Ταϊλάνδη Κο Σαμουι με αμάξι ή χωρίς;

Μηνύματα
16
Likes
4
Γεια σας
Αξίζει να νοικιάσω αμάξι στο Κο Σαμουι από το αεροδρόμιο για να δω το νησί ή τα ταξί -τουκ τουκ είναι οικονομικά;

Επίσης αν νοικιάσω αμάξι υπάρχει τρόπος να το περάσω με καράβι προς την ενδοχώρα με κατεύθυνση κραμπι; Έστειλα μέιλ στη seatrans ferry αλλά δεν απαντούν

Ευχαριστώ
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.355
Για το αμάξι και την ενοικίαση δε μπορώ να πω πολλά, αλλά γενικώς οι μετακινήσεις στη Ταϋλάνδη είναι φτηνές και βολικές, κοινώς σε πάνε παντού και οικονομικά, ιδίως αν χρησιμοποιήσεις ντόπια μέσα μεταφοράς. Φυσικά άλλη ευελιξία έχει το αυτοκίνητο αλλά θα έλεγα αν νοικιάσετε να περιοριστείτε στο νησί και να πάτε στο Κράμπι ή αλλού με ΜΜΜ. Να έχετε υπόψη ότι οδηγούν ανάποδα από εμάς.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν ξέρω συγκεκριμένα για Σαμούι, αλλά στο διπλανό Κο Πανγκάν που είχαμε κοιτάξει να νοικιάσουμε οι τιμές ήταν πολύ υψηλές, δεν υπήρχαν πολλά αυτοκίνητα προς ενοικίαση και γενικά μας είχαν φανεί πολύ χύμα, δε μας δημιουργήθηκε αίσθηση ασφάλειας. Αντίθετα το να νοικιάσεις μηχανάκι ήταν πολύ απλό και πάμφθηνο. Όλοι νοίκιαζαν μηχανάκια. Βέβαια το Σαμούι είναι πολύ πιο τουριστικό και φαντάζομαι με περισσότερες επιλογές.
 
Μηνύματα
16
Likes
4
Μηχανάκι δε νοικιάζω γιατί είχα ήδη ένα σοβαρό τροχαίο. Αμάξι λοιπόν. Το ερώτημα είναι αν μπορώ να το περάσω με καράβι προς την ενδοχώρα. Τα καραβάκια παίρνουν αμάξια εκεί;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εμείς κάναμε το ταξίδι ανάποδα, δηλαδή πετάξαμε στο Surat thani, οδηγήσαμε προς κράμπι και εξερευνήσαμε την ενδοχώρα. Μετά επιστρέψαμε και αφήσαμε το αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο Surat thani και επιτόπου κλείσαμε joint ticket, λεωφορείο και καταμαράν για τα νησιά του κόλπου.
 
Μηνύματα
16
Likes
4
Ούτε λύση είναι το λεωφορείο γιατί μπορεί να κολλήσουμε κόβιντ. Καλύτερα παραπάνω χρήματα και ασφαλής παρά να χαλάσουμε τις διακοπές μας
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ούτε λύση είναι το λεωφορείο γιατί μπορεί να κολλήσουμε κόβιντ. Καλύτερα παραπάνω χρήματα και ασφαλής παρά να χαλάσουμε τις διακοπές μας
Πάντως υπάρχουν και πτήσεις από Κο Σαμούι για Κράμπι, οπότε σκεφτείτε μήπως νοικιάσετε αυτοκίνητο δυο φορές, μία για ενδοχώρα, και μία για Κο Σαμούι.
 
Μηνύματα
16
Likes
4
ποσες μερες θες να δεις τα αξιοθεατα στο Κο σαμούι ; αν δεν νοικιασω καθόλου αμαξι , τα ταξι ειναι ακριβα ; στο γοογλε γραφει δεν υπαρχουν τουκ τουκ... πχ παω καπου με ταξι , μετα θα μπορώ να φυγω ξανα με ταξι ή θα πρεπει να καλω μεσω τηλ;
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
33
Likes
66
Τουκ τουκ έχει παντου. Εγω δεν σκεφτηκα καν να νοικιασω γιατί δεν είχα τότε την εμπειρία να οδηγώ από τα αριστερά. Θεωρώ ότι 1-2 μέρες θα τις αφιερωσεις σε θαλάσσιες εκδρομές, οπότε πάνε χαμένες αν νοικιασεις αμάξι. Εγώ δεν θα νοικιαζα. Στο κάτω κατω αν θες μπορείς να το αποφασίσεις επί τόπου και να νοικιασεις εκτός αεροδρομίου.
 
Last edited:

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Τουκ τουκ παντού και παμφθηνα. Το ίδιο και τα ταξί. Δεν αξίζει να ενοικιάσεις αμάξι. Δεν είναι και κανένα τεράστιο νησί. Επίσης, ενοικιάζουν αμάξια οι ντόπιοι πολλές φορές, πάντα να ρωτάς. Πολλοί ντόπιοι κάνουν τους οδηγούς συνοδούς με λίγα χρήματα. Γενικά, είναι εύκολο να βρεις τα πάντα εκεί και φθηνά.
 
Μηνύματα
16
Likes
4
Έχεις επισκευτεί συγκεκριμένα το Κο Σαμουι και έχεις προσωπική εμπειρία ή απλά ταυλανδη οπότε και Σαμουι το ίδιο θα είναι; Στο γκουγκλ γράφει ότι δεν έχει τουκ τουκ και τα αμάξια είναι ακριβά λόγω μη διαθεσιμότητας και δεν θέλω να πάω και να μη βρω αμάξι. Επίσης αυτό με το ντόπιο .. μπαίνω στο αμάξι του κ φύγαμε.. δεν μου κάθεται καλά, ίσως επειδή πάω 1η φορά. Αν δω πως λειτουργούν θα είναι αλλιώς.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στο γκουγκλ γράφει ότι δεν έχει τουκ τουκ και τα αμάξια είναι ακριβά λόγω μη διαθεσιμότητας και δεν θέλω να πάω και να μη βρω αμάξι.
Αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που συνέβαινε στο γειτονικό Κο Πανγκάν, όπου και σου περιέγραψα σε προηγούμενο μήνυμα ότι η κατάσταση με αυτοκίνητα ήταν τραγική.

Τουκ τουκ εκεί είτε είχε λίγα, είτε καθόλου, δε θυμάμαι ακριβώς. Οι περισσότεροι όπως ανέφερα νοίκιαζαν μηχανάκι. Εμείς χρησιμοποιούσαμε ταξί. Καλούσαμε όταν χρειαζόμασταν. Τα ταξί εκεί ήταν μεγάλα αμάξια με καρότσα και ουσιαστικά σε έβαζαν στην καρότσα. Πολύ πιο ακριβά από την ηπειρωτική χώρα, αλλά οικονομικά σε σχέση με Ελλάδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom