Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Είναι από την γυναίκα που μένουν μαζί και είχε αρρωστήσει και αυτή με κορωνοϊό;
Ναι σωστά, την Κάρι Σίμοντς.

Πάντως πολύ μπερδεμένη η προσωπική του ζωή, όπως τα λες.Που τα προλαβαίνει όλα; :cool:
Δεν ξέρω πως τα προλαβαίνει, αλλά έχω ακούσει ότι δεν έχει πολύ καλή σχέση με τα παιδιά του. Για το συγκεκριμένο παιδί είχε πει πως θα πάρει γονική άδεια από την πρωθυπουργία για να το φροντίσει. Για γάμο βέβαια δεν νομίζω να είπε τίποτα ακόμα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Είναι από την γυναίκα που μένουν μαζί και είχε αρρωστήσει και αυτή με κορωνοϊό;
Πάντως πολύ μπερδεμένη η προσωπική του ζωή, όπως τα λες.Που τα προλαβαίνει όλα; :cool:
Εγώ πάλι απορώ τι του λιμπίζονται...
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Εγώ πάλι απορώ τι του λιμπίζονται...
Εξουσία, πολλά φράγκα (είχε πει κάποτε ότι 1 εκ. λίρες που τον πληρώνανε σε κάποια εφημερίδα ήταν ψίχουλα αν θυμάμαι καλά), ασε που άμα χρειαστείς σφουγγαρίστρα δε τρέχεις στην αποθήκη, τον γυρνάς ανάποδα και κάνεις τη δουλειά σου.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μετά τη Σαββατιάτικη βόλτα στο κέντρο του Χρόνινγκεν διαπίστωσαμε ότι όλα τα μαγαζια είχαν ανοίξει. Φούρνοι, καφετέριες για take away, μαγαζια για ηλεκτρονικά, ρούχα παπούτσια κ.λπ. Μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι το Rituals (μαγαζί που πουλάει αφρόλουτρα κρέμες και ότι υγρά βάζεις πάνω σου που μυρίζουν πολύ ωραία) είχε αδιανόητη ουρά απ'εξω. Τι να πω αυτά τους έλειψαν;Χθες Τρίτη άνοιξε το ΙΚΕΑ και μερικά εμπορικά κέντρα. Υπάρχει πίεση για κομμωτήρια και χαλάρωση του social distancing αλλά δεν φαίνεται να άλλάζει κάτι αυτή την εβδομάδα. Πάντως οι άνθρωποι συνεχίζουν να χαλαρώνουν από μόνοι τους.
IMG_20200425_145444368.jpg

Εγώ πάλι απορώ τι του λιμπίζονται...
Άβυσσος. Και είχε ρίξει διάφορα γκομενάκια δημοσιογράφους κατά καιρούς. Νομίζω και εγώ οτι φταίει το στύλ μαλλί σκούπα στη πρίζα και κουστούμι τσαλάκα. (ας τελειώσουμε όμως με δαύτον εδώ.)
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
desescalada-fases--620x2720.png

Το πρόγραμμα αποφυλάκισης .Κάθε φάση κρατάει 14 ημέρες και κάθε αυτονομία αποφασίζει από ποια φάση ξεκινάει.Πχ τα Κανάρια αλλά νομίζω και η Ανδαλουσία θα ξεκινήσουν από την φ'αση1
και όχι από την 0 Θεωρητικά από 25 Ιουνίου ανοιχτά τα πάντα.
Κι εδώ στα αγγλικά.
https://english.elpais.com/society/...40LxmA1iwEFk7JVHL5OHz7rrTqsxvVWnwW-_kjdZW8xdg
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Στην Γερμανία,στο κρατίδιο Βόρειας Ρηνανίας Βεστφαλίας,δεύτερη εβδομάδα ανοιχτής αγοράς και εμπορικών κέντρων,πρώτη με υποχρεωτική χρήση μάσκας σ αυτά και στα μέσα μεταφοράς όπως και στα σούπερ μάρκετ,είδα την εμπορικότητα πολύ μουδιασμένη με όλο και περισσότερο κόσμο να φορά την μάσκα και σε χώρους εκτός των προαναφερθέντων.

Προχθές η Μερκελ εξέδωσε διάγγελμα τι ισχύει από Δευτέρα 04.05 και δεν είναι πολλές οι αλλαγές,επιτρέποντας εκτός κομμωτηρίων κ κέντρων αισθητικής και το άνοιγμα μουσείων,πινακοθήκες,παραμένοντας κλειστά μπαρ,εστιατόρια.Ο τουρισμός έως 15 Ιουνίου δεν επιτρέπεται,καθώς εκείνο το διάστημα θα αποφασισθεί εκ νέου τι μέλλει γεννεσθαι προειδοποιώντας να μην κάνουμε ταξιδιωτικά πλάνα γι αυτο το καλοκαίρι .

Δεχεται πιέσεις και από τους συλλόγους των ποδοσφαιρικών σωματείων που ζητάν να συνεχίσουν το πρωτάθλημα κεκλεισμένων των θυρών πάντα,λόγω συμβολαίων με χορηγούς,τηλεόρασης κλπ.Εαν δεν πάρουν απ την κυβέρνηση το πράσινο φως για συνέχιση της Bundesliga μέσα στο Μάιο,θα ακουστούν πτωχεύσεις μιας που οι ομάδες δεν δύνανται αυτή τη στιγμή να επιστρέψουν χρήματα στους χορηγούς τους.Η κυβέρνηση μέχρι τις 11 Μαΐου είπε πρωτάθλημα δεν συνεχίζεται.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Στην Γερμανία,στο κρατίδιο Βόρειας Ρηνανίας Βεστφαλίας,δεύτερη εβδομάδα ανοιχτής αγοράς και εμπορικών κέντρων,πρώτη με υποχρεωτική χρήση μάσκας σ αυτά και στα μέσα μεταφοράς όπως και στα σούπερ μάρκετ,είδα την εμπορικότητα πολύ μουδιασμένη με όλο και περισσότερο κόσμο να φορά την μάσκα και σε χώρους εκτός των προαναφερθέντων.

Προχθές η Μερκελ εξέδωσε διάγγελμα τι ισχύει από Δευτέρα 04.05 και δεν είναι πολλές οι αλλαγές,επιτρέποντας εκτός κομμωτηρίων κ κέντρων αισθητικής και το άνοιγμα μουσείων,πινακοθήκες,παραμένοντας κλειστά μπαρ,εστιατόρια.Ο τουρισμός έως 15 Ιουνίου δεν επιτρέπεται,καθώς εκείνο το διάστημα θα αποφασισθεί εκ νέου τι μέλλει γεννεσθαι προειδοποιώντας να μην κάνουμε ταξιδιωτικά πλάνα γι αυτο το καλοκαίρι .

Δεχεται πιέσεις και από τους συλλόγους των ποδοσφαιρικών σωματείων που ζητάν να συνεχίσουν το πρωτάθλημα κεκλεισμένων των θυρών πάντα,λόγω συμβολαίων με χορηγούς,τηλεόρασης κλπ.Εαν δεν πάρουν απ την κυβέρνηση το πράσινο φως για συνέχιση της Bundesliga μέσα στο Μάιο,θα ακουστούν πτωχεύσεις μιας που οι ομάδες δεν δύνανται αυτή τη στιγμή να επιστρέψουν χρήματα στους χορηγούς τους.Η κυβέρνηση μέχρι τις 11 Μαΐου είπε πρωτάθλημα δεν συνεχίζεται.
Καλα δεν περιμενουμε απ τη Γερμανια να ειναι η πρωτοπορος που θα ανοιξει ή θα δοκιμασει κατι 1η, η χωρα που φημιζεται για τον πολιτικο συντηρητισμο της (με την παραδοσιακη εννοια του ορου)...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Για να μην νομίζετε ότι μόνο εσείς έχετε αλαλούμ εισηγήσεις.
- Μπορείς να βγεις να κάνεις ασκηση μόνο σε ενα χρονικο διαστημα της ημέρας, αναλογα με την ηλικια σου, αλλα για να ψωνισεις μπορεις να βγεις οποτε θέλεις!!
- Αν θελεις να περπατήσεις, μπορεις να το κανεις και με ένα αλλον του σπιτιου σου, αλλα αν θες να τρέξεις, να κανεις ποδήλατο ή γενικα να αθληθεις πρεπει να εισαι μονος σου!!!
- Αν θελεις να περπατήσεις, μπορείς να το κανεις μόνο για μια ωρα και σε 1 χλμ απο το σπίτι σου, αλλά για οποιαδήποτε αλλη ασκηση, μπορεις να φτασεις μεχρι την αλλη ακρη της βαρκελωνης. Ομως δεν μπορεις να βγεις στο διπλανό δημο, ακομη και αν ειναι λιγοτερο απο 1 χλμ απο το σπιτι σου!!!!
- Δεν χρειαζεται να στειλεις sms ή να ετοιμασεις υπευθυνη δήλωση τι ώρα εφυγες απο το σπιτι, ουτε για ποιο λογο εφυγες, αλλα πρεπει να τηρήσεις τα παραπάνω ωραριο!!! Αλλα αν πας για δουλειά, πρεπει οπωσδήποτε να εχεις χαρτί απο τον εργοδότη μαζι σου!!
- Απο Δευτέρα όμως, αν πεις οτι έχεις οποιαδηποτε ωρα ραντεβού (στην μανικιουριστρια για παραδειγμα), μπορείς να πας ακόμη και αν ειναι πανω απο 1 χλμ απο το σπιτι σου.
- Στο αυτοκίνητο δεν μπορουν να ειναι δυο άτομα μαζί, αλλά για περίπατο μπορούν!!! Επισης, μπορείς να παρεις το λεωφορείο ή μετρο και να συναντήσεις και αλλους.... που δεν ειναι του σπιτιού!!!
- Στο δρομο μπορεις ή οχι να φοράς μάσκα ή μπορεις να την βαζεις ή να την βγάζεις οποτε θέλεις
- Στο δρόμο οταν περπατας πρεπει να κρατησεις αποσταση από τους αλλους, αλλα και αν δε κρατησεις δε θα σου πει κανεις τιποτα. Αυτο που, πριν 3 εβδομάδες ησουν ολομοναχος στο δρομο και ερχόταν η αστυνομία και σε μπαγλαρωνε, ειναι ξεπερασμένο πια, γιατι τωρα οι νεκροι ειναι μονο 200 την ημερα!!
- Μπορείς επισης να διοργανωσεις και εκδηλωσεις αποχαιρετισμου των τελευταίων ασθενών που εφυγαν απο το εκθεσιακο κεντρο στην Μαδριτη το οποίο ειχε μετατραπεί σε νοσοκομειο και να καλεσεις πανω 300 «υπευθυνα» στελέχη και αλλους τοσους δημοσιογραφους και να βγαλεις και ομαδικη φωτογραφια (ετσι στριμωχτα). Αλλα αυτό .....μόνο αν εισαι η προεδρος της αυτονομης κοινότητας της Μαδρίτης........ Μετα όμως μην παρεις κανενα στο αυτοκινητο, γιατι δεν επιτρέπονται δυο ατομα!!!
(....Αναρωτιεμαι τα υπευθυνα στελεχη... δεν ειχαν σοφερ;;)

Συγνώμη, ειμαστε σιγουροι οτι ο ιος επηρεάζει μονο το αναπνευστικό συστημα και οχι τα κύτταρα του εγκεφάλου;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom