Κόστα Ρίκα Κοστα Ρικα - Πληροφορίες κ Ερωτήσεις

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οχι δεν προκειται να σας γραψω αλλη μια ταξιδιωτικη ιστορια :lol:, για τον απλουστατο λογο οτι συντομα θα την εχετε απο πρωτο χερι και μη σας πω και online.
Η Κοστα Ρικα ειναι η χωρα που γεννησε τον οικοτουρισμο.Η χωρα με τις απεραντες ζουγκλες και τις ανεγγιχτες παραλιες.
Η χωρα των ηφαιστειων και της αναπτυξης.Η χωρα που δεν εχει καν στρατο και καθολου δεν την αφορουν οι ταραχες στις γυρω χωρες , οσο την αφορα η διασωση της θαλασσιας χελωνας , και οι προστατευομενες περιοχες της.
Ομως πολλοι την εχουν βαλει στο ματι για τουριστικες επιχειρησεις και ηδη σημερα ο τουρισμος εχει αφησει σε μακραν δευτερη θεση την παραγωγη μπανανας και καφε.Μια μεγαλη διαμαχη εχει ξεσπασει αναμεσα σε αυτους που επιθυμουν την αναπτυξη μεγαλων ξενοδοχειακων συγκροτηματων και στους περιβαλλοντολογους.
Για παραδειγμα η χερσονησος Papagayo μηκους 14 χλμ στη βορειοανατολικη ακτη της Κοστα Ρικα , ενα πανεμορφο και παρθενο μερος με ομορφες ακτες και πυκνα δαση , μπορει να αλλαξει οψη συντομα. Προλαβαινω δεν προλαβαινω να παω δηλαδη.Εκατομμυρια $$ εχουν ριξει στο τραπεζι μεγαλα resorts οπως το Four seasons και ηδη δρομολογουνται πολλες πτησεις nonstop απο τη Βορ.Αμερικη προς το αεροδρομιο Liberia της χερσονησου για το 2008.
Οχι οτι με ακουει κανεις , αλλα δε συμφωνω οτι αυτη η αναπτυξη θα ειναι για το καλο της περιοχης..Οι επενδυτες οπως και οι τουριστες ελκονται απο μια πανεμορφη , ησυχη και απολυτα ασφαλη χωρα , αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι ολοι αυτοι θα την σεβαστουν και θα παραμεινει ετσι...μια πραγματικα μια πλουσια ακτη.

Ιδου πωs ονειρευονται να κανουν τον παραδεισο Papagayo!!!
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αφου γκρινιαξα για τη χερσονησο Papagayo την οποια ελπιζω να προλαβω προτου τη μετατρεψουν σε Κανκουν , παμε σε ενα δασος βροχης που μπορει ο καθενας να επισκεφτει μεσα σε ενα βαγονακι που πεταει αναμεσα στα δεντρα.
Το aerial tram υπαρχει σε διαφορες περιοχες της χωρας ακομα και 30 λεπτα απο την πρωτευουσα υπαρχει πυκνο δασος βροχης! Στις ιπταμενες γονδολες μπαινουν συνηθως μεχρι 5 ατομα και ενας οδηγος που ξερει καλα το δασος και δινει πληροφοριες , η δειχνει μερη και ζωα που μονος σου δε θα’βλεπες.
Η κυκλικη διαδρομη ξεκιναει απο χαμηλα και ανεβαινει ψηλοτερα ωστε κατα την επιστροφη στη βαση ο επισκεπτης να εχει εκπληκτικη θεα του δασους απο ψηλα. Τα πιο θεαματικα aerial tram ειναι χωρις αμφιβολια αυτα που εχουν θεα σε καποιο ηφαιστειο η στις ακτες της καραιβικης και του ειρηνικου.
Και να μην ξεχναμε οτι εδω τουλαχιστον μπαινουν τα πραγματα στη θεση τους...οι τουριστες ειναι στο κλουβι και τα ζωα ελευθερα στο σπιτι τους..
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το Turu ba ri ειναι το μεγαλυτερο τροπικο παρκο τηs Αμερικηs.
Εδω οι δραστηριοτητεs ειναι πραγματικα ανεξαντλητεs απο το να περπατησετε σε συγκεκριμενα μονοπατια μεχρι...να πεταξετε.
Δειτε ενα βιντεακι που δειχνει καποιεs απο τιs δραστηριοτητεs του παρκου και αν ποτε πατε , προσεξτε ενω κανετε zipline μην πεσετε στο ποταμι..υπαρχει σοβαροs λογοs..:D
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Και η Κοστα ρικα ειναι στο top 10 μας.
Απορία: Ζωή, μπορείς να μου πεις _ αν υπάρχουν- αγαπημένα σου μέρη μη παραθαλάσσια;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Vagantos οπωs φανταζεσαι οχι , δεν υπαρχει αγαπημενο μεροs που δεν ειναι παραθαλασσιο.
Υπαρχουν καποια μερη που θα ηθελα να παω π.χ. το Τικαλ στη Γουατεμαλα , αλλα θα το συνδυαζα με Ονδουρα και Bay islands. Δε θα πηγαινα μονο στον αμαζονιο για παραδειγμα..το ταξιδι θα ηταν ανολοκληρωτο αν δεν πηγαινα στη Jeri στα βορεια τηs Βραζιλιαs.
Υπαρχουν δηλαδη μερη που θεωρω must να παω (και δεν ειναι παραλιακα , αλλα κυριωs ειναι ζουγκλεs και δαση βροχηs) αλλα παντα θα τα συνδυασω με θαλασσα.

Η οποια θαλασσα βεβαια πρεπει να περιβαλλεται απο ζουγκλεs , (πρεπει να πω τη λεξη φοινικεs?).
Το μονο που μενει να σαs αποκαλυψω ειναι οτι η οδοs που μενω λεγεται Φοινικηs και οι φιλοι μου λενε οτι δεν ειναι τυχαιο - καποιοι λενε οτι πρωτα βρηκα την οδο και μετα το σπιτι :haha:.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Να δω με τι παραθαλάσσιο θα συνδυάσεις το Θιβέτ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το Θιβετ δεν ειναι στη λιστα μου (δεν εχει δαση βροχηs και ζουγκλεs απ'οσο ξερω) , οποτε μαλλον δε θα επισκεφτω τη στερνα που προτεινει ο Δημητρηs :haha:.
Βρισκω το Μπαγκλαντεs και το Μυανμαρ πολυ πιο ενδιαφεροντεs προορισμουs απο Θιβετ-Νεπαλ:D.
Χαιρομαι που η Κοστα Ρικα ειναι στο τοπ 10 σου vagantos , και ελπιζω να ειναι και αρκετα ψηλα!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Το Θιβετ δεν ειναι στη λιστα μου (δεν εχει δαση βροχηs και ζουγκλεs απ'οσο ξερω) , οποτε μαλλον δε θα επισκεφτω τη στερνα που προτεινει ο Δημητρηs :haha:.
Βρισκω το Μπαγκλαντεs και το Μυανμαρ πολυ πιο ενδιαφεροντεs προορισμουs απο Θιβετ-Νεπαλ:D.
Χαιρομαι που η Κοστα Ρικα ειναι στο τοπ 10 σου vagantos , και ελπιζω να ειναι και αρκετα ψηλα!
Δηλαδή αφήνεις απέξω Θιβέτ, Υπερσιβηρικό, Μογγολία, Ιράν, Υεμένη και ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ;
Ασυγχώρητο :shock:.
Καλα η Παραγουάη συγχωρείται:haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δηλαδή αφήνεις απέξω Θιβέτ, Υπερσιβηρικό, Μογγολία, Ιράν, Υεμένη και ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ;Ασυγχώρητο :shock:.
Εεε , κοιταξα το χαρτη μου για να σου απαντησω...και δεν ειδα πουθενα αυτα τα μερη , αν και εψαξα πιθαμη προs πιθαμη ολη την τροπικη ζωνη. Επομενωs
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_yes.gif
, μενουν εκτοs λισταs μου.
Να εξηγησω οτι δεν υπαρχει χωρα που να μη μου αρεσει και ολεs εχουν ενδιαφερον για μενα που αν μπορουσα θα πηγαινα παντου.Επειδη ομωs παντου δε γινεται να παω , εχω απλα τιs προτιμησειs μου;).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom