Κλείστε φθηνές διακοπές στην Ελλάδα μέσω του εξωτερικού

on-off

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
serbia
Ταξίδι-Όνειρο
κίνα-βόρεια κορέα
μέχρι 4 αστέρια όχι για πεντάστερα, σωστά και μάλλον όχι και για all inclusive.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δε νομιζω σε all inclusive να πληρωνεις το κλιματιστικο.
το μονο που πληρωσα θυμαμαι ηταν το safe
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
..Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ξενοδόχων, έχει ήδη απευθύνει σύσταση προς τους ξενοδόχους για τη διατήρηση χαμηλών τιμών προς τους Ελληνες τουρίστες τη φετινή σεζόν και θα την επαναλάβει το επόμενο διάστημα...
Δεν ειμαι της μηδενιστικης λογικης αλλα δυστυχως η ιδια ιστορια χρονια κ χρονια.. Κ επειδη δεν τα παω καλα με αυτη την λογικη κ αφου με θεωρουν χαζο και εγω απλα.. Προτιμω τις περισσοτερες φορες ταξιδια στο εξωτερικο..Αλλα βρισκουν κ τα κανουν..

υ.γ tripdreamer1975 εχω διαβασει το μυνημα σου κ ξερω οτι εχει μια λογικη αυτο που λες..
Αυτο που δεν εχει λογικη ειναι οτι περιμενουν απο το μεσο Ελληνα να γνωριζει αυτου του ειδους τις προσφορες. Αν οχι ενταξει μωρε ας τον βαρεσουμε στο κεφαλι, το αντεχει ουτως ή αλλως η κομπλεξικη μας νοοτροπια σαν λαος.. Καποιοι ισως το θεωρουν κ καμαρι να μεινουν σε ενα υπερτιμημενο ξενοδοχειο κ να το πληρωσουν κ αδρα..
Κ εν πασει περιπτωσει σε παρα πολλες χωρες οι ντοπιοι αντιμετωπιζονται με εντελως διαφορετικη νοοτροπια, απο την δικη μας.
Συγνωμη αν δεν προσφερω κατι με το ποστ αυτο, και ευχαριστω τον δημιουργο του αρχικου θεματος αλλα κ ολους για τις χρησιμες πληροφοριες.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
ερώτηση

Παιδιά, είναι πολύ χρήσιμα τα όσα λέτε για το κλείσιμο ξενοδοχείου μέσω ξένων σάιτ και σκέφτομαι να κλείσω έτσι τις φετινές καλοκαιρινές μου διακοπές καθώς η διαφορά στην τιμή, εν συγκρίσει με τα ελληνικά σάιτ είναι εμφανέστατη. Ενδεικτικά αναφέρω ότι ξενοδοχείο στη Ζάκυνθο το οποίο βρήκα στο booking.com με 85 ευρώ, το βρήκα στο Discounted Hotels in Spain, Greece, Cyprus, Canaries and more holiday destinations from Med Hotels. με μόνο 57 ευρώ! Η απορία μου τώρα είναι η εξής όμως : όταν πηγαίνω να κλείσω το δωμάτιο, μου ζητά " Promo Code" . Ξέρει κάποιος τί εννοεί και πού θα το βρω??? :shock:
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
να κοιταξεις αν η τιμη ειναι με air-contition και tv. Για κωδικο νομιζω δεν χρειαζεται να βαλεις κατι...
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
να κοιταξεις αν η τιμη ειναι με air-contition και tv. Για κωδικο νομιζω δεν χρειαζεται να βαλεις κατι...


Ναι,θα το προσέξω γιατί το air condition τουλάχιστον μου είναι απαραίτητο και δε θα ήθελα να πληρώσω έξτρα χρέωση :roll: . Θα προσπσθήσω να κάνω κράτηση χωρίς τον κωδικό και βλέπουμε! Σε ευχαριστώ πολύ!!
 

nopap

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Δυστυχως πλεον,μονο μεσω ξενων ιστοσελιδων μπορεις να βρεις φθηνες τιμες.
 

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
Καλημέρα
Πέρυσι που πήγα Αμμουλιανή την καλύτερη τιμή την είχα κατευθείαν από τον ξενοδόχο.
Φέτος που πάω στις Κυκλάδες και τελειώνω στην Αθηνα τις καλύτερες τιμές τις είχα από τους ξενοδόχους
Στην Πάρο για Παράδειγμα
Σε όλα τα site κρατήσεων το δωμάτιο έχει ?120 μου το άφησαν στα ?80
Στην Σαντορίνη από ?195 στα ?110
Στην Νάξο από ?120 στα ?80
το ίδιο και στην Αθήνα
και όλα αυτά τον Αύγουστο
Δεν λέω ότι όλοι κάνουν τιμές ,μερικοί (περισσότεροι) πάντως σου κάνουν
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Καλημέρα
Πέρυσι που πήγα Αμμουλιανή την καλύτερη τιμή την είχα κατευθείαν από τον ξενοδόχο.
Φέτος που πάω στις Κυκλάδες και τελειώνω στην Αθηνα τις καλύτερες τιμές τις είχα από τους ξενοδόχους
Στην Πάρο για Παράδειγμα
Σε όλα τα site κρατήσεων το δωμάτιο έχει ?120 μου το άφησαν στα ?80
Στην Σαντορίνη από ?195 στα ?110
Στην Νάξο από ?120 στα ?80
το ίδιο και στην Αθήνα
και όλα αυτά τον Αύγουστο
Δεν λέω ότι όλοι κάνουν τιμές ,μερικοί (περισσότεροι) πάντως σου κάνουν
Και την καλύτερη τιμή την κάνουν έτσι απλά, επειδή τους ζητάς κάτι καλύτερο, ή πρέπει να τους πιέσεις αρκετά; Ρωτάω από περιέργεια, γιατί πάντα νιώθω λίγη αμηχανία όταν πρέπει να κάνω "παζάρια"..
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Και την καλύτερη τιμή την κάνουν έτσι απλά, επειδή τους ζητάς κάτι καλύτερο, ή πρέπει να τους πιέσεις αρκετά; Ρωτάω από περιέργεια, γιατί πάντα νιώθω λίγη αμηχανία όταν πρέπει να κάνω "παζάρια"..
Κι εγώ ντρέπομαι, αλλά ο αδερφός μου μου έχει πει ότι πολλές φορές (και Ελλάδα και εξωτερικό) του κάνουν καλύτερη με μια αρχική προσέγγιση του τύπου: "η τιμή των 150 ευρώ που μου δίνετε είναι η καλύτερη δυνατή ή μπορείτε να μου κάνετε και κάποια άλλη προσφορά δεδομένου (πχ) ότι θα μείνουμε 6 βράδια/ότι δεν περιλαμβάνεται ΣΚ στη διαμονή/ότι δεν ενδιαφερόμαστε για δωμάτιο με θέα/ κοκ;"
 

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
τίποτα το ιδιαίτερο
φτιάχνω το ένα email και το στέλνω σε δέκα ξενοδοχεία
με τις ημερομηνίες και τα άτομα.
μερικοί μου απαντούν:
έχουμε τις τιμές στο site ψάξε μόνος σου
άλλοι μου απαντάν στα αγγλικά (αυτό δεν το κατάλαβα)
και άλλοι μου κάνουν τιμή έτσι απλά
 

nopap

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Εχω ενα γνωστό ο οποίος έχει πολυτελή δωματια στη Λευκάδα (τζακουζι,εσωτερικές πισινες...)και τα έχει αναθέσει σε ξένο ταξιδιωτικο γραφείο.
Αυτός διαχειρίζεται μόνο 3 δωμάτιο τη σεζόν.
Η τιμή που δίνει το ταξιδιωτικό γραφειο είναι μεχρι 100e.
Αυτός νοικιάζει τα δωματια σε Ελληνες απο 150 έως 250e.
Αρα όση εκπτωση να ζητήσει κάποιος τις τιμές που παίρνουν οι ξένοι δεν θα τις φτάσουν.
Βέβαια ξέρω οτι το παράδειγμά μου δεν αποτελεί τον κανόνα,αλλα καλό θα ήταν πριν κάποιος κλείσει δωμάτια να κάνει μια ερευνα αγοράς,είτε μέσω ξένων site,είτε παίρνοντας τηλ τον ίδιο τον ξενοδόχο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom