Γενικά Κινητή τηλεφωνία στην Κεντρική Αμερική.

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ετοιμάζω ένα ταξιδάκι όπου θα αλλάξω αρκετές χώρες στην Κεντρική Αμερική. Θέλω να έχω δεδομένα στο κινητό μου για διάφορες χρήσεις (Messenger, Maps, Social, mail, έκτακτες ανάγκες κλπ). Ξέρετε κάποια λύση πέρα από το πανάκριβο roaming από Ελλάδα (π.χ. το travel pass της Cosmote με €13 τη μέρα είναι απαγορευτικό και δεν καλύπτει και όλες τις χώρες) και το να αγοράζω τοπική SIM κάρτα σε κάθε χώρα; Π.χ. να κάνω roaming με Αμερικάνικη/Μεξικάνικη κάρτα ή τίποτα ανάλογο;

Υπολογίζω να χρειαστώ κατ' απολύτως ελάχιστο 15 GB σε περίοδο 2 μηνών.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.301
Bαζεις δυσκολες ερωτησεις και δεν ξερω αν σου δωσω την σωστη απαντηση. Με την Μεξικανικη βολευομαι στις ΗΠΑ και στον Καναδα. Εχει και καλο data compression, ετσι μου πανε εδω ενας φιλος που δουλευει σε παροχο, με αριστες τεχν. γνωσεις, και δεν τελειωνουνε τα δεδομενα ευκολα. Δηλ. η του Μεξικου εχει roaming για τις αλλες 2 χωρες του NAFTA unlimited, με ποσο των δεδομενων αναλογως το ποσο της ανανεωσης. Βεβαια για να μην χασω τον αριθμο την ανανεωνω σε ετησια βαση απο εδω, με λιγοτερο απο €10. Εχω την telcel (το amigo telcel) €8.50 πρπ εχω απεριοριστες κλησεις και SMS, 3Gb δεδομενα (για σερφαρισμα) και απεριοριστα δεδομενα για κοιν. δικτυα με διαρκεια 30 μερες. Περι ορεξεως βεβαια; κολοκιθοπιτα οπως λενε στο χωριο μου, τα data μπορεις να τα επεκτεινεις απο αλλο πακετο επισης. Δουλευει αψογα στην Αμερικη δλδ ΗΠΑ, δοκιμασμενα:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ, αλλά αυτές οι χώρες δε με πολυενδιαφέρουν (μόνο ένα transit θα κάνω στο Μεξικό). Για πιο νότια ψάχνω, μέχρι και τον Παναμά. Κλήσεις και SMS δε με ενδιαφέρουν καθόλου - αν χρειαστεί, θα χρεώσω το Ελληνικό νούμερο.
Επειδή είμαι τεχνικός, να δηλώσω πως οποιαδήποτε μορφή data compression δε με ενδιαφέρει - και δε θα έπρεπε να ενδιαφέρει κανέναν: ανάλογα με την υλοποίηση, είτε δουλεύει μόνο σε unencrypted επικοινωνίες (άρα τζίφος, τα πάντα είναι encrypted εν έτει 2021), είτε κάνει man-in-the-middle κόλπα που κατεβάζουν πολύ το SSL security του χρήστη. Συνήθως μάλιστα δουλεύει με image resizing και store-and-forward, οπότε είναι και privacy nightmare. Άλλωστε σκοπεύω να τρέχω VPN.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ, αλλά αυτές οι χώρες δε με πολυενδιαφέρουν (μόνο ένα transit θα κάνω στο Μεξικό). Για πιο νότια ψάχνω, μέχρι και τον Παναμά. Κλήσεις και SMS δε με ενδιαφέρουν καθόλου - αν χρειαστεί, θα χρεώσω το Ελληνικό νούμερο.
Επειδή είμαι τεχνικός, να δηλώσω πως οποιαδήποτε μορφή data compression δε με ενδιαφέρει - και δε θα έπρεπε να ενδιαφέρει κανέναν: ανάλογα με την υλοποίηση, είτε δουλεύει μόνο σε unencrypted επικοινωνίες (άρα τζίφος, τα πάντα είναι encrypted εν έτει 2021), είτε κάνει man-in-the-middle κόλπα που κατεβάζουν πολύ το SSL security του χρήστη. Συνήθως μάλιστα δουλεύει με image resizing και store-and-forward, οπότε είναι και privacy nightmare. Άλλωστε σκοπεύω να τρέχω VPN.
Για μια στιγμή νόμισα ότι μιλούσες σε κάποια γλώσσα αυτού του πλανήτη...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
πως οποιαδήποτε μορφή data compression δε με ενδιαφέρει - και δε θα έπρεπε να ενδιαφέρει κανέναν: ανάλογα με την υλοποίηση, είτε δουλεύει μόνο σε unencrypted επικοινωνίες (άρα τζίφος, τα πάντα είναι encrypted εν έτει 2021), είτε κάνει man-in-the-middle κόλπα που κατεβάζουν πολύ το SSL security του χρήστη. Συνήθως μάλιστα δουλεύει με image resizing και store-and-forward, οπότε είναι και privacy nightmare. Άλλωστε σκοπεύω να τρέχω VPN.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Η ως τώρα αναζήτηση πάντως έχει αναδείξει το διαμάντι της "3", εταιρίας κινητής τηλεφωνίας από το UK. Με μια απλή κάρτα SIM (που μπορώ να αγοράσω και online, αλλά μάλλον θα πάω σε ένα μαγαζί τους την επόμενη φορά που θα βρεθώ στο UK, για καλύτερη τιμή) έχεις free roaming ως 12GB το μήνα σε ένα σκασμό χώρες, μεταξύ των οποίων και 5 από τις 7 που με ενδιαφέρουν. Αν καταλήξω εκεί, για την Ονδούρα θα παίξει Cosmote Travel pass, και για το Belize τοπική κάρτα SIM.
Μόνο bug ότι για να κάνεις top-up χρειάζεται πιστωτική/χρεωστική κάρτα με χώρα έκδοσης το UK, ελπίζω να παίζει η Revolut αλλιώς θα πρέπει να αγγαρεύω φίλους στο UK...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.196
Μάλλον εννοείς την Three.co.uk.Δεν το είχα ψάξει και δεν ήξερα ότι είναι τόσο καλή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom