Κολομβία vs Περού

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απλή σημείωση: το Μάτσου Πίτσου είναι ΕΝΑ από τα άπειρα καταπληκτικά αρχαία που διαθέτει η χώρα. Έγκλημα να μην πας να το δεις, αλλά αν έχετε όρεξη και θέλετε να πάτε κάπου πιο ψαγμένα και ομοίως εντυπωσιακά, έχει από Τσοκεκιράου μέχρι Τσαβίν και Κουέλαπ, για ξεκίνα το ψάξιμο.

Το Σαλάρ ντε Ουγιούνι είναι πολύ-πολύ φτηνότερο από τα Γκαλάπαγκος.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Απλή σημείωση: το Μάτσου Πίτσου είναι ΕΝΑ από τα άπειρα καταπληκτικά αρχαία που διαθέτει η χώρα. Έγκλημα να μην πας να το δεις, αλλά αν έχετε όρεξη και θέλετε να πάτε κάπου πιο ψαγμένα και ομοίως εντυπωσιακά, έχει από Τσοκεκιράου μέχρι Τσαβίν και Κουέλαπ, για ξεκίνα το ψάξιμο.

Το Σαλάρ ντε Ουγιούνι είναι πολύ-πολύ φτηνότερο από τα Γκαλάπαγκος.
Καλέ θα πάμε, πώς δε θα πάμε! ΑΝ προλάβουμε, θα προσθέσουμε και κάποιο άλλο. Έχω ακούσει Γερμανούς που έχουν ταξιδέψει πολύ και θεωρούν το Μάτσου Πίστου υποδεέστερο των υπολοίπων... Αλλά πρέπει να το ψάξω λιγάκι.

Το Σαλάρ ντε Ουγιούνι θα μπει οπωσδήποτε στο ταξίδι. Δε μου λες, τις γραμμές της Νάσκα αξίζει να τις δει κανείς με αεροπλάνο;
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Νομίζω ότι μόνο έτσι τις βλέπει...
Βασικά, ναι, αν θες να τις δεις όλες. Αλλά διάβασα ότι υπάρχουν και σημεία απ' τα οποία φαίνεται ένα μέρος τους. Επίσης, σα να σκιάχτηκα λίγο μ' αυτές τις πτήσεις... Είμαι και υψοφοβική :icon_redface:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω ακούσει Γερμανούς που έχουν ταξιδέψει πολύ και θεωρούν το Μάτσου Πίστου υποδεέστερο των υπολοίπων...
Το χοντρύνανε οι Γερμανοί... Είναι το καλύτερα διατηρημένο και "δένει" με τη φύση απίστευτα. Ακριβώς επειδή είναι εξαιρετικά καλά διατηρημένο, τα ευρήματα επιτρέπουν πολλά συμπεράσματα. Η σημασία του είναι υποδεέστερη άλλων μνημείνω της χώρας που σιορικά, τελετουργικά, αρχιτεκτονικά είναι πιο σημαντικά, αλλά εντυπωσιακότερο μνημείο δεν υπάρχει στη χώρα, μη σου πω στον κόσμο (κατ' εμέ πάντα). Εννοείται να πάρετε ξεναγό. Ζητήστε τον Κόσμε, το κατέχει όσο ελάχιστοι, τον ξέρουν όλοι.

Αλλά πρέπει να το ψάξω λιγάκι.
Ξεκίνα από εδώ:
http://www.bookdepository.co.uk/Conquest-Incas-John-Hemming/9780156028264

To καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει ποτέ. Το αγόρασα μικρός και κάθε βράδυ έβαζα τα κλάμματα, έλπιζα ότι κάτι θα γίνει και θα κερδίσουν οι Ίνκας, αλλά τζίφος, πάλι οι "πολιτισμένοι" που είχαν και το requirimiento στα χέρια, ένα άθλιο έγγραφο του Πάπα, που έλεγε "γεια σας, είμαστε οι Ισπανοί, από σήμερα η θρησκεία σας είναι ο Χριστιανισμός, βασιλιάς σας ο Φερδινάρδος, πνευματικός ηγέτης ο Πάπας, αν δε συμγωνείτε θα σας σφάξουμε". Και τους έσφαξαν, αφού πρώτα τους το διάβαζαν...στα Ισπανικά βέβαια.

Το βιβλίο είναι κορυφή διότι εκτός από τα ιστορικά, αναλύει και όλο τον πολιτισμό, τη δομή, την ιστορία της κοινωνίας των Ίνκας, "δένοντάς" τα με το τι από αυτά μπορείς να επισκεφθείς σήμερα, τι έχει απομείνει κλπ. Καλά γενικά ο Χέμινγκ είναι Θεός, αλλά εδώ ξεπέρασε τον εαυτό του. Διάβασέ το και θα κάνεις άλλο ταξίδι, trust me, μιλάμε για τα καλύτερα 18 ευρώ που ξόδεψες ποτέ πριν από ταξίδι.

Και όταν το διαβάσεις μετά μπορείς να μπεις στο TS και να γράφεις ότι οι Ίνκας ήταν "βάρβαροι" σε σχέση με τους ... Σπαρτιάτες, γιατί οι καημένοι δεν παρουσίασαν ποτέ αυτά τα επιτεύγματα των Σπαρτιατών σε επίπεδο φιλοσοφίας, μαθηματικών, αστρονομιας, βοτανολογίας, μουσικής, γαστρονομίας, δημόσιας διοίκησης, παιδείας, ποίησης, αρχιτεκτονικής και γενικά ό,τι εννοούμε με τον όρο πολιτισμό. Αλλά τι να κάνεις, δεν ήταν τόσο καλοί σφάχτες όσο άλλοι.

Το Σαλάρ ντε Ουγιούνι θα μπει οπωσδήποτε στο ταξίδι.
Μαζί σου, αλλά θες μίνιμουμ (καραμίνιμουμ λέμε) 18 μέρες για τα πολύ βασικά του Περού (αν κόψεις κάτι, να είναι η Αρεκίπα) και σίγουρα άλλες 5 για σαλάρ και Λα Πας.

Δε μου λες, τις γραμμές της Νάσκα αξίζει να τις δει κανείς με αεροπλάνο;
Ε ναι, από την πλατφόρμα δε βλέπεις σχεδόν τίποτε. Το αερόστατο δε με εντυπωσιάζει, το αεροπλάνο δίνει καλύτερη οπτική. Να πάτε νηστικοί, μην το ξεράσετε το αεροπλανάκι του ανθρώπου. Και μιας που θα πάτε μέχρι εκεί, διανυκτέρευση στην όαση της Ουακατσίνα με μπόλικο sandboarding και λίγο buggy, αλλά μην ξεχάσετε το μουσείο της Ίκα, έχει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και συνήθως ούτε έναν επισκέπτη (μόνο κλέφτες που βουτάνε τα εκθέματα, τους βρίσκει η αστυνομία, τα ξανακλέβουν κλπ κλπ, ιστορία μου αμαρτία μου οι αρχαιοκάπηλοι...).
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Ξεκίνα από εδώ:
http://www.bookdepository.co.uk/Conquest-Incas-John-Hemming/9780156028264

To καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει ποτέ. Το αγόρασα μικρός και κάθε βράδυ έβαζα τα κλάμματα, έλπιζα ότι κάτι θα γίνει και θα κερδίσουν οι Ίνκας, αλλά τζίφος, πάλι οι "πολιτισμένοι" που είχαν και το requirimiento στα χέρια, ένα άθλιο έγγραφο του Πάπα, που έλεγε "γεια σας, είμαστε οι Ισπανοί, από σήμερα η θρησκεία σας είναι ο Χριστιανισμός, βασιλιάς σας ο Φερδινάρδος, πνευματικός ηγέτης ο Πάπας, αν δε συμγωνείτε θα σας σφάξουμε". Και τους έσφαξαν, αφού πρώτα τους το διάβαζαν...στα Ισπανικά βέβαια.
Eμ, αυτά διάβαζες μικρός, γι' αυτό είσαι εκεί που είσαι!.. Εγώ που διάβαζα το Μικρό Βρικόλακα, τα βλέπεις τα χάλια μου :haha:

ΥΓ. Το βιβλίο το παρήγγειλα.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Νομίζω ότι μόνο έτσι τις βλέπει...
εκτος και αν παθεις ναυτια ( απο τη κλιση του αεροπλανου μια δεξια μια αριστερα) οποτε τις βλεπεις σε φωτογραφια!!!!!!!!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εκτος και αν παθεις ναυτια ( απο τη κλιση του αεροπλανου μια δεξια μια αριστερα) οποτε τις βλεπεις σε φωτογραφια!!!!!!!!!!
Μωρέ ας φτάσω εγώ ως εκεί και οι κλίσεις του αεροπλάνου είναι το λιγότερο που θα με απασχολούν (αν και ούτε ναυτία με πιάνει - έχω σχετική εμπειρία από Βόρνεο) !
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Μωρέ ας φτάσω εγώ ως εκεί και οι κλίσεις του αεροπλάνου είναι το λιγότερο που θα με απασχολούν (αν και ούτε ναυτία με πιάνει - έχω σχετική εμπειρία από Βόρνεο) !
....ακομη και ετσι παντως κανεις μεγαλη προσπαθεια για να τις δεις ακολουθοντας τις οδηγίες του πιλοτου που σου λεει που πρεπει να κοιταξεις μιας και κατω βλεπεις πολλες γραμμες και σχηματα μην σου πω πως θα ανακαλυψεις και αλλες μονος σου ...!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το αερόστατο δε με εντυπωσιάζει, το αεροπλάνο δίνει καλύτερη οπτική. Να πάτε νηστικοί, μην το ξεράσετε το αεροπλανάκι του ανθρώπου.
Για αυτο το νηστικοι μην παιρνεις και ορκο. Ευτυχως ο δικος μου ηταν νοικοκυρης και ειχε σακουλακια.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
εκτος και αν παθεις ναυτια ( απο τη κλιση του αεροπλανου μια δεξια μια αριστερα) οποτε τις βλεπεις σε φωτογραφια!!!!!!!!!!
Πάντως μην πιείς απ την έτσι κι αλλιώς απαισια Inca Cola πριν ανεβείς στο αεροπλανάκι...
Εγώ την έκανα την πατάτα και στο τσακ διέσωσα την αξιοπρέπειά μου....
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Μμμμμναι. Μετά τα ενθαρρυντικά σας λόγια για την πτήση :(, λέω να τις χ...σω τις παλιογραμμές... :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom