Γαλλία Δανία Κοπεγχαγη ή Παρισι?

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
61
Για το Παρίσι έχουν γραφτεί πάρα πολλά εδώ μέσα...και ειδικά θέματα όπως διαμονή,φαγητό.περίπατοι κτλ.Κάνε ένα πλάνο και μετά ρωτάς ειδικά στα αντίστοιχα θέματα.Αυτά που λες είναι από τα βασικά για αρχή.Απο εκεί και πέρα ότι ταιριάζει στον καθένα.Ξέρω ανθρώπους που στο πρώτο ταξίδι τους και για λίγες μέρες ούτα καν μπήκαν σε μουσεία/εσωτερικούς χώρους αλλά απλά περπατούσαν για να πιάσουν την αίσθηση και την ατμόσφαιρα της πόλης.
Οκ ευχαριστω πολυ
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.528
Likes
3.934
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Γουστα ειναι ναι!αλλα δεν εχω ακουσει κανεναν να εχει μεινει ασυγκινητος απο το παρισι. Αν θες δωσε μου καμια συμβουλη. Σκεφτομουν πυργο αιφελ λουβρο μονμαρτη στα σιγουρα.
Καμια συγκριση σε κανενα επιπεδο. Αξιοθεατα, ομορφια, μουσεια, φαγητο. Ανεξαντλητη πολη. Η Κοπεγχαγη ειναι απλα μια ομορφη σανδιναβικη πολη. Να μου ελεγες οτι εχεις μονο 2-3 μερες, να πω αντε πηγαινε Κοπεγχαγη για να μη καψεις το Παρισι γιατι για τοσο λιγο δε θα προλαβεις να το ευχαριστηθεις. Αλλα για 5 μερες δεν υπαρχει πραγματικα κανενα διλημμα. Παρισι εννοειται!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
836
Likes
5.092
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Με αφορμη την προσφορα της aegean αρχισα να μπαινω στο πειρασμο για ταξιδι το φλεβαρη που απ οτι βλεπω εχει τις χαμηλοτερες τιμες. Ανεκαθεν ηθελα να δω καποια σκανδιναβικη πολη, η κοπεγχαγη ειδικα μου κεντρισε το ενδιαφερον. Το παρισι επισης ειναι μια πολη που δεν εχω δει, για πολλους ειναι ενα απο τα ομορφοτερα ταξιδια. Οσοι εχετε παει και στους δυο προορισμους τι θα προτεινατε?
Φλεβαρη προφανώς Παρίσι... Η Κοπεγχάγη '' χανει'' πολύ αυτην την εποχή θεωρώ λόγω καιρού, λογω οτι οι Christmas Markets εδιναν ζωη το προηγούμενο διαστημα και έπειτα ειναι πιο ηρεμα, λογω οτι ειναι κλειστοι οι Tivoli gardens αν δεν απατωμαι ..Παρισι ειναι μεγαλουπολη δε χαμπαριαζει απο off season και τετοια...
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Αν και τη Κόπεγχαγη τη λατρεψα πέρσι που πήγα θα έλεγα πρώτα Παρίσι που είναι all weather και μετα Κόπεγχαγη καλύτερα Μάιο Ιούνιο γιατί η πόλη δεν έχει τοσα αξιοθέατα απλα έχει μια ζωντάνια που μόνο τέτοια εποχή μπορεί να ζήσεις. Άλλωστε όλοι Παρίσι πήγαμε πρώτα και μετά στα επόμενα...
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
61
Αν και τη Κόπεγχαγη τη λατρεψα πέρσι που πήγα θα έλεγα πρώτα Παρίσι που είναι all weather και μετα Κόπεγχαγη καλύτερα Μάιο Ιούνιο γιατί η πόλη δεν έχει τοσα αξιοθέατα απλα έχει μια ζωντάνια που μόνο τέτοια εποχή μπορεί να ζήσεις. Άλλωστε όλοι Παρίσι πήγαμε πρώτα και μετά στα επόμενα...
Καπως ετσι αρχιζω να το σκεφτομαι κι εγω!🙂 θα μου αρεσει παρα πολυ η κοπεγχαγη πιστευω, αλλα σε πιο "καλοκαιρινη" περιοδο

Φλεβαρη προφανώς Παρίσι... Η Κοπεγχάγη '' χανει'' πολύ αυτην την εποχή θεωρώ λόγω καιρού, λογω οτι οι Christmas Markets εδιναν ζωη το προηγούμενο διαστημα και έπειτα ειναι πιο ηρεμα, λογω οτι ειναι κλειστοι οι Tivoli gardens αν δεν απατωμαι ..Παρισι ειναι μεγαλουπολη δε χαμπαριαζει απο off season και τετοια...
Ειδα οτι οι κηποι tivoli θα ειναι κλειστοι και παρολο που δεν ειμαι παιδι και δεν εχω παιδια θα ηθελα να το δω. Οποτε παρισι τωρα και κοπεγχαγη αργοτερα🙂
 

blade_

Member
Μηνύματα
171
Likes
157
εμενα μου αρεσαν και τα 2 παρα πολυ. το κρυο θα το φας και στα δυο,στην κοπεγχαγη θα ειναι λιγο δυσκολοτερα γιατι συνηθως φυσαει και αρκετα. και γω τετοια περιοδο πηγα.
Στο διλλημα σου μαλλον θα επελεγα κοπεγχαγη. το καλο ειναι οτι περπατιεται σε μεγαλο βαθμο και επισης εχει αρκετα πραγματα να κανεις,συν μουσεια κτλ.Επισης ενας σημαντικος παραγοντας ειναι οτι η κοπεγχαγη δεν με αγχωσε πουθενα και σε κανενα σημειο δεν αισθανθηκα ανασφαλης,αντιθετα στο παρισι ειχα τα ματια μου 14 συνεχεια,πραγμα που κουραζει. Εγω θα ξαναπηγαινα και στα δυο! ποσο βγαινουν τα εισιτηρια?
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
61
εμενα μου αρεσαν και τα 2 παρα πολυ. το κρυο θα το φας και στα δυο,στην κοπεγχαγη θα ειναι λιγο δυσκολοτερα γιατι συνηθως φυσαει και αρκετα. και γω τετοια περιοδο πηγα.
Στο διλλημα σου μαλλον θα επελεγα κοπεγχαγη. το καλο ειναι οτι περπατιεται σε μεγαλο βαθμο και επισης εχει αρκετα πραγματα να κανεις,συν μουσεια κτλ.Επισης ενας σημαντικος παραγοντας ειναι οτι η κοπεγχαγη δεν με αγχωσε πουθενα και σε κανενα σημειο δεν αισθανθηκα ανασφαλης,αντιθετα στο παρισι ειχα τα ματια μου 14 συνεχεια,πραγμα που κουραζει. Εγω θα ξαναπηγαινα και στα δυο! ποσο βγαινουν τα εισιτηρια?
Χθες εληξε η προσφορα και εκλεισα παρισι!με την ελπιδα ανοιξη η αρχες καλοκαιριου να καταφερω κοπεγχαγη🙂 ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
εμενα μου αρεσαν και τα 2 παρα πολυ. το κρυο θα το φας και στα δυο,στην κοπεγχαγη θα ειναι λιγο δυσκολοτερα γιατι συνηθως φυσαει και αρκετα. και γω τετοια περιοδο πηγα.
Στο διλλημα σου μαλλον θα επελεγα κοπεγχαγη. το καλο ειναι οτι περπατιεται σε μεγαλο βαθμο και επισης εχει αρκετα πραγματα να κανεις,συν μουσεια κτλ.Επισης ενας σημαντικος παραγοντας ειναι οτι η κοπεγχαγη δεν με αγχωσε πουθενα και σε κανενα σημειο δεν αισθανθηκα ανασφαλης,αντιθετα στο παρισι ειχα τα ματια μου 14 συνεχεια,πραγμα που κουραζει. Εγω θα ξαναπηγαινα και στα δυο! ποσο βγαινουν τα εισιτηρια?
Για βοηθα λιγο. Εχω κλεισει να παμε 3 μερες Παρισι. Τι ηταν αυτο που σε αγχωσε? Μικροκλοπες η κανονικη εγκληματικοτητα?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.528
Likes
3.934
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Για βοηθα λιγο. Εχω κλεισει να παμε 3 μερες Παρισι. Τι ηταν αυτο που σε αγχωσε? Μικροκλοπες η κανονικη εγκληματικοτητα?
Δεν εχεις να φοβασαι κατι. Μην αγχωνεσαι. Απλα καποιες περιοχες ειναι λιγο καπως το βραδυ λογω αστεγων, μεταναστων κτλ (αισθηση Ομονοιας πχ) Καλο ειναι οι περιοχες ανατολικα, βορειοανατολικα και γυρω απο Les Halles να αποφευγονται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Δεν εχεις να φοβασαι κατι. Μην αγχωνεσαι. Απλα καποιες περιοχες ειναι λιγο καπως το βραδυ λογω αστεγων, μεταναστων κτλ (αισθηση Ομονοιας πχ) Καλο ειναι οι περιοχες ανατολικα, βορειοανατολικα και γυρω απο Les Halles να αποφευγονται.
Μονο καρακεντρο θα ειμαστε.
Μη με αγχωνετε, ρε σεις. Ειναι η 5η επισκεψη στη Γαλλια αλλα πρωτη φορα στο Παρισι και εχω κουραστει τοσα χρονια να διαβαζω για "επικινδυνες περιοχες".
Ποτε δεν κινδυνεψα απο κατι στην Ομονοια. Μπορει να μην αρεσει αισθητικα, αλλα αν λεμε για "κινδυνο απο αστεγους", τοτε ολα οκ. Λεω παντα για το τουριστικο κεντρο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.528
Likes
3.934
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Μονο καρακεντρο θα ειμαστε.
Μη με αγχωνετε, ρε σεις. Ειναι η 5η επισκεψη στη Γαλλια αλλα πρωτη φορα στο Παρισι και εχω κουραστει τοσα χρονια να διαβαζω για "επικινδυνες περιοχες".
Ποτε δεν κινδυνεψα απο κατι στην Ομονοια. Μπορει να μην αρεσει αισθητικα, αλλα αν λεμε για "κινδυνο απο αστεγους", τοτε ολα οκ. Λεω παντα για το τουριστικο κεντρο.
Δεν εχεις να αγχωνεσαι για τιποτα. Οι περιοχες που ειναι καπως ειναι χοντρικα αυτες που ειναι εντος του κυκλου ας πουμε.
paris-arrondissements_orig.jpg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
11.997
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Γουστα ειναι ναι!αλλα δεν εχω ακουσει κανεναν να εχει μεινει ασυγκινητος απο το παρισι.
Ναι το άτιμο. Όλους μας έχει συγκινήσει για το σωστό ή λάθος λόγο.

Για βοηθα λιγο. Εχω κλεισει να παμε 3 μερες Παρισι. Τι ηταν αυτο που σε αγχωσε? Μικροκλοπες η κανονικη εγκληματικοτητα?
Εσένα θα σε απαγάγω εγώ μπας και αφήσεις ελεύθερο το γιό σου να κάνει επιτέλους διακοπές μόνος του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom