Κόσοβο Κοσοβάρικες ιστορίες

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ξεφεύγουμε λίγο από το Κόσοβο και την ιστορία με τις αναφορές σε Γιαπωνέζους και Ειρηνικούς. Μην τη χαλάμε κι είναι ενδιαφέρουσα, έχει το off topic για τέτοια.
Ελάτε σας παρακαλώ, μη ξεχειλωνετε το θέμα έτσι. Η συζήτηση είναι χρήσιμη αλλά δε θα γίνει και πεδίο αντιπαράθεσης η ιστορία, κοσμια τα σχόλια σιλβουπλε.
Απαπά μην λέτε τέτοια πράματα. Υπερβολικούς σας βρίσκω. :)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Έκρινα μάλιστα αναγκαίο να γράψω για το Κόσοβο, όπως το είδα και το βίωσα, αφενός γιατί εδώ μέσα δεν υπήρχε η παραμικρή πληροφορία, κι αφετέρου γιατί γενικώς υπάρχει μεγάλη άγνοια όσον αφορά την περιοχή,τις καταστάσεις και τα τεκταινόμενα.
Υπάρχει η καταπληκτική ιστορία του galat Βαλκανικό τουρλού, (https://www.travelstories.gr/community/threads/Βαλκανικό-τουρλού.29642/?chapter=5) με τις υπέροχες φωτογραφίες, όπου έχει περιγραφή 2 ημερών στο Δυτικό Κόσοβο. Δυστυχώς στις χώρες που αφορά η ιστορία δεν φαίνεται το Κόσοβο. Δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με αβλεψία ή το σύστημα δεν αφήνει (τουλάχιστον τότε που μεταφέρθηκε η ιστορία).
Ίσως υπάρχουν και άλλες.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Υπάρχει η καταπληκτική ιστορία του galat Βαλκανικό τουρλού, (https://www.travelstories.gr/community/threads/Βαλκανικό-τουρλού.29642/?chapter=5) με τις υπέροχες φωτογραφίες, όπου έχει περιγραφή 2 ημερών στο Δυτικό Κόσοβο. Δυστυχώς στις χώρες που αφορά η ιστορία δεν φαίνεται το Κόσοβο. Δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με αβλεψία ή το σύστημα δεν αφήνει (τουλάχιστον τότε που μεταφέρθηκε η ιστορία).
Ίσως υπάρχουν και άλλες.
Ευχαριστώ Δήμο! Δε την είχα διαβάσει γιατί δε την είχα βρει. Ήρθε η ώρα να ζητήσουμε από το @Defkalion να βάλει τάγκ για Κόσοβο.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.077
Ηθελα τωρα να γραψω κατι για το υπεροχο σουβερακι (; ) αλλα δεν ερωτευεται κι αυτο, μερα που ειναι.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ηθελα τωρα να γραψω κατι για το υπεροχο σουβερακι (; ) αλλα δεν ερωτευεται κι αυτο, μερα που ειναι.
Αυτό το κεφάλαιο του σουρεαλισμού μου έχει διαφύγει από την ύλη. Θες να μας εξηγήσεις τι εννοείς ;
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ευχαριστώ Δήμο! Δε την είχα διαβάσει γιατί δε την είχα βρει. Ήρθε η ώρα να ζητήσουμε από το @Defkalion να βάλει τάγκ για Κόσοβο.
Ευχαριστούμε @fenia42 για τις πληροφορίες!
Αφού έγραψες ιστορία για το Νότιο Κόσοβο, ο @galat για το Δυτικό Κόσοβο, ε τότε να προσθέσω και 'γω σύντομα, μια ιστορία για το Βόρειο Κόσοβο από το πρόσφατο ταξίδι μου στην περιοχή, και συγκεκριμένα για το πιο ιδιαίτερο μέρος του Κοσόβου, τη διχοτομημένη πόλη της Μιτρόβιτσα!
Άντε @Defkalion τάγκαρε την περιοχή!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
καλησπερες! ρε παιδια που κολλαει η ιστορια εδω με την ιαπωνια και ειρηνικο?! θα τρελαθω! συνεχισε @fenia42 ...
κι αυτοί ξαδέρφια μας είναι: ελλήνων τε και αλβανών.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
καλησπερες! ρε παιδια που κολλαει η ιστορια εδω με την ιαπωνια και ειρηνικο?! θα τρελαθω! συνεχισε @fenia42 ...
Σε κάτι μυνήματα που σβήστηκαν κόλλαγε. Αν και ακομα κι εκεί αναφέρθηκαν ακριβώς 1 φορά οι δυο λέξεις, δεν ανοίξαμε και θέμα..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Να προσθέσω απλά εδώ, επειδή είχαμε αυτή τη συζήτηση και εκεί, ότι κατά τη γνώμη μου ναι μεν οι Κοσοβαροι είναι πιο "θρησκοι" από τους Αλβανούς και βλέπεις πιο έντονο το μουσουλμανικο στοιχείο, αλλά σε καμία περίπτωση δε νιώθεις ότι είσαι σε κάποια "hardcore" με τη θρησκεία χώρα. Καμιά σχέση με τη Βοσνία πχ, όπου μου είχε κάνει πολύ εντύπωση το μουσουλμανικο κομμάτι, παρ' όλες τις αναμειξεις. Στο Κοσοβο θα δεις κάποιες κοπέλες με μαντηλα, αλλά οι περισσότερες είναι ντυμένες με μίνι, στενά ρούχα κλπ. Επίσης ο κόσμος πίνει αρκετά (άπειρες ποικιλίες ρακης, τοπικό κρασί και μπύρες κλπ) και γενικά το όλο κλίμα δεν "φωνάζει" συντηρητισμο. Σίγουρα η θρησκεία είναι ένας τρόπος διαφοροποιησης ενός λαού και σίγουρα το Κόσοβο δείχνει να έχει ανάγκη αυτή τη διαφοροποιηση όπως επισημαίνει και η @fenia42 , απλά μην περιμένετε και "χαρντκοριες".
Σε συνέχεια αυτού που έγραψα πιο πάνω, θα ήθελα να προσθέσω ότι τους πιο "hardcore" αλβανόφωνους μουσουλμάνους τους είχα δει στη FYROM και συγκεκριμένα στο Τέτοβο, το οποίο είναι το κέντρο του αλβανικού εθνικισμού της χώρας. Εκεί είχα νιώσει πολύ πιο έντονο το θρησκευτικό κομμάτι, αλλά και την τάση διαχωρισμού από την "κυρίαρχη κουλτούρα". Άλλωστε οι διενέξεις είναι συχνές στην περιοχή. Ίσως να μου φάνηκε πιο light το όλο σκηνικό στο Κόσοβο επειδή οι άνθρωποι εκεί έχουν πάρει το δρόμο τους με έναν τρόπο, έχουν φτιάξει το νεοσύστατο κράτος τους και παρ' όλη την αβεβαιότητα νιώθουν μια δικαίωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom