Κολομβία Κολομβία- Η Επιστροφή

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Φωτογραφια

Απο το τελεφερικ
 

Attachments

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Lucia αν διαβασει καποιος το κεφαλαιο με το φαγητο και ειναι νηστικος,
θα αρχισει να μασουλαει τα καλωδια του υπολογιστη.
Πολυ καλη και η συνεχεια.!!!
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Lucia αν διαβασει καποιος το κεφαλαιο με το φαγητο και ειναι νηστικος,
θα αρχισει να μασουλαει τα καλωδια του υπολογιστη.
Πολυ καλη και η συνεχεια.!!!
Axxx τι να πω κι εγω που εκει με ταιζουν τα καλυτερα
και γυρναω Ελλαδα και ειδικοτερα στο δικο μου το σπιτι και
τρωω... μια ξενερα!
Θα ψαξω συνταγες να σας δωσω
Της γιαγιας οχι οτι κι οτι...
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Βολτα στο κεντρο την Κυριακη

Το πρωι φαγαμε πρωινο στην αυλη του ξενοδοχειου.
Φυγαμε με προορισμο μας το κεντρο για συλλογη πληροφοριων για τα δρωμενα της πολης...
Μας ειπαν στο ξενοδοχειο οτι στην πλατεια Μποτερο θα μας εβρισκαν τα παντα και με περισσοτερες λεπτομεριες απ οτι στην υποδοχη.
Εχουν κατι σα βαση δεδομενων απ οτι καταλαβα. Ενα γενικο ticket house που περιλαμβανει και ξενοδοχεια.
Αλλα μας ειπαν να μη παμε για τι ειναι επικινδυνα και αν ηταν να παμε να αποφυγουμε οπωσδηποτε 2 συγκεκριμενους δρομους και μια περιοχη.
Κυριακη παλι...

Για να παμε πηραμε το μετρο
Ναι ναι
Καλα διαβασατε μετρο
Ολοκαινουριο, πεντακαθαρο, με πολυ συχνα δρομολογια και διασχιζει την πολη απ ακρη σ ακρη.
Απο τα πολυ πλουσια, στα πολυ φτωχα σπιτια.
Απο την εξοχη, στα εργοστασια ρουχων
Με το ιδιο εισητηριο του μετρο μπορεις να μπεις στο τελεφερικ και αυτο καναμε
Χρησιμοποιειται σα κανονικο μεταφορικο μεσο απο τους ανθρωπους καθως δε χανουν χρονο σε αλλαγη στασης και ειναι πιο γρηγορο
Τα τελεφερικ ειναι σε πρωην επικινδυνες περιοχες- τωρα δεν ανοιγει ουτε μυτη
H θεα σου κοβει την ανασα σε στεναχωρει ειναι αναμεικτα τα συναισθηματα
Ανεβηκε τοσο πολυ που βουλωσαν τα αυτια μου

και στην κορυφη ενα αρχιτεκτονικο θαυμα και δωρο για τα παιδια
η βιβλιοθηκη Espana του Giancarlo Mazzanti

Γυρισαμε πισω και μπηκαμε στο σταθμο επιστροφης
Δεν πληρωνεις εισητηριο αν δε βγεις απο το σταθμο
Οποτε παλι πισω...
Και κατεβηκαμε στο κεντρο

Τη βολτα που καναμε τη λενε ''η βολτα του φτωχου''
Πολλα ατομα που δεν εχουν χρηματα να πανε καπου την οικογενοια για φαγητο η βολτα παιρνουν τα παιδια και τη συζυγο και πανε βολτα με το τελεφερικ. Η απο τη μια ακρη της πολης στη αλλη. Εμεις στην καμπινα, μπηκαμε με ενα ζευγαρακι που εκανε αυτη τη βολτα.
Φαινοντουσαν πολυ χαρουμενοι
Ειχαν μαζι και το φαγητο τους
Συνεχισαν προς την εξοχη

Πλατεια Μποτερο ηαλλιως κεντρο

ΤΟ ΛΑΘΟΣ
Και παλι ψυχη δε κυκλοφορουσε στο δρομο
Υποπτες φατσες και ησυχια
Ουτε μισο αυτοκινητο ετσι για δειγμα
και επειδη δε τα παμε καλα με τους χαρτες περασαμε ακριβως απο την περιοχη που μας ειπαν να μη παμε
Καλυτερα να περασεις παντως παρα να βγαλεις το χαρτη:haha:
Βγαινοντας απο εκει βρηκαμε την πλατεια Μποτερο
Κανουμε 2 βηματα-νομιζουμε οτι εχει τελειωσει η γκαντεμια- και αρχιζει να βρεχει
Βγαινοντας εχουμε μαζεψει ενα σωρο κοσμο γυρω μας
Ωραιιιιια

Κυρια λεφτα Κυρια να χαιρεσαι το παιδι σου Οχι θα της πω τη μοιρα της
Μπλα μπλα μπλα ΜΠΛΑ
Αρχισαν να τσακωνονται μεταξυ τους για το ποιος μας ειδε πρωτος(!)
Τα νευρα μου
Ερχεται ο απο μηχανης θεος μας
Ενα γερακος στην ιδια αθλια κατασταση με τους αλλους τους εβαλε στη θεση τους
Τους εξηγησε οτι δε θα τους δωσουμε τιποτα γιατι δε κανουν οι ιδιοι τιποτα για τον εαυτο τους
Ναιιιιιι δε θα μπορουσα να το θεσω καλυτερα!
Εκανε το λαθος μια τυπισα και ειπε
''Εσυ ομως εισαι καλη κοπελα και θα μου δωσεις λεφτα ε;'' Νοηματα απο τη μαμα να μη μιλησω...
Της πεταξα ενα οχι με απαισιο τονο και την ιδια στιγμη τους εβαλε παλι τις φωνες ο γερακος και τους διαλυσε απο γυρω μας
Ουφφφφφφ!

Στο ticket house η κοπελα ειχε χαζεψει.
Τι να γινει ομως;
Μας ειπε τι παιζει και προτεινε να παμε αμεσως απεναντι στο μουσειο της Αντιοχειας Antioquia, για να δουμε τα εκθεματα και μας ειπε οτι δε θα μπορεσουμε να παμε στα αλλα παρκα γιατι απο τις 12 το πρωι και μετα θα βρεχει και τα παρκα ειναι ανοιχτα
Δυο παρκα που θυμαμαι ειναι το Παρκο Επιστημης και Τεχνολογιας με πειραματα που συμμετεχουν τα παιδια και το παρκο των Ξυπολυτων ποδιων. Παρκο που χρησιμοποιεις τις αισθησεις σου.
Στεναχωρηθηκα πιστευοντας οτι θα τρεχω απο το ενα μουσειο στο αλλο
Καμμια σχεση!
 

Attachments

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ωραιες εμπειρίες και ομορφη αφήγηση Lucia, θελουμε κι άλλα..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι αυτο το μη βγεις , μη μιλησεις , μην κοιτας.Τοσο επικινδυνα ειναι? Ειναι σαν το Μπελιζ σιτι αραγε που μου ελεγαν τα ιδια? Δεν το βρηκα και τοσο τραγικο. Οκ να μην επιδεικνυεις χρυσαφικα και καμερες το καταλαβαινω , αλλα πρεπει να εισαι και αφελης για να σου συμβει κατι δραματικο. Εκτος αν σφαζουν κοσμο στο δρομο για πλακα!

Lucia λες σε καποιο σημειο " καλυτερα να περασεις παρα να βγαλεις το χαρτη".Εννοεις οτι δεν πρεπει να δειξεις οτι εισαι ασχετος και δεν ξερεις που πας γιατι την πατησες?
Μπορει καποιος να εξηγησει ποσο επικινδυνα ειναι? Και αλλη ερωτηση μου ειναι αν η επικινδυνοτητα περιοριζεται στην πολη , ενω η επαρχια και τα ψαροχωρια ειναι ασφαλη να τριγυρνας - αυτα με ενδιαφερουν ετσι κι αλλιως.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.031
Likes
1.590
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Από την μικρή εμπειρία μου στα μέρη θα πω το εξής. Οι κίνδυνοι που μας είχαν περιγράψει ήταν κλοπής παρά ληστείας (χρήση δηλ. βίας ή απειλής). Προσωπικά στην Μπογκοτά καθώς και την Λίμα κυκλοφόρησα ακόμη και αργά το βράδυ μόνος μου σε όχι πολυσύχναστους δρόμους, παίρνοντας τις στοιχειώδεις προφυλάξεις. Πρόχειρα ρούχα, παλιομοδίτικο πουκάμισο μακρυμάνικο με ασσύμετρα διπλωμένα τα μανίκια, το μισό βγαλμένο έξω από το παντελόνι (εικόνα λέτσου δηλαδή) και η κάμερα τυλυγμένη σε νάυλον παλιοσακκούλα. Αντίθετα καμμία ανασφάλεια δεν ένοιωσα σε Σαντιάγκο, Κίτο και Καράκας όπου κυκλοφόρησα αργά βράδυ κανονικά ντυμένος με την σύζυγο με τσάντα, πολύ δε περισσότερο σε μικρότερες πόλεις (Κούζκο-Ικίτος), όπου ήμασταν από τους τελευταίους που κυκλοφορούσαν μέχρι αργά το βράδυ.
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι αυτο το μη βγεις , μη μιλησεις , μην κοιτας.Τοσο επικινδυνα ειναι? Ειναι σαν το Μπελιζ σιτι αραγε που μου ελεγαν τα ιδια? Δεν το βρηκα και τοσο τραγικο. Οκ να μην επιδεικνυεις χρυσαφικα και καμερες το καταλαβαινω , αλλα πρεπει να εισαι και αφελης για να σου συμβει κατι δραματικο. Εκτος αν σφαζουν κοσμο στο δρομο για πλακα!

Lucia λες σε καποιο σημειο " καλυτερα να περασεις παρα να βγαλεις το χαρτη".Εννοεις οτι δεν πρεπει να δειξεις οτι εισαι ασχετος και δεν ξερεις που πας γιατι την πατησες?
Μπορει καποιος να εξηγησει ποσο επικινδυνα ειναι? Και αλλη ερωτηση μου ειναι αν η επικινδυνοτητα περιοριζεται στην πολη , ενω η επαρχια και τα ψαροχωρια ειναι ασφαλη να τριγυρνας - αυτα με ενδιαφερουν ετσι κι αλλιως.
Δε σφαζουν κοσμο για πλακα ... Παντα υπαρχουν μερη που πρεπει να προσεξεις πολυ.
Εγω ειμαι νεα, ενταξει; Θελω να παω σε κλαμπ. ΜΜΜΜΜ προβλημα!
Για να παω πρεπει να ειναι το καλυτερο και με σουπερ ασφαλεια. Οχι για κατι συγκεκριμενο απλα να μη βρεθω αναμεσα σε κανενα μαχαιρωμα. Σκηνικο με μαχαιρωματα σε κλαμπ εχω πετυχει και στην Κρητη βεβαια σε πολυ μικροτερη ηλικια...
Ρωτας και αποφευγεις, προσπερνοντας τις υπερβολες!

" καλυτερα να περασεις παρα να βγαλεις το χαρτη" Εννοειται οτι δε πρεπει να φαινεσαι ασχετος!!! Και αυτο δεν ισχυει μονο για την Κολομβια!
Γιατι δηλ, αν χαθω στη Ρωμη και βγαλω το χαρτη- σεντονι δε μπαινω στο ματι καποιου που ξερει καλυτερα την περιοχη απο σενα;

Για μενα ναι.
Επικινδυνες ειναι οι πολεις με πρωτη και καλυτερη την Μπογκοτα.
Στο Μεντεγιν δεν ειχα καμια αναγκη να μασκαρευτω για να βγω. Τακουνια, τσαντες κλπ
Και με τα ποδια και στο μετρο... Παντου μια χαρα!
Και που βγαιναμε τα βραδια ταξι προορισμος, προορισμος ταξι. Μα το ιδιο θα καναμε και στην Ελλαδα μονο που θα ειχαμε το αμαξι μας.
Ετσι;

Εγω παντως δε φοβαμαι
Αν ειναι να γινει κατι, ας γινει
Ταυτοτητες-διαβατηρια σπιτι κρυμμενα
Λεφτα μισα μισα στις καρτες και μισα μισα πανω σου
Κανονας
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Α! Η μαμα μου ελεγε να μη μιλησω στην κοπελα που με επρηζε στο ticket house γιατι -οπως σε ολοκληρο τον κοσμο- δεν ξερεις πως θα αντιδρασει ο συνανθρωπος σου.
Και μονο γι αυτο
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Museo de Antioquia

Η αλλιως Μουσειο Μποτερο!

Παμε στην εισοδο. Μας λενε εισητηριο θα πληρωσετε στο πλαι.
Παραλιγο να τους κατηγορησω για κακη οργανωση μεχρι που ειδα μια ταμπελα...
Που ελεγε αποφασιζεις εσυ αν θα δωσει οχι εισητηριο αλλα δωρεα για το μουσειο και οτι ειναι 8000 πεσος κανονικο (κατι περισσοτερο απο 3 ευρω) και φοιτητες με πασο 4000 πεσος (ουτε 2 ευρω!). Ρωταμε ποιο εισητηριο να κοψουμε μας λεει
''να ο καταλογος, θα δωσετε οτι νομιζετε'':shock:
''Καλα. 8000 για τη μαμα, 4000 για μενα να... πασο... αλλα ειναι στα ελληνικα καλε μου..τινα κανω;''
'' Κανενα προβλημα'' λεει ''σε πιστευω. Περνα και να περασετε καλα''
:shock::shock::shock::shock:
Στη εισοδο ενας ψηλος ''στρογγυλος'' μουστακαλης αντρας ηταν στην εισοδο. Δε κοιταξε τα εισητηρια.
Πολυ ευγενικος μας προτεινε να παμε πανω αμεσως στη συλλογη Μποτερο και να δουμε το μουσειο απο πανω προς τα κατω.

Μπαινουμε στην αιθουσα Μποτερο. Ειχα δει τα αγαλματα του αλλα ποτε πινακα του απο κοντα. Ειναι τεραστειοι. Εχουν πολυ ζωντανα χρωματα. Προσεχει ο ατιμος την καθε λεπτομερεια στα εργα του.
Καμια σχεση με τα βιβλια.... Καμια!

Παρενθεση (ξανα...)
Η επιλογη και το στησιμο των εργων εγινε αποκλειστικα απο τον Μποτερο.
Ο ιδιος απαιτησε να στεγαστουν τα εργα του σε πιο συγχρονο κτηριο και συνχρηματοδοτησε το υπαρχον κτηριο. Θελησε να δωρησει και μερικα απο τα περηφημα χοντρα γλυπτα του 50 στν αριθμο. Οι υπευθυνοι γκρεμισαν ενα εμπορικο κεντρο και εκαναν χωρο για την πλατεια Μποτερο.
Ολα αυτα, κολλητα στην πιο επικινδυνη περιοχη του Μεντεγιν (ναρκωτικα, αστεγοι, πορνες ). Το Μουσειο ειναι ενας τροπος εξυγιανσης της περιοχης. Ενα πολιτιστικο κεντρο εκει που χρειαζεται. Στο μουσειο λειτουργουν προγραμματα απεξαρτησης, βοηθειας αστεγων και απορων παιδιων. Τους δειχνουν τον αλλο δρομο. Θεραπεια μεσω τεχνης.
Δε ξερω αλλο μουσει να υλοποιει τετοια προγραμματα και μαλιστα με τοσο ακραιες περιπτωσεις.
Δε προσπαθουν να κρυψουν τα κακως κειμενα τους αλλα να φερουν τον τουριστα και τον πλουσιο που παει για εκδηλωση στο μουσειο πιο κοντα στο ''ασχημο'' προσωπο της χωρας αυτης
Οχι χωρια... Ολοι μαζι!
Αυτο φανηκε και στα εισητηρια οπου οι ανθρωποι που ειναι απο φτωχες ταξεις δεν ειναι υποχρεωμενοι να πληρωσουν εισητηριο. Πως το αποδεικνυουν; Τους καταλαβαινει το ταμειο και η υποδοχη καθως κι εκεινοι προερχονται απο τις ιδιες γειτονιες. Στις δουλειες που δε χρειαζονται ειδικευση προσλαμβανουν ατομα μονο απο εκει!

Κλεινω συνεχιζω

Βλεπουμε και εχουν περασει 5 ωρες
Μας βλεπει ο μουστακας λιωμα και μπερδεμενες- εμοιαζε να μη τελειωνει ποτε- και ρωταει χαμογελαστος τι συμβαινει... Του λεμε εμεις οτι ειναι παρα πολλα και οτι δε προλαβαινουμε να δουμε τα παντα. Βλεπω καποια εργα και ΔΕ καταλαβαινω! Και οτι υπαρχει και αλλο μουσειο (σγχρονης τεχνης) κι αυτο ετσι ειναι;;;!!!!!
Εδω ειμαστε οι καλυτεροι, λεει.
Κι επειδη ειμαστε οι καλυτεροι, ελατε παλι αυριο να δειτε τη συνεχεια, χωρις να πληρωσετε εισητηριο κι αφου εχεις αποριες για το μουσειο θα κλεισω ενα ραντεβου με την υπευθυνη των συλλογων, να σου πει οτι θελεις.
Ααααααα πριβε μαθημα!

Υπεροχο Μουσειο

Εχει και συνεχεια για το τι μου ειπε η υπευθυνη
γιατι εγινε το μουσειο
Γιατι εκει, πως συντηρειται
Κυριως μου εδωσε να καταλαβω το σκεπτικο των ανθρωπων και το οραμα τους για την πολη
Μιλαω πολυ για το Μεντεγιν, ε;
Στροφη 180 μοιρες εκαναν και μαλιστα πανε απο το καλο στο καλυτερο με ιλιγγιωδη ταχυτητα!
Τους θαυμαζω
Ειναι προτυπο για καθε κοινωνια
που θελει αλλαγες
Ισως και για τη δικια μας
 

Attachments

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Lucia εγω θελω να ρωτησω αν πηγες σε καραιβικες πολεις της Κολομβιας, Μπαρανκιγια και Καρταγκενα? Εκει εχει τρελες ομορφιες και ειναι τουριστικοι προορισμοι!Βασικα ξετρελαθηκα με την αφηγηση σου γιατι δεν το περιμενα ταξιδι στη Κολομβια και σε τοσα μερη οπως εσυ!Συνεχισε ετσι και πες μας αν βουτηξες στις θεικες παραλιες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.528
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom