Κοινωνικός τουρισμός 2009

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Εγώ θα προσθέσω και τα εισιτήρια που προσφέρει η αγροτική εστία για τους ασφαλισμένους ΟΓΑ και τα προστατευόμενα μέλη, τα οποία σου δίνουν τη δυνατότητα να καταλύσεις σχεδόν δωρεάν σε πολλά μέρη της Ελλάδας και σε αρκετά καλά ξενοδοχεία.
 

Giorgio_65

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Τουρκια
Παιδιά, υπάρχει και κοινωνικός τουρισμός για το τους ασφαλισμένους στο ταμείο Νομικών (δικηγόρους, συμβολαιογραφους κλπ). Ειναι ανεξάρτητο απο τους αλλους τρεις (Εργατικής εστίας, ΟΓΑ και ΕΟΤ).
Γενικα, να ξερετε οτι επειδή τα λεφτα (το καθαρό ποσόν δηλαδη) που ΘΑ παρουν οι ξενοδόχοι απο το ταμείο (μετα απο 6-12 μήνες) ειναι πολύ μικρό εως μηδαμινό, συνήθως αποφεύγουν να δεχτούν κοινωνικούς τουρίστες.
Η συμβουλή μου: Να είστε διαλλακτικοί και οχι επιθετικοί κατα την επικοινωνια σας με τα ξενοδοχεία. Δειξτε σημαδια οτι ειστε συννενοήσιμοι άνθρωποι. Ισως τότε να βρεθεί η "χρυσή τομή" ωστε και εσεις να πατε μερικες μερες δωρεάν διακοπές αλλα και αυτοί να μην "μπουν μέσα"....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Βασικά, αυτό εξαρτάται από τον ξενοδόχο. Αν και δεν χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου και ποτέ αυτού του είδους τα εισιτήρια, γιατί βαριέμαι την όλη γραφειοκρατεία, θεωρώ ότι υπάρχουν ξενοδοχεία που δεν κλείνουν καθόλου συνεργασία με τους αντίστοιχους οργανισμούς για τον α ή β λόγο.

Εάν κάποιος ξενοδόχος θέλει απλά ένα δεύτερο εισόδημα, χωρίς να παρέχει τελικά την υπηρεσία που του ζήτησαν και προσπαθώντας να έχει απλά και μόνο να εισπράξει το συγκεκριμένο αντίτιμο, έστω μετά από 18 μήνες, τότε να τον πάρει και να τον σηκώσει. Τι να το κάνω δηλαδή αν τηλεφωνήσω σε κάποιον να κλείσω για τον Αύγουστο και μου την πει που τηλεφώνησα να κλείσω για τον Αύγουστο κι όχι για κάποιον από τους μήνες που είναι άδειο το ξενοδοχείο; Θα γίνει ο κάθε ξενοδόχος ρυθμιστής των διακοπών μου;

Μου την σπάει γενικά η νοοτροπία των ξενοδόχων που γίνονται αγενής όταν είναι γεμάτοι....κι από την άλλη όταν είναι σε πτώση ο τουρισμός αρχίζουν να βγαίνουν στα λιμάνια και να παρακαλάνε να σου δώσουν τα δωμάτια ακόμη και για 5-15 Ευρώ το 2κλινο!
 

Giorgio_65

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Τουρκια
"Κοινωνικός" τουρισμός. Για να κατανοήσουμε περι τίνος πρόκειται, πρέπει να ψάξουμε πρώτα πρώτα τί "κρύβεται" πίσω απο τις λέξεις. Οπως λοιπόν υποδηλώνει και η λέξη "κοινωνικός" πρέπει να ξεκίνησε σαν ιδέα με την προοπτική να προσφέρει την δυνατότητα σε ανθρώπους με χαμηλά εισοδήματα οι οποίοι αλλιώς δεν θα είχαν την δυνατότητα να πραγματοποιήσουν ΠΟΤΕ τις διακοπές τους. Ενα είδος "κρατικού τουρισμού". Γιατί τώρα αυτό μου θυμίζει την πρώην σοβιετική ένωση?!?... Οσες φορές προσπάθησα να εξηγήσω σε ξένους φίλους μου (ευρωπαίους) για τον κοινωνικό τουρισμό γούρλωναν απο έκπληξη και τρόμο τα μάτια τους, όταν άκουγαν "social tourism" ! Μαλλον τους φαινόταν κατι το σουρεαλιστικό ! Και όπως φαίνεται δεν πρέπει να υπάρχει σε καμμιά άλλη χώρα της Ε.Ε.! Πρόκειται για μια ακόμα ελληνική πατέντα?!?...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
"Κοινωνικός" τουρισμός. Για να κατανοήσουμε περι τίνος πρόκειται, πρέπει να ψάξουμε πρώτα πρώτα τί "κρύβεται" πίσω απο τις λέξεις. Οπως λοιπόν υποδηλώνει και η λέξη "κοινωνικός" πρέπει να ξεκίνησε σαν ιδέα με την προοπτική να προσφέρει την δυνατότητα σε ανθρώπους με χαμηλά εισοδήματα οι οποίοι αλλιώς δεν θα είχαν την δυνατότητα να πραγματοποιήσουν ΠΟΤΕ τις διακοπές τους. \

δεν ξέρω αν πρόκειται για ελληνική πατέντα, ξέρω όμως οικογένειες που δεν βγαίνουν οικονομικά για διακοπές κι όμως μέσω του κοινωνικού τουρισμού έχουν δει και δέκα μέρη της ελλάδας. δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κατακριτέο αυτό, ειδικά από ένα κράτος που δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ άλλο είδος κοινωνικής πολιτικής. Ξέρω πως η ποιότητα υπηρεσιών είναι πολύ κακή, αρκετοί ξενοδόχοι πράγματι φέρονται απαράδεκτα όπως λέει σωστά ο CakeNet κτλ κτλ, αλλά τουλάχιστον είναι κάτι. Μακάρι να ήταν όλοι τυχεροί σαν εμένα πχ, που μου περισσεύουν έστω και €50 το μήνα να βάλω στην άκρη για ταξίδια. ΤΟ θέμα είναι να βελτιωθεί ο κοινωνικός τουρισμός και όχι να μας τρομάζει...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ακριβώς...και το θέμα είναι να μάθουμε να διεκδικούμε το καλύτερο από τις παροχές που μας προσφέρουν!

Φυσικά, θα προτιμούσα να μην τον είχαμε και να είχαμε καλύτερο ασφαλιστικό φορέα για παράδειγμα, με νοσοκομεία και γιατρούς που θα σε εξυπηρετούν άμεσα, όπως συμβαίνει στο εξωτερικό, γιατί αν τους πεις ότι κλείνεις ραντεβού με γιατρό στο ταμείο σου σήμερα και σου δίνουν διαθεσιμότητα για μετά από 40 μέρες και πάλι με γουρλωμένα μάτια θα σε παρακολουθούν οι φίλοι σου από το εξωτερικό, αλλά από τη στιγμή που γίνεται όλη αυτή η κακή διαχείριση, όπως είπε και η Dorotija, κάτι είναι κι αυτό για κάποιους που δεν τα καταφέρνουν τόσο καλά στο θέμα των διακοπών τους.

Αυτό και μόνο θα πρέπει να σεβαστούν όλοι αυτοί οι συνεργαζόμενοι ξενοδόχοι! Άλλωστε...και πολλοί από τους πελάτες τους από το εξωτερικό έχουν κλείσει πακέτα σε αντίστοιχες ή και χαμηλότερες τιμές....με περισσότερες παροχές ενσωματωμένες! Τους κακοπέφτουν οι πελάτες και της μίας και της άλλης περίπτωσης; Δε νομίζω...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
αργησα αλλα τωρα ειδα το θεμα!!σας παραθετω λοιπον, την προσφατη εμπειρια που εχω εγω απο τον κοινωνικο τουρισμο!το 2007, πηρα χαμπαρι εγκαιρως τις προθεσμιες και ειπα "γιατι οχι?" και ετσι πηρα τα εισιτηρια,χωρις μεγαλη ταλαιπωρια!!για καλοκαιρι δεν το επεδιωξα καν(για τα περισσοτερα νησια πρεπει να κλεισεις πολυ πολυ νωρις)..τα κρατησα για χειμωνα!!και εν τελει τα χρησιμοποιησα δεκεμβριο μηνα και πηγα λιτοχωρο-λεπτοκαρυα σε ξενοδοχειο σουπερ, οπου ηταν ευγεναστατοι μαζι μας,οχι μονο στο τηλεφωνο,αλλα απο την πρωτη μεχρι την τελευταια μερα που μειναμε εκει!αν εχεις την πολυτελεια να πας χειμωνα τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα και η διαθεσιμοτητα μεγαλυτερη!!βεβαια, δεν εχει ολους τους προορισμους, αλλα ετσι ειναι η λογικη του κοινωνικου τουρισμου!!μην τα θελουμε και ολα δικα μας!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Φυσικά και υπάρχουν και φοβεροί...άψογοι ξενοδόχοι! Έτυχε σε πολλούς γνωστούς μου να τα περάσουν τέλεια και να τους παρέχουν άψογη εξυπηρέτηση ακόμη και μέσα στον Αύγουστο!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ωρε, τι πληρώνουμε όλοι για να πηγαίνουν κάποιοι τζαμπαντάν ταξιδάκια!!!!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Τώρα αυτό με τα "δικαιώματα" σηκώνει πολλή συζήτηση.
Το θέμα είναι ότι κάποιοι πληρώνουν, για να δικαιούνται κάποιοι άλλοι.
Και κυρίως μήπως είναι και λίγο - λίγο λέω εγώ τώρα - και αντισυνταγματικό?
Δεν είμαστε όλοι ίσοι απέναντι στους νόμους? ( και στις διατάξεις τους?)
Ποιός δίνει "δικαιώματα" και από που?
Μήπως αυτό είναι το τελικό ζητούμενο και τα μέτρα αυτά δεν ισχύουν στην υπόλοιπη Ευρώπη, όπως πολύ σωστά είπε ο Giorgio 65, όπου δεν υπάρχει η ανάγκη ψηφοθηρίας?
Mήπως δεν πήραμε χαμπάρι ότι ζούμε στο 2009 και όχι στο 1970? Και ότι όταν τα αγαθά δεν πληρώνονται, κάποιοι ( εμείς όλοι οι υπόλοιποι ) χρεώνονται?
Το παράδειγμα της Σουηδίας που το κοινωνικό μοντέλο της κατέρρευσε είναι πολύ πρόσφατο. Και κει παροχές δίνανε. Αλλά δωρεάν τίποτα δεν γίνεται.
 
Last edited by a moderator:

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Τώρα αυτό με τα "δικαιώματα" σηκώνει πολλή συζήτηση.
Το θέμα είναι ότι κάποιοι πληρώνουν, για να δικαιούνται κάποιοι άλλοι.
Και κυρίως μήπως είναι και λίγο - λίγο λέω εγώ τώρα - και αντισυνταγματικό?
Δεν είμαστε όλοι ίσοι απέναντι στους νόμους? ( και στις διατάξεις τους?)
Ποιός δίνει "δικαιώματα" και από που?
κοιτα οποιος το θεωρει αντισυνταγματικο και αισθανεται οτι θιγονται θεμελιωδη δικαιωματα του, μπορει να προσφυγει στο διεθνες δικαστηριο ανθρωπινων δικαιωματων και να βρει το δικιο του(εφοσον εχει δικαιο)!!!ναι,ολοι οι ανθρωποι ειμαστε ισοι απεναντι στους νομους!!απλα σε ορισμενες περιπτωσεις υπαρχουν διαταξεις που εχουν θεσπιστει για να προστατευσουν ή να ενισχυσουν συγκεκριμενες κοινωνικες ομαδες με χαμηλοτερο εισοδημα(βλεπε πολυτεκνους, φοιτητες, χαμηλομισθους, συνταξιουχους)..δεν βρισκω κατι το μεμπτο σε αυτο!!
εξαλλου ζουμε σε ενα κρατος που θελει να λεγεται "κρατος δικαιου", εστω και αν στην ουσια δεν ειναι!!!
ενα απο τα βασικα χαρακτηριστικα της δημοκρατιας ειναι η κοινωνικη αλλυλεγγυη!ευχομαι ποτε να μην βρεθεις σε θεση τετοια ωστε να την εχεις αναγκη και να υπαρχουν αλλοι που οπως εσυ τωρα να την πολεμουν..
 
Last edited by a moderator:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom