Κοστος ζωης .....ανα τον κοσμο!!!

Μηνύματα
25
Likes
1
συμφωνώ απόλυτα με την ερση όταν υφίσταται κάθε είδους βία ή όταν κάτι δεν το κάνει κάποιος με ελεύθερη βούληση είναι καταδικαστέο.
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Μην κάνεις τον ανήξερο. Αυτός καθεαυτός ο πληρωμένος έρωτας δεν έχει κατά τη γνώμη μου απαξία αρκεί να:

-μην είναι προιόν εξαναγκασμού της γυναίκας.
- να μην έχει περιπέσει η γυναίκα αυτή σε τέτοια ένδεια ώστε να μην έχει άλλο τρόπο επιβίωσης
- να μην έχει "πωληθεί" από γονείς, κηδεμόνες και πλείστους όσους επιτήδειους σε τέτοια "σπίτια" από τα μικράτα της και πλέον να μην υπάρχει άλλη εναλλακτική ζωή γι αυτήν.
-να μην καρπώνονται τρίτοι τα κέρδη του μόχθου της με απειλές και βία.

Είσαι σίγουρος οτι σε όλες τις περιπτώσεις που προσήλθες σε σαρκική συνάφεια με κορίτσια της δουλειάς αυτής, είτε στην Ελλάδα είτε στη Γερμανία, δεν ίσχυε τίποτε από τα παραπάνω; Και πως μπορείς να είσαι σίγουρος γι αυτό όταν και στις δυτικές χώρες και η Ελλάδα μάλιστα φιγουράρει πάνω πάνω στοη κατάλογο αυτών των χωρών, όπου υπάρχουν ολόκληρα κυκλώματα τα οποία με διάφορα προσχήματα φέρνουν κοπέλες από εξαθλιωμένες χώρες των πρώην ανατολικών χωρών ή και της Αφρικής ακόμη και τις εκμεταλλεύονται με την ανοχή των αστυνομικών αρχών;
Και όταν μόλις προσφάτως έγινε μια προσπάθεια να αλλάξει το νομοθετικό πλαίσιο έτσι ώστε να μην απελαύνεται πάραυτα η αλλοδαπή εκδιδομένη έτσι ώστε να μπορεί να παρίσταται στις ανακρίσεις και στη δίκη και να δίνει καταθέσεις και αναμένουμε να δούμε καρπούς;
Στην τελική πώς μπορείς να ελέγξεις σε τη κατάσταση βρίσκεται το έτερο συμβαλλόμενο μέρος; Ενδεχομένως να μη λέει τίποτε για τα όσα τραβάει γιατί είναι εξαιρετικά τρομαγμένο για να παραδεχθεί οτιδήποτε.
Mυλαίδη ωστόσο και συ κοροϊδευεις τον εαυτό σου ώστε να απολαυσεις πολλά αγαθά που μας προσφέρει απλόχερα ο δυτικός πολιτισμός.
Πολλά απο τα ρούχα που πιθανόν φοράς ίσως είτε να έχουν παραχθεί στη Κίνα είτε στην Ινδία απο παιδιά που δουλευουν υπο εξαιρετικότατες άσχημες και βάρβαρες συνθήκες και πάρα πολλά πεθαίνουν.
Ακόμη ίσως να ξέρεις τι βάρβαρες μεθόδους χρησιμοποιούν κάποιοι επιχειρηματίες για να εξάγουν διαμάντια που πολλές γυναίκες απολαυάνουν εις βάρος δύστυχων σκλάβων στη Γκάνα,Σιέρα Λεόνε,Νότια Αφρική κ.α.
Ο όμορφος καφές/ή τσάι που απολαυάνετε κουβεντιάζοντας με φιλενάδες σας συζητώντας για εξωτικά ταξίδια σε Λαος και Καμπότζη ξέρεις οτι παράγετε απο σκληρές και απάνθρωπες συνθήκες εργασίας στη Βραζιλία και Καμπότζη?
Μην αρχίσουμε να μιλάμε υπο ποιες συνθήκες υπογράφτηκαν συμφωνίες για να εισρέει το πετρέλαιο στο Δυτικό κόσμο.Να μην ξεχάσουμε και κάποιες ιστορίες για τα φάρμακα.

Αγαπητή μου όλοι μας υποκριτές είμαστε.
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Αναμφίβολα και στη πορνεία συμβαίνουν πολλά και άσχημα πράγματα.Και είμαστε υπευθυνοι όλοι μας.Αλλά ωστόσο πίστεψε με πολλές εργαζόμενες του σεξ πήγανουν σε αυτή τη κατευθυνση λόγω του ευκολου κέρδους{που δεν είναι καθόλου ευκολο}.

Δυστυχώς όμως στη πατρίδα μας επειδή η γραφειοκρατία και οι νόμοι είναι επι Τουρκοκρατίας συμβαίνει να δημιουργούνται καταστάσεις που δεν βοηθούν ούτε τις εργαζόμενες της βιομηχανίας του σεξ ούτε τους πελάτες.Αλλά κάποιος μπορεί ευκολα να καταλάβει αν μια κοπέλα εξαναγκάστηκε ή όχι.

Αλλά εντάξει όλοι υποκριτές είμαστε.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Συμφωνώ στην ανάλυσή σου. Διαφωνώ ως προς το όλοι μας είμαστε υποκριτές.
Εσύ δεν είσαι. Και δεν το λεω ως έπαινο. Άλλο είναι να είσαι υποκριτής με δέκα ενδιάμεσους διαμεσολαβητές της ανθρώπινης δυστυχίας και άλλο να μην μεσολαβεί κανείς και να έρχεσαι κατ'ευθείαν σε επαφή με το υπό εκμετάλλευση πρόσωπο. Στην περίπτωση αυτή δεν είσαι καθόλου υποκριτής είσαι άμεσος και όχι έμμεσος εκμεταλευτής. Οπότε μπορώ και να σε συγχαρώ για την ειλικρίνιά σου, σύμφωνα με την οποία ξέρεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις και δεν έχεις αυταπάτες και ενδεχομένως το απολαμβάνεις κιόλας, αλλά και να σε ψέξω για την ωμότητά σου.
Βλέπεις η υποκρισία έχει το θετικό οτι αναγνωρίζει οτι υπάρχουν κάποιες αξίες τις οποίες θα ωφείλαμε να τηρούμε και δεν το κάνουμε, αλλά ντρεπόμαστε γι αυτό και δεν καμαρώνουμε για την παράβασή τους οπότε και προσποιούμαστε οτι τις τηρούμε.
Η ειλικρίνια για την οποία επαίρεσε, σημαίνει στην ουσία οτι οι συγκεκριμένες αξίες των ατομικών ελευθεριών και της ανθρώπινης αξιοπρέπειας και όποια άλλη τυχόν αξία σου είναι παντελώς αδιάφορες, δε θα σε ένοιαζε για παράδειγμα και αν καταργούνταν. Είσαι λοιπόν μπροστάρης στον αγώνα της κατάργησής τους. Ενδεχομένως αν νικήσεις χιλιάδες υποκριτές θα πετάξουν τη μάσκα και θα σε ακολουθήσουν με χαρά στο δρόμο που θα χαράξεις. Αλλά ευτυχώς όχι πριν.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σου λέω οτι δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς και αυτές που ελεύθερα επέλεξαν ως βιοπορισμό αυτόν τον δρόμο. Και ακόμη καλύτερα αν το χαίρονται και το απολαμβάνουν κιόλας. Με τις άλλες τις θλιβερές καταστάσεις έχω πρόβλημα και αναρωτιέμαι πως μπορεί κα΄ποιος να ξεχωρίσει τις μεν από τις δε.
Σε παρακαλώ μην δώσεις συγκεκριμένες απαντήσεις όμως, μας διαβάζουν και ανήλικοι.
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Πολυαγαπημένη μου αρχόντισσα!

Οτι σε συμφέρεις λες και όπως σε συμφέρεις το αναλύεις.Ελπίζω τώρα εσύ να είσαι εντάξει με τον εαυτό σου.Δεν φταις εσύ αλλά οι δεκάδες μεσολαβητές φταίνε που έφτασε ο καφές σου στο φλυτζάνι.

Οσο για τις εργάτριες ας μην το αναλύεις μια και δεν γνωρίζεις απολύτως τίποτα για το θέμα στη παρούσα φάση.Δε λέω οτι έχεις άδικο αλλά εγώ συνήθως δεν ανακατευομαι σε θέματα που δε γνωρίζω.Εικάζω οτι εσύ δεν έχεις επισκεφτεί ποτέ ενα σπίτι ούτε έχεις συζητήσει ποτέ με μια εργαζόμενη του συγκεκριμένου κλάδου.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυαγαπημένη μου αρχόντισσα!

Οτι σε συμφέρεις λες και όπως σε συμφέρεις το αναλύεις.Ελπίζω τώρα εσύ να είσαι εντάξει με τον εαυτό σου.Δεν φταις εσύ αλλά οι δεκάδες μεσολαβητές φταίνε που έφτασε ο καφές σου στο φλυτζάνι.

Οσο για τις εργάτριες ας μην το αναλύεις μια και δεν γνωρίζεις απολύτως τίποτα για το θέμα στη παρούσα φάση.Δε λέω οτι έχεις άδικο αλλά εγώ συνήθως δεν ανακατευομαι σε θέματα που δε γνωρίζω.Εικάζω οτι εσύ δεν έχεις επισκεφτεί ποτέ ενα σπίτι ούτε έχεις συζητήσει ποτέ με μια εργαζόμενη του συγκεκριμένου κλάδου.
Εξοχότατε,
Δεν έχω κανένα συμφέρον (τι είδους;) από οποιαδήποτε ανάλυση. Δεν άλλωστε πληρώνομαι με το κομμάτι.
Σε δεκάδες μεσολαβητές οφείλω το οτι έφτασε ο καφές στο φλυτζάνι μου, αλλιώς θα σάπιζε στα δένδρα ή δε θα είχε καν φυτευθεί. Αν είχα τη δυνατότητα, θα προτιμούσα να τον αγόραζα απευθείας από τον παραγωγό, αλλά στη λαϊκή της γειτονιάς μου οι παραγωγοί άλλα προιόντα πωλούν και οχι καφέ. Θα προτιμούσα να τον έβρισκα μαζεμένο από εργάτες που είχαν πληρωθεί κανονικά τα ημερομίσθιά τους και τις ασφαλίσεις τους. Ξέρεις που πουλιέται αυτός ο καφές, αυτά τα ρούχα, αυτά τα παπούτσια; Το εμπάργκο, αν είναι αυτό που υποθέτω οτι προτείνεις, συνήθως βλάπτει πολύ περισσότερο τους φτωχούς από τους υπολοίπους ενδιάμεσους που ένα μπαγιόκο το έχουν κάνει τόσα χρόνια πια. Υπάρχουν κάποιες επιχειρήσεις που διαφημίζουν οτι τα προιόντα τους είναι safe trade, αλλά στην Ελλάδα ακόμη η γκάμα των προιόντων είναι πολύ περιορισμένη. Και αν είναι όντως safe trade ή δεν ειναι, είναι φυσικά άλλου παπά ευαγγέλιο. Αλλά έστω και η προσπάθεια αυτή που ξεκίνησε, δε θα είχε καν ξεκινήσει χωρίς τις υποκριτικές ανησυχίες που αναφέρεις.
Και όσον αφορά τις εικασίες σου δεν ειναι εντελώς σωστές, σπίτι δεν έτυχε να επισκεφθώ, απλώς έτυχε να έχω συνομιλήσει με θύματα της ιστορίας.
 

CLEAN LIFE

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα , πρωτη φορα γραφω στο φορουμ και βλεπω πως η τελευταια αναρτηση εγινε τον Μαίο του 2009 , υπαρχει τιποτα νεοτερο? ενδιαφερομαι για Καναδα και οτι εχει σχεση με αυτον π.χ. κοστος ζωης , εγκληματικοτητα , εργασια , συστημα υγειας , εκπαιδευση, ζηταω πολλα ε? θα συμφωνησω αλλα επειδη με την γυναικα μου σκεφτομαστε να μεταναστευσουμε για αυτο και τα ζηταω , σας ευχαριστω πολυ.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
θα υπηρετήσω τον αρχικό σκοπό του post και θα αναφέρω ενδεικτικές τιμές αγαθών στην Κίνα, και μάλιστα στη Σαγκάη (σε μικρές πόλεις και επαρχία πέφτουν άνετα στο μισό). Ισοτιμία 1 ευρώ - 8,5 yuan (αχ, παλιά ήταν 1 προς 11, ένδοξες εποχές). Πηγή: έχω ζήσει εκεί

Ενοίκια σε κεντρικές περιοχές:
για στούντιο, από 1500 yuan ως 4000 yuan
για διαμέρισμα, από 4000 yuan ως 10.000 yuan. και ως τον ουρανό, τρελή φούσκα το real estate, ειδικά οι δυτικοί executives πολυεθνικών μένουν σε χλιδάτα σπίτια με ενοίκια από 20.000 ως 150.000 yuan (συνηθισμένο). τα πληρώνουν φυσικά οι εταιρείες τους.

σύνδεση internet 200 yuan το μήνα

καρτοκινητό με 200-300 yuan το μήνα είσαι οκ (χρεώνεσαι και όταν σε παίρνουν, τουλάχιστον στη δικιά μου εταιρεία). στη μαύρη αγορά μπορείς να παζαρέψεις και να πάρεις κάρτα ανανέωσης των 100 yuan με 50. συνήθως δουλεύει κιόλας!

ξενοδοχεία σε κεντρικά σημεία από 300 (αξιοπρεπέστατο 3 αστέρων) ως 800 yuan (πεντάστερο). βρίσκεις και με 150 yuan αν δεν είσαι απαιτητικός/ή

street food 1 to 3 yuan per item
Γεύμα σε πρόχειρο ημιυπαίθριο εστιατόριο 20-40 yuan
Γεύμα σε κανονικό κινέζικο εστιατόριο 40-60 yuan
Γεύμα σε χλιδάτο κινέζικο εστιατόριο 80-200 yuan
Γεύμα σε δυτικό εστιατόριο 200-400 yuan (μέχρι και 1500 για τα υπερμουράτα στο Bund)

μπύρα σε μπαρ 10-30 yuan, ποτό σε κλαμπ 40-60
για μουράτα στέκια δυτικών, υπολογίστε τα διπλά

εργαζόμενο κορίτσι που σου πουλάει τον εαυτό του ενώ περπατάς στο bar street 400 yuan (τόσα ζητάει όταν σε προσεγγίζει, λογικά κλείνεις το deal και με 200, never tried it)

καφές στα starbucks (απ τους ακριβούς) 30 yuan

ανδρικό κούρεμα:
σε μια καρέκλα στο δρόμο με ένα καθρεφτάκι κρεμασμένο στον εξωτερικό τοίχο του κτιρίου 5 yuan
σε κανονικό απλό κομμωτήριο 30-40 yuan (μαζί με head & shoulders massage)
σε μουράτο κομμωτήριο 100-150 yuan (όχι ότι εδώ μιλάνε αγγλικά)

διαδρομή μετρό 2-4 yuan ανάλογα την απόσταση (έξυπνο σύστημα με σκανάρισμα prepaid κάρτας στην είσοδο και την έξοδο)
διαδρομή με λεωφορείο 1-2 yuan

ταξί: ταρίφα 14 yuan και το ρολόι ΔΕΝ τρέχει για τα πρώτα 3 km (καλό ε?). μια μέση διαδρομή στην τεράστια Σαγκάη κάνει 30-60 yuan. +33% μετά τις 23:00. Μεγάλες διαδρομές παζαρεύονται και προσυμφωνούνται.

ρούχα, μάρκες-μαϊμούδες. πολύ φθηνά

παιχνίδια, πλαστικά είδη, χαρτικά. εξωφρενικά φθηνά

ηλεκτρονικά είδη. όπως ευρώπη.

είδη πολυτελείας, top brands, ακριβότερα κι από Ευρώπη λόγω υψηλών φόρων πολυτελείας.


Υπολογίζω ότι ένας τουρίστας στη Σαγκάη θα χρειαζόταν 300-400 yuan τη μέρα για να περάσει ωραία και άνετα (ξενοδοχείο 3 αστέρων, πρόχειρο γεύμα το μεσημέρι και καλό το βράδυ, 2 ποτά σε μπαράκι, μετακινήσεις με μετρό και 1-2 ταξί ημερησίως). Σόπινγκ εξκλούντιντ


ΥΓ. να σημειώσω ότι κατά τη γνώμη μου η φήμη της Ιαπωνίας ως η ακριβότερη χώρα του κόσμου είναι παραπλανητική και απλώς συντηρείται εν είδη θρύλου. Πιθανότατα ίσχυε παλιά, αλλά μετά από τόσα χρόνια στάσιμης οικονομίας τα πράγματα έχουν αλλάξει και είναι λογικό. Προσωπικά βρήκα το Τόκυο πολύ φθηνότερο απ ότι περίμενα, ειδικά στο φαγητό (sushi μέχρι σκασμού με 15 ευρώ anyone?) και στα ηλεκτρονικά είδη. Μεταφορές και διαμονή αναμενόμενα ακριβές αλλά όχι κάτι τρελό. Ένα θα πω, τα Starbucks στο Τόκυο ήταν 10-20% κάτω απ ότι στην Αθήνα. Όλα τα παραπάνω βέβαια με την ευνοϊκή για εμάς ισοτιμία του 2007, τώρα είναι πολύ ακριβότερο το Γεν.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Που ησουνα πριν κανενα μηνα που ψαχνομουνα για εκει;; Επεσε προταση αλλα ευτυχως ή δυστυχως τελικα θα μεινουμε εντος των ευρωπαικων τειχων. Ενδιαφερον το ποστ σου παντως.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
εδώ ήμουν αλλά δεν είχα πετύχει αυτό το thread. σε κάννα μήνα πάντως επιστρέφω στην αγαπημένη Σαγκάη οπότε θα χαρώ να αποτελέσω κόμβο του φόρουμ στην απίστευτη νέα μητρόπολη του κόσμου (να δω πότε θα αξιωθώ να γράψω καμμιά ιστορία)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom