Κινηματογραφική κουβέντα....

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.519
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σερί το πάω με τα μηνύματα; Τι γίνεται; Είδα το godzilla minus one. Πριν γράψω για την ταινία θέλω να γράψω δυο λόγια για την εμπειρία 4dx. Είναι αίθουσες που το κάθισμα κουνιέται ανάλογα με το τι γίνεται στην ταινία πχ είναι σκηνή με πλοίο; το κάθισμα κουνιέται σαν να είσαι σε πλοίο,γίνεται έκρηξη; τρανταζεσαι κλπ. Αν πετάγεται νερό ή τρέχουν τα σάλια του γκοτζιλα σε πιτσιλαει η καρέκλα με νερό. Φυσάει ή βρυχάται ο γκοτζιλας; σου έρχεται αέρας. Είχε πολύ πλάκα η εμπειρία αλλά με έβγαζε από την ταινία γιατί με έπιαναν τα γέλια κάθε φορά. Μοναδικό εκνευριστικό στοιχείο που στους πυροβολισμους και στις εκρήξεις άναβαν κάτι φώτα από τα πλάγια που μέσα στο σκοτάδι με τυφλωναν. Πολύ ενοχλητικό.

Η ταινία μου άρεσε πολύ. Η μόνη ταινία γκοτζιλα που έχω δει και άγγιξε το μεγαλείο της πρώτης του '50. Βασικά μου άρεσε ακόμα περισσότερο. Μια δραματική αντιπολεμική ταινία που απλά έχει και ένα τέρας. Στα τέλη του 2ου ΠΠ κι ενώ η Ιαπωνία έχει ηττηθεί και ψάχνουν να δουν τι γίνεται από εκεί και πέρα εμφανίζεται ένα τέρας και σπέρνει τον όλεθρο. Η ταινία εστιάζει σε έναν καμικάζι που έζησε από θαύμα και τον αντιμετωπίζουν σαν παρεισακτο και σε μια γυναίκα που βρήκε και πήρε υπό την προστασία της ένα ορφανό κοριτσάκι. Η σκηνή με το γκοτζιλα να καταστρέφει την πόλη νομίζω ήταν ξεκάθαρη αναφορά στην καταστροφή από την ατομική βόμβα. Ελπίζω να βγάλουν και συνέχεια.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
"ΤΟ ΤΕΡΑΣ" THE MONSTER

Πολύ καλή ταινία γιαπωνέζικη-σκηνοθέτης Χιροκάζου Κορεέντα(...Κλέφτες καταστημάτων!!!!υπέροχη ταινία που την έχουμε ήδη αναλύσει)

Η ταινία αγγίζει όλους μας αλλά θεωρώ ότι κυρίως αγγίζει και πρέπει να αγγίζει εκπαιδευτικούς και δη δασκάλους που έχουν μαθητές στην προεφηβική ηλικία...
Το επίκεντρο λοιπόν της ταινίας είναι ακριβώς αυτό..δηλ τα δρώμενα στις σχολικές αίθουσες και τα ..συν αυτώ που αφορούν τους μαθητές,τους εκφοβισμούς,τις σχέσεις μαθητών-δασκάλων,την συμπεριφορά των ..μορφωμενων καλλιεργημένων ..υποτίθεται και ευηπόληπτων δασκάλων
υποκρισία,συγκάλυψη η διαστρέβλωση γεγονότων,
την υπερβολικη η μή?στάση γονιών προς τις δράσεις των παιδιών τους ,τις σχέσεις των παιδιών μεταξύ τους κλπ κλπ όοολη η ταινία νομίζω είναι μια διαρκής αντίφαση ....
Δίωρη στη διάρκεια της κάνει μιά "κοιλιά"στο δεύτερο μέρος και θεωρώ ότι κρατάει αρκετά γι αυτά που έχει να πεί και κάπως σε μπερδεύει με το διαρκές φλας-μπακ και την συνεχή εναλλαγή παρελθόντος και παρόντος χρόνου
παρ όλα αυτά πρόκειται για μια ταινία αρκετά καλή και με εξαιρετικές ερμηνείες των παιδιών που αλλωστε είναι και οι βασικοί πρωταγωνιστές
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ferrari, το καλοκαίρι του 1967, ο πρώην οδηγός αγώνων αυτοκινήτων, Έντσο Φεράρι βρίσκεται σε κρίση. Με την εταιρεία του στα πρόθυρα της πτώχευσης και τον γάμο του να βιώνει την τραυματική απώλεια του ενός γιου, ο Φερράρι εναποθέτει την ελπίδα για την σωτηρία τους σε έναν αγώνα δρόμου 1000 μιλίων στην Ιταλία, τον εμβληματικό Mille Miglia.
Πολύ καλή ταινία με ενδιαφέροντα γεγονότα, τόσο για την προσωπική ζωή του Ferrari, όσο και για την εταιρία του. Όσοι έχουν δει το Ferrari vs Ford και το Lamborghini, σίγουρα θα τους αρέσει και η συγκεκριμένη ταινία.
Την ταινία θα την βρείτε στα γνωστά λημέρια.
 

Aunt Lia

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Είδε κανείς το Saltburn να αρχίσουμε το κους κους?
Μιχ μιχ. Η ταινια hypariστηκε τρομερα και τελικα δεν ανταποκριθηκε στις προσδοκιες, τουλαχιστον τις δικες μου.
Κριμα γιατι θεωρω οτι η Emerald Fennell εχει τρομερες προοπτικες και το Promising Young Woman ηταν καταπληκτικο.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Ferrari, το καλοκαίρι του 1967, ο πρώην οδηγός αγώνων αυτοκινήτων, Έντσο Φεράρι βρίσκεται σε κρίση. Με την εταιρεία του στα πρόθυρα της πτώχευσης και τον γάμο του να βιώνει την τραυματική απώλεια του ενός γιου, ο Φερράρι εναποθέτει την ελπίδα για την σωτηρία τους σε έναν αγώνα δρόμου 1000 μιλίων στην Ιταλία, τον εμβληματικό Mille Miglia.
Πολύ καλή ταινία με ενδιαφέροντα γεγονότα, τόσο για την προσωπική ζωή του Ferrari, όσο και για την εταιρία του. Όσοι έχουν δει το Ferrari vs Ford και το Lamborghini, σίγουρα θα τους αρέσει και η συγκεκριμένη ταινία.
Την ταινία θα την βρείτε στα γνωστά λημέρια.
Την είδα την προηγούμενη εβδομάδα . Μου άρεσε αν και δεν είμαι φαν του είδους. Το μόνο μου σχόλιο ήταν πως μου προκάλεσε μια μικρή σύγχυση η παρουσίαση των γεγονότων χρονικά. Πήγαινε από την μια χρονική φάση στην άλλη και με μπέρδευε.
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μιχ μιχ. Η ταινια hypariστηκε τρομερα και τελικα δεν ανταποκριθηκε στις προσδοκιες, τουλαχιστον τις δικες μου.
Κριμα γιατι θεωρω οτι η Emerald Fennell εχει τρομερες προοπτικες και το Promising Young Woman ηταν καταπληκτικο.
To Promising young woman ήταν όντως εξαιρετικό!!!
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
One life. Συγκλονιστικη με κλασικα απιθανη ερμηνεια Hopkins
Ήταν φοβερή και καθόλου κουραστική! Σε αντίθεση με '' το αγόρι και ο ερωδιός'' που ''είδα'' χθες που κοιμήθηκα μετά από τα πρώτα 40 λεπτά.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Οι κασέτες των Ύπέροχων ημερών...'

New Orleans Miami, Tampa, Houston, Mobile. Ηχογραφήσεις επιτυχιών 1974-1985 από τα τοπικά ράδιο FM stereo. Συχνή χρήση σε άριστη κατάσταση οι ταξιδιωτικές μουσικές αναμνήσεις μου, για λόγους ασφαλείας και για το αυτοκίνητο... περασμένα σε φλασάκι.

To έργο είναι ξεχωριστό αξίζει.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.709
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom