Κοντινή εκδρομή από το Παρίσι

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
το Deauville Που πρότεινα απέχει 200 χλμ πάντως...μια χαρά κοντά είναι
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Λοιπόν σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Μέχρι στιγμής μου έχουν χτυπήσει στο μάτι περισσότερο το Saint Malo που πρότεινε ο tripakias και το Honfleur της ΕΡΣΗ. Τα κριτήριά μου είναι ότι 1ον είναι παραλιακά και δεν έχω δει ποτέ τη θάλασσα από Γαλλικό έδαφος. 2ον είναι Νορμανδία και είναι ιστορική περιοχή. 3ον όσο αφορά το Saint Malo τουλάχιστον, η wikipedia λέει ότι φημίζεται για τα θαλασσινά του και μάλιστα τα στρείδια. 4ον γουστάρω πολύ μεσαιωνικό τοπίο και οι δύο πόλεις φαίνονται χαρακτηριστικά παραδείγματα τέτοιου. 5ον το Honfleur (λέει η wikipedia πάλι) φαίνεται να έχει χιλιοζωγραφιστεί από ιμπρεσιονιστές.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Η Rennes που έγραψε η φίλη μου η Latina πιο πάνω απέχει 350 χλμ από το Παρίσι, δεν είναι δηλαδή 2 ώρες απόσταση.
μαρακι, εχεις δικιο, δικο μου λαθος..:p
ειναι 2 ωρες και κατι με το tgv και ηταν παραλειψη μου που δεν το εγραψα!!
απλα επειδη το χω ψαξει για μενα, γιατι ειναι μια εκδρομη που με ενδιαφερει, εγω θα το κανα εστω και για μονοημερη..4 ωρες πηγαινε και 4 ωρες γυρνα ειναι σιγουρα πολλες, αλλα το mont saint michel αξιζει νομιζω!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.405
Αν πας Saint Malo περνας ούτως η άλλως απο Mont Saint Michel, εκτος αν πάς απο Rennes, αλλά και πάλι είναι πολύ κοντά. Στο Saint Malo μπορείς να περπατήσεις την περίμετρο της παλιάς πόλης πάνω στα γρανιτένια τείχη αξίζει...
Υπάρχουν και άλλες κοντινές στο Παρίσι διαδρομές όπως :
το Chantilly (απ όπου πρέρχεται και η σαντιγύ) 40 χλμ Βόρεια του Παρισιού, απο τον Α1, όμορφη κωμόπολη με το μοναδικό μουσείο αλόγου και το όμορφο επισκέψιμο κάστρο με πανέμορφους κήπους και ένα δύο καφέ (υπάρχει νομίζω και ένα αερόστατο στατικό που μπορείς να ανέβεις)....
το μεσαιωνικό χωριό Provins 60 χλμ νοτιοανατολικά του Παρισιού με κανα δύο ατραξιον (να δουν και αυτοί που παίζουν age of empires και όχι μόνο πως λειτουργούν τα trebuchet καταπέλτης). Αυτό το χωριό είναι μεσαιωνικό...
Ο ζωολογικός κήπος, 50 χλμ δυτικά του Παρισιού στο Thoiry, ο οποίος είναι διαφορετικός απ όσους τουλάχιστον έχω επισκεφθεί, γιατί σε ένα τμήμα του μπαίνεις με το αυτοκίνητο και κυκλοφορείς μέσα σε ζέμπρες καμηλοπαρδάλεις λιοντάρια αρκούδες κλ Επίσης (με τα πόδια τώρα) στις τίγρεις υπάχει μια γαλαρία με διάφανη οροφή όπου μπορείς να βγάλεις φοβερές φωτό αλλά και ξύλινες γέφυρες πάνω απο κάποια ζώα...Σε άλλα σημεία περπατάς και υπάρχουν ελεύθερα ζώα..Πάρκο, εστιατόριο, Κάστρο κλ
Και αν τυχόν πάς για Reims η οποία είναι πολύ όμορφη 30-40 χλμ νότια είναι το Epernay πρωτεύουσα της σαμπάνιας με 2-3 μεγάλες εταιρείες τις οποίες μπορείς να επισκεφθείς και να ξεναγηθείς υπόγεια με βαγονάκι στα κελλάρια τους...
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Τελικά η εκδρομή έγινε όπως την πρότεινε η coco (thanks!!!) γιατί επί του πρακτέου, τα διόδια για την βόρεια Γαλλία είναι φωτιά και λαύρα, και τα τρένα εξίσου ακριβά :(
Προς τα νότια (Ραμπουγιέ και Σαρτρ) δεν υπάρχουν διόδια (τουλάχιστον όχι από τον λίγο πιο επαρχιακό δρόμο που πήγαμε εμείς) και η απόσταση είναι πολύ κοντινή , οπότε ενδείκνυται για χαλαρή εκδρομή. Ο ναός της Σαρτρ τέλειος! Η Ραμπουγιέ ενδιαφέρουσα, αλλά όχι τόσο όσο η Σαρτρ :) Βρήκαμε και μαγαζάκι σένιο και σωστό να φάμε (παρόλη την τουριστίλα γύρω απ' τον ναό) και φύγαμε πολύ ευχαριστημένοι :clap:

Λεπτομέρειες σε προσεχή ταξιδιωτική ιστορία ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom