Κοστος ζωης .....ανα τον κοσμο!!!

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Ανοιγω το συγκεκριμενο θεμα γιατι θεωρω πως ειναι κατι που αφορα ολους οσους αγαπαμε τα ταξιδια!Κατ' εμε το κυριοτερο για το οποιο πρεπει να γνωριζουμε πριν ξεκινησουμε τις διακοπες μας για οπουδηποτε,ιδιαιτερα ομως οταν προκειται για μακρινους προορισμους μιας και συνηθως εχουν ακριβοτερα αεροπορικα!
Αραγε ενα εξωτικο ταξιδι ειναι εφικτος στοχος για καποιον που οι αποδοχες του δεν ειναι και τοσο.... υψηλες????
εγω προσωπικα σε δυο επισκεψεις μου στην Ταυλανδη και μια στην Ινδονησια εμεινα αναυδος με το κοστος ζωης εκει ακομη και για μας τους τουριστες!!
Οπως εχω ξαναπει τα χρηματα που ξοδευει κανεις σε αυτου του ειδους προορισμους ειναι πολυ λιγοτερα απο Ελλαδα-Ευρωπη οποτε εξισωνεται η διαφορα των αεροπ.εισητηριων!
Ενδεικτικα να αναφερω τι περιπου τιμες 'παιζουν' στην Ταυλανδη.
1?=περιπου 50 baht
-πρωινο απο 20 ως 100
-καφες απο 20 ως 70
-μεγαλη μεριδα ρυζι με κασιους,κοτοπουλο,χοιρινο 20 ως 60
-ψαρι μεγαλο του κιλου που δεν τελειωνει με τιποτα 200-300
-αστακομακαροναδα 300
-street food 10-30 (πχ νοστιμοτατες ακριδες)
-αναψυκτικα 10 ως 60 σε ρεστοραν,ταβερνα κτλ
-μπυρες 30 ως 150 (πιστεψτε με η shinga και tiger μια χαρα ειναι με 30-40)
-Ουισκυ σπεσιαλ 600.... το μπουκαλι (τα τοπικα ειναι φθηνοτερα αλλα χαλια)
-λεωφορεια εντος πολεων 2 ως 30
-Ταξι με ταξιμετρο παμφθηνα αλλα λιγα γι αυτο κανονιστε τιμη απο πριν στα αλλα ή στα τουκ-τουκ
-Βολτα με ελεφαντα αν το ψαξεις καλα με 200 η ωρα μεχρι και 1500-2000 ολοημερο τριπ στη ζουγκλα!
-ΔΙΑΜΟΝΗ απο 100 σε γκεστχαουζ μεχρι οσο θες,ενα 4στερο με πισινες κ τροπικους κηπους απο 1000 μεχρι ............
-Thai massage απο 100 ως 400 γυρω στο δυωρο
-@#$%$#%#@ απο 200 ως 1000 για 24 ωρες(για οσους ενδιαφερονται):bleh:

Πανω κατω ιδιες τιμες(πλην ξενοδοχειων,ακριβοτερα) και στην Ινδονησια,ισως ελαφρως ακριβοτερα! μονο που δεν πηρε τιποτα το αυτακι μου για @#$%$#%#@;) ! Ουτε να κοιταξω δεν μπορουσα θα με εσφαζε η Dougena!:haha:

Αυτα προς το παρον φιλοι μου περιμενω με ανυπομονησια να μαθω τι παιζεται και στον υπολοιπο κοσμο οσον αφορα τις τιμες!
Οι πιο εμπειροι ας μας ενημερωσουν σχετικα.........
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ένας καφές ή μια μπύρα είναι εντυπωσιακά πιο φθηνά όχι μόνο εκτός ευρώπης αλλά και στην Ανατολική Ευρώπη και στην Πορτογαλία ακόμη.

Η δική μου εξήγηση είναι ότι ο τρόπος ζωής των νέων στην Ελλάδα (με χρήματα των γονιών) και η συγκατοίκηση με τους γονείς μας όταν δουλεύουμε μας δίνει τη δυνατότητα να χαλάμε πολλά περισσότερα για καφέδες και ποτά, χωρίς πολύ σκέψη και να μη σκεφτόμαστε εναλλακτικές οικονομικές προτάσεις (βόλτα στο πάρκο, κλπ).
Δοκιμάστε με μισθούς των 1000 ευρώ (για άλλους χειρότερα, για άλλους λίγο καλύτερα) να ζήσετε μόνοι σας και μετά ξανασυζητάμε και ένα άλλο θέμα ... το πόσο εύκολα είναι μερικά ταξίδια.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
-@#$%$#%#@ απο 200 ως 1000 για 24 ωρες(για οσους ενδιαφερονται):bleh:

Πανω κατω ιδιες τιμες(πλην ξενοδοχειων,ακριβοτερα) και στην Ινδονησια,ισως ελαφρως ακριβοτερα! μονο που δεν πηρε τιποτα το αυτακι μου για @#$%$#%#@;) ! Ουτε να κοιταξω δεν μπορουσα θα με εσφαζε η Dougena!:haha:
Θεωρώ το συγκεκριμένο είδος τουρισμού απεχθές. Υποβιβάζει τόσο πολύ στα μάτια μου την ανθρώπινη ύπαρξη, σε σημείο εξευτελισμού. Άλλο να είσαι ο λεφτάς όπως εμείς οι ευρωπαίοι και να τρως καλύτερα από τον ντόπιο που πεινάει (σε όλες τις καπιταλιστικές κοινωνίες γίνεται αυτό), και άλλο νάσαι ο λεφτάς (συγκριτικά με αυτούς πάντα, έτσι;) και να εκμεταλλεύεσαι τους άλλους επειδή ακριβώς πεινάνε με αυτόν τον εξευτελιστικό τρόπο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα συμφωνησω με το Δακη οτι αυτο το ειδοs τουρισμου ειναι ιδιαιτερα απεχθεs και εξευτελιστικο.Στην Ταυλανδη που το ειδα με τα ματια μου , δεν μπορουσα να αποφασισω ποιοs πραγματικα ηταν για λυπηση..το εκδιδομενο ατομο , η ο τουρισταs..
Αυτη ειναι η προσωπικη μου σταση απεναντι στο θεμα και φυσικα δεν πεφτει λογοs σε κανεναν μαs οταν εμπλεκονται ενηλικα ατομα στην πωληση..:roll:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
ρε παιδια με παρεξηγησατε....!:(
Δεν ειμαι λατρης του συγκεκριμενου 'σπορ'.... προτιμω τις καταδυσεις...!!!:D
Συν οτι δεν το εχω αναγκη καθως εχω σχεση εδω και 4,5 χρονια με την πιο γλυκια υπαρξη πανω στη γη!
Απλα το ανεφερα επειδη εζησα 30 μερες συνολικα εκει κατω και πραγματικα φρικαρα,δεν μπορουσα με τιποτα να φανταστω πως υπαρχει μερος στον κοσμο που να πουλαει 'σεχ' σε τετοιο βαθμο και ολα να λειτουργουν φυσιολογικα σαν να μη συμβαινει τιποτα!Ηθελα απλα να τονισω τη φθηνια της συγκεκριμενης χωρας!!
Ειλικρινα λυπαμαι αν εδωσα λαθος εντυπωση!
Κριμα..
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Ένας καφές ή μια μπύρα είναι εντυπωσιακά πιο φθηνά όχι μόνο εκτός ευρώπης αλλά και στην Ανατολική Ευρώπη και στην Πορτογαλία ακόμη.

Η δική μου εξήγηση είναι ότι ο τρόπος ζωής των νέων στην Ελλάδα (με χρήματα των γονιών) και η συγκατοίκηση με τους γονείς μας όταν δουλεύουμε μας δίνει τη δυνατότητα να χαλάμε πολλά περισσότερα για καφέδες και ποτά, χωρίς πολύ σκέψη και να μη σκεφτόμαστε εναλλακτικές οικονομικές προτάσεις (βόλτα στο πάρκο, κλπ).
Δοκιμάστε με μισθούς των 1000 ευρώ (για άλλους χειρότερα, για άλλους λίγο καλύτερα) να ζήσετε μόνοι σας και μετά ξανασυζητάμε και ένα άλλο θέμα ... το πόσο εύκολα είναι μερικά ταξίδια.
Σωστα φιλε ιπαναγ αλλα πως να το κανουμε.... αλλιως να πινεις το ποτακι σου σε μια πλατεια, οσο ομορφη κι αν ειναι κ αλλιως σε μια αιωρα σε μια παραλια με φοινικες και τυρκουαζ νερα!!:D
Οσον αφορα το δευτερο σκελος,ειμαι 26 δεν μενω με τους γονεις μου εδω και χρονια αλλα με την κοπελα μου σε ενα σπιτακι 60τ.μ με οτι εξοδα αυτο συνεπαγεται(πλην ενοικιου) οι μισθοι μας δεν ξεπερνουν συνολικα τα 1800?
κι ομως κ διασκεδαζουμε κ τα ταξιδακια μας κανουμε......
Συγχωρεστε με που επιμενω να το λεω, αλλα τα παντα στη ζωη ειναι θεμα προταιρεοτητων.....
Την υγειά μας βεβαια πρωτα απ ολα!
Κ οπως ειπε ο εμπειροτερος φιλος Vagantos προκειται για εικονες και αναμνησεις που κουβαλας σε ολη σου τη ζωη!;)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Doug, δεν σε παρεξήγησε κανένας. Τα παιδιά, με αφορμή το post σου, έκαναν ένα σχόλιο και τίποτα παραπάνω. Αυτή η αίσθηση μου δόθηκε εμένα. Απλά, λόγω του θέματος, τα σχόλια αυτά ήταν έντονα, αλλά πάντα όχι προς εσένα, αλλά προς την απαράδεκτη αυτή κατάσταση που δυστυχώς (όπως ξέρεις πολύ καλά Ζωή) εμπλέκει και πολλούς ανήλικους.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Προφανώς και το σχόλιο δεν αφορούσε εσένα Doug, με συγχωρείς αν φάνηκε έτσι. :)

Ήταν ένα γενικό σχόλιο που αφορά την κατάσταση στην Ταϋλάνδη με την εμπορική εκμετάλλευση των ανηλίκων. Απλά πήρα αφορμή από το ποστ σου περί φτήνιας στη συγκεκριμένη χώρα και το ανέφερα.

Για το θέμα μας τώρα, ο ipanag έχει πολύ δίκιο όταν λέει ότι

Η δική μου εξήγηση είναι ότι ο τρόπος ζωής των νέων στην Ελλάδα (με χρήματα των γονιών) και η συγκατοίκηση με τους γονείς μας όταν δουλεύουμε μας δίνει τη δυνατότητα να χαλάμε πολλά περισσότερα για καφέδες και ποτά, χωρίς πολύ σκέψη και να μη σκεφτόμαστε εναλλακτικές οικονομικές προτάσεις (βόλτα στο πάρκο, κλπ).
Δοκιμάστε με μισθούς των 1000 ευρώ (για άλλους χειρότερα, για άλλους λίγο καλύτερα) να ζήσετε μόνοι σας και μετά ξανασυζητάμε και ένα άλλο θέμα ... το πόσο εύκολα είναι μερικά ταξίδια.
Μέχρι 15-20 χρόνια πριν, το να έβγαινες κάθε μέρα για καφέ απλά δεν υπήρχε. Οι γονείς μου που είναι τώρα 55 χρονών, ούτε διανοούνταν ότι θα πήγαιναν σινεμά κάθε βδομάδα ή κάθε τρεις μέρες.

:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
αλλιως να πινεις το ποτακι σου σε μια πλατεια, οσο ομορφη κι αν ειναι κ αλλιως σε μια αιωρα σε μια παραλια με φοινικες και τυρκουαζ νερα!!:D
+1000 Ξερειs οτι συμφωνουμε απολυτα φιλε Doug...

Το σχολιο μου οπωs σωστα παρατηρησε ο Θανοs αφορουσε την κατασταση στη συγκεκριμενη χωρα , την οποια επισκεφτηκα και τα ειδα απο κοντα...συγνωμη αν ακουστηκα επιθετικη αλλα δεν αφορουσε εσενα...απλα το θεμα με βγαζει απο τα ρουχα μου!
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Σωστα φιλε ιπαναγ αλλα πως να το κανουμε.... αλλιως να πινεις το ποτακι σου σε μια πλατεια, οσο ομορφη κι αν ειναι κ αλλιως σε μια αιωρα σε μια παραλια με φοινικες και τυρκουαζ νερα!!:D
Οσον αφορα το δευτερο σκελος,ειμαι 26 δεν μενω με τους γονεις μου εδω και χρονια αλλα με την κοπελα μου σε ενα σπιτακι 60τ.μ με οτι εξοδα αυτο συνεπαγεται(πλην ενοικιου) οι μισθοι μας δεν ξεπερνουν συνολικα τα 1800?
κι ομως κ διασκεδαζουμε κ τα ταξιδακια μας κανουμε......
Συγχωρεστε με που επιμενω να το λεω, αλλα τα παντα στη ζωη ειναι θεμα προταιρεοτητων.....
Την υγειά μας βεβαια πρωτα απ ολα!
Κ οπως ειπε ο εμπειροτερος φιλος Vagantos προκειται για εικονες και αναμνησεις που κουβαλας σε ολη σου τη ζωη!;)

Για να μην παρεξηγούμαι και γω μαζί σου είμαι. Είμαι από τους πρώτους που θα πω ότι το ταξίδι στο εξωτερικό γίνεται οικονομικά και ότι είναι θέμα προτεραιοτήτων. Όμως αυτό θα το πω στους φίλους μου που αλλάζουν κινητό κάθε 6 μήνες, σ' αυτούς που έχουν έχουν ψώνιο με αυτοκίνητα/home cinemas, κλπ, σ' αυτούς που χαλάνε κάθε σ/κ αρκετά ευρώ σε ποτά καια διασκέδαση, κοκ.
Υπάρχουν όμως και αυτοί, που δε βρήκαν τίποτα από τους γονείς τους. Που έμεναν στην επαρχία και τώρα στην Αθήνα αναγκαστικά πληρώνουν το νοίκι τους και ο μισθός όχι δε φθάνει για ταξίδια, αλλά με το ζόρι για τα βασικά πράγματα. Εκεί δε μπορείς να πεις κατι.
Αν κατάλαβα καλά λες ότι δεν πληρώνεις ενοίκιο. Για δοκίμασε να δίνεις 400-500 ευρώ το μήνα. Είναι ουσιαστικά ένα καλό ταξίδι κάθε 2-3 μήνες. Εντάξει αρκετοί έχουμε ξεκινήσει με κάποια βοήθεια από τους γονείς μας. Από ένα έτοιμο σπίτι στην καλύτερη, μέχρι ένα αυτοκίνητο ή τη δυνατότητα να μένουμε μαζί τους τα πρώτα χρόνια ώστε να μαζέψουμε χρήματα. Δεν είναι όμως όλοι τόσο τυχεροί και δε μιλαώ για ακραίες περιπτώσεις.
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Για να μην παρεξηγούμαι και γω μαζί σου είμαι. Είμαι από τους πρώτους που θα πω ότι το ταξίδι στο εξωτερικό γίνεται οικονομικά και ότι είναι θέμα προτεραιοτήτων. Όμως αυτό θα το πω στους φίλους μου που αλλάζουν κινητό κάθε 6 μήνες, σ' αυτούς που έχουν έχουν ψώνιο με αυτοκίνητα/home cinemas, κλπ, σ' αυτούς που χαλάνε κάθε σ/κ αρκετά ευρώ σε ποτά καια διασκέδαση, κοκ.
Υπάρχουν όμως και αυτοί, που δε βρήκαν τίποτα από τους γονείς τους. Που έμεναν στην επαρχία και τώρα στην Αθήνα αναγκαστικά πληρώνουν το νοίκι τους και ο μισθός όχι δε φθάνει για ταξίδια, αλλά με το ζόρι για τα βασικά πράγματα. Εκεί δε μπορείς να πεις κατι.
Αν κατάλαβα καλά λες ότι δεν πληρώνεις ενοίκιο. Για δοκίμασε να δίνεις 400-500 ευρώ το μήνα. Είναι ουσιαστικά ένα καλό ταξίδι κάθε 2-3 μήνες. Εντάξει αρκετοί έχουμε ξεκινήσει με κάποια βοήθεια από τους γονείς μας. Από ένα έτοιμο σπίτι στην καλύτερη, μέχρι ένα αυτοκίνητο ή τη δυνατότητα να μένουμε μαζί τους τα πρώτα χρόνια ώστε να μαζέψουμε χρήματα. Δεν είναι όμως όλοι τόσο τυχεροί και δε μιλαώ για ακραίες περιπτώσεις.
:clap:Σωστος σε ολα!!!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom