Κινηματογραφική κουβέντα....

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Είδα το "Καλό αφεντικό" και τη "Χαμένη κόρη". Θα μπορούσε κανείς εύκολα να πει ότι η πρώτη είναι μια "ανδρική" ταινία και η δεύτερη μια "γυναικεία". Πολύ ρεαλιστικές ταινίες και οι δύο χωρίς να παραλείπονται και οι συμβολικές στιγμές. Το "Καλό αφεντικό" είχε όμως χιούμορ και ενδιαφέρον, ενώ η "Χαμένη κόρη" είχε ένα απίστευτο βάρος και γινόταν ώρες-ώρες βαρετή. Αλλά και στις δυο ταινίες οι ηθοποιοί ήταν εξαιρετικοί, πραγματικά εξαιρετικοί.
Έχει καμία σχέση η "Χαμένη κόρη" με το βιβλίο της Φεράντε ή είναι πολύ ελεύθερη μετάδοση;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.949
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μιας και είχα αρκετό χρόνο τη τελευταία εβδομάδα βλέποντας αρκετές ταινίες, ξεχώρισα το Molly's Game του 2017 που αποτελεί αληθινή ιστορία για τη ζωή της Molly Bloom και έχει να κάνει με τη δημιουργία μιας «εντος νομιμων οριων» οργάνωσης τραπεζιών ποκερ με πολύ διασημα και πλούσια πρόσωπα.
Μπορώ να πω οτι με καθηλωσε, όχι τόσο η Jessica Chastain, ή ο Kevin Costner, αλλά ο αγαπημένος μου (από το the Wire) Idris Elba, που αναμένεται να ενσαρκώσει και τον νέο James Bond.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Είδα και μου άρεσε την ταινία Last Seen Alive (2022) δυνατή ταινία δράσης-μυστηρίου
Το είδα και εγώ....για να περάσεις χαλαρά ένα 2ωρο καλό είναι....έχει κάτι από taken.

Μιας και είχα αρκετό χρόνο τη τελευταία εβδομάδα βλέποντας αρκετές ταινίες, ξεχώρισα το Molly's Game του 2017
Όντως καλό εργακι αν και δεν έτυχε να το ξαναδώ από το 2017....:p
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Ντοκιμαντέρ για τον Κιμ Τζονγκ Ουν, τη δολοφονία του αδερφού του σε αεροδρόμιο στη Μαλαισία και άλλα ενδιαφέροντα.
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
45
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Είδα στο ερτφλιξ το Arctic (2018).

Περιπέτεια επιβίωσης με τον πολύ καλό, για ακόμα μία φορά, Μίκελσεν.

Μου άρεσε. Αυτό που βρήκα ιδιαίτερα ενδιαφέρον είναι ότι δεν υπάρχουν φλας μπάκς, δε μαθαίνουμε τίποτα για τον ήρωα πχ πως έγινε το ατύχημα, πόσο καιρό βρίσκεται εκεί, ή κάποια στοιχεία για την ζωή του, νάδα, είμαστε στο εδώ και τώρα του, στην προσπάθεια του να επιβιώσει.

Ωραίο. Να το δείτε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Ντοκιμαντέρ για τον Κιμ Τζονγκ Ουν, τη δολοφονία του αδερφού του σε αεροδρόμιο στη Μαλαισία και άλλα ενδιαφέροντα.
Σειρά ολόκληρη είναι, απλά αυτό μου φάνηκε το πιο ενδιαφέρον επεισόδιο.
 

Giannis_K

Member
Μηνύματα
27
Likes
51
Καλοκαίρι χωρίς θερινό σινεμά, δεν είναι καλοκαίρι !

Προσωπικά, προσπαθώ κάθε εβδομάδα να πηγαίνω και σε ένα άλλο θερινό.
Στην Αττική υπάρχουν τουλάχιστον 100
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλοκαίρι χωρίς θερινό σινεμά, δεν είναι καλοκαίρι !

Προσωπικά, προσπαθώ κάθε εβδομάδα να πηγαίνω και σε ένα άλλο θερινό.
Στην Αττική υπάρχουν τουλάχιστον 100
Κι εμείς πηγαίνουμε όσο πιο συχνά μπορούμε! Φέτος πήγαμε και στη Χαλκιδική, πέρσι στη Σύρο σε σινεμά και σε drive in! Μου αρέσει πολύ όταν βάζουν παλιές κλασικές ταινίες, κάθε χρόνο βλέπουμε Γκονταρ Μπέργκμαν Λιντς καθώς και τα φτηνά τσιγάρα! Φέτος μια ταινία που ξεχώρισα είναι «το Βαγόνι αριθμός 6» όπου μια Φινλανδή που σπουδάζει στη Μόσχα πηγαίνει στο Μουρμάνσκ (αρκτικός κύκλος) για να αναζητήσει κάτι πετρογλυφικά εν μέσω χειμώνα! Αν και είναι φινλανδικής παραγωγής, η ταινία είναι στα ρωσικά ενώ ο σκηνοθέτης της είναι ο Κουόσμανεν που έχει σκηνοθετήσει ίσως την πιο σπουδαία ταινία του φινλανδικού κινηματογράφου την «πιο ευτυχισμένη ημέρα στη ζωή του Όλι Μακι» .
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Κι εμείς πηγαίνουμε όσο πιο συχνά μπορούμε! Φέτος πήγαμε και στη Χαλκιδική, πέρσι στη Σύρο σε σινεμά και σε drive in! Μου αρέσει πολύ όταν βάζουν παλιές κλασικές ταινίες, κάθε χρόνο βλέπουμε Γκονταρ Μπέργκμαν Λιντς καθώς και τα φτηνά τσιγάρα! Φέτος μια ταινία που ξεχώρισα είναι «το Βαγόνι αριθμός 6» όπου μια Φινλανδή που σπουδάζει στη Μόσχα πηγαίνει στο Μουρμάνσκ (αρκτικός κύκλος) για να αναζητήσει κάτι πετρογλυφικά εν μέσω χειμώνα! Αν και είναι φινλανδικής παραγωγής, η ταινία είναι στα ρωσικά ενώ ο σκηνοθέτης της είναι ο Κουόσμανεν που έχει σκηνοθετήσει ίσως την πιο σπουδαία ταινία του φινλανδικού κινηματογράφου την «πιο ευτυχισμένη ημέρα στη ζωή του Όλι Μακι» .
και μένα μου αρέσουν πολύ οι παλιές ταινίες και τρελαίνομαι όταν μέσω μιας ιστορίας βλέπω και μια ενδιαφέρουσα πόλη. π.χ. Ο κύριος Κλάιν (Στρασβούργο), Ρώσικη εστία (Λισσαβώνα), Αποστολή στην Μπρυζ (Μπρυζ (!), Θάνατος στη Βενετία (Λίντο), οι ταινίες του Γούντι ΄Αλεν (Ρώμη, Παρίσι, Βενετία, Βαρκελώνη, Λονδίνο, Νέα Υόρκη) κλπ.κλπ.
 

Giannis_K

Member
Μηνύματα
27
Likes
51
Κι εμείς πηγαίνουμε όσο πιο συχνά μπορούμε! Φέτος πήγαμε και στη Χαλκιδική, πέρσι στη Σύρο σε σινεμά και σε drive in!
Και καλά κάνετε !
Και εγώ όποτε πηγαίνω σε κάποιον προορισμό, πάντοτε ψάχνω να δω εάν διαθέτει θερινό σινεμά.
Δυστυχώς, η Κύθνος δεν έχει.

Φέτος μια ταινία που ξεχώρισα είναι «το Βαγόνι αριθμός 6» όπου μια Φινλανδή που σπουδάζει στη Μόσχα πηγαίνει στο Μουρμάνσκ (αρκτικός κύκλος) για να αναζητήσει κάτι πετρογλυφικά εν μέσω χειμώνα! Αν και είναι φινλανδικής παραγωγής, η ταινία είναι στα ρωσικά ενώ ο σκηνοθέτης της είναι ο Κουόσμανεν που έχει σκηνοθετήσει ίσως την πιο σπουδαία ταινία του φινλανδικού κινηματογράφου την «πιο ευτυχισμένη ημέρα στη ζωή του Όλι Μακι» .
Ευχαριστώ πολύ για τις 2 προτάσεις !
Θα τις έχω υπ'όψιν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom