Ουκρανία Κουτσομπολιό, επικοινωνιακό χάσμα και επίδοξες νύφες στο νέο σπίτι των Murin

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Μόλις σήμερα σε ανακάλυψα...
Μα εσύ είσαι κρυμμένος θησαυρός. Απόλαυσα τη διήγησή σου λέξη προς λέξη.
Μόνο που δεν ξέρω αν είμαι ευτυχής που ανακάλυψα την ιστορία σου σήμερα και μπόρεσα να την διαβάσω, μονορούφι, ολοκληρωμένη ή δυστυχής που στερήθηκα τη χαρά του να προσμένω κάθε μέρα για ένα ακόμη επεισόδιο...
Σ' ευχαριστώ
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Πανέμορφη και καλογραμμένη ιστορία. Αλλά φυσικά δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από σένα :)
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Το ίδιο και γω, ανακάλυψα την ιστορία σου αργά και τη διάβασα με τη μια!
Το πόσο καλογραμμένη είναι στο έχουν πει όλοι, αυτό που θέλω να προσθέσω είναι ότι τώρα βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα την πρόσκληση που έχουμε από μια Ουκρανή γνωστή μας...
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Το ίδιο και γω, ανακάλυψα την ιστορία σου αργά και τη διάβασα με τη μια!
Το πόσο καλογραμμένη είναι στο έχουν πει όλοι, αυτό που θέλω να προσθέσω είναι ότι τώρα βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα την πρόσκληση που έχουμε από μια Ουκρανή γνωστή μας...
Δε το συζητώ! Να πατε! Ειδικά αν μένει στη δυτική Ουκρανία θα σας αρέσει πολύ! Η ζωή εκεί είναι πολύ φθηνή για τα ελληνικά δεδομένα και το πρόβλημα της κατανόησης της γλώσσας θα σας το λύσει εκείνη, οπότε γιατί όχι; Προσωπικά θεωρώ την Ουκρανία ανεξερεύνητο θησαυρό, έχει ελάχιστο τουρισμό (τα τελευταία χρόνια άρχισαν να μπαίνουν ξένοι στη χώρα) και τόσα πολλά πράγματα να δει κανείς!

Χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία και επίσης ευχαριστώ όλους τους προλαλήσαντες ομαδικά! Αν σας αρέσουν τόσο οι ιστορίες μου θα το κάνω παράδοση να γράφω για κάθε "ασυνήθιστο" προορισμό που επισκέπτομαι! :haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
γραφεις τόσο ομορφα που αν γραψεις και για "συνηθισμενους"
προορισμους, εμενα παλι θα μου αρεσει η ιστορια σου !!
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φίλε Dva Srca. Διάβασα και απόλαυσα σιγά-σιγά όλη την απολαυστική ιστορία σου. Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για την εξαιρετική σου ικανότητα να περιγράφεις με γλαφυρότητα και κρατώντας το ενδιαφέρον των αναγνωστών σου, περιγράφοντας πράγματα απλά μεν, που δένουν όμως σε ενα ενδιαφέρον και ουσιώδες σύνολο. Γι' αυτό και θέλω και γω να σε ευχαριστήσω για το ταξίδι που μας προσέφερες με την ιστορία σου.

Με την ιστορία σου με ταξίδεψες 33 χρόνια πίσω. 1977, φοιτητής τότε του πολυτεχνείου, βρέθηκα με τους υπόλοιπους συμφοιτητές μου στο Λβοφ, σε ένα ταξίδι επίσκεψη στην τότε Σοβιετική Ένωση. Ήταν τα πρώτα χρόνια μετά την μεταπολίτευση και τα μυαλά και τα όνειρά μας είχανε πάρει φωτιές. Ταξιδέψαμε στην ΣΕ πιστεύοντας ότι θα βρεθούμε στον επίγειο παράδεισο. Ετσι και αλλιώς η ουσιαστική και αντικειμενική ενημέρωση τότε ήταν ανύπαρκτη. Και βρεθήκαμε μπροστά σε φοβερές αντιθέσεις. Ταξιδέψαμε για 24 ώρες περίπου με το τραίνο από την Οδησσό στο Λβόφ. Και στο τραίνο, περιδιαβαίνοντας την τρίτη θέση, συναντήσαμε την απόλυτη εξαθλίωση... Απο το Λβοφ θυμάμαι ελάχιστα πράγματα, στο μυαλό μου όμως έχει εντυπωθεί ένα ιδιαίτερο περιστατικό - δείγμα και αυτό των αντιθέσεων που ανέφερα : Στα πλαίσια των πολιτιστικών συναντήσεων που είχαμε, μας πήγαν σε ένα πολιτιστικό κέντρο πιονιέρων. Μας κάλεσαν λοιπόν να παίξουμε μαζί τους σκάκι. Εμείς τελειόφοιτοι του πολυτεχνείου, εκείνοι μπόμπιρες το πολύ μέχρι 12-13 ετών. Ε, από το σύνολο όσων αγωνίστηκαν από εμάς, το πιό τιμητικό για μας αποτέλεσμα ήταν μία νίκη και μία ισοπαλία....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σημερα ανακαλυψα την ιστορια σου και την ρουφηξα. Τον εχεις τον τροπο να μας ταξιδευεις οχι μονο σε αγνωστες πολεις και σε ξενα τοπια, αλλα και σε ανθρωπους και καταστασεις. Ευχαριστω.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μπράβο....χίλια μπράβο!!με συγκινησες με τον επίλογό σου...να εισαι πάντα καλά!!!
 

ΝΑΝΑΕΑ

Member
Μηνύματα
30
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
και πάλι Βραζιλία!
Μου αρέσει πάρα πολύ που μας περιγράφεις τον τόπο μέσα από τους ανθρώπους του και τις καταστάσεις, που είναι άλλωτε αστείες, άλλωτε κουραστικές και άλλωτε συγκινητικές! Είσαι πολύ τυχερός που μπόρεσες να γνωρίσεις ένα μέρος με τον τρόπο αυτό! Για τον τρόπο που γράφεις τι να πω; με πρόλαβαν όλοι οι άλλοι. Απλά φανταστικός!
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πρώτα από όλα ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για αυτή σου την ιστορία.
Ομολογώ ότι το τελευταίο κεφάλαιο της ιστορίας σου – σε αντίθεση με τα υπόλοιπα - το διάβασα σήμερα.
Ομολογώ επίσης ότι κατά τη διάρκεια της συγγραφής της ιστορίας σου, έτυχε να γνωρίσω την Ξένια (ετών 23) από το Kharkov. Σε μια από τις πρώτες συζητήσεις μας σχετικά με τη φιλοσοφία των ανθρώπων αυτής της χώρας και τα τοπία της, με ρώτησε, πότε είχα πάει στην Ουκρανία. Εννοείται πως στην αρχή δυσκολεύτηκε να πιστέψει ότι ό,τι της ανέφερε, ήταν απλώς ό,τι μου είχε διηγηθεί ένας φίλος…
Να είσαι καλά, να ταξιδεύεις και να γράφεις!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Υγ.Συμφωνώ με τον Σπύρο ότι η γραφή σου τίνει στη γραφή του Ν.Θέμελη.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστώ θερμά όλους για τα καλά σας λόγια και ειλικρινά χαίρομαι που σας αρέσουν ου ιστορίες, τις γράφω με ειλικρινές ενδιαφέρον για τον τόπο που επισκέφθηκα και με μεγάλη δημιουργική ικανοποίηση! Όσο για τους Ουκρανούς, είναι ένας πολύ ενδιαφέροντας λαός που πραγματικά αισθάνομαι τυχερός που είχα την ευκαιρία να γνωρίσω "εκ των έσω". Και τέλος έχω να πω ότι οφείλω, πλέον, να διαβάσω βιβλία του Ν.Θέμελη, για να δω και ο ίδιος τις ομοιότητες που διακρίνετε (αν και πάντα ένας εξωτερικός παρατηρητής είναι πολύ πιο κατάλληλος για συγκρίσεις τέτοιου τύπου).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μεταφέρθηκε στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες της Ευρώπης. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.318
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom