Ryanair Κράτηση μέσω τρίτων - verification

Mariasari

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω πρώτη φορά τέτοιο πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω. Κλείσαμε ταξίδι με μια φίλη για Μιλάνο. Τα εισιτήρια τα κλείσαμε μέσω trip.Com για πρώτη φορά (έχουμε μετανιώσει την ώρα) η ryanair θέλει επιβεβαίωση κάτι που δεν ολοκληρώνεται. Κινδυνεύουμε να χάσουμε το ταξίδι. Έχω και πρόβλημα με την ταυτότητα που έχουν περάσει 15 χρόνια από την έκδοση της και δεν ξέρω αν θα μπορούσα να περάσω. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει και να γνωρίζει? Τι προτείνεται να κάνουμε?
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω πρώτη φορά τέτοιο πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω. Κλείσαμε ταξίδι με μια φίλη για Μιλάνο. Τα εισιτήρια τα κλείσαμε μέσω trip.Com για πρώτη φορά (έχουμε μετανιώσει την ώρα) η ryanair θέλει επιβεβαίωση κάτι που δεν ολοκληρώνεται. Κινδυνεύουμε να χάσουμε το ταξίδι. Έχω και πρόβλημα με την ταυτότητα που έχουν περάσει 15 χρόνια από την έκδοση της και δεν ξέρω αν θα μπορούσα να περάσω. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει και να γνωρίζει? Τι προτείνεται να κάνουμε?
Έκλεισα εισιτήρια πριν λίγο μέσω του trip.com για Βιέννη με Ryanair. Παρότι έχω λάβει το εισιτήριο και απόδειξη έλαβα το παρακάτω mail το οποίο αρχικά θεώρησα ως απάτη
email.jpg


διαβάζοντας όμως την ανάρτησή σου μπήκα στην εφαρμογή της Ryanair και προσπάθησα να κανω ανάκτηση κράτησης. Μου έβγαλε ένα μήνυμα όπως το παραπάνω και ακολούθησα τις υποδείξεις τους για να κάνω επιβεβαίωση των στοιχείων μου. Το έκανα και λογικά σε λίγο θα μπορώ να δω την κράτηση μέσω της εφαρμογής. Δοκίμασε το και εσύ.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Πρέπει να είναι μια στάνταρ διαδικασία που ακολουθεί η Ράιαν όταν γίνονται πωλήσεις εισιτηρίων από άλλες πλατφόρμες, βλ trip.com ή booking. Com.
Tο γράφω αυτό γιατί κι εγώ όταν πρόσφατα έκλεισα αεροπορικό τους εισιτήριο πήγαινε έλα από τη booking, έλαβα παρόμοιο εμαιλ από τη Ράιαν για να κάνω ταυτοποίηση, όπως και έπραξα πληρώνοντας και κάτι λιγότερο από ευρώ για κάθε ταυτοποίηση εξπρές που επέλεξα.
Κι εγώ αγχώθηκα λίγο στην αρχή αλλά τέλος καλό όλα καλά στο τέλος.
Αναρωτηθηκα όμως αν αγνοούσα το εμαιλ της Ράιαν, θα είχα πρόβλημα να ταξιδέψω τελικά; 🤔
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Πρέπει να είναι μια στάνταρ διαδικασία που ακολουθεί η Ράιαν όταν γίνονται πωλήσεις εισιτηρίων από άλλες πλατφόρμες, βλ trip.com ή booking. Com.
Tο γράφω αυτό γιατί κι εγώ όταν πρόσφατα έκλεισα αεροπορικό τους εισιτήριο πήγαινε έλα από τη booking, έλαβα παρόμοιο εμαιλ από τη Ράιαν για να κάνω ταυτοποίηση, όπως και έπραξα πληρώνοντας και κάτι λιγότερο από ευρώ για κάθε ταυτοποίηση εξπρές που επέλεξα.
Κι εγώ αγχώθηκα λίγο στην αρχή αλλά τέλος καλό όλα καλά στο τέλος.
Αναρωτηθηκα όμως αν αγνοούσα το εμαιλ της Ράιαν, θα είχα πρόβλημα να ταξιδέψω τελικά; 🤔
έλα ντε. Δε θα ήθελα όμως να το δοκιμάσω 🤭. Φαντάζομαι πως δε θα υπάρχει πρόβλημα αφού κάνεις check in κανονικά μέσω του trip.com (εμένα μου έγραψαν οτι θα το έκαναν δωρεάν αντί εμού). Μπορεί όμως να μη καταφέρεις να κάνεις αλλαγές στην κράτηση. Εμένα πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο παρότι έχω κάνει κράτηση από άλλες πλατφόρμες και άλλες φορές στο παρελθόν.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αυτό που γράφει στο εμαιλ η ραιν προκαλεί μια σύγχυση κι ένα, άγχος.
Πως γίνεται κοτζάμ booking η trip., Com να πουλάνε κανονικά τα εισιτήρια της Ράιαν και μετά η Ράιαν να σου γράφει, α, δεν ξέρω δεν αναγνωρίζω.
Screenshot_20231016_131456.jpg
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Αυτό που γράφει στο εμαιλ η ραιν προκαλεί μια σύγχυση κι ένα, άγχος.
Πως γίνεται κοτζάμ booking η trip., Com να πουλάνε κανονικά τα εισιτήρια της Ράιαν και μετά η Ράιαν να σου γράφει, α, δεν ξέρω δεν αναγνωρίζω.
View attachment 444061
Ακριβώς. Δεν το καταλαβαίνω. Περιμένω το email τους ότι όλα είναι οκ μετά την επιβεβαίωση των στοιχείων και βλέπουμε.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Την προηγούμενη εβδομάδα κι εγώ πραγματοποίησα κράτηση μέσω του trip.com για Λονδίνο, με το πήγαινε μέσω Easyjet και το γύρνα μέσω Ryanair.

Όπως και στην περίπτωσή σου, έλαβα άμεσα email με την απόδειξη πληρωμής και την επιβεβαίωση της κράτησης από το trip.com για την Ryanair.

Την επόμενη ημέρα, έλαβα τα αντίστοιχα και για την πτήση της Easyjet.

Όσον αφορά την Easyjet, η κράτηση έχει γίνει κανονικά, όπως επιβεβαίωσα και μέσω του site της, βάζοντας τα στοιχεία της κράτησης. Αυτό μου λέει ότι δεν πρόκειται για απάτη.

Πάμε τώρα στην Ryanair. Την επόμενη της κράτησης, έλαβα το ίδιο email με την kofidenia, όπου η αεροπορική ζητούσε επιβεβαίωση των στοιχείων. Έκανα την "βασική" επαλήθευση, βγάζοντας φωτογραφία και ανεβάζοντας το διαβατήριο και φωτογραφία μου. Έχουν περάσει 4 μέρες από τότε, καθώς αναφέρουν επταήμερο δεν έχω δοκιμάσιε να επικοινωνήσω από τότε μαζί τους. Αν δεν έχω κάποιο νεό μέχρι τα μέσα - τέλος της εβδομάδας θα τους ρωτήσω. Πάντως το ταξίδι μου είναι για μέσα Δεκέμβρη, οπότε δεν επίγει.

Το σημείο της επαλήθευσης που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν στο τέλος που σου έλεγε τον αριθμό της κάρτας που χρησιμοποιήθηκε για την κράτηση, η οποία ήταν διαφορετική από τη δική μου (που συμπλήρωσα στη φόρμα της κράτησης του trip.com). Όμως μέχρι τώρα δεν έχω κάποια ύποπτη χρέωση στην κάρτα μου (μόνο το κανονικό κόστος των εισιτηρίων που έκλεισα).
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Την προηγούμενη εβδομάδα κι εγώ πραγματοποίησα κράτηση μέσω του trip.com για Λονδίνο, με το πήγαινε μέσω Easyjet και το γύρνα μέσω Ryanair.

Όπως και στην περίπτωσή σου, έλαβα άμεσα email με την απόδειξη πληρωμής και την επιβεβαίωση της κράτησης από το trip.com για την Ryanair.

Την επόμενη ημέρα, έλαβα τα αντίστοιχα και για την πτήση της Easyjet.

Όσον αφορά την Easyjet, η κράτηση έχει γίνει κανονικά, όπως επιβεβαίωσα και μέσω του site της, βάζοντας τα στοιχεία της κράτησης. Αυτό μου λέει ότι δεν πρόκειται για απάτη.

Πάμε τώρα στην Ryanair. Την επόμενη της κράτησης, έλαβα το ίδιο email με την kofidenia, όπου η αεροπορική ζητούσε επιβεβαίωση των στοιχείων. Έκανα την "βασική" επαλήθευση, βγάζοντας φωτογραφία και ανεβάζοντας το διαβατήριο και φωτογραφία μου. Έχουν περάσει 4 μέρες από τότε, καθώς αναφέρουν επταήμερο δεν έχω δοκιμάσιε να επικοινωνήσω από τότε μαζί τους. Αν δεν έχω κάποιο νεό μέχρι τα μέσα - τέλος της εβδομάδας θα τους ρωτήσω. Πάντως το ταξίδι μου είναι για μέσα Δεκέμβρη, οπότε δεν επίγει.

Το σημείο της επαλήθευσης που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν στο τέλος που σου έλεγε τον αριθμό της κάρτας που χρησιμοποιήθηκε για την κράτηση, η οποία ήταν διαφορετική από τη δική μου (που συμπλήρωσα στη φόρμα της κράτησης του trip.com). Όμως μέχρι τώρα δεν έχω κάποια ύποπτη χρέωση στην κάρτα μου (μόνο το κανονικό κόστος των εισιτηρίων που έκλεισα).
Περίεργα πράγματα. Μπορεί να το κάνουν για να μας ''τιμωρήσουν" που κλείνουμε τα εισιτήρια φθηνότερα από αλλού. Οσον αφορά την επιβεβαίωση της κάρτας, τώρα αντιλήφθηκα ότι επιβεβαίωσα την αποθηκευμένη κάρτα μου ενω πλήρωσα με Paypal o_O Σε παρακαλώ όταν έχεις απάντηση ενημέρωσε και εμάς να ξέρουμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Την προηγούμενη εβδομάδα κι εγώ πραγματοποίησα κράτηση μέσω του trip.com για Λονδίνο, με το πήγαινε μέσω Easyjet και το γύρνα μέσω Ryanair.

Όπως και στην περίπτωσή σου, έλαβα άμεσα email με την απόδειξη πληρωμής και την επιβεβαίωση της κράτησης από το trip.com για την Ryanair.

Την επόμενη ημέρα, έλαβα τα αντίστοιχα και για την πτήση της Easyjet.

Όσον αφορά την Easyjet, η κράτηση έχει γίνει κανονικά, όπως επιβεβαίωσα και μέσω του site της, βάζοντας τα στοιχεία της κράτησης. Αυτό μου λέει ότι δεν πρόκειται για απάτη.

Πάμε τώρα στην Ryanair. Την επόμενη της κράτησης, έλαβα το ίδιο email με την kofidenia, όπου η αεροπορική ζητούσε επιβεβαίωση των στοιχείων. Έκανα την "βασική" επαλήθευση, βγάζοντας φωτογραφία και ανεβάζοντας το διαβατήριο και φωτογραφία μου. Έχουν περάσει 4 μέρες από τότε, καθώς αναφέρουν επταήμερο δεν έχω δοκιμάσιε να επικοινωνήσω από τότε μαζί τους. Αν δεν έχω κάποιο νεό μέχρι τα μέσα - τέλος της εβδομάδας θα τους ρωτήσω. Πάντως το ταξίδι μου είναι για μέσα Δεκέμβρη, οπότε δεν επίγει.

Το σημείο της επαλήθευσης που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν στο τέλος που σου έλεγε τον αριθμό της κάρτας που χρησιμοποιήθηκε για την κράτηση, η οποία ήταν διαφορετική από τη δική μου (που συμπλήρωσα στη φόρμα της κράτησης του trip.com). Όμως μέχρι τώρα δεν έχω κάποια ύποπτη χρέωση στην κάρτα μου (μόνο το κανονικό κόστος των εισιτηρίων που έκλεισα).
Πριν μια εβδομαδα που πεταξα Παφο- Αθηνα ζητησε επιβεβαιωση. Εκανα τα παντα οπως ζητουσε και χρεωθηκα 0.59 ευρω στην καρτα μου, η οποια ηταν διαφορετικη απο αυτην που εβαλε το trip.com
Μολις χρεωθηκα αμεσως ειδα διαθεσιμο το πεδιο manage my booking, το οποιο ηταν νεκρο ως την επιβεβαιωση.
Η αληθεια ειναι οτι ολα τα ryan τα κλεινω απο την trip γιατι η εκπτωση ειναι καπου 20% σε σχεση με το επισημο σαιτ, και μονο εφοσον μιλαμε για ποσα κατω απο 18 ευρω, που ειναι το ανωτερο που εχω πληρωσει το 2023. Δεν νομιζω οτι η διαδικασια ειναι τοσο δυσκολη.
Για το 2024 δεν εχω την προθεση να κλεισω κατι με Ryan αλλα νομιζω οτι θα αποθαρρυνει αρκετους γιατι ειναι σπαστικο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Την προηγούμενη εβδομάδα κι εγώ πραγματοποίησα κράτηση μέσω του trip.com για Λονδίνο, με το πήγαινε μέσω Easyjet και το γύρνα μέσω Ryanair.

Όπως και στην περίπτωσή σου, έλαβα άμεσα email με την απόδειξη πληρωμής και την επιβεβαίωση της κράτησης από το trip.com για την Ryanair.

Την επόμενη ημέρα, έλαβα τα αντίστοιχα και για την πτήση της Easyjet.
....

Πάμε τώρα στην Ryanair. Την επόμενη της κράτησης, έλαβα το ίδιο email με την kofidenia, όπου η αεροπορική ζητούσε επιβεβαίωση των στοιχείων. Έκανα την "βασική" επαλήθευση, βγάζοντας φωτογραφία και ανεβάζοντας το διαβατήριο και φωτογραφία μου. Έχουν περάσει 4 μέρες από τότε, καθώς αναφέρουν επταήμερο δεν έχω δοκιμάσιε να επικοινωνήσω από τότε μαζί τους. Αν δεν έχω κάποιο νεό μέχρι τα μέσα - τέλος της εβδομάδας θα τους ρωτήσω. Πάντως το ταξίδι μου είναι για μέσα Δεκέμβρη, οπότε δεν επίγει.

.
Έχεις δύο επιλογές για τη διαδικασία ταυτοποιησης
Ή την δωρεάν αλλά ολοκληρώνεται σε ένα 7ημερο αν δεν κάνω λάθος ή
την εξπρές ταυτοποίηση που γίνεται αμέσως αλλά με μικρό κόστος, κοντά στα 60 λεπτά. Σε βάζουν μεταξύ άλλων να κλείνεις μάτια, να κουνάς κεφάλι κ.α
 

Mariasari

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπέρα σας, εγώ ξεκίνησα με βασική επιβεβαίωση και ολοκλήρωσε μόνο την μία. Εμένα μου είπε ότι έχω λάθος στοιχεία και έχω άλλες 4 προσπάθειες. Άλλο όνομα λέει χρήστη με αυτά που βάζω. Να σημειώσω ότι στην κράτηση υπάρχουν δύο ονόματα. Το ταξίδι είναι για Δεκέμβριο αλλά θέλει επιβεβαίωση με ταυτότητα την οποία εγώ έχω σκοπό να αλλάξω γιστι φοβάμαι πως δεν θα μου επιτραπεί η πτήση για Ιταλία καθώς είναι πάνω από 15 χρόνια. Έχω φτάσει στο σημείο να σκεφτώ να ξανά αγοράσω εισιτήρια. Έχω αγχωθεί τρέλα! Πρώτη φορά έτσι σε ταξίδι.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλησπέρα σας, εγώ ξεκίνησα με βασική επιβεβαίωση και ολοκλήρωσε μόνο την μία. Εμένα μου είπε ότι έχω λάθος στοιχεία και έχω άλλες 4 προσπάθειες. Άλλο όνομα λέει χρήστη με αυτά που βάζω. Να σημειώσω ότι στην κράτηση υπάρχουν δύο ονόματα. Το ταξίδι είναι για Δεκέμβριο αλλά θέλει επιβεβαίωση με ταυτότητα την οποία εγώ έχω σκοπό να αλλάξω γιστι φοβάμαι πως δεν θα μου επιτραπεί η πτήση για Ιταλία καθώς είναι πάνω από 15 χρόνια. Έχω φτάσει στο σημείο να σκεφτώ να ξανά αγοράσω εισιτήρια. Έχω αγχωθεί τρέλα! Πρώτη φορά έτσι σε ταξίδι.
Το όνομα που πρέπει να βάλεις είναι το όνομα με το οποίο έγινε η κράτηση και ως εκ τούτου συνδέεται με τον αριθμό κράτησης. Δεν πειράζει για την ταυτότητα, χρησιμοποίησε τη γιατί τώρα δεν κανεις check in, τη χρειάζονται μόνο για να δουν ότι η υπογραφή σου είναι ίδια με της ταυτότητας και είσαι το ίδιο πρόσωπο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom