Κοντινη αποδραση για ΣΚ

Camelia

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Ο Πορος ειναι μια καλη επιλογη αλλα γιατι λετε οτι δεν χρησιμοποιουνται αυτοκινητα;
Θα πρεπει να εχουμε αμαξι μαζι μας γιατι εχουμε κι ενα σκυλακι. Σκεφτομουν προς Πελοποννησο μερια προς Καλαματα ισως Κυπαρισσια ή Πορτο χελι , και μηπως φευγαμε απο Παρασκευη απογευμα.:rolleyes:
Λουτρακι και Αιγινα εχουμε παει.
 
Last edited:

depo

Member
Μηνύματα
64
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησί του Πάσχα
Από νησιά είναι καλές επιλογές ο Πόρος και η Αίγινα. Θα πρότεινα και Αντίκυρα. Πήγα χειμώνα, άλλα πέρασα τέλεια και έκανα και μπάνιο. Η θάλασσα είναι πολύ καλή.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Ο Πορος ειναι μια καλη επιλογη αλλα γιατι λετε οτι δεν χρησιμοποιουνται αυτοκινητα;
Θα πρεπει να εχουμε αμαξι μαζι μας γιατι εχουμε κι ενα σκυλακι. Σκεφτομουν προς Πελοποννησο μερια προς Καλαματα ισως Κυπαρισσια ή Πορτο χελι , και μηπως φευγαμε απο Παρασκευη απογευμα.:rolleyes:
Λουτρακι και Αιγινα εχουμε παει.
Απλά Καλαμάτα δεν είναι το πολύ 2 ώρες από Αθήνα όπως είχες γράψει. Είναι αρκετά παραπάνω έχε υπόψιν σου
 
Μηνύματα
210
Likes
859
΄Εχω την εντύπωση ότι δεν έχει πολλά.Για αυτό ρώτησα.Και το Λουτράκι κατά την γνώμη μου δεν αξίζει για διαμονή.
Όλο και κάτι έχει παιδιά αλλά ξενοδοχεία όχι. Είχαμε κάνει βάφτιση εκεί και επειδή έχει συνέχεια γάμους, βαφτίσεις κλπ πρέπει να ψάξεις νωρίς. Κυρίως μέσω airbnb έχω βρει. Η περιοχή είναι φοβερή, σε συνδιασμό με το Ηραίο και με τη βόλτα μέχρι το φάρο έχεις ένα σουκού σούπερ!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δυστυχως απεκλεισα τα κοντινα νησια ειτε γιατι εχουν πολυ ακριβα ακτοπλοικα ειτε γιατι δεν βρισκω καταλυμα . Ας πουμε αγκιστρι που ηθελα μου βγαζει οτι ειναι ολα κλεισμενα για το σκ που θελω.
Η αλήθεια είναι ότι γίνεται χαμός στα κοντινά νησιά. Επίσης (at least Ύδρα που έκλεισα Ιούλιο) διαπίστωσα ότι αν βάλεις μόνο μία διανυκτέρευση (πχ Σάββατο) δεν τη δέχονται στο booking (αναφέρει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα καταλύματα), ενώ όταν έψαξα βάζοντας και Παρασκευή βρήκα κατάλυμα και μάλιστα σε σχετικά νορμάλ τιμή.
Εμένα μου είχε φανεί ατελείωτος ο δρόμος πάντως. Για σκ δε θα το έκανα. Όσο για το πεταμένα λεφτά, στα 2.5€ που έχει φτάσει η βενζίνη πλέον, δεν ξέρω τι θεωρείται πιο πεταμένα. Πονεμένη ιστορία τα μεταφορικά πλέον, ότι κ αν επιλέξεις...
Για Ύδρα το δελφίνι βγαίνει 70-75. Απλά τραγικό. Παρ' όλα αυτά το προτιμήσαμε επειδή είναι πολύ πιο γρήγορο από το να γυρίσουμε τη μισή Πελοπόννησο κι εν τέλει με διόδια/βενζίνες/καραβάκι δεν είναι ότι οδικώς θα μας βγει κοψοχρονιά.
Λίμνη Βουλιαγμένης στο Λουτράκι
Συμφωνώ και επαυξάνω. Λατρεύω τη συγκεκριμένη λίμνη και την ευρύτερη περιοχή (φοβερή θέα, ενέργεια, φάρος, αρχαία).
Επίσης Κορινθία υπάρχει πάντα η εναλλακτική του χωριού μου (Ξυλόκαστρο) που έχει φτιάξει απίστευτα τα τελευταία χρόνια. Ο παραλιακός είναι υπέροχος για βόλτες, η τεράστια παραλία του Πευκιά με τα πεύκα να φτάνουν σχεδόν μέχρι το νερό, πανέμορφα ηλιοβασιλέματα και πολλά συμπαθέστατα μαγαζιά για φαγητό και ποτό. Για κοντινή απόδραση είναι νομίζω καλή επιλογή.
 
Last edited:

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Για ρίξε μια ματιά και για Αγκίστρι. Φθηνά ακτοπλοϊκά μόλις 50 λεπτά από Πειραιά.
Μικρό νησί που περπατιεται άνετα και με υπέροχες παραλίες!! Και σου προτείνω νησί γιατί πιο φθηνά θα σου έρθουν τα εισιτήρια από την βενζίνη......
 

Camelia

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Η αλήθεια είναι ότι γίνεται χαμός στα κοντινά νησιά. Επίσης (at least Ύδρα που έκλεισα Ιούλιο) διαπίστωσα ότι αν βάλεις μόνο μία διανυκτέρευση (πχ Σάββατο) δεν τη δέχονται στο booking (αναφέρει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα καταλύματα), ενώ όταν έψαξα βάζοντας και Παρασκευή βρήκα κατάλυμα και μάλιστα σε σχετικά νορμάλ τιμή.
Το ιδιο ειδα κι εγω. Εψαξα και βρηκα για Ανδρο για 2νυχτες κι ας παμε Παρασκευη βραδυ και βρηκα οικονομικα καταλυματα και στο Μπατσι.

Οποτε αναγκαστικα καταληγω στο να φυγουμε Παρασκευη απογευμα και γυρναμε Κυριακη απογευμα παλι.
Ειμαι αναμεσα σε Ανδρο που προφανως βγαινει πιο ακριβα λογω ακτοπλοικων (αλλα καλοκαιρι και νησι πανε πακετο) και στην Καρδαμυλη οπου το μονο που με χαλαει ειναι η αποσταση. Τωρα μενει ανα αποφασισω τι ειναι καλυτερο :p
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το ιδιο ειδα κι εγω. Εψαξα και βρηκα για Ανδρο για 2νυχτες κι ας παμε Παρασκευη βραδυ και βρηκα οικονομικα καταλυματα και στο Μπατσι.

Οποτε αναγκαστικα καταληγω στο να φυγουμε Παρασκευη απογευμα και γυρναμε Κυριακη απογευμα παλι.
Ειμαι αναμεσα σε Ανδρο που προφανως βγαινει πιο ακριβα λογω ακτοπλοικων (αλλα καλοκαιρι και νησι πανε πακετο) και στην Καρδαμυλη οπου το μονο που με χαλαει ειναι η αποσταση. Τωρα μενει ανα αποφασισω τι ειναι καλυτερο :p
Δε θα πήγαινα Άνδρο μόνο για 2 μέρες. Είναι μεγάλο νησί, κρίμα τα ακτοπλοϊκά δηλ. Εγώ πέρυσι έκατσα 4 μέρες και απλά πήρα γεύση. Κατά την ταπεινή μου γνώμη καλύτερα Καρδαμύλη, ή σε κάποια άλλη μικρή πόλη ή νησάκι.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Το ιδιο ειδα κι εγω. Εψαξα και βρηκα για Ανδρο για 2νυχτες κι ας παμε Παρασκευη βραδυ και βρηκα οικονομικα καταλυματα και στο Μπατσι.

Οποτε αναγκαστικα καταληγω στο να φυγουμε Παρασκευη απογευμα και γυρναμε Κυριακη απογευμα παλι.
Ειμαι αναμεσα σε Ανδρο που προφανως βγαινει πιο ακριβα λογω ακτοπλοικων (αλλα καλοκαιρι και νησι πανε πακετο) και στην Καρδαμυλη οπου το μονο που με χαλαει ειναι η αποσταση. Τωρα μενει ανα αποφασισω τι ειναι καλυτερο :p
Για ανδρο υπαρχει κυριακη το τοπικο που φευγει 21.00 αν δε θες να φυγεις τ απογευμα κ να εχεις γεματη μερα στο νησι..ωστοσο απορω που βρηκες οικονομικη διαμονη γιατι οι τιμες στα καταλυματα σε σχεση με περσυ εχουν τριπλασιαστει!ειναι μεσα στο Μπατσι ή στο επαρχιακο κοντα;
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Δε θα πήγαινα Άνδρο μόνο για 2 μέρες. Είναι μεγάλο νησί, κρίμα τα ακτοπλοϊκά δηλ. Εγώ πέρυσι έκατσα 4 μέρες και απλά πήρα γεύση. Κατά την ταπεινή μου γνώμη καλύτερα Καρδαμύλη, ή σε κάποια άλλη μικρή πόλη ή νησάκι.
και τοση οδηγηση,βενζινη,διοδια για 2 μερες παλι κριμα ειναι. μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.
αμα παει Μπατσι μαλλον εχει σκοπο να μεινει μονο Μπατσι απο οτι καταλαβα,οχι να γυρισει το νησι
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Οποτε ψαχνω κατι το πολυ 2 ωρες απο Αθηνα με αυτοκινητο, οχι πολη τυπου Ναυπλιο, κατι πιο γραφικο και μικρο αλλα να εχει εστω 1 ωραια παραλια και κανενα μαγαζακι ωραιο για φαγητο/κοκτειλ. Καμια προταση ;;
Γραφικά, σε λιγότερο από 2 ώρες από την Αθήνα με τίμιες παραλίες, Παλαιά Επίδαυρος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom