Κούβα,γαμήλιο ταξίδι

Xanthi88

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σας,

Έχουμε κλείσει εισιτήρια για Κούβα 10-19 Αυγούστου. Έχω διαβάσει όλες τις πληροφορίες σε αυτό το forum και θα ήθελα να ζητήσω αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο ποια μέρη να χωρίσουμε το ταξίδι,ώστε να δούμε πολλά πράγματα,αλλά να μην ταλαιπωρήθηκε κιόλας. Σκεφτόμουνα 5 ημέρες διανυκτέρευση Αβάνα κ 2 βαραδερο...αξίζει πιστεύετε ή καλύτερα να μείνουμε Αβάνα και να πάμε ημερίδες;
Μας έβγαινε πολύ ακριβά με πρακτορείο όποτε θα πάμε μόνοι μας..επιπλέον γνωρίζετε αν μπορούμε να νοικιάσουμε δικό μας μεταφορικό(αυτοκίνητο ή μηχανάκι)ώστε να είναι πιο εύκολες οι μεταφορές;
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη εννοείται...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας,
Έχουμε κλείσει εισιτήρια για Κούβα
Κατ' αρχάς καλώς ήρθες και με το καλό τη ταξιδάρα.
ποια μέρη να χωρίσουμε το ταξίδι,ώστε να δούμε πολλά πράγματα,αλλά να μην ταλαιπωρήθηκε κιόλας.
Η ταλαιπωρία είναι σχετική. Επίσης σχετικό είναι το αν θέλετε ν' αράξετε σε παραλίες ή όχι. Αν γι' αυτό το λόγο διαλέξατε το Βαραντέρο τότε ναι, είναι μια καλή πρόταση το 2 Βαραντέρο,5 Αβάνα και 2 Τρινιδαδ. Εγώ στις ίδιες μέρες ακολούθησα κάτι ανάλογο, βγάζοντας τελείως εκτός το Βαραντέρο όμως γιατί δεν ενδιέφερε.
αξίζει πιστεύετε ή καλύτερα να μείνουμε Αβάνα και να πάμε ημερίδες;
Προσωπικά το θεωρώ μεγάλη ταλαιπωρία ν' ασχοληθείτε με ημερήσιες.
Μας έβγαινε πολύ ακριβά με πρακτορείο όποτε θα πάμε μόνοι μας
Πολύ σοφά θα πράξετε, δεν υπάρχει κανένας λόγος.
γνωρίζετε αν μπορούμε να νοικιάσουμε δικό μας μεταφορικό(αυτοκίνητο ή μηχανάκι)ώστε να είναι πιο εύκολες οι μεταφορές;
Ναι βέβαια, απλά δε ξερω τι και αν θα βρείτε αφού ταξιδεύευε σε 2 μήνες, τα πράγματα πάντα ήταν δύσκολα στο θέμα ενοικίαση αυτοκινήτου.
Δες στο havanautos.com και διάβασε περισσότερα εδώ:
Κούβα - Κούβα – ενοικίαση αυτοκινήτου
Κι εδώ:
Κούβα - Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!
απ' το τέλος προς την αρχή όμως.
 

Xanthi88

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Κατ' αρχάς καλώς ήρθες και με το καλό τη ταξιδάρα.

Η ταλαιπωρία είναι σχετική. Επίσης σχετικό είναι το αν θέλετε ν' αράξετε σε παραλίες ή όχι. Αν γι' αυτό το λόγο διαλέξατε το Βαραντέρο τότε ναι, είναι μια καλή πρόταση το 2 Βαραντέρο,5 Αβάνα και 2 Τρινιδαδ. Εγώ στις ίδιες μέρες ακολούθησα κάτι ανάλογο, βγάζοντας τελείως εκτός το Βαραντέρο όμως γιατί δεν ενδιέφερε.

Προσωπικά το θεωρώ μεγάλη ταλαιπωρία ν' ασχοληθείτε με ημερήσιες.

Πολύ σοφά θα πράξετε, δεν υπάρχει κανένας λόγος.

Ναι βέβαια, απλά δε ξερω τι και αν θα βρείτε αφού ταξιδεύευε σε 2 μήνες, τα πράγματα πάντα ήταν δύσκολα στο θέμα ενοικίαση αυτοκινήτου.
Δες στο havanautos.com και διάβασε περισσότερα εδώ:
Κούβα - Κούβα – ενοικίαση αυτοκινήτου
Κι εδώ:
Κούβα - Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!
απ' το τέλος προς την αρχή όμως.
Κατ' αρχάς καλώς ήρθες και με το καλό τη ταξιδάρα.

Η ταλαιπωρία είναι σχετική. Επίσης σχετικό είναι το αν θέλετε ν' αράξετε σε παραλίες ή όχι. Αν γι' αυτό το λόγο διαλέξατε το Βαραντέρο τότε ναι, είναι μια καλή πρόταση το 2 Βαραντέρο,5 Αβάνα και 2 Τρινιδαδ. Εγώ στις ίδιες μέρες ακολούθησα κάτι ανάλογο, βγάζοντας τελείως εκτός το Βαραντέρο όμως γιατί δεν ενδιέφερε.

Προσωπικά το θεωρώ μεγάλη ταλαιπωρία ν' ασχοληθείτε με ημερήσιες.

Πολύ σοφά θα πράξετε, δεν υπάρχει κανένας λόγος.

Ναι βέβαια, απλά δε ξερω τι και αν θα βρείτε αφού ταξιδεύευε σε 2 μήνες, τα πράγματα πάντα ήταν δύσκολα στο θέμα ενοικίαση αυτοκινήτου.
Δες στο havanautos.com και διάβασε περισσότερα εδώ:
Κούβα - Κούβα – ενοικίαση αυτοκινήτου
Κι εδώ:
Κούβα - Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!
απ' το τέλος προς την αρχή όμως.
καταρχάς σε
Κατ' αρχάς καλώς ήρθες και με το καλό τη ταξιδάρα.

Η ταλαιπωρία είναι σχετική. Επίσης σχετικό είναι το αν θέλετε ν' αράξετε σε παραλίες ή όχι. Αν γι' αυτό το λόγο διαλέξατε το Βαραντέρο τότε ναι, είναι μια καλή πρόταση το 2 Βαραντέρο,5 Αβάνα και 2 Τρινιδαδ. Εγώ στις ίδιες μέρες ακολούθησα κάτι ανάλογο, βγάζοντας τελείως εκτός το Βαραντέρο όμως γιατί δεν ενδιέφερε.

Προσωπικά το θεωρώ μεγάλη ταλαιπωρία ν' ασχοληθείτε με ημερήσιες.

Πολύ σοφά θα πράξετε, δεν υπάρχει κανένας λόγος.

Ναι βέβαια, απλά δε ξερω τι και αν θα βρείτε αφού ταξιδεύευε σε 2 μήνες, τα πράγματα πάντα ήταν δύσκολα στο θέμα ενοικίαση αυτοκινήτου.
Δες στο havanautos.com και διάβασε περισσότερα εδώ:
Κούβα - Κούβα – ενοικίαση αυτοκινήτου
Κι εδώ:
Κούβα - Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!
απ' το τέλος προς την αρχή όμως.
Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!
Στόχος πάντα οι παραλίες, το ρούμι και τα πούρα🤣
το βαραδερο το επιλεξαμε επειδή το προτείνουν πολύ στα ταξιδιωτικά (σε αντίθεση η αλήθεια είναι με ότι διαβάζω από ταξιδιωτικές εμπειρίες online).
Και η αλήθεια είναι ότι επειδή είναι μακρινό ταξίδι,νομίζω θα νιώθουμε μια παραπάνω ασφάλεια γνωρίζοντας ότι τα μέρη που πάμε είναι τουλάχιστον προτεινόμενα..
Όνειρο ζωής αυτό το ταξίδι πραγματικά!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή έχετε μέρες, κρίμα να μην περασετε τουλάχιστον ένα βράδυ βινιαλες και 2 τρινιδαδ, δε χρειάζεστε ενοικίαση αυτοκινήτου. Ρούμι και πούρα θα βρείτε, το μόνο εύκολο
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω θα πηγαινα Βαραδερο ακριβως γιατι ειναι γαμηλιο.
Ισως και περισσοτερες μερες. Αλλα αυτο ειναι οπως το βλεπει ο καθενας
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για γαμήλιο αν θέλετε ησυχία κλπ κοιτάξτε και το Cayo Levisa, που κοντά στο Βινιαλες για 1-2 βραδιά πάνω στο νερό είναι πολύ όμορφα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Για γαμήλιο αν θέλετε ησυχία κλπ κοιτάξτε και το Cayo Levisa, που κοντά στο Βινιαλες για 1-2 βραδιά πάνω στο νερό είναι πολύ όμορφα.
wow ! !

δεν εχω παει σε κανενα απο τα δυο , αλλα ψηφιζω Cayo Levisa
 

Xanthi88

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Για γαμήλιο αν θέλετε ησυχία κλπ κοιτάξτε και το Cayo Levisa, που κοντά στο Βινιαλες για 1-2 βραδιά πάνω στο νερό είναι πολύ όμορφα.
Ξέρεις τι;είναι πολλά τα μέρη και δεν ξέρω που να πρωτοκλεισω...σκεφτόμουν να ξεκινήσουμε με Αβάνα 3 βραδιά σίγουρα,2 βαραδερο,1 Τρινιδάδ,και πάλι Αβάνα μετά...νομίζω ότι Αβάνα θέλει μερες σωστά;αν είχες 9 διανυκτερεύσεις,από προσωπική εμπειρία πως θα το χωρίζες;θέλουμε να δούμε μέρη,αλλά σίγουρα δεν θέλουμε να κάνουμε ώρες στο δρόμο..και σίγουρα πάντα ψάχνω τις πιο όμορφες παραλίες..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξέρεις τι;είναι πολλά τα μέρη και δεν ξέρω που να πρωτοκλεισω...σκεφτόμουν να ξεκινήσουμε με Αβάνα 3 βραδιά σίγουρα,2 βαραδερο,1 Τρινιδάδ,και πάλι Αβάνα μετά...νομίζω ότι Αβάνα θέλει μερες σωστά;αν είχες 9 διανυκτερεύσεις,από προσωπική εμπειρία πως θα το χωρίζες;θέλουμε να δούμε μέρη,αλλά σίγουρα δεν θέλουμε να κάνουμε ώρες στο δρόμο..και σίγουρα πάντα ψάχνω τις πιο όμορφες παραλίες..
Με 9 νυχτες θα εκανα:
3 αβανα
3 βινιαλες (με cayo levisa η cayo jutia ημερησια)
2 τρινιδαδ
1 αβανα
Και από την αβανα μπορείτε να κάνετε μια μέρα την παραλία της Σάντα Μαρία που είναι εξαιρετική.

Αν βγάλετε το τρινιδαδ βάζετε βαραδερο που έχει πολύ καλύτερη παραλία, αλλά πρακτικά τιποτε αλλο. Το τρινιδαδ είναι μακριά, αλλά ειναι όμορφο, έχει νυχτερινή ζωή , θα δείτε πολλή επαρχία προς και από κι έχει και μια παραλία που τρώγεται (βασικά η παραλία κούκλα είναι τα νερά είναι όπως τα πετυχεις).
 

Xanthi88

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Με 9 νυχτες θα εκανα:
3 αβανα
3 βινιαλες (με cayo levisa η cayo jutia ημερησια)
2 τρινιδαδ
1 αβανα
Και από την αβανα μπορείτε να κάνετε μια μέρα την παραλία της Σάντα Μαρία που είναι εξαιρετική.

Αν βγάλετε το τρινιδαδ βάζετε βαραδερο που έχει πολύ καλύτερη παραλία, αλλά πρακτικά τιποτε αλλο. Το τρινιδαδ είναι μακριά, αλλά ειναι όμορφο, έχει νυχτερινή ζωή , θα δείτε πολλή επαρχία προς και από κι έχει και μια παραλία που τρώγεται (βασικά η παραλία κούκλα είναι τα νερά είναι όπως τα πετυχεις).
Εντάξει,δεν γίνεται,έχεις όλες τις απαντήσεις...θα το τσεκαρω με τον τρόπο που το είπες,και αν βγαίνει με συγκοινωνία,πάντα...και θα επανέλθω είμαι σίγουρη!σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις σου🙂
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εντάξει,δεν γίνεται,έχεις όλες τις απαντήσεις...θα το τσεκαρω με τον τρόπο που το είπες,και αν βγαίνει με συγκοινωνία,πάντα...και θα επανέλθω είμαι σίγουρη!σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις σου🙂
Βγαίνει, κι εύκολα. Από Βινιαλες για Τρινιδαδ έχει κολεκτιβος κάθε πρωί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.472
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom