Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Ά,μωρέ ξέχασα.!!
Πριν καναδυό ημέρες,ΑΜΕΑ επειδή του άλλαξαν το πρόγραμμα και δεν επιτρέπονταν
να βγουν έξω αυτοτραυματίστηκε με αποτέλεσμα να χάσει την ζωή του.
15/χρονη πήδηξε από το μπαλκόνι γιατί δεν της επέτρεπαν να πάει να δει τον φίλο της.
Ευτυχώς που πέθαναν από άλλο λόγο και δεν καταγράφηκαν στην λίστα.
Παιδάκια να μείνουμε στις ανταποκρίσεις από το εξωτερικό. Υπάρχει και άλλο θέμα για τον κορονοϊό να βγάλετε το άχτι σας. :p
Γλυκιά μου Κανελίτσα.Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό είναι και το ΑΜΕα και το 15/χρονο και τα
χειρουργεία στην Ισπανία που δεν έγιναν. :haha:
Αλλά σταματάω!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γλυκιά μου Κανελίτσα.Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό είναι και το ΑΜΕα και το 15/χρονο και τα
χειρουργεία στην Ισπανία που δεν έγιναν. :haha:
Αλλά σταματάω!
To ξέρω πανπαν μου αυτά είναι αποδεκτά, απλά προλαμβάνω καταστάσεις και δεν θα ήθελα να σβήσω δυο τρία ενδιάμεσα μηνύματα ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ά,μωρέ ξέχασα.!!
Πριν καναδυό ημέρες,ΑΜΕΑ επειδή του άλλαξαν το πρόγραμμα και δεν επιτρέπονταν
να βγουν έξω αυτοτραυματίστηκε με αποτέλεσμα να χάσει την ζωή του.
Εδω στην Ελλαδα εγινε ειδικη ρυθμιση για τα ΑΜΕΑ που εχουν προβλημα με την αλλαγη προγραμματος (2-3 κατηγοριες) και επιτραπηκε ακομη και το κολυμπι με παρεμβαση μητερας-ακτιβιστριας για τα δικαιωματα τους. Κριμα.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
Στις ΗΠΑ ο κυβερνήτης του Ιλινόις ανακοινώνει ότι η καραντίνα στην πολιτεία επεκτείνεται μέχρι τέλη Μάιου. Να αναφέρω έδω ότι η καραντίνα στην πολιτεία αφορά σχολεία, εστιατόρια κτλ αλλά κανένα περιορισμό σε μεταφορές, σούπερ μάρκετ κτλ. Εκεί, γενικά, ασφάλεια ίσως υπάρχει μόνο με αγορές και παράδοση σπίτι καθότι γίνεται ένας χαμός απο το κοσμο..
 
Last edited:

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Στις ΗΠΑ ο κυβερνήτης του Ιλινόις ανακοινώνει ότι η καραντίνα στην πολιτεία επεκτείνεται μέχρι τέλη Μάιου. Να αναφέρω έδω ότι η καραντίνα στην πολιτεία αφορά σχολεία, εστιατόρια κτλ αλλά κανένα περιορισμό σε μεταφορές, σούπερ μάρκετ κτλ. Εκεί, γενικά, ασφάλεια ίσως υπάρχει μόνο με αγορές και παράδοσης σπίτι καθότι γίνεται ένας χαμός απο το κοσμο..
Aμα πεις στις ΗΠΑ για lockdown και κυκλοφορια με SMS, μεχρι και στην Καλιφορνια θα βγουν με τα οπλα εναντιον σου.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
Aμα πεις στις ΗΠΑ για lockdown και κυκλοφορια με SMS, μεχρι και στην Καλιφορνια θα βγουν με τα οπλα εναντιον σου.
Το lockdown υφισταται κανονικοτατα. Η μονη διαφορα με την Ελλαδα ειναι το συστημα με τα SMS. Αυτο οντως δε θα γινοταν αποδεκτο με τιποτα. Θα κοβαμε αλλα 2 τρις για να βρουμε λυση...
Υ.Γ Στο ξαναλεω παντως, εχεις αρχισει και Ρεπουμπλικανιζεις...:haha:
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Το lockdown υφισταται κανονικοτατα. Η μονη διαφορα με την Ελλαδα ειναι το συστημα με τα SMS. Αυτο οντως δε θα γινοταν αποδεκτο με τιποτα. Θα κοβαμε αλλα 2 τρις για να βρουμε λυση...
Υ.Γ Στο ξαναλεω παντως, εχεις αρχισει και Ρεπουμπλικανιζεις...:haha:
Το κομματι του "να μη χωνει τη μυτη του το κρατος στη ζωη μου" ειναι το μονο που μπορει να χωνευτει απ αυτο το κομμα. Ολα τα αλλα χαρακτηριστικα τους (θρησκοληπτοι, ρατσιστες, κατα των εκτρωσεων, η εμμονη με τα οπλα) ειναι απειρως πιο πρωτογονα απ αυτο.

Ας πουμε σε αυτη την περισταση που το κρατος εχει αποφασισει να εχει υπερεξουσιες στο ονομα της δημοσιας υγειας, ουτε εγω θελω το κρατος να μου λεει αν μπορω να βγω απ το σπιτι. Lockdown πως το εννοεις ; Ακομα και στην Καλιφορνια δεν εχουν βαλει φραχτες στις παραλιες...
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
Το κομματι του "να μη χωνει τη μυτη του το κρατος στη ζωη μου" ειναι το μονο που μπορει να χωνευτει απ αυτο το κομμα.
Ε λίγο το χεις αυτό? Έτσι ξεκινάνε οι αλλαγές, από σιγά σιγά... :haha:

Λέγοντας lock down εννοώ αυτά που ξέρεις. Κλειστά εστιατόρια καφετέριες , σχολεία, δουλειές υποχρεωτικά εκτός από essentials. .Δεν είναι αυτό?
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Ε λίγο το χεις αυτό? Έτσι ξεκινάνε οι αλλαγές, από σιγά σιγά... :haha:

Λέγοντας lock down εννοώ αυτά που ξέρεις. Κλειστά εστιατόρια καφετέριες , σχολεία, δουλειές υποχρεωτικά εκτός από essentials. .Δεν είναι αυτό?
Εν μερει ναι. Αλλα εδω εχουν κλεισει και παρκα, παραλιες, τα παντα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στην Αυστραλία κάποιες πολιτείες ξεκίνησαν σήμερα άρση του lockdown με σταδιακή χαλάρωση των περιοριστικών μέτρων. Η χώρα έχει ξεκινήσει καμπάνια για σούπερ εντατικά τεστ στο γενικό πληθυσμό- μόνο στην πολιτεία μας (Βικτόρια) θα γίνουν 100.000 τεστ μέσα τις επόμενες 10 μέρες για να δουν πόσο και πού έχει εξαπλωθεί ο ιός και ανάλογα να πάρουν περαιτέρω αποφάσεις.

Συνολικά στη χώρα έχουν γίνει πάνω από μισό εκατομμύριο τεστ, αλλά τώρα είναι η πρώτη φορά που θα γίνουν συστηματικά τεστ στο γενικό πληθυσμό που δεν έχει συμπτώματα, οπότε θα έχουμε σαφώς πιο καλή εικόνα τι παίζεται.

Τα σχολεία κάνουν ακόμα μαθήματα online σε όλες τις πολιτείες εκτός από τη Δυτική Αυστραλία και το Northern Territory που λειτουργούν κανονικά. Η κινητοποίηση του εκπαιδευτικού συστήματος που προσφέρει δωρεάν ίντερνετ και λάπτοπ σε όσα παιδιά δεν έχουν τη δυνατότητα, αλλά και η άπειρη έξτρα δουλειά που έχουν κάνει οι εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων, είναι κατά τη γνώμη μου εντυπωσιακή.

Η οδηγία από την ομοσπονδιακή κυβέρνηση είναι τα παιδιά να επιστρέψουν στις τάξεις τους όσο το δυνατόν συντομότερα σε όλες τις πολιτείες, και ήδη κάποιες κάνουν πλάνα για τις επόμενες 2-3 βδομάδες, ενώ οι 2-3 πολιτείες που είχαν τα περισσότερα κρούσματα μάλλον θα λειτουργήσουν online μέχρι και τον Ιούνιο που είναι το τέλος του 2ου τριμήνου και θα επανέλθουν μετά.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Μίλησε ο Πετρής. Θα υπάρξουν 4 φάσεις. Φάση 0, Φαση 1, Φάση 2 και Φάση 3. Όλες οι αυτόνομες κοινότητες ξεκινάνε με τη φάση 0 και κάθε 2 εβδομάδες θα γίνεται αξιολόγηση από ειδικούς. Αν μια κοινότητα πληρεί τα κριτήρια, μεταβαίνει στην επόμενη φάση. Αν όχι, μένει στην ίδια και επαναξιολογείται σε 2 βδομάδες. Τα ταξίδια από τη μία αυτόνομη κοινότητα στην άλλη θα επιτρέπονται στην καλύτερη των περιπτώσεων μετά τις 22 Ιούνη και μόνο αν και οι δύο κοινότητες βρίσκονται στην ίδια φάση. Στην πλαζ θα μπορούμε να πάμε από τις 8 του Ιούνη και μετά. Και πολλά άλλα ωραία. Από τις 2 του Μάη θα μπορούμε τουλάχιστον να βγαίνουμε για να αθλούμαστε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Θέλω να πιστεύω ότι είναι λίγο παχιά λόγια.Τις τελευταίες ημέρες βλέπω ελλιπέστατη
αστυνόμευση.Ακόμα και στα μάρκετ,πλήρη αδιαφορία.Του στυλ εκεί είναι τα γάντια
πάνε βάλε.Ούτε απολυμαντικά ,ούτε τίποτα.Μάλιστα σήμερα που πήγα σε τρία διαφορετικά μάρκετ
γιατί έψαχνα κάτι συγκεκριμένο,στο ένα δεν είχε σεκιούριτι,στο δεύτερο τα γάντια ήταν μόνο
μέγεθος σμολ και ο σεκιούριτι μου είπε πέρνα δεν τρέχει τίποτα.Στο Sant Celoni που έκανα
μια βόλτα,είδα πολλά μαγαζιά ανοιχτά και κάποια μισοανοιχτά.
Καλά η ανοησία που είπαν ότι τα μαγαζιά θα ανοίξουν με το σύστημα των ραντεβού το έχουν
τερματίσει.Πχ θα κλείνω ραντεβού στις 9.15 να πάρω πλυντήριο ,στις 10 να αγοράσω σώβρακα
και στις 1030 παπούτσια.
Μου ήρθε μήνυμα από την ιδιωτική ασφάλιση που έχω,ότι από εχθές λειτουργούν πλέον όλα τα ιατρεία με ραντεβού.Μέχρι τώρα ήταν με τηλεδιάσκεψη και τις συνταγές τις έστελναν με μέιλ.
Αντιθέτως τα κρατικά παραμένουν κλειστά στα ραντεβού ή στους επανελέγχους.
Μόνο τα επείγοντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom