Κλειδωμένες βαλίτσες σε αεροπλάνο ?

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η βαλίτσα μου έχει ενσωματωμένη κλειδαριά και την κλειδώνω καμιά φορά αν το θυμηθώ, είναι καλύτερα λοιπόν να το αποφεύγω?
να το αποφευγεις..αν στον έλεγχο θεωρηθεί κάτι ύποπτο, η βαλίτσα σου θα ανοιχτεί με κάθε τρόπο. και χωρίς να δικαιούσαι καμμία αποζημίωση φυσικά.
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
αρκεί το λουκέτο να είναι TSA apprοved να μπορουν να το ανοίξουν δηλ χωρίς να το καταστρέψουν σε πέριπτωση ελέγχου.


Ευχαριστώ Samion..ούτε εγώ το ήξερα..άρα στάθηκα τυχερή, που κλείδωνα τη βαλίτσα με απλή κλειδαριά και δεν μου την άνοιξαν ποτέ!!! Και πάντα, όταν ταξιδεύω, είτε εντός Ελλάδας είτε εκτός, έχω το άγχος για το αν και πως θα παραλάβω τη βαλίτσα!!!
Να το ξέρω για το επόμενο ταξίδι.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
για να συνοψίσουμε λοιπόν....δεν πρέπει να κλειδώνεται καμμία βαλίτσα,ουτε με έξτρα λουκετο(αν δεν θελουμε να μας το σπάσουν) ούτε με την ενσωματωμένη κλειδαριά με συνδυασμό που διαθέτουν καποιες βαλίτσες(αν δεν θελουμε να μας την χαλάσουν)..παρα μονο με το λουκέτο που ανέφερε ο samion...σωστά η δεν καταλαβα κατι καλά?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μα τί λέτε τώρα βρε παιδιά;η εγώ δεν καταλαβαίνω:roll:η δεν καταλαβαινόμαστε γενικώς...
οι περισσότεροι συνηθίζουμε να κλειδώνουμε τις βαλίτσες μας είτε με το συνδιασμό όπως ανέφερε η ιoanna είτε με λουκέτα κλπ και αν μας ζητηθεί στον έλεγχο ασφαλώς ξέρουμε και την ξεκλειδώνουμε εκείνη την ώρα,

είναι δυνατόν να ανοιχθεί να ξεκλειδωθεί βαλίτσα για έλεγχο απουσία μας;;:roll:αυτό πρώτη φορά το ακουω,
(δε μιλώ για "ατυχήματα"εσκεμμένα η μη ανοίγματος βαλίτσας)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πάντα είχα την απορία, νομίζω σε αυτό το θέμα θα μου λυθεί :)
Οι αποσκευές δηλαδή που δίνουμε στο τσεκ ιν, περνούν πάντα από κάποιον έλεγχο (στον οποίο προφανώς εμείς δεν είμαστε μπροστά);;; Πχ. σκανάρουν τις βαλίτσες σε μηχάνημα πριν μπουν στο αεροπλάνο κι αν δουν κάτι ύποπτο τις ανοίγουν χωρίς την άδειά μας; Ή ο έλεγχος είναι περιστασιακός και εξαρτάται και από το πού ταξιδεύεις κλπ;
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Πάντα είχα την απορία, νομίζω σε αυτό το θέμα θα μου λυθεί :)
Οι αποσκευές δηλαδή που δίνουμε στο τσεκ ιν, περνούν πάντα από κάποιον έλεγχο (στον οποίο προφανώς εμείς δεν είμαστε μπροστά);;; Πχ. σκανάρουν τις βαλίτσες σε μηχάνημα πριν μπουν στο αεροπλάνο κι αν δουν κάτι ύποπτο τις ανοίγουν χωρίς την άδειά μας; Ή ο έλεγχος είναι περιστασιακός και εξαρτάται και από το πού ταξιδεύεις κλπ;
Δεν έχω γνώμη για το θέμα αυτό αλλά στο τελευταίο μου ταξίδι φεύγοντας από τη Νέα Υόρκη, πρόσεξα, εντελώς τυχαία, ότι μόλις κάναμε τσεκ ιν, οι βαλίτσες όλες μαζεύτηκαν σ΄ένα χώρο δίπλα στα γκισέ και πέρασαν από το μηχάνημα..
Κι επειδή φοβήθηκα για τη δική μου βαλίτσα γιατί ήταν κλειδωμένη με απλή κλειδαριά, ρώτησα κάποιον απο εκεί και μου απάντησε, ότι όντως γίνεται έλεγχος, αλλά αν δεν μεταφέρω κάτι επικίνδυνο μέσα στη βαλίτσα, δεν χρειάζεται να ανησυχώ και δεν πρόκειται να την ανοίξουν..
Και αν θυμάμαι καλά, έλεγχος στις βαλίτσες μας, έγινε και όταν φεύγαμε πρόσφατα απο την Κωνσταντινούπολη..
Μήπως τελικά γίνεται σ΄όλα τα αεροδρόμια ο έλεγχος?..μάλλον..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αυτο πρωτη φορα το ακουω και εγω. Παντα κλειδωνω τις βαλιτσες μου. Τη μονη φορα που ετυχε να ζητησουν να ανοιξω βαλιτσα για (δειγματοληπτικο φανταζομαι) ελεγχο ηταν στη Βολιβια στην επιστροφη απο 20ημερο ταξιδι και διαλεξαν την τσαντα με τα απλυτα... επειδη προφανως στο αεροδρομιο τους ειχε αρρωστησει ο σκυλος, εχωσε μεσα τη μουρη του ενας τελωνειακος και τη μυριζε, δεν θα ηθελα να ημουν στη θεση του.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
επειδη προφανως στο αεροδρομιο τους ειχε αρρωστησει ο σκυλος, εχωσε μεσα τη μουρη του ενας τελωνειακος και τη μυριζε, δεν θα ηθελα να ημουν στη θεση του.
:haha::haha::haha::haha: Aπλα τραγικο! Το "ευχαριστω" ηταν κατα λαθος.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
και εγω παντα κλειδωνω την βαλίτσα μου σε κάθε ταξίδι όπως ο sokratis....πρεπει λοιπόν να γίνεται αυτό η οχι?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
και εγω παντα κλειδωνω την βαλίτσα μου σε κάθε ταξίδι όπως ο sokratis....πρεπει λοιπόν να γίνεται αυτό η οχι?
Εσυ ioanna που εισαι υπερανω πασης υποψιας, να την κλειδωνεις...
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και σε περίπτωση που η βαλίτσα είναι κλειδωμένη και περάσει από έλεγχο και πρέπει να ανοιχθεί σε καλούν για να την ανοίξεις? Δηλαδή αν σε κάποια πτήση έχουν όλοι οι επιβάτες κλειδωμένες τις βαλίτσες τους και ζητηθεί να τις ανοίξουν το συγκεκριμένο αεροπλάνο δεν θα φύγει ποτέ!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Έχω πάντοτε ταξιδέψει με κλειδωμένες βαλίτσες με λουκέτο και δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα. Οι αποσκευές μετά το check in περνάνε σειρά ακτινογραφικών ελέγχων στον κυλιόμενο ιμάντα, προβλήθηκε και ένα σχετικό ρεπορτάζ στην TV για το Ελ.Βενιζέλος. Αν στον έλεγχο εντοπιστεί κάτι που εγείρει ερωτηματικά, οι αρχές του αεροδρομίου θα σε καλέσουν ώστε να πας εσύ ο ίδιος να ξεκλειδώσεις τη βαλίτσα. Οι αρχές δεν παραβιάζουν κλειδαριές ασφαλείας, εκτός αν εντοπιστούν αντικείμενα που παραπέμπουν σε κακούργημα!
Nenena, ο έλεγχος δεν γίνεται όταν φορτωθούν οι βαλίτσες στο αεροπλάνο, γίνεται αμέσως μετά την παράδοση των αποσκευών. Αν υπάρξει θέμα με βαλίτσα κάποιου επιβάτη, στην χειρότερη θα χάσει ο επιβάτης την πτήση!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom