Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Γνωρίζεις ποια είναι η κατάσταση στη Μασσαλία. Υπάρχει έξαρση όπως διαβάζουμε και ποια μέτρα ισχύουν; Υπάρχει το ενδεχόμενο να έρθουμε τέλος Μαΐου για 4-5 μέρες και αναρωτιέμαι αν θα μπορούμε να κυκλοφορούμε και που.


Αργεί πολύ το ταξίδι σας, άγνωστο τι θα ισχύει τότε. Για την ώρα κοιμόμαστε και ξυπνάμε με νέα μέτρα.

Κράτα αυτό το site που δείχνει την κατάσταση ανα περιοχή: Dashboard Départements - CovidTracker
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Αργεί πολύ το ταξίδι σας, άγνωστο τι θα ισχύει τότε. Για την ώρα κοιμόμαστε και ξυπνάμε με νέα μέτρα.

Κράτα αυτό το site που δείχνει την κατάσταση ανα περιοχή: Dashboard Départements - CovidTracker
Έχεις δίκιο αργεί ακόμα αλλά αναρωτιόμουν σε τι κατάσταση είναι γενικά η Μασσαλία σε σχέση με Παρίσι και Λυών και αν ισχύουν τα ίδια περιοριστικά μέτρα παντού ή διαμορφώνονται βάση τον επιδημιολογικό χάρτη.
Ευχαριστώ πολύ για το link . Πολύ χρήσιμο. Το έβαλα ήδη στα favorites!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Έχεις δίκιο αργεί ακόμα αλλά αναρωτιόμουν σε τι κατάσταση είναι γενικά η Μασσαλία σε σχέση με Παρίσι και Λυών και αν ισχύουν τα ίδια περιοριστικά μέτρα παντού ή διαμορφώνονται βάση τον επιδημιολογικό χάρτη.
Ευχαριστώ πολύ για το link . Πολύ χρήσιμο. Το έβαλα ήδη στα favorites!


Για την ώρα κάποια μέτρα όπως απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τις 18:00 ισχύουν σε όλη την Γαλλία, συν κάποια μέτρα που εφαρμόζονται ανα περιοχή όπως αυτό της καραντίνας τα σκ.

Σήμερα πήρα χαμπάρι ότι στη Δουνκέρκη υπάρχει και απαγόρευση καταναλώσης αλκοόλ στους δρόμους του κέντρου.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Σήμερα πήρα χαμπάρι ότι στη Δουνκέρκη υπάρχει και απαγόρευση καταναλώσης αλκοόλ στους δρόμους του κέντρου.
Σαφέστατο αποτελεσματικό μέτρο καταπολέμησης της διασποράς του COVID.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σαφέστατο αποτελεσματικό μέτρο καταπολέμησης της διασποράς του COVID.
Άμα πίνεις πολύ, μεθάς, αρχίζεις να φιλάς μέχρι κι αγνώστους γύρω σου και κολλάς Covid. Κατάλαβες τώρα;:cool:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Σαφέστατο αποτελεσματικό μέτρο καταπολέμησης της διασποράς του COVID.

Υποθέτω ότι το συνδέουν έμμεσα. Λόγω καρναβαλιού ίσως κάποιοι να μαζευονταν με ποτά.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Γατάκια οι Γάλλοι. Εδώ το έχουν απαγορεύσει από το 2010 . Βέβαια η δικαιολογία ήταν για αισθητικούς λόγους. Δεν είναι όμορφο να κυκλοφορας στους δρόμους με μπουκάλια αλκοόλ. Στην Αμερική τα βάζουν σε χαρτοσακούλα.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Γατάκια οι Γάλλοι. Εδώ το έχουν απαγορεύσει από το 2010 . Βέβαια η δικαιολογία ήταν για αισθητικούς λόγους. Δεν είναι όμορφο να κυκλοφορας στους δρόμους με μπουκάλια αλκοόλ. Στην Αμερική τα βάζουν σε χαρτοσακούλα.
Στη γειτονιά μου πάλι, σε κεντρική πλατεία με αρκετά παγκάκια, βλέπω συχνά εν μέσω καραντίνας πολλούς συνταξιούχους, με τις μάσκες φορεμένες στο πηγούνι, να πίνουν κρασιά και τσίπουρα που φέρνουν μαζί τους για να τα μοιραστούν με τα φιλαράκια τους και προχθές πέτυχα και δυο να παίζουν τάβλι κάτω απο τη λιακάδα.
Λίγα μέτρα πιο κάτω ήταν σταθμευμένη με τις μηχανές της μια ομάδα ΔΙΑΣ που έπινε καφέ -κάνοντας το διάλειμμα τους υποθέτω- έξω από γνωστή αλυσίδα καφέ.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γατάκια οι Γάλλοι. Εδώ το έχουν απαγορεύσει από το 2010 . Βέβαια η δικαιολογία ήταν για αισθητικούς λόγους. Δεν είναι όμορφο να κυκλοφορας στους δρόμους με μπουκάλια αλκοόλ. Στην Αμερική τα βάζουν σε χαρτοσακούλα.
Όταν λες "εδώ", εννοείς σε όλη την Ισπανία; Δηλαδή εγώ που το 2011 έκανα τα botellon μου στην Αστούριας κι έριχνα με αριστοτεχνία τη σίδρα από ψηλά μέσα στα ποτήρια, ήμουν παράνομη; :rolleyes-80: :cool:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Όταν λες "εδώ", εννοείς σε όλη την Ισπανία; Δηλαδή εγώ που το 2011 έκανα τα botellon μου στην Αστούριας κι έριχνα με αριστοτεχνία τη σίδρα από ψηλά μέσα στα ποτήρια, ήμουν παράνομη; :rolleyes-80: :cool:
Κοιτούσες και απο την άλλη ετσι οπως κοιτάνε; :bleh:

Δε ξέρω τότε, τώρα πάντως απαγορεύονται σε όλη την Ισπανία.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γατάκια οι Γάλλοι. Εδώ το έχουν απαγορεύσει από το 2010 . Βέβαια η δικαιολογία ήταν για αισθητικούς λόγους. Δεν είναι όμορφο να κυκλοφορας στους δρόμους με μπουκάλια αλκοόλ. Στην Αμερική τα βάζουν σε χαρτοσακούλα.
Για το botellon απαγορεύτηκε, που ήταν κανονική μάστιγα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom