Δανία Σουηδία Κοπεγχαγη-Στοκχόλμη

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Στην Κοπεγχάγη Dalle Valle για φαγητό μπουφέ τρως ότι θέλεις έχει τα πάντα γεμίζεις όσα πιάτα θέλεις με 79 κορώνες μέχρι τις 4 μετά λίγο ακριβότερα. Έχει 3-4 μαγαζιά. Ακόμα να χωνέψω από το μεσημέρι! Και μια φώτο φρέσκια φρέσκια
IMG_20190802_185551.jpg
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ευχαριστώ για την πρόταση. Θα ήθελα κάτι πιο ρομαντικό κι όχι παραδοσιακό,σε σκανδιναβικό μινιμαλ ντεκόρ πχ και κουζίνα πιο fusion κι όχι δανέζικη. Αρνούμαι να δώσω εκατό πλας ευρώ για αυγά βραστά κι αλλαντικά !
Ισως το παρακάτω τότε,αλλά δεν ξέρω για το μπάτζετ.

https://cofoco.dk/en/restaurants/llama/
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Στην Κοπεγχάγη Dalle Valle για φαγητό μπουφέ τρως ότι θέλεις έχει τα πάντα γεμίζεις όσα πιάτα θέλεις με 79 κορώνες μέχρι τις 4 μετά λίγο ακριβότερα.
Αν βρίσκαμε φθηνά αεροπορικά, με τέτοια τιμή πάμε όλοι για γενέθλια στην Κοπεγχάγη! Απορώ πώς βγάζουν τα έξοδά τους σε μια πόλη που τόσο κάνει ένα σάντουιτς.
 

Stefsjourney

Member
Μηνύματα
30
Likes
272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Σκέφτομαι να γράψω για Κοπεγχάγη καθώς μένω εκεί τον τελευταίο χρόνο. Τι θα θέλατε να μάθετε για την πόλη ;
 

psyhas

Member
Μηνύματα
50
Likes
69
Τα παντα! Ποια ειναι καλη εποχη να πας,που μπορει να μεινει καποιος ωστε να μη ξοδεψει μια περιουσια αλλα να εχει και μια αξιοπρεπη διαμονη,τι και που να φαει,καφετεριες. Σκεφτομαι να παω μεσα Οκτωβρη,θαχει λιγο κρυο φανταζομαι. Γενικα οτι θα μπορουσε να κανει καποιος και να δει μεσα σε 3 μερες. Συναλλαγμα αξιζει να παρουμε απο Ελλαδα ή καλυτερα με πιστωτικες? Καπου διαβασα οτι υπαρχει προμηθεια σε καθε συναλλαγη,αν ειναι ξενη η καρτα. Καθε πληροφορια χρησιμη.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Άρτι αφιχθείσα από την πανέμορφη Κοπενχαγη. Οι τιμές σχεδόν τριπλάσιες από ο,τι στην Ελλάδα, όμως η εμπειρία για εμάς τους Σκανδιναβόφιλους σε αποζημιώνει.
Ο καιρός ήταν βροχερός αλλά το κρύο δεν είναι λεπτό όπως εδώ που σου τσακίζει τα κόκαλα, ανεκτό και γλυκό θα έλεγα.
Μείναμε κοντά στο κεντρικό σταθμό, αρκετά κεντρικά δηλαδή κι αυτό ήταν καλό γιατί πήγαμε παντού με τα πόδια.
Η αγορά τους δεν είναι για ελληνικό μπατζετ μιας και τα πάντα είναι πανάκριβα, πολύ ακριβότερα από την Ελλάδα, κι οι εκπτώσεις είναι εικονικές. Παράδειγμα, ήθελα να παρω μια ανατομική Kanken τσάντα στην κόρη μου, που είναι σουηδική επωνυμία και η Σκανδιναβια είναι γεμάτη από τέτοιες αλλά κόστιζε η μικρότερη 90€ όταν στην Ελλάδα έχει 60€ .
Όσον αφορά το pre birthday dinner που ονειρευόμουν , τελικά βρήκα αυτό που έψαχνα στο Fridas restaurant, στην οδό Gl. Kongevej. Φανταστικά κρέατα, τόσο ωραία όσο φαίνονται, παγωμένη Weiss και περιβάλλον σκανδιναβικής παραδοσιακής αισθητικής. Υπέροχη εμπειρία!

2AC79E0D-C512-494A-B741-C0745D864F87.jpeg
 

Masou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα. Νέο μέλος στην ομάδα. Όπως όλοι εδώ μέσα έτσι και εγώ έχω μία τρέλα με τα ταξίδια. Αφού φάγαμε εφέτος το άκυρο για Δουβλίνο λόγω covid, αποφασίσαμε τον Μάρτιο του 22 αν όλα πάνε καλά να ταξιδέψουμε για Κοπεγχάγη και μετά με το τρένο για Στοκχόλμη. Όποιος έχει πάει ας μου πει κάποιες εντυπώσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Στοκχόλμη φοβερή και με ένα τουλάχιστον ΤΟΠ μουσείο. Η Κοπεγχάγη για μένα λίγα πράγματα σε όλα επίπεδα, αλλά για μια φορά ενδιαφέρουσα είναι για 2 μέρες. Έχει πιο ωραία μέρη η Δανία. Και οι δύο πρωτεύουσες πανάκριβες και στις δύο χαζεύεις με το μοντελοειδες των κατοίκων τους.
 

Mapai

New Member
Μηνύματα
2
Likes
6
Γεια σας! Είμαι νέο μέλος της ομάδας. Προγραμματίζω ταξίδι στην Κοπεγχάγη και θα ήθελα να σας ρωτήσω με τι νόμισμα πληρώνουμε τις διάφορες υπηρεσίες.Μπορούμε με ευρώ ή κάνω αλλαγή νομίσματος; Ποιος ειναι ο καλύτερος τρόπος συναλλαγής; Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom