Κορνουάλη- πρώτη ύλη για όνειρα

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
alh6.googleusercontent.com__CO9K1lYMVOU_UE5c6DDncMI_AAAAAAAAAfM_wrJ74ubmtUA_s800_Cornwall.jpg

Το παιχνίδι αλλάζει. Δε θα μπορούσα να έχωνα την Κορνουάλη κάπου ανάμεσα σε άλλες περιοχές ενός άλλου θέματος. Μόνη της. Εδώ.

Ποιο θα είναι το επόμενό σας ταξίδι? Πρώτες σκέψεις? Γαλλικά χωριά, Ιταλικά, μήπως κανά Παρισάκι, Λονδίνο, Βερολίνο? Τίποτα πιο μπιχλέ? Πιο κυριλέ? Πιο εναλλακτικό? Όπως και να το δείτε αγαπητοί, ελάχιστοι (αν όχι κανείς) θα προσθέσετε την πιθανότητα της Κορνουάλης. Αυτό θα αλλάξει. Θα το αλλάξω εγώ. Αν βρίσκετε ότι η κατοσταρού που χρειάζονται τα τρένα για να σας πάνε από το Λονδίνο εκεί είναι αρκετή (που είναι) μη το σκέφτεστε καθόλου. Νοικιάστε (έτσι ακριβώς όπως θα κάνετε οπουδήποτε αλλού) και φύγετε. ΡΕ! Πάρτε με στα σοβαρά!! Τόση ώρα κάθομαι και σας παρακαλώ!!! Να σας πω ότι πρόκειται για μια από τις ομορφότερες περιοχές που είδα στη ζωή μου ως τώρα! Αν θεωρείτε έστω και στο ελάχιστο την ταξιδιωτική μου εμπειρία ως τώρα βαρύνουσα, οργανωθείτε! Αν πάλι όχι, δείτε παρακάτω:
Θα το κόψουμε στα τρία:

Παραλίες

Χωριά

Ενδοχώρα


ΠΑΡΑΛΙΕΣ

Έντονα παλιρροϊκά φαινόμενα στην Κορνουάλη. Μιλάμε για 6 με 7 μέτρα υψομετρική διαφορά από πλημμυρίδα σε άμπωτη. Άρα η επίσκεψή σας στην όποια παραλία ή χωριό μπορεί άνετα να διαρκέσει έξι ώρες (αν πιαστεί βέβαια ο κύκλος από τις άκρες του ώστε να δείτε και το τέρμα κάτω και το τέρμα πάνω) που χρειάζεται ο μισός κύκλος. Για τις περισσότερες θα βρείτε πινακίδες, για τις υπόλοιπες εγώ είμαι δω.
Τα νερά παρά τα πέρα δώθε της παλίρροιας είναι κρυστάλλινα διαυγή και καθαρά, η θερμοκρασία αρχές Σεπτέμβρη ικανοποιητική, η άμμος τόσο χρυσή που καταλήγει σχεδόν καφέ, λεπτόκοκκη αλλά και σφιχτή ώστε να μην χώνεται παντού. Το ανάγλυφο γύρω από τις παραλίες απότομο και απόκρημνο. Και μέσα σε όλη αυτή την εικόνα, πλειάδα surfers και κολυμβητές να γεμίζουν τα νερά τους. Μόνο βέβαια σε εκείνες που επιτρέπεται καθώς σε ορισμένες τα ρεύματα είναι αρκετά ισχυρά. Μία από αυτές ΤΟ ΘΑΥΜΑ, το θέαμα για το οποίο θέλαμε να κάτσουμε στην άκρη των βράχων και να κλαίμε!
BEDRUTHAN STEPS:
alh6.googleusercontent.com__dEhcFstRj1E_UEzOvo2fSII_AAAAAAAAAag_aa1skhFIZQ4_s512_DSC04590.JPG

alh3.googleusercontent.com__uZ1T4X8YKWg_UEzPHRwNi5I_AAAAAAAAAbM_mtvkFl1G06g_s512_DSC04639.JPG

alh6.googleusercontent.com__7ri8Y0nYiUY_UEzO2cpQPYI_AAAAAAAAAao_lMomvW8qYuc_s512_DSC04594.JPG

alh6.googleusercontent.com___mcOzHdn51w_UEzO51KqolI_AAAAAAAAAa0_3D_gwN_Ek4c_s512_DSC04604.JPG

alh4.googleusercontent.com__YZ2J2lfVJIs_UEzO_A3jdQI_AAAAAAAAAa8_BFwSlPk3jA4_s512_DSC04617.JPG

alh4.googleusercontent.com__eddsJbFgyUo_UEzPDZUGaSI_AAAAAAAAAbE_wKWt7a7qjr0_s512_DSC04634.JPG

Πφφφ. συγχύστηκα βραδιάτικα... τα υπόλοιπα αύριο
Πάρτε λίγο ακόμα όμως:cool:
alh4.googleusercontent.com__FCT_Rzk_fbI_UEzPOyRQb0I_AAAAAAAAAbk_iq8TG0I5Huk_s720_DSC04675.JPG

alh5.googleusercontent.com__4wqD5HgqNts_UEzPiiJmY5I_AAAAAAAAAcQ_8evvT0juzNc_s720_DSC04747.JPG

I'm bad!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατι αυτη η παραλια μου θυμιζει λιγο την Πετρα του Ρωμιου;

Sent from my Android phone using Travel stories
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Και δεν είναι η πετρα του Ρωμιου θεαμα που αποσβολωνει?? (get serious...)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
όπως βλέπετε παραπάνω, υπάρχει ένας χάρτης με πινέζες στα σημεία που πήγα. Άρα δεν είδα ούτε το ένα τρίτο της περιοχής....
Πάμε σε λίγα χωριά. Εδώ το πρόβλημα είναι ότι κάθε ρημαδιασμένο ήταν διαφορετικά από το προηγούμενο! Κάθε ένα από δαύτα, άλλος λόγος για να μαζεύεις τα σαγόνια σου! Από το Looe (West & East) χτισμένο αεράτα σε πλαγιές στις εκβολές ποταμού (αν και λόγω της παλίρροιας, μάλλον φιόρδ το λες παρά ποτάμι) με την παραλία του στο East Looe,
alh6.googleusercontent.com__2u8Pj3VDriI_UEzP1PJ1d2I_AAAAAAAAAc0_2aqIVdjEarI_s720_DSC04561.JPG

alh5.googleusercontent.com__4wqD5HgqNts_UEzPiiJmY5I_AAAAAAAAAcQ_8evvT0juzNc_s720_DSC04747.JPG

στο εντελώς στριμωγμένο, γραφικό και greek-a-like Polperro, με το μακρόστενο λιμανάκι του και το ρυάκι του να τρέχει ανάμεσα σε σπίτια γεμάτα πολύχρωμα λουλούδια.
alh5.googleusercontent.com__Cfg982SFDig_UEzPbIhkUWI_AAAAAAAAAcA_Du5hveaVy9Y_s720_DSC04732.JPG

alh6.googleusercontent.com__VQJsWqYcUSY_UEzPg9X2zvI_AAAAAAAAAcI_Rlfpgi760Xs_s720_DSC04739.JPG

Από την πόλη του Newquay με την αγορά της και τα σπίτια να ακροβατούν πάνω στους βράχους με την αχανή παραλία από κάτω
alh3.googleusercontent.com__CDDCTUHNzCM_UEzPLZIxwDI_AAAAAAAAAbc_u7ewDR1jDhQ_s720_DSC04659.JPG

στο καθαρά ψαράδικο και "σκανδιναβικό" Mevagissey, ένα θαυμάσιο χωριό με τα δύο ενωμένα λιμανάκια του (tip, απαγορεύεται η έξοδός σας από το χωριό αν δε δοκιμάσετε Shark & Chips στο Central)
alh4.googleusercontent.com__FCT_Rzk_fbI_UEzPOyRQb0I_AAAAAAAAAbk_iq8TG0I5Huk_s720_DSC04675.JPG

Τέλος, από το Porth, το προάστιο του Newquay με τα σπίτια χτισμένα πάνω στη θάλασσα (κατά τη διάρκεια της παλλίροιας πάντα)
alh4.googleusercontent.com__V_XKbs_jBsU_UEzPJleZxBI_AAAAAAAAAbU_U8YQZvq6TA0_s720_DSC04644.JPG

στο κόσμημα Fowey, χτισμένο απέναντι από το Polruan (tip: περάστε απέναντι στο Bodinnick με τα καραβάκια στην βόρια έξοδο του χωριού)
alh6.googleusercontent.com__5PhTij0WAi0_UEzPUU6sSGI_AAAAAAAAAbw_tsUFI4Jrnd8_s720_DSC04688.JPG

alh6.googleusercontent.com__l0J8JdqlHC0_UEzPWDDJj1I_AAAAAAAAAb4_LRLEkiqoHGY_s720_DSC04691.JPG

και επαναλαμβάνω, δεν είδα καν το ένα τρίτο της περιοχής
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
μου έδωσες την χαριστική βολή!!!!-η Κορνουάλη με στοιχειώνει απο κάποιες παλιές εποχές που διάβαζα Ρόζαμουντ Πίλτσερ.
Πότε να πάμε Κορνουάλη?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
βάλε ζωάκι στο avatar σου για να γίνεις mod, πέρνα από δω:
http://www.travelstories.gr/435835-post81.html
και σβήσε με για offtopic και έτσι θα κλείσεις θέση για το επίσημο tour....!

(ά! και δεν τελειώσαμε ακόμα....)

edit: με λιακάδα βέβαια! άρα μόνο καλοκαίρι για να ρίξετε και καμιά βουτιά κάτω απ' τον ήλιο. μάλλον με συννεφιές και λιγοστό κόσμο θα ήταν κάπως καταθλιπτικά..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν ενθουσιάστηκες με την Κορνουάλη, βάλε γρήγορα πλώρη για την απέναντι ακτή (Βρετάνη & Νορμανδία).
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Kι εγώ από την Ρόζαμουντ Πίλτσερ πρωτογνώρισα την Κορνουάλη και πάντα με γοήτευε. Στις φωτογραφίες που την θαυμάζω μου θυμίζει έντονα τη Βρετάνη (ακτές, παλίρροια και άμπωτη, αρχιτεκτονική), χωρίς όμως να απειλεί την πρωτοκαθεδρία της Βρετάνης στην καρδιά μου!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
μου έδωσες την χαριστική βολή!!!!-η Κορνουάλη με στοιχειώνει απο κάποιες παλιές εποχές που διάβαζα Ρόζαμουντ Πίλτσερ.
Πότε να πάμε Κορνουάλη?
Ακριβως ετσι...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κανεις καλο ψηστηρι Σπυρετο!

Αν δεν απατωμαι η Κορνουαλη αποτελει τοπο παραθερισμου πολλων Αγγλων.Οσο για το αντιπαλον δεος των γαλλικων ακτων .....βαλτε καμια εικονα βρε παιδια για να γινει μια συγκριση...μια μαχη...ενα κατιτις τελος παντων.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κανεις καλο ψηστηρι Σπυρετο!

Αν δεν απατωμαι η Κορνουαλη αποτελει τοπο παραθερισμου πολλων Αγγλων.Οσο για το αντιπαλον δεος των γαλλικων ακτων .....βαλτε καμια εικονα βρε παιδια για να γινει μια συγκριση...μια μαχη...ενα κατιτις τελος παντων.
OK. Μία μόνο, καθώς το θέμα είναι του Σπύρου (διαλέγω να βάλω πόλη, αλλά κι από φύση...):
ai1.trekearth.com_photos_90156_copie_de_copie_de_st_malo_040.jpg
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
τα σπάει αυτό που έβαλες αλλά χαίρομαι που βλέπω κάτι άλλο από ότι είδα στην Κορνουάλη. Αν αυτή είναι χαρακτηριστική εικόνα, τότε μιλάμε για δυο διαφορετικά ταξίδια και όχι για ένα που επισκιάζεται από το άλλο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom