να υπηρχε συμφορουμίτης που να έχει ζήσει και εργασθεί στην Ινδία να μας το επιβεβαιώσει η όχι..)κοινό στοιχείο στις αστυνομικές η γενικά ταινίες ινδικες όπου εμπλέκεται η αστυνομία τους είναι ο "καυτηριασμός"και η ειρωνία ώς προς τις αστυνομικές αρχές και την δουλειά τους...προβάλλεται δηλαδή είτε το πόσο ανεπαρκείς στα όρια της ξεφτίλας είναι είτε το πόσο αδιάφοροι είτε το πόσο διεφθαρμένοί...{πλην ελαχίστων εξαιρεσεων φυσικά)

Απάντηση προς την φίλη MVSylvia...
Οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό και μου άρεσαν πάρα πολύ εκτός φυσικά απ αυτές που σχολιάσαμε τις τελευταίες μέρες...με τους ελληνικούς τίτλους τις είχα βρεί
ΕΝΟΧΟΙ!!
ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ!!!
ΣΟΒΑΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!
ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ MUMBAI!!
επίσης μου άρεσαν....
ΤΟ ΖΑΡΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟ ΡΟΖ
ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙ
ΣΟΝΙ
ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ

Τις πιό πολλές απ αυτές τις είδα στο ΝΕΤΦΛΙΞ
αλλά έχω βρεί και πολλές εκτός..σε άλλα σάιτ που δεν τις θυμάμαι τώρα...έχουμε και μιά ηλικία βλέπεις χιχι και η μνήμη δεν με βοηθάει πάρα πολύ χιχιχι
 
Last edited:

barkour

Member
Μηνύματα
1.159
Likes
5.041
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
El Guardian Invisible - Legado en los huesos - Ofrenda a la Tormeda Eιναι μια τριλογια βασισμενη στο αντίστοιχο Baztan Trilogy , γυρισμενο στη χωρα των Βασκων - Elizondo - με ατελειωτη βροχη.
Ασχολείτε με τη Βασκικη μυθολογια , δεισιδαιμονίες , προσωπικούς δαιμονες της Marta Etura ( πρωταγωνίστρια) θρησκεία και παραθρησκευτικες οργανωσεις .
Σκοτεινη ,αργη, μπερδεμενη , αλλα ειναι μια καλη προταση για τους aficionados.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.166
Προς την φίλη MVSylvia...
Οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό και μου άρεσαν πάρα πολύ εκτός φυσικά απ αυτές που σχολιάσαμε τις τελευταίες μέρες...με τους ελληνικούς τίτλους τις είχα βρεί
ΕΝΟΧΟΙ!!
ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ!!!
ΣΟΒΑΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!
ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ MUMBAI!!
επίσης μου άρεσαν....
ΤΟ ΖΑΡΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟ ΡΟΖ
ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙ
ΣΟΝΙ
ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ

Τις πιό πολλές απ αυτές τις είδα στο ΝΕΤΦΛΙΞ
αλλά έχω βρεί και πολλές εκτός..σε άλλα σάιτ που δεν τις θυμάμαι τώρα...έχουμε και μιά ηλικία βλέπεις χιχι και η μνήμη δεν με βοηθάει πάρα πολύ χιχιχι
Εκτος απο το Lion τις αλλες δεν τις εχω δει! Μου δωσες τρελο υλικο για ψαξιμο!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.711
Likes
14.769
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Ανα έτσι μπράβο. Για να μην λέτε ότι μόνο εμείς οι....... γέροι έχουμε γίνει ευσυγκίνητοι. :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom