Κιργιστάν Κιργιστάν. Οδηγός για αρχάριους

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Η αλήθεια ο LP εκδοσης Σουαζιλανδης, αναφερει ρητά τις αγαστες σχέσεις Τουρκίας Αρμενίας και το πόσο δεμένοι είναι αυτοί οι λαοί. Ανοιχτά σύνορα, τελειες διπλωματικές σχέσεις κλπ.
Επίσης ειδική μνεία κάνει και για τις σχέσεις Αρμενιας Αζερων. Η αγάπη του ενός για τον άλλο μάλιστα έχει δειχθεί έμπρακτα με το στήσιμο τεράστιου αγάλματος φιλιας στην περιοχη Ναγκόρνο Καραμπάχ και συγκεκριμένα στο Στεπανακερτ.
Καλό ταξίδι
 

andsof159

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
βλεπω ξερεις απο γεωπολιτικη! το βασικο δεν ειναι η δημοσιογραφικη παραθεση των γεγονοτων αλλα το να μπορεις να διακρινεις το παιχνιδι που παιζετε ελπιζω να εισαι και σε αυτο καλη! γιατι απο δημοσιογραφους εχουμε γεμισει! καλα ταξιδια
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
βασικα δεν σκεφτομαι το ιραν αλλα απο αζερμπαιτζαν μεσω κασπια για τουρκμενμπασι
το πλανο ειναι τουρκια- αρμενια- αζερμπαιτζαν- τουρκενισταν- ουζμπεκισταν- τατζικισταν- κιργισταν- κινα μεσω ιρκεσταμ και απο εκει πεκινο. φυσικα lonely planet
Δίκιο έχει η dimkyr. Όπου Αρμενία γράψε Γεωργία. Έλεγξε πρώτα τις βίζες Αζερμπαϊτζάν, Τουρκμενιστάν και Ουζμπεκιστάν. Oι διαδικασίες είναι χρονοβόρες και δεν ευοδώνονται πάντα. Υπήρξε και μέλος που του απέρριψαν βίζα για το Τουρκμενιστάν κι έμεινε με το εισιτήριο στο χέρι.
Πόσο χρόνο σκοπέυεις να αφιερώσεις στο ταξίδι αυτό;
 

andsof159

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
μαλλον 2 μηνες απ'οτι καταλαβα καλυτερα ειναι να βγαλεις transit 5-μερες για τουρκμενισταν
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τρανζιτ και για Αζερμπαιτζάν γιατί νομίζω θέλουν LOI. Νομίζω αρκούν να δεις τα βασικά. Απλώς να ξέρεις κάθε πότε αναχωρεί το πλοίο για Τουρκμενιστάν να μην ξεμείνεις στο Μπακού. Και κάνε πάντα update για πληροφορίεςαπό το thorn tree ή μέσω googgle γιατί αυτές οι χώρες δεν είναι Ιαπωνία που ακόμα και τα δρομολόγια των τραίνων μένουν απαράλλαχτα μετά χρόνια.
Οριακός χρόνος το 2 μήνο κατ'εμέ. Η διαδρομή είναι ενδιαφέρουσα κι αξίζει να της αφιερώσεις παραπάνω χρόνο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ουζμπεκισταν: Φυσικά θέλει , ειναι ακριβη και απαιτει και LOI. Βγαλτη απο τουριστικό γραφείο στην Αθήνα.
υγ. Και για Καζακσταν θελει βίζα αλλά και LOI.
Το Καζακστάν δε θέλει LOI, εκδίδεται κανονικά η βίζα στην πρεσβεία στο Χολαργό.

Για το Ουζμπεκισταν, μπορείς να προμηθευτεις LOI από το internet (εγώ είχα παρει από ένα πρακτορείο ονοματι stantours μέσω internet και western union), και μετά πας στο προξενείο στο Ψυχικό, όπου εκδίδεται επιτόπου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απλώς να ξέρεις κάθε πότε αναχωρεί το πλοίο για Τουρκμενιστάν να μην ξεμείνεις στο Μπακού.
Last time i checked, τα σύνορα στο λιμάνι στην πλευρά του Τουρκμενισταν ήταν μόνο για ντόπιους. Check κι αυτό.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για το Ουζμπεκισταν, μπορείς να προμηθευτεις LOI από το internet (εγώ είχα παρει από ένα πρακτορείο ονοματι stantours μέσω internet και western union), και μετά πας στο προξενείο στο Ψυχικό, όπου εκδίδεται επιτόπου.
Tόσο απλά;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom