Κούβα Κούβα, η εκδρομή των ονείρων μας στο νησί της επανάστασης.

SotirisV

Member
Μηνύματα
36
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πολύ όμορφη ιστορία, περιγραφή και πληροφορίες. Σίγουρα με έκανε ακόμα πιο ανυπόμονο να την επισκεφτώ τους επόμενους μήνες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ όμορφη ιστορία, περιγραφή και πληροφορίες. Σίγουρα με έκανε ακόμα πιο ανυπόμονο να την επισκεφτώ τους επόμενους μήνες.
Ευχαριστώ πολύ για τα καλα σου λόγια, είμαι σίγουρος ότι θα απολαύσεις την εκδρομή σου και θα ναι καλύτερη απ' ότι φαντάζεσαι! ;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα flame μηνύματα διαγράφηκαν, παρακαλώ πολύ κουβέντα πάνω στην ιστορία.
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πολύ ωραία ιστορία!
Θα ήθελα να σε ρωτήσω, εαν πιστευεις οτι κάποιος που δεν μιλάει ισπανικά μπορεί να κάνει το ταξίδι μη οργανωμένα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία ιστορία!
Θα ήθελα να σε ρωτήσω, εαν πιστευεις οτι κάποιος που δεν μιλάει ισπανικά μπορεί να κάνει το ταξίδι μη οργανωμένα.
Καλημέρα. Κι εμείς είμαστε μια τέτοια περίπτωση που δε ξέραμε παρά μόνο κάποιες λέξεις.
Δε μπορώ να πω ότι συναντήσαμε κάποιο πρόβλημα κάπου.
Δειλά δειλά ο κόσμος που έχει να κάνει με το τουρισμό τα μιλάει τα Αγγλικά. Ίσως και να σταθήκαμε τυχεροί τι να πω, ωστόσο σε ότι αφορά διαμονή, ενοικίαση αυτοκινήτου, συνάλλαγμα και φυσικά υπηρεσίες αεροδρομίου & μεταφορά, ήταν όλα πολύ εύκολα.
Πιστέυω ότι δε θα έχεις κανένα θέμα εφόσον οργανωθείς στα βασικά. Μη το φοβάσαι.:)
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Τι πραγματικά συνέβη στην Κούβα από τον Φεβρουάριο του 1959, πίσω από την τουριστική επιφάνεια και τις εξωραϊσμένες εικόνες με τους "λαοφιλείς επαναστάτες". Για να έχουμε όλες τις πλευρές της ιστορίας.
https://www.ellopos.com/hellenism/10251/m-toten-o-pragmatikos-tse-gevara/
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
Μπράβο ψηλέ.Άλλη μια φορά έχουμε τα ίδια ταξιδιωτικά γούστα. Για την ομορφιά της Κούβας τι να πω...σχεδόν αυτονόητο. Αλλά το θέμα της ασφάλειας που ανέφερες είναι όντως πολύ βασικό.Πουθενά και σε κανένα ταξίδι δεν ένιωσα περισσότερη ασφάλεια.Καλά σε άλλες χώρες της Λατινικής Αμερικής που έχω επισκεφτεί, απλώς δεν γίνεται σύγκριση.

Πάντα καλά ταξίδια εύχομαι!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μπράβο ψηλέ.Άλλη μια φορά έχουμε τα ίδια ταξιδιωτικά γούστα. Για την ομορφιά της Κούβας τι να πω...σχεδόν αυτονόητο. Αλλά το θέμα της ασφάλειας που ανέφερες είναι όντως πολύ βασικό.Πουθενά και σε κανένα ταξίδι δεν ένιωσα περισσότερη ασφάλεια.Καλά σε άλλες χώρες της Λατινικής Αμερικής που έχω επισκεφτεί, απλώς δεν γίνεται σύγκριση.

Πάντα καλά ταξίδια εύχομαι!
Ευχαριστώ θερμά για τα λόγια σου και για το γεγονός ότι επιβεβαιώνεις κι εσύ τα λεγόμενα μου, κάτι που μάλλον δεν είναι τυχαίο απ' ότι φαίνεται. Σε ποιες Λατινοαμερικάνικες χώρες αναφέρεσαι σχετικα;
Επίσης καλά ταξίδια και καινούριες συναρπαστικές ιστορίες εύχομαι!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
Ευχαριστώ θερμά για τα λόγια σου και για το γεγονός ότι επιβεβαιώνεις κι εσύ τα λεγόμενα μου, κάτι που μάλλον δεν είναι τυχαίο απ' ότι φαίνεται. Σε ποιες Λατινοαμερικάνικες χώρες αναφέρεσαι σχετικα;
Επίσης καλά ταξίδια και καινούριες συναρπαστικές ιστορίες εύχομαι!
Στην Αργεντινή(που δεν την λες και την πιο επικίνδυνη χώρα στην Λατινική Αμερική) περπατούσαμε στο Μπουένος Άιρες το βράδυ σε περιοχή κοντά στο λιμάνι(επιστρέφοντας από Ουρουγουάη) και παρόλες τις προειδοποιήσεις των ντόπιων δεν παίρναμε ταξί ή λεωφορείο αλλά επιμέναμε να πάμε στην κοντινή στάση μετρό, μέχρι που μας σταμάτησε ένας αστυνομικός και μας είπε να ΜΗΝ πάμε στην συγκεκριμένη περιοχή τόσο αργά το βράδυ, γιατί ούτε εκείνοι δεν πλησιάζουν τέτοια ώρα.:haha: Τα είχα γράψει και στην ιστορία μου νομίζω. Φυσικά δεν είναι όλες οι περιοχές του Μπουένος Άιρες έτσι π.χ.Παλέρμο που μείναμε ήταν μια χαρά. Απλώς δεν έχεις την ασφάλεια της Κούβας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στην Αργεντινή(που δεν την λες και την πιο επικίνδυνη χώρα στην Λατινική Αμερική) περπατούσαμε στο Μπουένος Άιρες το βράδυ σε περιοχή κοντά στο λιμάνι(επιστρέφοντας από Ουρουγουάη) και παρόλες τις προειδοποιήσεις των ντόπιων...
Ο παράγοντας «ασφάλεια» είναι κάτι που κοιτάει ο περισσότερος κόσμος όταν πρόκειται για τέτοιου είδους ταξίδια, έξω απο τα προκαθορισμένα των τουριστικών πρακτορείων κτλ. Είναι κάτι που ρωτάω κι εγώ αντίστοιχα πριν κλείσω κάποιο τέτοιο μακρινό ταξίδι.
Σίγουρα παίζει τεράστιο ρόλο για τους περισσότερους, και οφείλουν να το ψάχνουν.
Χαίρομαι πολύ που στη συγκεκριμένη εκδρομή δεν είχα τέτοια ανόητα άγχη. Το γράφω κιόλας, υπάρχουν μέρη στη Θεσσαλονίκη που είναι πολύ πιο ''δύσκολα''.
Σε ότι αφορά το Μπουένος Άιρες, ήξερα για την περιοχή του Μπόκα, λογικά σ' αυτή θα αναφέρεσαι.
Θα διαβάσω με ευχαρίστηση την Ιστορία σου, αν και τώρα οφείλω να πω ότι ρίχνω ματιές είτε προς Κολομβία, είτε προς Περού μεριά φυσικά, αν βολέψουν και τα εισιτήρια ;) Για εκεί έχουμε ινφο;:haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σε λίγες μέρες πετάω για Μπαλί και αντί αυτού κάθομαι και διαβάζω για την Κούβα και ψάχνω εισιτήρια. '
Εχεις θέσει αρκετά ψηλά τον πήχη, δε ξέρω αν η Κολομβία θα ανταποκριθεί στις προσδοκίες σου αλλά είμαι σίγουρη ότι θα πας συντομα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στην Αργεντινή(που δεν την λες και την πιο επικίνδυνη χώρα στην Λατινική Αμερική) περπατούσαμε στο Μπουένος Άιρες το βράδυ σε περιοχή κοντά στο λιμάνι(επιστρέφοντας από Ουρουγουάη) και παρόλες τις προειδοποιήσεις των ντόπιων δεν παίρναμε ταξί ή λεωφορείο αλλά επιμέναμε να πάμε στην κοντινή στάση μετρό, μέχρι που μας σταμάτησε ένας αστυνομικός και μας είπε να ΜΗΝ πάμε στην συγκεκριμένη περιοχή τόσο αργά το βράδυ, γιατί ούτε εκείνοι δεν πλησιάζουν τέτοια ώρα.:haha: Τα είχα γράψει και στην ιστορία μου νομίζω. Φυσικά δεν είναι όλες οι περιοχές του Μπουένος Άιρες έτσι π.χ.Παλέρμο που μείναμε ήταν μια χαρά. Απλώς δεν έχεις την ασφάλεια της Κούβας.
Από τις 3 Ιουνίου λειτουργεί καινούργιος σταθμός ένα τετράγωνο από το τερματικό της Buquebus στο λιμάνι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.540
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom