Κούβα Κούβα: μόνοι ή με πρακτορείο?

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Γιώργο σωτήρα!

Χρειάζομαι μια μικρή διευκρίνηση: Μπορούμε ως τουρίστρες να πληρώνουμε σε κουβανικά πέσος; Δεν υποχρεούμαστε σε δοσοληψίες σε CUC? Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
Ναι μπορείς
 

Ilias Kallis

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Είμαι καινούργιο μέλος και μαζί με ένα φίλο μου θέλουμε να πάμε Κούβα από 24/08/2017. Βλέποντας στο forum είδα ονόματα όπως Γιώργος και μια ελληνίδα ξεναγός που δεν θυμάμαι το όνομα. Ήθελα να ρωτήσω αν είναι προτιμότερο να πάμε ατομικά αλλά με υποστήριξη από γραφείο στη Κούβα ή ακόμα καλύτερα από Έλληνα Ξεναγό από το να πάμε με Πρακτορείο που σε πάει στα "τουριστικά" και χάνεις την παραδοσιακή Κούβα. Ευχαριστώ.
 

Yannis-mi

Member
Μηνύματα
5
Likes
34
Καλησπέρα,
Θα σου πρότεινα να πας χωρίς τουριστικά γραφεία! Τα ξενοδοχεία ειναι γενικότερα πανάκριβα γιατι ειναι κρατικά, μπορείς να μείνεις σε casa particular τα οποία ειναι δωμάτια που νοικιάζουν οι κάτοικοι στα περισσότερα σου μαγειρεύουν κιολας τέλειο σπιτικό φαγητο! Επειδή δεν ειχα πολυ χρόνο πήγα χαβάνα, βινιαλες και τρινιδαδ θα στα πρότεινα ανεπιφύλαχτα! Μερικα αλλα βασικά αν θες να αγοράσεις πούρα και ρούμι μόνο απο κρατικά μαγαζιά γιατι ολα τα αλλα ειναι μούφα και αν έρθουν να σου μιλήσουν στο άκυρο τύποι πχ hi welcome to Cuba where are you from απλα απέφυγε τους γιατι θα προσπαθήσουν να σου πάρουν λεφτα!
Καλο ταξίδι!
 

Ilias Kallis

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Τελικά αναβλήθηκε λόγω εργασιακών προβλημάτων αλλά για να μη χαθεί πλήρως περιμένω τον φίλο και συνάδελφό μου Σταύρο γιατί αν κόψουμε εισητήρια μετά δεν αναβάλλεται. Σκεφτόμαστε για Χριστούγεννα ή Πάσχα αν διαπιστώσουμε ότι 0 καιρός εκεί δεν χαλά ...αν και Ισημερινός δεν το νομίζω για μεγάλες αλλαγές. Το πρόβλημα είναι οι μεγάλης διάρκειας πάνω από μια ημέρα βροχή. Ο στόχος μας είναι να την γυρίσουμε όλη τη Κούβα. Υπάρχει φόβος αν είμαστε μόνοι για ληστεία, απαγωγή και άλλης μορφή εγκληματικότητα και σε ποιά μέρη; Στα σπίτια των Κουβανών υπάρχει κάποιος τρόπος να μην φάμε φέσι ή κλεψιά;

Καλησπέρα,
Θα σου πρότεινα να πας χωρίς τουριστικά γραφεία! Τα ξενοδοχεία ειναι γενικότερα πανάκριβα γιατι ειναι κρατικά, μπορείς να μείνεις σε casa particular τα οποία ειναι δωμάτια που νοικιάζουν οι κάτοικοι στα περισσότερα σου μαγειρεύουν κιολας τέλειο σπιτικό φαγητο! Επειδή δεν ειχα πολυ χρόνο πήγα χαβάνα, βινιαλες και τρινιδαδ θα στα πρότεινα ανεπιφύλαχτα! Μερικα αλλα βασικά αν θες να αγοράσεις πούρα και ρούμι μόνο απο κρατικά μαγαζιά γιατι ολα τα αλλα ειναι μούφα και αν έρθουν να σου μιλήσουν στο άκυρο τύποι πχ hi welcome to Cuba where are you from απλα απέφυγε τους γιατι θα προσπαθήσουν να σου πάρουν λεφτα!
Καλο ταξίδι!
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Υπάρχει φόβος αν είμαστε μόνοι για ληστεία, απαγωγή και άλλης μορφή εγκληματικότητα και σε ποιά μέρη; Στα σπίτια των Κουβανών υπάρχει κάποιος τρόπος να μην φάμε φέσι ή κλεψιά;
Εμείς που επισκεφτήκαμε την Κούβα φέτος θα σου πω ότι γενικά δεν έχεις να φοβάσαι κάτι σε μορφή εγκληματικότητας όπως ληστείες και απαγωγές που αναφέρεις. Ισα ισα θα πω ότι κυκλοφορείς και το βράδυ άνετα χωρίς φόβο.Ουτε στα σπίτια τους υπάρχει περίπτωση να σε κλέψουν. Αυτό που θα κοιτάξεις να αποφύγεις είναι αυτούς που θα σε σταματάν στον δρόμο δήθεν να σε πάνε κάπου, πχ μουσεία κ.α και καλά πιο φθηνά και να σου προτείνουν εστιατόρια και νυχτερινή ζωή.
Εγώ την πάτησα με σταματησε μια κοπέλα να με ρωτησει τι ώρα είναι και μετα και καλά ήθελε να μας προτείνει κάτι μουσεία και μας πήγε σε ένα συνοικιακό μαγαζί όπου χωρίς να μας ρωτήσει παρρηγγειλε ποτά(τα οποία πληρώσαμε εμείς με το έτσι θέλω),και αφού επέμενε να πάμε σε αυτό το μουσείο και εμείς είπαμε όχι γιατί την ψιλιαστήκαμε αρχισε άλλο τροπάρι και καλά ότι έχει παιδιά και να πάμε να ψωνίσουμε από το σουπερ μαρκετ για να πάρει και αυτην την προμηθεια της, γάλα για το παιδί που δεν υπηρχε καν. Επίσης αγοράσαμε μια κάρτα για ιντρνετ από πλανόδιο και η κάρτα που κόστισε 3cuc δεν μπήκε άρα μας έκλεψε..
Μην ψωνίσεις για καμία που κάθεται έξω από το σουπερ μάρκετ γιατί από ότι μας είπαν κάτι βελγίδες πάνε τα τρόφιμα πίσω μετά και τα εξαργυρώνουν σε χρήματα.Αν προσέξεις τους πλανόδιους δεν έχεις λόγο άλλον να φοβάσαι...
 

Yannis-mi

Member
Μηνύματα
5
Likes
34
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Τελικά αναβλήθηκε λόγω εργασιακών προβλημάτων αλλά για να μη χαθεί πλήρως περιμένω τον φίλο και συνάδελφό μου Σταύρο γιατί αν κόψουμε εισητήρια μετά δεν αναβάλλεται. Σκεφτόμαστε για Χριστούγεννα ή Πάσχα αν διαπιστώσουμε ότι 0 καιρός εκεί δεν χαλά ...αν και Ισημερινός δεν το νομίζω για μεγάλες αλλαγές. Το πρόβλημα είναι οι μεγάλης διάρκειας πάνω από μια ημέρα βροχή. Ο στόχος μας είναι να την γυρίσουμε όλη τη Κούβα. Υπάρχει φόβος αν είμαστε μόνοι για ληστεία, απαγωγή και άλλης μορφή εγκληματικότητα και σε ποιά μέρη; Στα σπίτια των Κουβανών υπάρχει κάποιος τρόπος να μην φάμε φέσι ή κλεψιά;
Η Κούβα ειναι απο της ασφαλέστερες χώρες! Οι ποινές ειναι αρκετά μεγάλες αν πειράξουν τουρίστες γιατι ο τουρισμός ειναι απο τα μόνα έσοδα που εχει το κράτος! Γενικότερα δεν εχεις να φοβάσαι τίποτα, το μόνο που πρεπει να προσέξεις ειναι οι μικροαπατεώνες που θα έρθουν να σου μιλήσουν στον δρόμο και φαίνονται φιλικοί! Να σου δώσω ενα παράδειγμα τι είχε συμβεί σε εμένα και την κοπέλα μου... μας πλησίασε ένας τύπος και μας είπε το κλασικό hi welcome to Cuba ktl. Στην συνέχεια μας είπε ότι εχει δωμάτια αν θελουμε και η κοπέλα μου του είπε ότι μένουμε στο casa Wilfredo (βλακεία της), μας χαιρέτησε και έφυγε! Δεν πέρασαν 2-3 λεπτά ήρθε ένας άλλος τύπος και μας είπε ααααα εσείς δεν μένετε κάσα Wilfredo, ειμαι γείτονας και σαν είδα χτες, ελάτε να σας πάω σε μαγαζι για πούρα και ρούμι κτλ! Μας πήγε σε ενα απο τα μη κρατικά και αγόρασα 2 μπουκάλια 10 ευρω το ενα (ενώ τα παίρνεις στην μισή τιμη) και ήταν και μπόμπες! Μετα απο αυτο καταλάβαμε ότι οποίος έρχεται να σου μιλήσει στο άκυρο θέλει να σου φάει χρήματα! Οι Κουβανοί ειναι πολυ ευρηματικοί, πχ μπορει να κάθονται απ εξω απο ενα κρατικό μαγαζι με πούρα και να φοράνε ενα μπλουζάκι με το σήμα του μαγαζιού και να σου πουν ότι ειναι κλειστό και ελα διπλα (στο μούφα). Οταν καταιβαινεος πχ απο λεωφορειο σε μια καινούργια πόλη μερικοί τύποι θα φοναζουν ονόματα ξενοδοχείων και αν τους απαντήσεις θα σου πουν Ελα στη διαδρομή θανσου πουν τελικα ειναι γεμάτο και θα δε πανε σε ενα άλλο! Γενικά παίζουν πολλές μικροαπατεώνες, αν πας YouTube θα τα δεις ολα αυτα! Γενικά να ξέρεις Κούβα μπορει να σου βγει πολυ φτηνά η πολυ ακριβά ανάλογα σε τι μέρη πας. Πχ στην χαβανα ειχα βρει ενα μέρος με τα πιο απίστευτα κοκτέιλ με 2 δολάρια το ενα και σε αλλα μαγαζιά 4-5 ευρω η μπύρα! Το ίδιο και με το φαγητο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
..αν και Ισημερινός δεν το νομίζω για μεγάλες αλλαγές
Η Κούβα είναι πολύ μακριά από τον ισημερινό, επομένως ναι έχουν μεγάλη διαφορά οι εποχές. Π.χ. το χειμώνα νύχτωνει κατά τις 5.20 ενώ το καλοκαίρι τρεις ώρες αργότερα, μεγάλη διαφορά για όποιον οδηγεί. Το Πάσχα είναι απείρως καλύτερη εποχή από τα Χριστούγεννα, από όλες τις απόψεις.
 
  • Like
Reactions: GTS

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμείς που επισκεφτήκαμε την Κούβα φέτος θα σου πω ότι γενικά δεν έχεις να φοβάσαι κάτι σε μορφή εγκληματικότητας όπως ληστείες και απαγωγές που αναφέρεις. Ισα ισα θα πω ότι κυκλοφορείς και το βράδυ άνετα χωρίς φόβο.Ουτε στα σπίτια τους υπάρχει περίπτωση να σε κλέψουν. Αυτό που θα κοιτάξεις να αποφύγεις είναι αυτούς που θα σε σταματάν στον δρόμο δήθεν να σε πάνε κάπου, πχ μουσεία κ.α και καλά πιο φθηνά και να σου προτείνουν εστιατόρια και νυχτερινή ζωή.
Εγώ την πάτησα με σταματησε μια κοπέλα να με ρωτησει τι ώρα είναι και μετα και καλά ήθελε να μας προτείνει κάτι μουσεία και μας πήγε σε ένα συνοικιακό μαγαζί όπου χωρίς να μας ρωτήσει παρρηγγειλε ποτά(τα οποία πληρώσαμε εμείς με το έτσι θέλω),και αφού επέμενε να πάμε σε αυτό το μουσείο και εμείς είπαμε όχι γιατί την ψιλιαστήκαμε αρχισε άλλο τροπάρι και καλά ότι έχει παιδιά και να πάμε να ψωνίσουμε από το σουπερ μαρκετ για να πάρει και αυτην την προμηθεια της, γάλα για το παιδί που δεν υπηρχε καν. Επίσης αγοράσαμε μια κάρτα για ιντρνετ από πλανόδιο και η κάρτα που κόστισε 3cuc δεν μπήκε άρα μας έκλεψε..
Μην ψωνίσεις για καμία που κάθεται έξω από το σουπερ μάρκετ γιατί από ότι μας είπαν κάτι βελγίδες πάνε τα τρόφιμα πίσω μετά και τα εξαργυρώνουν σε χρήματα.Αν προσέξεις τους πλανόδιους δεν έχεις λόγο άλλον να φοβάσαι...
Έχει πολλούς μικροαπατεώνες, ειδικά στην παλιά πόλη, αν και πρέπει κανείς να είναι αρκετά αφελής για να τους ακολουθήσει. Οι πιο συνηθισμένες απάτες είναι:
  • Δε ζητάω λεφτά, θέλω γάλα για το παιδί μου, να το σούπερ μάρκετ, πάρτε μου ένα. Καταρχήν το γάλα είναι δωρεάν για τα παιδιά κάτω των επτά ετών για όλους στην Κούβα και δεύτερον η απατεωνισσα έχει συνεννοηθεί με την ταμία κι έχουν βάλει ψεύτικη τιμή στο γάλα. Με το που τους το αγοράζεις, το επιστρέφουν στο ράφι, βγάζουν την ψεύτικη τιμή και μοιράζονται τα λεφτά
  • Μη χάσετε το φεστιβάλ σάλσα/πούρου κλπ, τελειώνει σε λίγο. Δεν υπάρχει κανένα φεστιβάλ, σε πηγαίνουν σε ένα άδειο μπαρ, εισπράττουν την είσοδο και την κάνουν με ελαφρά πηδηματακια
  • Υπάρχει ένα τρίτο πέσο, που αν το πάρετε και πάτε στην τράπεζα θα σας δώσουν τα διπλά επειδή είστε τουρίστας. Δεν υπάρχει, σου δίνουν μεξικάνικα
  • Ο αδερφός μου δουλεύει σε εργοστάσιο πούρων και τα πούρα που κανονικά κοστίζουν 400 ευρώ σας τα πουλάει 20. Αν όντως ήταν αυθεντικά, ο αδερφός του θα τα έδινε στην πωλήτρια του επισημου καταστήματος και θα μοιράζονταν τα 400, δεν έχει λόγο να σας τα δώσει εσάς για 50-100-200. Tα πούρα που πουλάνε στο δρόμο μεταξύ μας τα ανταλλάζουμε για 3 πέσος την εικοσιπενταδα...
  • Ελάτε, ξέρω ένα καταπληκτικό εστιατόριο. Τα σοβαρά paladares δε δίνουν προμήθεια. Αντίθετα, αυτά με φαγητό της πλάκας πληρώνουν 5-12 cuc προμήθεια σε πλανόδιους. Όταν πληρώνεις 20 για φαγητό και τα 12 είναι προμήθεια, καταλαβαίνεις τι φαγητό τρως.
  • Το ρούμι/πούρα που πουλάω είναι από συνεταιρισμό... Δεν ισχύει, είναι κρατικό μονοπώλιο
  • Ο μπαμπάς μου είναι ολυμπιονίκης της Βαρκελώνης, πεθαίνει της πείνας και πουλάει τα μετάλλια του για 100 ευρώ... Η δισκοβόλος ολυμπιονίκης Μορένο πούλησε το δικό της 11.000$, τι πιθανότητες έχετε άλλος ολυμπιονίκης να είναι τόσο βλάκας;
  • Διπλή ταρίφα στα ταξί δεν υπάρχει, ο,τι κι αν σας πουν
  • Σχεδόν όλοι όσοι προσφέρουν ναρκωτικά είναι της Δίωξης. Ετοιμαστείτε για απέλαση.
  • Η μπύρα είναι παμφθηνη, όπως και το αλκοόλ γενικά. Αποκλείεται να κοστίζει μια μπύρα πάνω από 2,5€ εκτός κι αν είναι κανένα πενταστερο
  • Σε αντίθεση με τα θρυλούμενα, δεν υπάρχει καμία έξτρα ποινή για έγκλημα απέναντι σε τουρίστα, οι ποινές είναι ίδιες ανεξάρτητα της εθνικότητας του θύματος, αυτό μας έλειπε.
Τελος, αν εμπλακείτε σε αυτοκινητιστικό με σοβαρό τραυματισμό ή θάνατο, ακόμη και αγελάδας, δεν θα σας επιτραπεί η έξοδος από τη χώρα μέχρι τη δίκη, που συνήθως καθυστερεί πάνω από χρόνο. Μην οδηγείτε μετά τη δύση του ηλίου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Για τα πούρα, όσοι θέλετε κάτι καλό και φτηνό, πάρτε άφοβα στο Βινιάλες από τους αγρότες που τα πουλάνε σε 15άδες (και μεγαλύτερα μπουκέτα). Εγώ πήρα κατά τη διάρκεια τρέκινγκ με οδηγό. Είναι εξαιρετικής ποιότητας και κοστίζουν 3 ευρώ το ένα. Μη περιμένετε επουδενί φτηνότερη τιμή σε πούρο, εδώ το τρινιδάδ το πιο απλό έχει 4 ευρώ περίπου.
 

alexand

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Μόλις έκανα την εγγραφή και η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω από που να πρωτοξεκινήσω!Ονομάζομαι Αλεξάνδρα και η αγάπη μου για τα ταξίδια τεράστια!Πριν λίγο καιρό άρχισα να σκέφτομαι έντονα το ταξίδι μου στην Κούβα,όνειρο ζωής για μένα αλλά απλησίαστο λόγω κόστους..αποφάσισα λοιπόν,να ξεκινήσω μια μικρή αποταμίευση-μιας και η δουλειά μου πάει καλά- και να κάνω αυτό το ταξίδι που τόσο πολύ ονειρεύομαι.Παρ'όλα αυτά έχω κάποιες πολύ σημαντικές ερωτήσεις και η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη..αρχικά,θα είμαι μόνη μιας και η παρέα μου δεν τρελαίνεται για το συγκεκριμένο ταξίδι και ούτε μπορώ απο την άλλη να αναγκάσω κάποιον με το έτσι θέλω να ακολουθήσει..επομένως θα το κάνω μόνη μου:xalara:..μόνη αλλά με γκρουπ! τι λέτε;ποια είναι η γνώμη σας; σαφώς και ξέρω πολλά από τα μειονεκτήματα που έχει το γκρουπ αλλά τουλάχιστον θα μου παρέχει το βασικότερο πράγμα που χρειάζομαι,αίσθηση ασφάλειας ,πράγμα το οποίο αν ταξίδευα μόνη μου δεν θα είχα.Θα ήθελα πολύ να μου πείτε την γνώμη σας και εσείς.ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.911
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μόλις έκανα την εγγραφή και η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω από που να πρωτοξεκινήσω!Ονομάζομαι Αλεξάνδρα και η αγάπη μου για τα ταξίδια τεράστια!Πριν λίγο καιρό άρχισα να σκέφτομαι έντονα το ταξίδι μου στην Κούβα,όνειρο ζωής για μένα αλλά απλησίαστο λόγω κόστους..αποφάσισα λοιπόν,να ξεκινήσω μια μικρή αποταμίευση-μιας και η δουλειά μου πάει καλά- και να κάνω αυτό το ταξίδι που τόσο πολύ ονειρεύομαι.Παρ'όλα αυτά έχω κάποιες πολύ σημαντικές ερωτήσεις και η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη..αρχικά,θα είμαι μόνη μιας και η παρέα μου δεν τρελαίνεται για το συγκεκριμένο ταξίδι και ούτε μπορώ απο την άλλη να αναγκάσω κάποιον με το έτσι θέλω να ακολουθήσει..επομένως θα το κάνω μόνη μου:xalara:..μόνη αλλά με γκρουπ! τι λέτε;ποια είναι η γνώμη σας; σαφώς και ξέρω πολλά από τα μειονεκτήματα που έχει το γκρουπ αλλά τουλάχιστον θα μου παρέχει το βασικότερο πράγμα που χρειάζομαι,αίσθηση ασφάλειας ,πράγμα το οποίο αν ταξίδευα μόνη μου δεν θα είχα.Θα ήθελα πολύ να μου πείτε την γνώμη σας και εσείς.ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
:welcome2:
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
η κουβα ειναι ασφαλης χωρα. θα προτιμουσα να παω χωρις γκρουπ.
γενικως δεν θεωρω τρελο να ταξιδευει κανεις μονος του ειτε με γκρουπ ειτε χωρις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom