Κόστα Ρίκα Κοστα Ρικα - Πληροφορίες κ Ερωτήσεις

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Περί ορέξεως κοκοφοινικόπιτα...:lol:
Άστο, που να αλλάζεις και αβαταρ .... go2mountain:bounce:
 

left

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
γεια, η εμπειρία μου απο Κοστα Ρίκα ήταν χάλια, αν και έχω ταξιδέψει αρκετά και σε "επικίνδυνα" μέρη στο μόνο μέρος που μ' έκλεψαν ήταν εκεί. Εντελώς τουριστικοποιημένο μέρος, για το οτιδήποτε θα έπρεπε να πληρώνεις και μάλιστα αδρά, απο φυσική ομορφιά μπόλικη αλλά για να την δείς θα έπρεπε να πληρώσεις, το σέρβις σε κάποια ξενοδοχεία εντελώς χάλια.
Απλά έχουν σίγουρο τον τουρισμό απο αμερική ($$$) και τους υπόλοιπους του φτύνουν όπως και σε κάποια μέρη στο μεξικό.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.376
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σου left , πολυ ενδιαφεροντα αυτα που μαs λεs , αλλα θα ηθελα να ακουσω κατι παραπανω. Το οτι σε εκλεψαν ειναι λυπηρο αλλα μπορει να συμβει παντου. Το οτι εινα αρκετα τουριστικη η Κοστα Ρικα , ειναι γνωστο αλλα το ιδιο συμβαινει και με πολλα αλλα μερη - κυριωs αυτα που ειναι ομορφα , δεχονται και πολυ κοσμο.Το ιδιο συμβαινει και με το Πουκετ για παραδειγμα , αν και εγω βρηκα πολλα μερη που δεν ειχε πατησει τουρισταs αφου οπωs εχω διαπιστωσει αυτοι τεινουν να συγκεντρωνονται σε συγκεκριμενα μερη και να μην εξερευνουν ιδιαιτερα. Ευτυχωs παντα υπαρχουν μερη για αυτουs που ψαχνουν περισσοτερο.
Παρολα αυτα θα ηθελα να μαθω πωs ταξιδεψεs - αν πηγεs με γκρουπ για παραδειγμα - και σε ποια μερη τηs χωραs:D.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Costa Rica

Δυο τρια tips για την Costa Rica βασισμένα στις εμπειρίες από το ταξίδι μου εκεί...

1. Η πρωτεύουσα San Jose είναι ο απόλυτος πάτος. Από τις ασχημότερες... Σε ένα πρωινό έχεις δει τα πάντα δηλ. την κεντρική πλατεία , το μοναδικό μέρος που έχει 3-4 παραδοσιακά κτίρια, το μουσείο και την καλή περιοχή με τα όμορφα κτίρια της καλής κοινωνίας. Το πολύ μιά μέρα...

2. Ένα από τα καλύτερα tips της χώρας είναι η galeria namu. Eδω θα βρείτε αυθεντικά ινδιάνικα χειροτεχνήματα και όχι μόνο... www.galerianamu.com Αλλά το σπουδαιότερο είναι ότι αναλαμβάνουν με πολύ καλές τιμές να σας μεταφέρουν και να σας ξεναγήσουν σε αυθεντικά χωριά Ινδιάνων. Η εμπειρία είναι το κάτι άλλο. Ρίξτε μια ματιά στο site τους. Προσέξτε μιλάμε για αυθεντικά ινδιάνικα χωριά και όχι κιτσάτες τουριστικές παιδικές χαρές. Εμπειρία ζωής...

3.Το απόλυτο must είναι η επίσκεψη στο ηφαίστιο Arenal και ασφαλώς για διαμονή θα διαλέξετε αυτό εδώ
http://www.arenalobservatorylodge.com/EN/ Κλείστε ένα SMITHSONIAN room και απολαύστε ένα από τα εντυπωσιακότερα θεάματα της ζωής σας. Σε απόσταση βολής οι υπέροχες θερμές πηγές tabacon http://www.tabacon.com/hot-springs/ ότι και να σας πω είναι λίγο...

4. Μην φοβηθείτε να νοικιάσετε αυτοκίνητο. Η χώρα είναι τουριστικά αξιοποιημένη και απόλυτα ασφαλής...

5. Rafting, canopy, ιππασία... Ο παράδεισος του ψαγμένου ταξιδιώτη σε φιλικότατες τιμές...

6. Το euro ουσιαστικά άχρηστο. Πάρτε δολλαριάκια. Το 80% των τουριστών Αμερικανοί...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Xρήσιμα κι οτι αλλο θυμηθείς ευπρόσδεκτο.
Και από Γουατεμάλα αν υπάρχει κάτι.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.376
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παρακολουθω με ενδιαφερον τον Δημητρη , και διαβαζονταs αυτα οπου αναφερει για την Κοστα Ρικα οχι μονο δε με αποτρεπει , αλλα θελω πιο πολυ να παω. Ακολουθω τα ονειρα μου στα ταξιδια πιστα και απλα λαμβανω υποψη αυτα που ακουω απο αλλουs χωριs να επηρεαζομαι απολυτα. Σιγουρα θα παω και θα βγαλω τα δικα μου συμπερασματα. Το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι ειναι αρκετα πιο ακριβη απο αλλουs διπλανουs προορισμουs , αλλα γι'αυτο το λογο θα συμπεριλαβω και τον Παναμα ωs εναλλακτικη μου σε περιπτωση που κατι στραβωσει.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.189
"Στην Κόστα Ρίκα των 4,5 εκατομμυρίων κατοίκων υπάρχουν τρεις πόλεις, η Ελλάδα (Grecia), που είναι και η μεγαλύτερη, η Αθήνα (Atenas) και η Σπάρτη (Esparza). Πιτσαρία Grecia, φαρμακείο Grecia, παπουτσάδικο Grecia, ταξί Atenas, Γκρεκοτάκος Esparza... Οι πόλεις ιδρύθηκαν το 1825. Ο τότε νομάρχης της περιοχής και αργότερα πρόεδρος της χώρας, Χοσέ Ραφαέλ ντε Καλέγκος ι Αλβαράδο, γνωστός φιλέλληνας (είχε ακούσει για την Eπανάσταση του 1821), έφτιαξε μια μικρή Ελλάδα στο κέντρο της Κόστα Ρίκα. Στη φωτογραφία, προτομή του Αριστοτέλη στην πλατεία Plaza Hellenica στην πόλη Grecia."

Από http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_2_01/04/2008_264738
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δεν το γνωριζα....''μια μικρη Ελλαδα στο κεντρο της Κοστα Ρικα'':shock:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.376
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το λογο εχει η υπερασπιση παρακαλω..
Ο γνωστοs μαs Δημητρηs , εθαψε την Κοστα Ρικα στην αρχη , αλλα ιδου τι μαs γραφει τωρα απο το Πουερτο Βιεχο..
"..Οι μέρες κυλούν χωρίς να το καταλάβω. Όταν βρεθείς σε τόπο που φαντάζει τέλειος, πώς να πάρεις το σάκο σου και να συνεχίσεις. Ευτυχώς στο Puerto Viejo de Talamanca δεν υπάρχουν σειρήνες. Ξέρεις, είναι φορές που μπορεί το μέρος που είσαι να μην είναι και το καλύτερο αλλά εάν έχεις καλή παρέα περνάς υπέροχα. Πόσο μάλλον εδώ που και η παρέα αλλά και η φύση, το τοπίο, συντονίζονται απόλυτα..."

Οι φωτογραφιεs του ειναι φα-ντα-στι-κεs!! Λατινολατρεs , σπευσατε να διαβασετε και να απολαυσετε!
Viva Costa Rrrrrica!Pura Vida:clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.189
Το λογο εχει η υπερασπιση παρακαλω..
Ο γνωστοs μαs Δημητρηs , εθαψε την Κοστα Ρικα στην αρχη , αλλα ιδου τι μαs γραφει τωρα απο το Πουερτο Βιεχο..
"..Οι μέρες κυλούν χωρίς να το καταλάβω. Όταν βρεθείς σε τόπο που φαντάζει τέλειος, πώς να πάρεις το σάκο σου και να συνεχίσεις. Ευτυχώς στο Puerto Viejo de Talamanca δεν υπάρχουν σειρήνες. Ξέρεις, είναι φορές που μπορεί το μέρος που είσαι να μην είναι και το καλύτερο αλλά εάν έχεις καλή παρέα περνάς υπέροχα. Πόσο μάλλον εδώ που και η παρέα αλλά και η φύση, το τοπίο, συντονίζονται απόλυτα..."

Οι φωτογραφιεs του ειναι φα-ντα-στι-κεs!! Λατινολατρεs , σπευσατε να διαβασετε και να απολαυσετε!
Viva Costa Rrrrrica!Pura Vida:clap:
Το διάβασα κι εγώ...μάλλον δε συμπίπτουν τα δικά μου γούστα με αυτά του Δημήτρη, γιατί η παραλία που έχει είναι για...κλάμματα (καλύτερη είναι η Λούτσα)

Οπότε, θα τον αγνοήσω και προτιμώ 1000 φορές να ακούω τους...εξωτικούς μου φίλους go2dbeach, Doug, xenos κτλ κτλ :haha:

Α ρε Ιούλιε, πότε θα έρθεις......δε κρατιέμαι
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ξερει καποιος να μου πει αν οι ελληνες χρειαζομαστε visa για Κοστα Ρικα ;

Επισης αν υπαρχει στην Αθηνα πρεσβεια η προξενειο της εν λογω χωρας ,γιατι οι πληροφοριες του ΟΤΕ μου λενε οτι δεν βρισκουν τιποτα ,πραγμα που μου φαινεται παραξενο .....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom