Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μόνο που όλα αυτά που λες μένουν στο may και στο can δηλαδή στο μπορεί. Ο κόσμος τηρεί αποστάσεις από μόνος του, δε χρειάζεται κανένα μπαμπούλα ή καλύτερα κανένα δίδυμο καλού-κακού από πάνω του. Η αστυνομία είναι πολύ ευγενική και αν δουν κάποιους μαζεμένους απλά κάνουν μια παρατήρηση. Δεν τρέχουν στο Τατόι, στην παραλία και στα προαύλια εκκλησιών για να βρουν κάποιο μεμονωμένο περιπατητή, ψαροντουφεκά και πιστό για να του κόψουν το 150άρι. Απ'την άλλη όμως αν δεν κόψουν αυτά τα παράλογα 150άρια στην Ελλάδα πώς θα πληρωθούν και οι αργόμισθοι δ/υ μενουμεσπιτάκηδες; Σε αυτό έχουν ένα δίκιο.
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Στην Γαλλία διευκρίνισαν τι θα γίνει μετά τις 11 Μάη που αρχίζει το σταδιακό άνοιγμα. Θα τα γράψω επιγραμματικά.

-Θα μπορούμε να κυκλοφορούμε χωρίς βεβαίωση. Ακόμα και οι ευπαθείς ομάδες δεν θα έχουν απαγορεύσεις, απλά τους συστήνουν να περιορίζουν τις μετακινήσεις τους.

- Τα μαγαζιά θα ανοίξουν σταδιακά. Εστιατόρια, ξενοδοχεία, σινεμά, θέατρα, μουσεία θα παραμείνουν κλειστά, άγνωστο πότε ξανανοίγουν.

- Τα μμμ επανέρχονται σταδιακά σε κανονική ροή.

-Διακοπές μάλλον μόνο εντός Γαλλίας, ταξίδι εκτός Γαλλίας μάλλον θα παραμείνει δύσκολο για αρκετούς μήνες ακόμα. (δεν με θέλει το ταξίδι στο Περού!)

- Θα γίνονται 500.000 τεστ την βδομάδα.

-Τα σχολεία ανοίγουν σταδιακά, τα πανεπιστήμια θα παραμείνουν κλειστά όλο το καλοκαίρι.

View attachment 309325

Λέει πως η χρήση μάσκας θα είναι υποχρεωτική στις μετακινήσεις;

Το διακοπές μάλλον εντός χώρας για τους ντόπιους θα ισχύει και αντίστροφα; Δηλαδή δεν θα δέχεται τουρίστες η χώρα πιθανότατα;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Λέει πως η χρήση μάσκας θα είναι υποχρεωτική στις μετακινήσεις;

Στα τρένα ναι. Στα υπόλοιπα μμμ λέει πιθανόν.

Το διακοπές μάλλον εντός χώρας για τους ντόπιους θα ισχύει και αντίστροφα; Δηλαδή δεν θα δέχεται τουρίστες η χώρα πιθανότατα;

Πολύ πιθανό, αλλά καλό είναι να περιμένουμε λίγο ακόμα γι'αυτό. Στο συγκεκριμένο κομμάτι θα είναι παράλογο οι χώρες της εε να εφαρμόσουν διαφορετική πολιτική. Είναι καλό σημάδι το ότι ανοίγουν σιγά σιγά σε κοντινές ημερομηνίες.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Μόνο που όλα αυτά που λες μένουν στο may και στο can δηλαδή στο μπορεί. Ο κόσμος τηρεί αποστάσεις από μόνος του, δε χρειάζεται κανένα μπαμπούλα ή καλύτερα κανένα δίδυμο καλού-κακού από πάνω του.
Με λαμπρά αποτελέσματα

4000 θανάτους, 2000 θανάτους επιπλέον των αναμενόμενων σε 1 βδομαδα (excess deaths), 54% των θανάτων εκτός νοσοκομείου.

Παλι καλα Παναγία μου που δεν εχουν να στείλουν και SMS, αυτό θα τους τσακιζε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αρκετές ανατολικοευρωπαϊκές και τριτοκοσμικές χώρες έχουν λιγότερους θανάτους απ' την Ελλάδα. Να προσέξουμε να αμπαρωθούμε καλά στις ντουλάπες μας μη μας φάει το μετάλλιο χρυσής καραντίνας καμιά Βουλγαρία, καμιά Ρουάντα ή κάνα Σουρινάμ.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Αρκετές ανατολικοευρωπαϊκές και τριτοκοσμικές χώρες έχουν λιγότερους θανάτους απ' την Ελλάδα. Να προσέξουμε να αμπαρωθούμε καλά στις ντουλάπες μας μη μας φάει το μετάλλιο χρυσής καραντίνας καμιά Βουλγαρία, καμιά Ρουάντα ή κάνα Σουρινάμ.
Δεν έκανα κάποια σύγκριση εγω, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ουτε τα μετάλια μου λενε κατι. Οι νεκροι από την αλλη μου λενε πολλά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σουρινάμ
1 θάνατος
1,7 θάνατοι/1,000,000 κατοίκους

Η Ελλάδα έχει να μάθει πάρα πολλά απ' τον τρόπο που το φτωχό Σουρινάμ αντιμετώπισε τον κορώνα.

Δεν έκανα κάποια σύγκριση εγω, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ουτε τα μετάλια μου λενε κατι. Οι νεκροι από την αλλη μου λενε πολλά.
Για τους νεκρούς της εποχικής γρίπης έως τώρα το 2020 γιατί δεν κλαίει κανένας Τσιόδρας; Αυτοί δεν είναι παππούδες και γιαγιάδες μας;
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Σουρινάμ
1 θάνατος
1,7 θάνατοι/1,000,000 κατοίκους

Η Ελλάδα έχει να μάθει πάρα πολλά απ' τον τρόπο που το φτωχό Σουρινάμ αντιμετώπισε τον κορώνα.


Για τους νεκρούς της εποχικής γρίπης έως τώρα το 2020 γιατί δεν κλαίει κανένας Τσιόδρας; Αυτοί δεν είναι παππούδες και γιαγιάδες μας;
Σε ποια γνώση το βασίζεις το ότι δεν κλαίει;
Εχει πεθανει ποτε κανενας που να είχες την ευθυνη του;

(κι επειδη το θεμα εδω είναι αλλο σταματαω εδω, γραψε ότι θες. Διαλογος ετσι κι αλλιως δε γινεται)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
Παλι καλα Παναγία μου που δεν εχουν να στείλουν και SMS, αυτό θα τους τσακιζε.
Έχουμε κάπου να στείλω sms να μάθω πόσοι πέθαναν από τις προγραμματισμένες εγχειρίσεις
που δεν έγιναν λόγω της καραντίνας;Γιατί αν ανακοινώνει ενα νοσοκομείο στην Βαρκελώνη
2000 προγραμματισμένες εγχειρίσεις που δεν έγιναν,δεν μπορώ να φανταστώ πόσες συνολικά
θα είναι στα εκατοντάδες νοσοκομεία όλης της Ισπανίας.
Α! Ξέχασα.Η προτεραιότητα να μην πεθάνουν από κορώνα.
Εγκεφαλικά ,καρδιοπάθειες,ακτινοβολίες,είναι δευτερεύοντα τώρα.Έχουμε προτεραιότητα
σε ίωση.Τι μας νοιάζει αν ο άλλος πάθει κατάθλιψη,αρκεί να μην πάθει κορώνα.
Για την κατάθλιψη βρε αδερφέ έχουμε δεκάδες χημικά φάρμακα να τον μπουκώσουμε.
Οι φαρμακοεταιρίες κλέφτες θα γίνουν.;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
Ά,μωρέ ξέχασα.!!
Πριν καναδυό ημέρες,ΑΜΕΑ επειδή του άλλαξαν το πρόγραμμα και δεν επιτρέπονταν
να βγουν έξω αυτοτραυματίστηκε με αποτέλεσμα να χάσει την ζωή του.
15/χρονη πήδηξε από το μπαλκόνι γιατί δεν της επέτρεπαν να πάει να δει τον φίλο της.
Ευτυχώς που πέθαναν από άλλο λόγο και δεν καταγράφηκαν στην λίστα.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Έχουμε κάπου να στείλω sms να μάθω πόσοι πέθαναν από τις προγραμματισμένες εγχειρίσεις
που δεν έγιναν λόγω της καραντίνας;Γιατί αν ανακοινώνει ενα νοσοκομείο στην Βαρκελώνη
2000 προγραμματισμένες εγχειρίσεις που δεν έγιναν,δεν μπορώ να φανταστώ πόσες συνολικά
θα είναι στα εκατοντάδες νοσοκομεία όλης της Ισπανίας.
Α! Ξέχασα.Η προτεραιότητα να μην πεθάνουν από κορώνα.
Εγκεφαλικά ,καρδιοπάθειες,ακτινοβολίες,είναι δευτερεύοντα τώρα.Έχουμε προτεραιότητα
σε ίωση.Τι μας νοιάζει αν ο άλλος πάθει κατάθλιψη,αρκεί να μην πάθει κορώνα.
Για την κατάθλιψη βρε αδερφέ έχουμε δεκάδες χημικά φάρμακα να τον μπουκώσουμε.
Οι φαρμακοεταιρίες κλέφτες θα γίνουν.;
Ολα αυτά που περιγράφεις ισχύουν λίγο ως πολυ και είναι δραματικά.
Δεν ξέρω να κρίνω το τι γινεται στην Ισπανία αλλά εκτιμώ ότι η ελλιπής περιθαλψη οφείλεται κυρίως στο πλήθος των ασθενών παρά στα μέτρα. Μπορεί να κάνω και λάθος.
Συγκρίνοντας όμως με την Ελλάδα (που πίστεψε με ιδίως σε ότι αφορα χειρουργεία είμαι πολυ καλά ενημερωμένη), τα χειρουργεία με οποιουδήποτε βαθμού επείγοντα χαρακτήρα δε σταμάτησαν. Τα τακτικά μπορούν να περιμένουν, για αυτό τα λέμε τακτικά. Απλά και μόνο επειδή από τύχη ή προνοητικότητα κλείσαμε κάποιες μέρες νωρίτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom