Κόσοβο Κοσοβάρικες ιστορίες

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Για να σταματησει το παραμυθι περι <ντοπιων>,<μακεδονητικων>,υπαρχει ενας μικρος αριθμος χωριων στις περιοχες της Καστοριας,Φλωρινας,Πελλας και Ημαθιας οπου ενα κομματι του πληθυσμου τους μιλαει μια παραλλαγη της Βουλγαρικης γλωσσας.Το εντυπωσιακο δε ειναι,οτι σε καθε περιοχη μιλανε διαφορετικη παραφθορα της ιδιας γλωσσας.Οποτε καλα τα ευχολογια του τυπου παιδια ολου του κοσμου ενωθειτε αλλα οι καιροι ειναι πονηροι.Τα Βαλκανια ειναι πανεμορφα αλλα δυστυχως οχι απο τις πλεον ησυχες περιοχες του πλανητη
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτή η ιστορία με τα 'ντόπια μακεδονίτικα' έχει καταντήσει αστεία... αν είναι ντόπια τα σλαβοβουλγάρικα που μιλάνε μερικοί εξαρχικοί τα τελευταία 100-150 χρόνια, τι να πουν και οι ντόπιες επιγραφές στα ελληνικά σε αρχαιολογικές τοποθεσίες σε όλη τη Μακεδονία αλλά και στη ΦΥΡΟΜ με ηλικία πάνω από 2000 χρόνια;

Να πάμε τότε και στους Ναβάχο στην Αριζόνα να τους πούμε ότι τα ντόπια ναβάχο είναι τα εγγλέζικα.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1. Δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι, βάλε κάποιο λινκ να τον διαβάσω και γιατί όχι να το αποδεχτώ.

2.Πάντως γλωσσολόγοι έχουν μελετήσει και έχουν αποφανθεί πως τα αλβανικά ελάχιστη σχέση έχουν με τα ελληνικά, λίγες οι λέξεις που έχουν ελληνική καταγωγή σε αντίθεση με τα ρουμάνικα.

Σε όλα αυτά να προσθέσουμε πως οι ίδιοι λένε πως προέρχονται από τους αρχαίους Ιλλυριούς, άσχετα και αν πάλι δεν μπορούν να αποδείξουν κάτι τέτοιο, σε αντίθεση με τους γείτονες τους π.χ Κροάτες.
Σοβαρά ε! τι να πω ρε τριπάκιας, τελικά σίγουρα σε αυτή την χώρα πρέπει να προερχόμαστε από την Ανδρομέδα, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση
Ρε σεις δεν θα λυσουμε εμεις απο που προερχονται οι Αλβανοι. Εδω δεν μπορουν να το λυσουν τοσοι και τοσοι επιστημονες. Καλως ή κακως δεν υπαρχει καμια καταγραφη στη γλωσσα τους πριν το 15ο αιωνα για να εχουν καταγεγραμμενη την ιστορια τους.

Οσο λαθος μπορει να ειναι η μια θεωρια αλλο τοσο μπορει να ειναι η αλλη. Και για να ειμαι ειλικρινης προτιμω να πιστεψω μια που ενωνει τους λαους παρα καποια που σπερνει εχθρα και μισος για τους γειτονες.

jimp Vladimir I Georgiev λεγεται.

Γιώργο έχει το πλέον χαμηλό όλης της Ευρώπης.
Δηλαδη ακομα κι απο αυτο των Μολδαβων που εκπεμπουν την φτωχεια τους ακομη και στις διακοπες τους;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ρε σεις δεν θα λυσουμε εμεις απο που προερχονται οι Αλβανοι. Εδω δεν μπορουν να το λυσουν τοσοι και τοσοι επιστημονες. Καλως ή κακως δεν υπαρχει καμια καταγραφη στη γλωσσα τους πριν το 15ο αιωνα για να εχουν καταγεγραμμενη την ιστορια τους.

Οσο λαθος μπορει να ειναι η μια θεωρια αλλο τοσο μπορει να ειναι η αλλη. Και για να ειμαι ειλικρινης προτιμω να πιστεψω μια που ενωνει τους λαους παρα καποια που σπερνει εχθρα και μισος για τους γειτονες.

jimp Vladimir I Georgiev λεγεται.



Δηλαδη ακομα κι απο αυτο των Μολδαβων που εκπεμπουν την φτωχεια τους ακομη και στις διακοπες τους;
Συμφωνώ με το σκεπτικό σου.
Όσον αφορά το βιοτικό επίπεδο δεν είμαι η αρμόδια να σου απαντήσω, ούτε με πείθουν οι αριθμοί από μια αντίστοιχη στατιστική.
Επειδή βλέπω όμως ότι σε απασχολεί το θέμα και θέλεις να μάθεις πράγματα, θα σε βοηθούσε να φαντάζεσαι το λαό αυτό ως αβοήθητο που προσπαθεί να ενταχτεί κάπου αλλά δε ξέρει που. Νιώθει αγάπη για τη μαμά Αλβανία αλλά η Αλβανία γυρνάει την πλάτη της. Προσωπική γνώμη πάντα με βάση τα λίγα που είδα εκεί.
Έχω έρθει κι εγώ σε επαφή με Κοσοβάρους στη δουλειά μου κι έχει ενδιαφέρον μια κουβέντα μαζί τους.
Επίσης έχω συζητήσει το θέμα με Αλβανούς, Έλληνες, Σέρβους και ως εκ τούτου οι απόψεις είναι πολλές και διάφορες ανάλογα με το «στρατόπεδο». Είναι δύσκολο να κρίνεις απέχοντας από δογματισμούς.
Η ανεργία πάντως είναι το μεγάλο πλήγμα της χώρας.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μερικές φωτογραφίες από τη συνταξιδιώτισσα μου Κ.Ν.

Εθνική Βιβλιοθήκη από κοντά
DSC00912.JPG

Εγώ και η @underwater σε μέγεθος μυρμηγκιού στο μνημείο New born
DSC00942.JPG

Βαλκανικές λιχουδιές για πρωινό
DSC00903.JPG

Η θέα από το καμπαναριό στο Ναό της Μητέρας Τερέζας
DSC00924.JPG

Σημαιούλες
DSC00910.JPG

Κι άλλες σημαιούλες σε μακεδονίτικο σπίτι
DSC00953.JPG

Μπιλ
DSC00934.JPG

Street art. H Πρίστινα είναι γεμάτη από τέτοιου είδους τέχνη.
DSC00961.JPG
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ρε σεις δεν θα λυσουμε εμεις απο που προερχονται οι Αλβανοι. Εδω δεν μπορουν να το λυσουν τοσοι και τοσοι επιστημονες. Καλως ή κακως δεν υπαρχει καμια καταγραφη στη γλωσσα τους πριν το 15ο αιωνα για να εχουν καταγεγραμμενη την ιστορια τους.

Οσο λαθος μπορει να ειναι η μια θεωρια αλλο τοσο μπορει να ειναι η αλλη. Και για να ειμαι ειλικρινης προτιμω να πιστεψω μια που ενωνει τους λαους παρα καποια που σπερνει εχθρα και μισος για τους γειτονες.

jimp Vladimir I Georgiev λεγεται.
Συζήτηση κάνουμε, προφανώς και δεν θα λύσουμε εμείς αυτό το θέμα.
Μία έρευνα που δείχνει πως γλωσσολογικά δεν έχουν καμία σχέση με την περιοχή της αρχαίας Ελλάδας, ιστορικά και αρχαιολογικά ευρήματα που απουσιάζουν, ενώ οι ίδιοι λένε πως (θέλουν να) προέρχονται από τους αρχαίους Ιλλυριούς, γιατί να προκαλεί μίσος και έχθρα;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
Μερικές φωτογραφίες για το φίλο μας από τη Βαρκελώνη.
Moltes grácies για τις φωτό.
Στην Βαρκελώνη αν και σκέφτομαι να μετακομίσω.!!!
Συζήτηση κάνουμε, προφανώς και δεν θα λύσουμε εμείς αυτό το θέμα.
Μία έρευνα που δείχνει πως γλωσσολογικά δεν έχουν καμία σχέση με την περιοχή της αρχαίας Ελλάδας, ιστορικά και αρχαιολογικά ευρήματα που απουσιάζουν, ενώ οι ίδιοι λένε πως (θέλουν να) προέρχονται από τους αρχαίους Ιλλυριούς, γιατί να προκαλεί μίσος και έχθρα;
Γλωσσολογικά δεν ξέρω που θα καταλήξουν και αν,αλλά με έλεγχο dna έχουν καταλήξει σε φυλές γύρω από Κασπία .
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ψάχνοντας ένα ωραίο μέρος για να φάμε βρήκαμε και ένα ελληνικό εστιατόριο. Δε ξέρω αν το έχουν Έλληνες και σε ποιους απευθύνεται.
DSC00968.JPG

Εμείς προτιμήσαμε την εγχώρια κουζίνα η οποία δε μας απογοήτευσε. Η γειτονίτσα αυτή ήταν γραφική και όμορφη, με πλακόστρωτο και χαμηλά σπίτια. (φωτογραφίες Κ.Ν)
DSC00969.JPG


Φάγαμε το λουκούλλειο γεύμα μας, συνοδεία ρακής με γεύση σύκο. Γενικά ήπιαμε ρακή με κάθε πιθανή γεύση και μας άρεσε πολύ, έτσι η παρέα μας βρισκόταν σε μόνιμη ευθυμία., όπως μαρτυρά και το όνομα της γράφουσας. Οι φιλενάδες μου με κοροϊδεύουνε για τις μουσικές επιλογές μου κι έτσι μες το κλίμα εφορίας και ένεκα της τοποθεσίας έβαλα κάτι να φουντώσει το κέφι., από την Κοσοβάρα Era Istrefi που γεννήθηκε στην Πρίστινα πριν 24 χρόνια και είναι υπεύθυνη για τα εκατομμύρια λαδί μιλιτέρ μπουφάν με τις χρωματιστές γούνινες κουκούλες που κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα . Όταν φύγαμε από το εστιατόριο είχε πέσει η νύχτα και το κρύο ήταν τσουχτερό.


Οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές στην Πρίστινα, έτσι γυρίσαμε με τα πόδια στο δωμάτιό μας, αφού κάναμε δυο στάσεις, μια για να αγοράσουμε αναμνηστικά και μια για σοκολατάκια. Στο δρόμο χαζέψαμε βιτρίνες και θαυμάσαμε την απαράδεκτη κοσοβάρικη μόδα. Στα καταστήματα όμως που μπήκαμε απολαύσαμε πραγματικά την καλή εξυπηρέτηση και την ευγένεια του προσωπικού.

Το επόμενο πρωί είχαμε πρωινό εγερτήριο, καθώς θα αφήναμε την Πρίστινα και θα πηγαίναμε για μια διανυχτέρευση στο γραφικό Πρίζρεν. Πριν γίνει αυτό όμως θα κάναμε μια μικρή παράκαμψη για να επισκεφτούμε τη σέρβικη πλευρά του Κοσόβου και το μοναστήρι της Γκρατσάνιτσα. Το Κόσοβο έχει πολλά σερβικά μοναστήρια όμως αυτό είναι το πιο σημαντικό. Βρίσκεται δέκα χιλιόμετρα έξω από την Πρίστινα και ο δρόμος λίγο έξω από την πρωτεύουσα είναι εντελώς εγκαταλελειμμένος και θλιβερός. Η όλη περιοχή φαινόταν φτωχική κι εξαθλιωμένη. Το μοναστήρι που είναι του 14ου αιώνα, εμφανώς αναστηλωμένο όμως , από έξω είναι χτισμένο με τούβλο και πέτρα, κατασκευή πολύ οικεία στη βόρεια Ελλάδα και στην Αλβανία που είχαμε επισκεφτεί το καλοκαίρι (βλ. Μπεράτ). Μια πινακίδα μας ενημερώνει ότι το Μοναστήρι συντηρείται από την ελληνική επισκοπή και ο μοναχός που ανέλαβε να μας ξεναγήσει δε θέλει να μας πάρει χρήματα γιατί είμαστε ορθόδοξα αδέρφια. Μια βάπτιση ενός μικρού κοριτσιού πρόκειται να πραγματοποιηθεί και γυναίκες με μαντίλα στο κεφάλι καταφτάνουν στο χώρο. Οι τοιχογραφίες του μοναστηριού δείχνουν με γλαφυρό τρόπο τα δεινά των Χριστιανών που υφίσταντο από τους απίστους Οθωμανούς. Άλλες τοιχογραφίες δείχνουν τα πάθη του Χριστού ή αναπαριστούν την ημέρα της κρίσης. Στην κωμόπολη αυτή ζουν περίπου δέκα χιλιάδες Σέρβοι και φαίνεται πως τα περνούν δύσκολα μιας και αποτελούν μειονότητα.
22853291_10154821702102064_5143011449866221189_n.jpg


22814497_10154821702227064_1585691124647982734_n.jpg

φωτογραφίες της @underwater
image_6483441 (12).JPG

Το κλίμα ήταν βαρύ και με συνοπτικές διαδικασίες μπήκαμε στο αυτοκίνητο για να συνεχίσουμε την πορεία μας για Πρίζρεν . Μάταια αναζητούσα ένα καφέ για το δρόμο, βρισκόμασταν σε κωμόπολη φάντασμα. Άλλωστε δεν είχαμε και δηνάρια.

Όταν φτάσαμε στο Πρίζρεν μέσα από έναν αρκετά καλό δρόμο, αφού αφήσαμε τα μπαγκάζια μας, το πρώτο πράγμα που ζήτησα από την παρέα ήταν να πιω έναν καφέ.

Ξεχυθήκαμε στους δρόμους και σοκαριστήκαμε. Η μικρή αυτή πόλη ήταν κατάμεστη από κόσμο, οι καφετέριες και τα εστιατόρια έσφυζαν από ζωή, οικογένειες έκαναν βόλτα με καρότσια και μικρά παιδιά, νέοι έβλεπαν μπάλα σε sports café και νεαρά ζευγάρια πόζαραν χαρούμενα στα γραφικά στενάκια. Μια ατμόσφαιρα που θύμιζε έντονα Αλβανία, τελείως διαφορετική από την καταθλιπτική έρημη Πρίστινα και ένα μέρος εξαιρετικής ομορφιάς.
image_6483441 (8).JPG
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Era-e1475707544454.png

Αυτή η Ιστρέφι είναι σίγουρο ότι δεν είναι μακρινή ξαδέρφη της Φουρέιρα;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Θα ψάξω στο γενεαλογικό μου δέντρο αν είχα πρόγονο με δισύλλαβο επίθετο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom