Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Συγχαρητήρια! Πού; Γιατί Φρανκφούρτη, ούτε για δείγμα, ούτε κουζίνας!
Βρηκε χθες φίλος μου στο ALDI κοντα στην ECB και μάλιστα είχε και μπολικα, αλλά ντάξει είχε παέι πρωί. Εγώ στο Rewe έχω να δω καιρό.

Πάντως σχετικά χαλαρά είναι ακόμη στη Φρανκφουρτη. Σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι βάλανε ταινία σε παιδικές χαρές και γύρω απο γήπεδα μπασκετ. Στα πάρκα ακόμη και σήμερα το πρωί, γινόταν χαμός απο κόσμο που έτρεχε.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βρηκε χθες φίλος μου στο ALDI κοντα στην ECB και μάλιστα είχε και μπολικα, αλλά ντάξει είχε παέι πρωί. Εγώ στο Rewe έχω να δω καιρό.

Πάντως σχετικά χαλαρά είναι ακόμη στη Φρανκφουρτη. Σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι βάλανε ταινία σε παιδικές χαρές και γύρω απο γήπεδα μπασκετ. Στα πάρκα ακόμη και σήμερα το πρωί, γινόταν χαμός απο κόσμο που έτρεχε.
Rewe και DM τίποτα. Χαρτί, ζυμαρικά, μαντηλάκια, ούτε υγρό σαπούνι.
Και πήγα πρωί. ..άντε να δούμε, μένω προς Messe, κι εδώ βολτάρουν κάποιοι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω ημουνα τυχερος κ σε δυο διαφορετικα πετυχα οταν φερνανε κ εχουμε για μερικες μερες
παντως και εδω παιδικες χαρες κλπ ολα κλειστα πλεον
Στην Βαυαρια απαγορευση κυκλοφοριας...
γενικα τα πηρανε καπως με τον κοσμο οι κυβερνωνντες...
μαλλον σημερα λογω καιρου ηταν πολυ κοσμος εξω
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Στη Βαλένθια σήμερα ένα ελικόπτερο πετούσε τούσε τούσε και φήμες λένε πως ήτο για να ελέγξει την κυκλοφορία. Δε ξέρω, δε ξέρω καν αν απ'το ελικόπτερο μπορείς να ελέγξεις αν εγώ (καλά όχι εγώ που είμαι 1.53, ένας φυσιολογικός άνθρωπος) περπατάω στο δρόμο. Μάλλον με drone θα έπρεπε να το ελέγξουν αυτό.


Περισσότερα περιπολικά και αστυνομικοί κάτω από την πολυκατοικία μου. Στο σούπερμαρκετ, που τις προηγούμενες μέρες είχαν αρχίσει να εμφανίζονται κάποια προϊόντα, σήμερα τεράστια ουρά, υπάλληλοι με νεύρα και το μισό σούπερμαρκετ άδειο (και οι υπάλληλοι να το γεμίζουν για να ξαναδειάσει στο λεπτό). Ίσως φταίει η χθεσινή αργία δε ξέρω, αλλά λίγο χαμούλης σήμερα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Κάτι άλλο, είδα σήμερα κολλημένα στις πολυκατοικίες χαρτάκια από άτομα που προσφερόταν εθελοντικά να πάνε να κάνουν τα ψώνια ατόμων που δε μπορούν. Αν και ενέχει κινδύνους, ωραία κίνηση. Υπάρχουν άνθρωποι, πάντα αλλά ιδίως αυτές τις μέρες που δε μπορούν να βγούνε από το σπίτι. Απορώ βέβαια πώς θα το δούνε, αλλά κάτι είναι κι αυτό.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Κάτι άλλο, είδα σήμερα κολλημένα στις πολυκατοικίες χαρτάκια από άτομα που προσφερόταν εθελοντικά να πάνε να κάνουν τα ψώνια ατόμων που δε μπορούν. Αν και ενέχει κινδύνους, ωραία κίνηση. Υπάρχουν άνθρωποι, πάντα αλλά ιδίως αυτές τις μέρες που δε μπορούν να βγούνε από το σπίτι. Απορώ βέβαια πώς θα το δούνε, αλλά κάτι είναι κι αυτό.
Ετσι την βγαζω πλεον με τα ψωνια μετά απο 5 μερες που ειμαι σε απομόνωση. Βγηκα να παω μια βολτα γυρω απο το τετραγωνο και ειδα το χαρτακι που αφησε ο γειτονας του τριτου για ενα whatsapp group της πολυκατοικιας. Κανενας κινδυνος. Γραφουμε τι θελουμε, ο αλλος τα αφηνει εξω απο την πορτα και μετα μεταφορα χρηματων ηλεκτρονικα. Πλεον εχει γινει και λιγο chatroom της πολυκατοικιας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΚΑι μεις στη Γαλικία έτσι κάναμε, εγώ γυρίζοντας από τη δουλειά έκανα ψώνια για 4-5 ήταν και καλή ευκαιρία για περπάτημα.

Σήμερα πτήση προς Φρανκφούρτη 5 άτομα, δρακόντεια τα μέτρα εκεί, δεν ακουμπούσαν καν τις χειραποσκευές μας στον έλεγχο. Στην πτήση για Ελλάδα μας έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσουμε ώστε να ξέρουν τη διεύθυνση όπου θα κάνουμε την καραντίνα. Μοιράστηκαν φυλλάδια από δόκιμους πυροσβέστες και αυτοκολλητάκια "μένουμε σπίτι".

Από καραντίνα σε καραντίνα πάμε.

Σε άλλα νέα, στην Κούβα σε έκτακτο διάταγμα ο πρόεδρος μόλις ανακοίνωσε πως από την Τρίτη δε θα υπάρχουν πια τουρίστες στη χώρα, θα κλείσουν τα ξενοδοχεία και αρκετά καταστήματα (καλά, σιγά τα προιόντα που είχαν). Έχει 21 περιπτώσεις αλλά εξετάζονται πολλές δεκάδες ακόμη και ήδη ξέρω τρεις περιπτώσεις, η μία σοβαρά, που δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη. Πολλές στην περιοχή της Σάντα Κλάρα και Σαντιάγο, από δυτικά βασικά η Αβάνα.

Όποιος φιλοξενεί αλλοδαπούς, πέρα από το άμεσο sms που στέλνεις στο ΥΠΕΣ, πλέον πρέπει να πηγαίνει και στο τοπικό νοσοκομείο και να τους δηλώνει. ΘΑ απαγορευθεί η είσοδος στη χώρα σε μη μόνιμους κατοίκους κι όποιος κάτοικος μπαίνει θα έχει καραντίνα.

Επίσης, προληπτικοί έλεγχοι από φοιτητές ιατρικής πόρτα-πόρτα κι όποιος δεν ανοίξει έχει συνέπειες. Εξετάζονται πάνω από 300 δείγματα. Διάφοροι μου είπαν ότι στο Σαντιάγο έχουν γιουχάρει τουρίστες, τους φώναζαν "μυάσματα" και στο Τρινιδάδ φίλος φιλοξένησε ένα ζευγάρι από την Ισπανία που γύρισε τουλάχιστον 20 σπίτια και δεν τους δέχονταν. Δε γίνονται μόνο στην Κούβα, φίλη Βρετανίδα (μαύρη κιόλας) στον Άγιο Δομίνικο προπηλακίστηκε 2 φορές, τη μια από κοπέλες που την περικύκλωσαν και της έβηχαν στο πρόσωπο και την άλλη από νεαρούς που μόλις είδαν ότι είναι αλλοδαπή της πέταγαν κλαδιά και της έλεγαν να φύγει από την "παραλία τους". Γενικώς οι Ευρωπαίοι σε διάφορες λατινοαμερικάνικες χώρες δεν είναι και πολύ καλοδεχούμενοι, όπως δεν ήταν οι Κινέζοι στην Ευρώπη, στη Μπογοτά σήμερα μπήκαν 3 Άγγλοι στο λεωφορειο-μετρό που έχουν και τους πέταξε ο κόσμος έξω. Μειοψηφικές συμπεριφορές βέβαια, αλλά ασυνήθιστες.

Την ξεχνάμε την Κούβα για μίνιμουμ ένα μήνα, λογικά παραπάνω.
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυστραλία ακόμα τίποτα όσον αφορά κλεισίματα. Σχολεία και μαγαζιά όλα ανοιχτά. Βγήκαν κάτι παράξενοι περιορισμοί τύπου ένα άτομο από 4 τετραγωνικά στα μαγαζιά και κάτι τέτοια αλλά ακόμα τίποτα δραστικό πέραν των όσων έγραψα προχτές.

Σήμερα ήρθε email ότι τα σχολεία θα κλείσουν μια μέρα νωρίτερα (την Πέμπτη που μας έρχεται αντί για την Παρασκευή) γιατί προετοιμάζονται για να συνεχιστούν τα μαθήματα online μετά τις διακοπές αν χρειαστεί.

Στο μεταξύ ξεπεράσαμε τα 1000 κρούσματα συνολικά στη χώρα.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.615
Γενικώς οι Ευρωπαίοι σε διάφορες λατινοαμερικάνικες χώρες δεν είναι και πολύ καλοδεχούμενοι, όπως δεν ήταν οι Κινέζοι στην Ευρώπη
Καλά καλά δεν είναι οι Έλληνες του εξωτερικού στην Ελλάδα καλοδεχούμενοι,πόσω δε άλλων εθνικοτήτων κόσμος.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.796
Άκουσα στο Ραδιόφωνο.Στην Μαδρίτη μετατρέπουν πάρκινγκ αυτοκινήτων σε νοσοκομεία. ( λίγο αργά το σκέφθηκαν).Επίσης τα νοσοκομεία της Καταλονίας έκαναν έκκληση στον κόσμο για έλλειψη σε μάσκες,γάντια,χλωρινες,απολυμαντικα και σακούλες σκουπιδιών.Η Αστυνομία άρχισε να συλλαμβάνει όποιους περιφέρονται άσκοπα.Σίγουρα συνελήφθη μια κοπέλα που έκανε τζόκινγκ και ένας σερφερ.Συνελήφθη και άντρας με φόρμες και αθλητικά,αλλά και με τσάντα για ψώνια.Η αιτιολογία της σύλληψης ηταν ότι δεν είχε χρήματα μαζί του.Τον άφησαν ελεύθερο μετά από λίγο γιατί θα πλήρωνε με το κινητό του.Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Κάτι δεν πάει καλά στους γείτονες Βούλγαρους........

Το κοινοβούλιο της Βουλγαρίας έδωσε το πράσινο φως, έπειτα από μια τεταμένη συνεδρίαση σήμερα, να επιτραπεί στις ένοπλες δυνάμεις της χώρας να βοηθήσουν στην εφαρμογή των μέτρων εναντίον της επιδημίας του νέου κορονοϊού, εξουσιοδοτώντας τον στρατό να χρησιμοποιεί σωματική βία, εφόσον καταστεί απολύτως απαραίτητο.
Οι ένοπλες δυνάμεις θα αναπτυχθούν για να βοηθήσουν τις αρχές της χώρας στο να ελέγξουν τις μετακινήσεις των πολιτών. Έχουν εντολή να σταματούν οχήματα και ανθρώπους, μέχρι να φθάσει η αστυνομία και να χρησιμοποιούν σωματική βία, εφόσον κρίνεται ότι είναι απολύτως αναγκαίο.

https://www.capital.gr/diethni/3439...ia-tin-efarmogi-ton-metron-kata-tis-epidimias
Στην Βουλγαρία από σήμερα απαγορεύονται οι επισκέψεις σε πάρκα και παιδικές χαρές. Τα άτομα κάτω των 60 ετών δεν θα μπορούν να ψωνίζουν από τις 8:30 έως τις 10:30 κάθε πρωί, με στόχο να χρησιμοποιούν οι ηλικιωμένοι αυτό το διάστημα για να μην αφήνουν το σπίτι τους αργότερα.

Έντονες αντιδράσεις κατά της κυβέρνησης με πολλά αρνητικά αλλά και χιουμοριστικά σχόλια από τους πολίτες στο fakti.bg (αλήθειες)!! μερικά είναι πολύ πετυχημένα!!

https://fakti.bg/bulgaria/457298-vlazoha-v-sila-novite-merki-za-borba-s-koronavirusa
"Η Βενεζουέλα διαθέτει λιγότερο αυστηρό στρατιωτικό καθεστώς"
"Δυστυχώς, αυτό θα οδηγήσει σε εξέγερση"
"Με μια λέξη: ο στόχος είναι να πεθάνουμε από την κοινωνική απομόνωση, την πείνα και τον φόβο !!!!!"
"Μπορεί ολόκληρη η κυβέρνηση και όλοι οι βουλευτές να μολυνθούν από αυτόν τον ιό και να πάνε στον Άγιο Πέτρο και να απαλλαγούμε από αυτήν την φάρα που είναι η πιο επικίνδυνη και η χειρότερη ασθένεια"
"Να μου επιστρέψετε τα λεφτά από τη Βινέτκα"
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.022
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom