Κολομβία vs Περού

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Καλημερίζω τους απανταχού λάτρεις και γνώστες της Λατινικής Αμερικής και ζητάω ξεδιάντροπα τα φώτα σας :)

Τη μελέτη μου την έχω κάνει, και για τους δύο προορισμούς έχω συλλέξει αρκετές πληροφορίες, παρακολουθώ και τις σχετικές ιστορίες σε εξέλιξη, αλλά δυσκολεύομαι να καταλήξω. Ας πάρουμε τα πράγματα απ' την αρχή: Το ταξίδι γαμήλιο, οι επίδοξοι ταξιδιώτες χαλαροί, στόχος να ξεφύγουμε λίγο από τη "δυτικίλα" της Ευρώπης, να χαρούμε λίγο φύση, και ο πολιτισμός όμως είναι ζητούμενο, και μια κάποια ανάπαυλα, και κρυφές ματιές στην εποχή της αποικιοκρατίας, ίσως και κανα μπανάκι, άντε κι ένα υποτυπώδες ρομάντζο. Διάρκεια γύρω στις 15-17 μέρες καθαρές, budget ας πούμε ευέλικτο, περίοδος μάλλον τέλος του '14.

Περισσότερα για το τι ζητάμε δε γράφω - ας πούμε ότι σαν αδαείς στα μονοπάτια Λατινικής Αμερικής, δε θέλουμε να προκαθορίσουμε τις εντυπώσεις μας, αλλά να εκπλαγούμε, να πιαστούμε και λίγο αδιάβαστοι, να αιφνιδιαστούμε από νέες εντυπώσεις.

Οπότε: Αν Κολομβία, γιατί Κολομβία;
Αν Περού, γιατί παρακαλώ Περού;
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Aν θέλεις να ρίξεις μία ματιά στην ιστορία μου για το Εκουαδόρ, ίσως βοηθηθείς να αποφασίσεις...
Γιατί Εκουαδόρ; Γιατί για εμένα ήταν το ιδανικότερο, το τέλειο γαμήλιο ταξίδι...
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Χιχιχι, η ιστορία σου είναι από τις πρώτες που διάβασα όταν έγινα μέλος! Το σκέφτηκα και το Εκουαδόρ, μη νομίζεις. Και τη Βολιβία την έχω σκεφτεί, και τη Βενεζουέλα. Αλλά: Πρώτη φορά στην Αμερική, ας πούμε ότι θέλουμε να δούμε πιο πολύ πράμα ή ίσως πιο αντιπροσωπευτικό πράμα. Και την επόμενη φορά, πιο υποψιασμένοι, να επιλέξουμε μια μικρότερη χώρα κομμένη και ραμμένη στα γούστα που θα έχουμε διαμορφώσει. Δεν ξέρω αν το σκέφτομαι καλά. Το έχω ξαναγράψει και πολλοί έχουν διαφωνήσει, αλλά π.χ. σε κάποιον που έρχεται πρώτη φορά Ευρώπη, νομίζω θα πρότεινα μια Ρώμη πριν πάει π.χ. στο ... Εδιμβούργο. Αν βγάζει νόημα η αναλογία.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Θεωρώ ότι το Εκουαδόρ είναι πολύ λιγότερο 'τουριστικοποιημένο' από το Περού, και περιλαμβάνει και τις τέσσερις ζώνες (Αμαζόνιο, Άνδεις, παράλια, νησιά) σε αναλογία και αποστάσεις που σου επιτρέπουν να τις επισκεφτείς σε λιγότερες μέρες. Για μένα, είναι ένα μικρότερο Περού και λιγότερο γνωστό. Θα χάσεις το Μάτσου Πίτσου βέβαια, αλλά θα κερδίσεις τα ανεπανάληπτα Γκαλάπαγκος... Σκέψου το...
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Ομολογώ ότι μου μπαίνουν ιδέες... :airplane:

Αλλά πριν αλλάξω για μια ακόμη φορά σχέδια, ας περιμένω και τα φώτα τον κολομβοπερουβιανών...
Καμια γνώμη, κανείς;;;;;)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Εγω κολομβοπερουβιανος δεν ειμαι. Ουτε βενεζουελοβολιβιος.. Αλλα τα Γκαλαπαγκος ηταν ο λογος που ετοιμαζα περσυ ενα (γαμηλιο ας το πω κ εγω) ταξιδι στην Λατινικη Αμερικη! Το υψηλο δε κοστος αυτων ηταν ο λογος που δεν πραγματοποιηθηκε το συγκεκριμενο ταξιδι. Αλλα οσο εψαχνα για Γκαλαπαγκος τοσο εντυπωσιαζομουν.
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Κρίνοντας από τα -εύστοχα, για μένα- περί Ρώμης, Εδιμβούργου, και πρώτου ταξιδιού στην Ευρώπη, εμένα μου “ακούγεσαι” σαν να την έχεις πάρει ήδη την απόφασή σου, ίσως και χωρίς να το ξέρεις :). Έχω την εντύπωση ότι από άποψη... ταξιδιωτικού appeal, το Λονδίνο, το Παρίσι και η Ρώμη της Νότιας Αμερικής, είναι η Βραζιλία, η Αργεντινή και το Περού. Από τη στιγμή που για τους δικούς σας λόγους έχετε αφήσει στην άκρη το... Λονδίνο και το Παρίσι, είναι μάλλον προφανές πού... κάθεται η μπίλια :).

Αν αυτό ήταν το δεύτερο ταξίδι σας “προς τα εκεί”, θα “συμμαχούσα” με τη Rosa και θα σου πιπίλιζα το μυαλό να πάτε στο Εκουαδόρ. Αλλά από τη στιγμή που θέλεις να πας σε πρωτοκλασάτο (επαναλαμβάνω, από άποψη “ταξιδιωτικού appeal”) προορισμό της Νότιας Αμερικής, μεταξύ Περού και Κολομβίας μέχρι και λεφτά ποντάρω ότι θα διαλέξτε Περού. Σκέψου ότι επιστρέφοντας στην Ελλάδα από το “εκπρόθεσμο γαμήλιο ταξίδι” σας :), αν έχετε πάει στο Περού, θα έχετε φωτογραφίες από το Μάτσου Πίτσου, και κάθε φορά που θα βλέπεις το Μάτσου Πίτσου στην τηλεόραση στο υπόλοιπο της ζωής σου, θα θυμάσαι ότι ήσουν εκεί στο γαμήλιο ταξίδι σου. Στην Κολομβία μπορείτε να δείτε πανέμορφα μέρη και να μείνετε με φανταστικές αναμνήσεις, όμως... Μάτσου Πίτσου, ένα ΤΟΣΟ δυνατό χαρτί που σχεδόν μόνο του μπορεί να κερδίσει παρτίδα, ΔΕΝ έχει...

Έτσι το βλέπω (άσχετα από το πώς αισθάνομαι εγώ προσωπικά για κάθε χώρα από αυτές που ανέφερα).
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Συμφωνω και γω με τον αποπανω , που συμφωνησε με τον πιο πανω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ μου αρέσουν οι συγκρίσεις. Έχουμε και λέμε:

Κολομβία: Τα δυνατά της χαρτιά είναι η φύση (αλλά υποδεέστερη του Περού), οι άνθρωποι (εξαιρετικοί), το πολύ καλό σέρβις και κάποια όμορφα χωριά και κωμοπόλεις. Δεν έχει ιδιαίτερα πρωτοκλασάτα αρχαία (έχει αλλα ωχριούν μπροστά στο Περού), νύφη δεν ψαχνετε (γιατί αν ψάχνατε εκεί να πηγαίνατε!), έχει καλούτσικη κουζίνα (αλλά καμία σχέση με τα ΑΠΙΘΑΝΑ που κάνουν στο Περού) και όντως έχει λιγότερο τουρισμό. Από παραλίες κάτι έχει, μάλλον οριακά καλύτερα από το ΠΕρού, αλλά αν είναι να φύγετε από την Ελλάδα για να πάτε στη Νότιο Αμερική για παραλίες, κάτι κάνετε λάθος.

Περού: Πιο εξωτικό από την Κολομβία καταρχήν, με δεδομένο ότι οι φάτσες, η κουζίνα, η γλώσσα, η αρχιτεκτονική ακόμη σε κάποια σημεία είναι πιο ινδιάνικα από ισπανικά. Από σέβριτς πετάνε. Από αρχαιολογία τι να λέμε, εκπληκτικά πράγματα από όλες τις εποχές, από φύση έχει τα πάντα: έρημο με οάσεις, παραλίες, Αμαζόνιο, παγετώνες, χιόνια, Τιτικάκα, ειλικρινά δεν υπάρχει χώρα που να τα έχει όλα και σε τέτοιο βαθμό. Αρχιτεκτονική; Σαφώς ανώτερο της Κολομβίας, της οποίας μάλιστα οι μεγάλες πόλεις είναι αδιάφορες ενώ από το Κούσκο μέχρι το Αγιακούτσο και από την Αρεκίπα μέχρι την Καχαμάρκα, το Περού είναι χάρμα οφθαλμών, χώρια τα χωριά που είναι πιο δύσκολο χρονικά να πάτε. Από κόστος, σαφώς φθηνότερο και το σέρβις φτάνει σε επίπεδα εκμετάλλευσης, η κουζίνα τους από τις καλύτερες στον κόμσο. Πολύ απλά θα ΓΕΜΙΣΕΤΕ με εικόνες, μυστήριο, ιστορία, γεύσεις, η ποικιλία της χώρας δεν παίζεται. Και ναι, ακόμη και κάτι που μοιάζει σε Γκαλάπαγκος (νησιά Μπαγέστας) το διαθέτει, Γκαλάπαγκος δεν είναι, αλλά είναι πανέμορφο.

Το Εκουαδόρ για μένα είναιτ ο Περού των φτωχών. Αν βγάλεις τα Γκαλάπαγκος (στα οποία μπορείς να πας κι από το ΠΕρού) σε όλα τα άλλα είναι ένα Περού σε... μικρογραφία. Έχει κάτι αρχαία, αλλά είναι λίγα, αραιά, ασήμαντα και κακοδιατηρημένα τα καημένα, η κουζίνα τους προσπαθεί αλλά δεν μπορεί, η αρχιτεκτονική όντως όμορφη, αλλά ωχριά μπροστά στου Περού, οι ινδιάνοι καλοί με την κουλτούρα τους, αλλά υποτελείς των Ίνκας ήταν οι φουκαράδες, άρα αλλού ήκμασε. Ειλικρινα΄μπροστά στο Περού για μένα το Εκουαδορ είανι ο συμπαθής αλλά φτωχός αδελφός.

Δεν ξέρω πόσο χρόνο έχετε αλλά αν όντως είναι 19 ημέρες προλαβαίνετε να κάνετε τα βασικά του Περού ΣΥΝ (αν το επιτρέπει το χρήμα) ενα πενθήμερο στο Γκαλάπαγκος ή (καλύτερα για μένα) 3-4 μέρες στο Σαλάρ ντε Ουγιούνι της Βολιβίας, αξεπέραστο θέαμα και αίσθηση και τερματίζετε στην ατμοσφαιρική Λα Πας. Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο ταξίδι, όχι σε αυτόν το γαλαξία τουλάχιστον.

Διαβάστε εκ των προτέρων την ιστορία του Περού και θα πάθετε την πλάκα σας σε κάθε σημείο που πηγαίνετε, από το Ογιανταϊτάμπο ακι το τι σημαίνει για την ανρθωπότητα, μέχρι τις γραμμές της Νάσκα και το απαράμιλλο Κούσκο.

Η μόνη χώρα που θα έβαζα στο ίδιο τσουβάλι με το Περού στην ήπειρο είναι η Γουατεμάλα: φοβερή ιστορία, αρχαία, φύση, ινδιάνοι, αλλά πάλι την ποικιλία και το "βάθος" του Περού δεν τα διαθέτει.

Πάντως 'οπου και να πάτε, με χαρά να βοηθήσω σε ό,τι χρειαστείτε, κακός προορισμός δεν υπάρχει (απλά το ΠΕρού είναι ο καλύτερος, χαχα).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.653
Συγγνώμη που πετάγομαι, το Περού είναι πράγματι ιδανικό για γαμήλιο ταξίδι και προορισμός όνειρο, αλλά μια λύση τύπου Μεξικό-Γουατεμάλα την έχεις σκεφτεί? Ταξίδι υπερ-παραγωγή που τα έχει όλα...απλά σαν εναλλακτική το λέω, το Περού είναι Περού άλλωστε...
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Μά'στα... Κάτι μου το 'λεγε ότι δεν το γλιτώνω το Μάτσου Πίτσου :bleh:.. 'Nτάξει, το γαμήλιο δεν είναι να το παίρνουμε και τοις μετρητοίς, ένα γάμο που λέει ο λόγος τον κάναμε, αλλά πιο πολύ το "γαμήλιο" χρησιμεύει σαν ετικέτα για να το ρίξουμε λίγο έξω ταξιδιωτικά χωρίς ενοχές. Σας ευχαριστώ όλους και απαντώ: 10900 km, σε παρακολουθώ στενά, ωραίος που παραμέρισες τα προσωπικά σου αισθήματα για το Περού και απαντάς αντικειμενικά. Τώρα, για το Μάτσου Πίτσου (πείτε με ανάποδη), δεν τρελαίνομαι. Δεν ξέρω τι σόι αντιδραστικά ταξιδιωτικά αντανακλαστικά είναι αυτά, που με κάνουν πάντα να εχω επιφυλάξεις για τόσο διαφημισμένα μνημεία. Βέβαια, από την άλλη, αν μου το έλεγε κάποιος αυτό για την Ακρόπολη, θα τον θεωρούσα τουλάχιστον ηλίθιο. Οπότε, +1 για το Περού λόγω αρχαιοτήτων.

Yorgo, βεβαίως και ήξερα πολύ καλά τι θα προτείνεις - όπως και ότι θα με επηρεάσεις επικίνδυνα :haha:... Φανταστική η πρότασή σου για Σαλάρ ντε Ουγιούνι, τι μου λες τώρα! Eπίσης δε με χαλάει καθόλου μια τζούρα Λα Πας. Θα σε ξαναενοχλήσω όταν θα είμαστε στον προγραμματισμό ;). Όντως μελέτη πρέπει να πέσει - αυτό ήταν ούτως ή άλλως στο πρόγραμμα, όπως και και κανα ξεσκόνισμα των ισπανικών.

GTS, πάντα ευπρόσδεκτος :xalara:... Αλλά μη μου τα μπερδεύεις τώρα, και διαφωνείς με τους αποπάνω που συμφωνούν με τους αποπάνω... Το Μεξικό ένα φεγγάρι το ζαχάρωνα επικίνδυνα, αλλά τώρα θα προσπαθήσω να παίξω μεταξύ Περού και Κολομβίας και εις άλλα με υγεία την επόμενη φορά :)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom