Κορυφαίος τουριστικός προορισμός η πόλη των Χανίων

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ε καλά, μη τρελλαίνεστε.
Μπαίνει ο καθένας και ψηφίζει από 10 φορές.
Ο νομός Χανίων έχει 100.000 κόσμο. Πόσοι Ιθακήσιοι για παράδειγμα, ή Σκυριανοί, θα μπορούσαν να συναγωνιστούν τα Χανιά?
Μου θυμίζει μια ψηφοφορία on air, που έγινε πριν από 2-3 χρόνια και στους κορυφαίους προορισμούς της χώρας βγήκαν η Δράμα και η Νάουσα, ενώ δεν βγήκε η Μήλος και η Αλόννησος και ένα σωρό άλλα υπέροχα μέρη.
Με ποδοσφαιρική - όσοι πιο πολλοί οπαδοί - φιλοσοφία μόνο σοβαρές ψηφοφορίες δεν γίνονται.
Όχι ότι τα Χανιά δεν είναι ωραία, μια χαρά είναι, αλλά να μη παίρνουμε στα σοβαρά "κινήσεις" που σαν σκοπό έχουν το μελλοντικό κέρδος του διοργανωτή.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δε θα συμφωνήσω. Με αυτή τη λογική θα μπορούσαν να το κάνουν και σε άλλες τουριστικές πόλεις ισοδύναμες πληθυσμιακά με τα Χανιά. Έχω ζήσει στα Χανιά πολύ καιρό και τα πέτυχα και με πολύ και με ελάχιστο κόσμο κι είναι πάντα πανέμορφα. Και δεν είναι μόνο η φυσική τοποθεσία αλλά και το πώς χτίστηκε και οργανώθηκε η πόλη. Πολύ καλά όλα. Πήγα και λίγο (δυστυχώς) στον υπόλοιπο νομό (Φραγκοκάστελο, νότια Κρήτη) κι ήταν πανέμορφη η φύση και μιλάω για όλη τη διαδρομή, ε; Χτυπάω το κεφάλι μου που δεν πήγα φαράγγι Σαμαριάς. Τέλος πάντων θέλω να πω ότι τα Χανιά είναι ιδανικός συνδυασμός και για την ίδια την πόλη και για τις επιλογές που προφέρονται για κοντινές αποδράσεις. Γενικά η Κρήτη πρέπει να είναι φανταστικό νησί, δε το συζητώ. Νομίζω άνετα θα έμενα μόνιμα εκεί. Ειδικά για τα Χανιά...και μόνο για την κεντρική αγορά τους άνετα θα έμενα για πάντα (πλην των άλλων). Έχω πάει Ρόδο, Λευκάδα, Λέσβο (δεν ξαναπάω με τίποτα), Σκιάθο, Σαντορίνη από νησιά (δεν έχω τρέλα με τα νησιά γι'αυτό πήγα μόνο σ'αυτά). Ε σαν την Κρήτη κι ειδικά τα Χανιά δεν είδα.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Τα Χανιά ΕΙΝΑΙ κορυφαίος προορισμός, δεν χρειάζεται να το πει κανένας αν έχει πάει έστω και μια φορά. Αν δεν έχει πάει να φροντίσει να πάει. Αγαπάμε Κρήτη κάργα!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αλλού βαράν τα σήμαντρα, αλλού χτυπάν καμπάνες.
Κάνετε λες και έγινε δημοψήφισμα και ψήφισαν οκτώ εκατομμύρια άνθρωποι.
Δεν συζητάμε για το αν τα Χανιά είναι ωραία πόλη ή όχι, σαφώς και είναι.
Τώρα αν είναι κορυφαίος προορισμός, όταν όλα τα διεθνή μέσα δεν ασχολούνται με τα Χανιά, αλλά με τη Σαντορίνη, είναι ένα άλλο θέμα.
Η ψηφοφορία έγινε online, από ένα ελληνικό περιοδικό, που απευθύνεται σε έλληνες, οπότε το αποτέλεσμα είναι συζητήσιμο.
Νομίζω ότι το "Κορυφαίος προορισμός για τους έλληνες" θα ήταν σωστότερο.
Και πάλι αυτό είναι συζητήσιμο, γιατί κορυφαίος προορισμός βαφτίζεται ένα μέρος που έχει τις περισσότερες αφίξεις και διανυκτερεύσεις.
Απλά και κυρίως απτά πράγματα. Όλα τα άλλα είναι για να περνάμε την ώρα μας.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ο Σκουλάκης που ανέλαβε στις τελευταίες εκλογές να μην κοκορεύεται (αμέσως βρήκαμε την ευκαιρία...), και να πάει να κάνει το μπάνιο του στην παραλία των Αγ. Αποστόλων όπως την έκανα πριν 8 μέρες, όπου τα πευκάκια είναι γεμάτα από πλαστικά, σκουπίδια κάθε λογής και κυρίως χρησιμοποιούνται σαν τουαλέτες με τα χαρτιά υγείας κάτω από κάθε δένδρο να τα παίρνει ο αέρας. Και στον κεντρικό "λαιμό" στην πλαζ κάτω από την εκκλησία, δέκα μέτρα από τα ντουζ να ουρεί στο διπλανό μας αλμυρίκη, όχι παιδάκι αλλά μεσήλικας. Χιλιάδες κόσμος καθημερινά χωρίς τουαλέτα, που; στη δημοφιλέστερη πλαζ του νομού.
νομίζω ότι ψήφισαν με γνώμονα την φτήνια και το τοπικό χρώμα που ζήτα ο ντόπιος, γιατί πόσοι έχουν τη δυνατότητα να πάνε στα ... Ρόδο ή Κέρκυρα;
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αλλού βαράν τα σήμαντρα, αλλού χτυπάν καμπάνες.Τώρα αν είναι κορυφαίος προορισμός, όταν όλα τα διεθνή μέσα δεν ασχολούνται με τα Χανιά, αλλά με τη Σαντορίνη, είναι ένα άλλο θέμα.Και πάλι αυτό είναι συζητήσιμο, γιατί κορυφαίος προορισμός βαφτίζεται ένα μέρος που έχει τις περισσότερες αφίξεις και διανυκτερεύσεις.
Απλά και κυρίως απτά πράγματα. Όλα τα άλλα είναι για να περνάμε την ώρα μας.
Μωρέ δεν έχεις άδικο σ'ένα σημείο κι έχω κι εγώ την εντύπωση ότι η Σαντορίνη παίζει πολύ σε ξένα έντυπα αλλά από την άλλη μόνο για την Καλδέρα. Αν όμως το δεις ψύχραιμα, πέρα από τη θέα που σου κόβει την ανάσα, δεν έχει τίποτε άλλο, ένα ξερονήσι είναι (συγγνώμη αν είναι και κανείς Σαντορινιός) κι όσο για το ηλιοβασίλεμα που επίσης κάθησα με τις ώρες να το δω ειλικρινά έχω δει εξίσου ωραία και πολλές φορές καλύτερα και στην πόλη μου (Θεσσαλονίκη). Από την άλλη, θυμάμαι πως κάπου διάβασα ότι η Κρήτη έχει τις περισσότερες αφίξεις ε και νομίζω οι περισσότεροι συμφωνούν ότι η ωραιότερη πόλη της Κρήτης είναι τα Χανιά (για'μένα και της Ελλάδας). Όχι ότι με κόφτει αλλά επειδή έχω πάει στα Χανιά με παραξενεύει η όποια αμφισβήτησή τους.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δεν αμφισβητείται η ωραιότητα των Χανίων.
Αμφισβητείται η σοβαρότητα της ψηφοφορίας, που θυμίζει το "δημοψήφισμα" για τις ταυτότητες.
Άλλωστε τα Χανιά είναι υπερεκτιμημένα, ότι μετράει είναι η παλιά πόλη, η υπόλοιπη είναι άστα να πάνε. Και οι παραλίες γεμάτες κτίσματα, ξενοδοχεία και στίφη λουομένων.
Μπορεί το 1980 τα κριτήρια για έναν δημοφιλή προορισμό να ήταν ξενοδοχεία, καφετέριες, κίνηση, αλλά σήμερα τα δεδομένα έχουν αλλάξει, ένας προορισμός θεωρείται διαμάντι όταν έχει ήσυχες παραλίες, λίγο κόσμο, καθαριότητα και όλα αυτά που σήμερα λείπουν όχι μόνο από τα Χανιά, αλλά από τα περισσότερα μέρη της Ελλάδας.
Οπότε, αν δεν έχει όλα αυτά τα πλεονεκτήματα, τότε θα πρέπει ο προορισμός να είναι μοναδικός στον κόσμο και η Σαντορίνη, ξερονήσι ή όχι, είναι μοναδική.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ο traveladdict βάζει το θέμα στην σωστή κατεύθυνση .

Ωραία τα χανιά αλλά μην τρελαθούμε κιόλας !!!!!! ας φτιάξουν και κανα πάρκιν που μετα τις 15 Ιουλίου καθε καλοκαίρι για να βρείς να παρκάρεις πρέπει να αφήσεις το ιχ στον Πλατανιά
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τη μόνη φορά που πήγα Χανιά ήταν ταυτόχρονα εκεί ο Μπους (μπαμπάς) ο Μητσοτάκης και η Ντόρα. Δεν ξέρω αν φταίνε αυτοί που δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πες τε τα πές τε τα...
σκεφτείτε οτι ακόμα δεν έχω παει για μπάνιο!!
σκέφτομαι τέλος του σεπτέβρη να παω μια μέρα στην παραλία κριο στην παλαιόχωρα και μια στην σούγια. αυτά.
τώρα το κορυφαίος ειναι σχετικό παιδιά..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.819
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ο Σκουλάκης που ανέλαβε στις τελευταίες εκλογές να μην κοκορεύεται (αμέσως βρήκαμε την ευκαιρία...), και να πάει να κάνει το μπάνιο του στην παραλία των Αγ. Αποστόλων όπως την έκανα πριν 8 μέρες, όπου τα πευκάκια είναι γεμάτα από πλαστικά, σκουπίδια κάθε λογής και κυρίως χρησιμοποιούνται σαν τουαλέτες με τα χαρτιά υγείας κάτω από κάθε δένδρο να τα παίρνει ο αέρας. Και στον κεντρικό "λαιμό" στην πλαζ κάτω από την εκκλησία, δέκα μέτρα από τα ντουζ να ουρεί στο διπλανό μας αλμυρίκη, όχι παιδάκι αλλά μεσήλικας. Χιλιάδες κόσμος καθημερινά χωρίς τουαλέτα, που; στη δημοφιλέστερη πλαζ του νομού.
νομίζω ότι ψήφισαν με γνώμονα την φτήνια και το τοπικό χρώμα που ζήτα ο ντόπιος, γιατί πόσοι έχουν τη δυνατότητα να πάνε στα ... Ρόδο ή Κέρκυρα;
..τυχερος εισαι που ειδες μονο πλαστικα γιατι εκεινη ακριβως τη περιοδο εσκασαν και κατι βοθροαγωγοι και γεμισαν τοι τοπο με σ..α...:haha:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.819
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
πες τε τα πές τε τα...
σκεφτείτε οτι ακόμα δεν έχω παει για μπάνιο!!
σκέφτομαι τέλος του σεπτέβρη να παω μια μέρα στην παραλία κριο στην παλαιόχωρα και μια στην σούγια. αυτά.
τώρα το κορυφαίος ειναι σχετικό παιδιά..
.. και που εισαι?!!! μην τολμησεις και πας στη παραλια στο χορδακι ετσι? αφησε να περασει και ο Σεπτεμβρης..δεν πεφτει καρφιτσα..για να παρεις λιγο ηλιο εισαι με τα χερια αναταση!!! ασε που τα πιτσιρικια σου ερεθιζουν το ενστικτο του Ηρωδη αν τοχεις!!!!!!!!!:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom