Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν βέβαια ονομάσεις ιδανικό το να ταξιδεύεις, περπατάς κτλ με μάσκα και μάλιστα διπλή.
Από μένα είναι όχι, περί ορέξεως βέβαια…
Ιδανικός καιρός, τιμές χαμηλότερες από ποτέ, Κουσκο χωρίς ίχνος τουρίστα, Ματσου Πιτσου με 60 άτομα μέσα αντί για 1800-3000, Ίνκα trail χωρίς ψυχή, Αρεκιπα τετ Α τετ με τη μούμια Juanita που κανονικά έχει 1500 επισκέπτες, τώρα σόλο, να είσαι ο μοναδικός επισκέπτης. . Δε γίνονται αυτά, δε θα ξαναγίνουν. Το μόνο τιμημα είναι να φοράς μάσκα (κι η εφαρμογή είναι χαλαρή σε εξωτερικούς χωρους). Όποιος προλάβει πρόλαβε.

(Διπλή μάσκα μέχρις στιγμής έχω δει μόνο σε εσωτερικές πτήσεις, ένα εμπορικό κέντρο και το τραίνο)
 

stavros2

Member
Μηνύματα
44
Likes
330
Ιδανικός καιρός, τιμές χαμηλότερες από ποτέ, Κουσκο χωρίς ίχνος τουρίστα, Ματσου Πιτσου με 60 άτομα μέσα αντί για 1800-3000, Ίνκα trail χωρίς ψυχή, Αρεκιπα τετ Α τετ με τη μούμια Juanita που κανονικά έχει 1500 επισκέπτες, τώρα σόλο, να είσαι ο μοναδικός επισκέπτης. . Δε γίνονται αυτά, δε θα ξαναγίνουν. Το μόνο τιμημα είναι να φοράς μάσκα (κι η εφαρμογή είναι χαλαρή σε εξωτερικούς χωρους). Όποιος προλάβει πρόλαβε.

(Διπλή μάσκα μέχρις στιγμής έχω δει μόνο σε εσωτερικές πτήσεις, ένα εμπορικό κέντρο και το τραίνο)
Θα συμφωνήσω!κι εγώ είμαι Περού, Κούσκο τώρα χωρίς ιδιαίτερο κόσμο, εγώ φοράω μια μάσκα και όταν δεν είμαι μέσα σε κόσμο την βγάζω..πήγα στην Τιτικάκα στα uros ειμασταν μόνοι μας!!!το ευχαριστιεσαι το Περού τώρα
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
μμμμ βαζετε ιδεες... αν κ μαλλον δυσκολο να πραγματοποιηθουν (για εμενα και το συζυγο τωρα...)... Ποια ειναι η καλυτερη εποχη; Αν σου συμβει κατι σε θεμα κοβιντ τι κανεις; το φοβαμαι λιγο το εκτος ΕΕ.... για τι ποσο περιπου μιλαμε για 10 μερες (σε low budget) κατασταση... μασκα σε εξωτερικο χωρο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
μμμμ βαζετε ιδεες... αν κ μαλλον δυσκολο να πραγματοποιηθουν (για εμενα και το συζυγο τωρα...)... Ποια ειναι η καλυτερη εποχη; Αν σου συμβει κατι σε θεμα κοβιντ τι κανεις; το φοβαμαι λιγο το εκτος ΕΕ.... για τι ποσο περιπου μιλαμε για 10 μερες (σε low budget) κατασταση... μασκα σε εξωτερικο χωρο;
Κάνεις ασφάλεια covid για να είσαι καλυμμένος. Μάσκες σε εξωτερικό χώρο ναι, οι Περουβιανοι το τηρούν κατά γράμμα...

10 μέρες είναι λίγες, μάλλον θα πρέπει να επικεντρωθείς σε Κουσκο και περίχωρα συν ένα μέρος ακόμη (Προσωπικά θα έκανα Νασκα, Huacachina, ballestas).
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλύτερη εποχή για το Περού από άποψη καιρού είναι Σεπτέμβρης- Οκτώβρης η Μάρτης- Απρίλης;
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ευχαριστω πολυ! μακρινο ονειρο, με κουσκο σκεφτομουν... αλλα ειναι στο 10ετες πλανο.... αργει...
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Ειχα ευκαιρια να παω στο Περου με πρακτικα μηδενικο κοστος τον Οκτωβριο αλλα το απερριψα οταν εμαθα οτι τηρουνται οι μασκες και οτι υπαρχουν επιτηδειοι αστυνομικοι που βλεπουν ευκαιρια για παραδακι απο προστιμα σε οποιον δε φοραει.

Διακοπες και μασκα ειναι εννοιες ασυμβατες.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
πως και ετσι; Στη μαλτα τη φορουσαν ολοι πριν 10 μερες.... και σωστα μαλιστα... οχι σαν εμας στο σαγονι... εκτος απο 2 φορες που συναντησαμε παρεες με νεαρους στο λεοφωρειο και σε ενα μπεργκεραδικο...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Καλημέρα από Μιλάνο!!! Υπέροχο και χαλαροί πολύ εδώ... Μάσκες έξω καθόλου... Μέσα σε κλειστούς χώρους πολύ χαλαρά... Σαν να μην έχουν ζήσει τα περσινά... Πολλοί υπάλληλοι στα εστιατόρια δεν φορούσαν κ ο δγγος στο λεωφορείο πάλι δεν φορούσε αν κ ήταν 60αρης.... Άνετα γενικά πολύ τα πράγματα... Και αισιοδοξα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom