Ryanair Κράτηση μέσω τρίτων - verification

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Τουλάχιστον το site αποδείχθηκε τελικά αξιόπιστο (το επιβεβαίωσε έμμεσα και η paefstra), οπότε λογικά μέσα στη βδομάδα θα γίνει και το δικό σας verification φαντάζομαι. :cool:
Ναι λογικά θα το έχουμε. Αλλά ειλικρινά, έτσι όπως το γράφουν το mail φαίνεται να είναι scam.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Κι εμένα στην αρχή εκεί πήγε το μυαλό μου, αλλά μπήκα στο site της Ryanair για να βρω την κράτηση από εκεί και μου πέταξε το ίδιο μήνυμα για validation κλπ.

Αλλά όντως, το mail αυτό φέρνει πολύ προς scam έτσι όπως στο ζητάει... :haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Όποιος αγοράζει εισιτήριο για πτήση με Ράιαν από πλατφόρμες τύπου booking. Com, ή trip. Com με τις οποίες η Ράιαν δεν έχει εμπορικές συνεργασίες, θα λαμβάνει κάθε φορά μήνυμα/email από την Ράιαν για διαδικασία ταυτοποιησης ή αυτό το μήνυμα το λαμβάνει μια φορά και μετά, την 3η ή 4η κοκ φορά δεν χρειάζεται να προχωρήσει ο πελάτης στην διαδικασία ταυτοποίησης; 🤔
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Καινούργιο πάλι κ τουτο: είχες στρες με την ελληνική ταυτότητα στην Ιταλία γιατι αν και δεν είχε περάσει η δεκαπενταετια από την ημερομηνία έκδοσης της, δεν σε εξυπηρετούν γιατί είχε περάσει δεκαετία.
Ναι τους φαινοταν περιεργο που ειχα ταυτοτητα δεκατριων ετων γιατι στην Ιταλια και σε αλλα ευρωπαικα κρατη το οριο ειναι δεκα χρονια! Οσο κι αν ελεγα πως στην Ελλαδα ισχυει δεκαπενταετια δεν τους ενδιεφερε. Ευτυχως πηρα τα λεφτα μου και αλλαξα ταυτοτητα περισυ στην δεκαπενταετια για να μη τυχει ξανα κατι τετοιο
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Γενικά διαβάζοντας και τις δικές σας εμπειρίες συνεχίζω να πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να κλείνουμε εισιτήρια από τα επίσημα sites. Θα μου πείτε είναι πιο ακριβά κάποιες φορές αλλά γλιτώνεις άγχος και ταλαιπωρία. Η δική μου προσωπική εμπειρία ήταν για κράτηση μέσω kiwi . Έκαναν την κράτηση με διαφορετικό μειλ και μάλιστα ένα της μορφής ''το όνομα μου στα λατινικά ''@ccooffee.co.uk.
Είχα πάθει σοκ . Ήταν τόσο περίεργη η μορφή του μειλ και το helpdesk τους ήταν τρομερά αργό.
Και κατάλαβα ότι κάτι πάει λάθος όταν πήγα να καταχωρήσω την πτήση μου στην εφαρμογή της ryanair όπως κάνω πάντα και δεν την αναγνώριζε, άρα λέω έχουν καταχωρήσει λάθος στοιχεία και δεν μπορώ να κάνω ανάκτηση . Είχα κλείσει δυο φορές και από το mytrip χωρίς πρόβλημα. Πλέον όμως κλείνω μόνο μέσα από τα official sites. Όσο για την ταυτότητα ισχύει ότι είπε και η Travelfox. Τα ίδια αντιμετώπισε και φίλη μου στη Νάπολη.
 

mariabeh

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας!
Είμαι νέο μέλος και ονομάζομαι Μαρία.
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα παρακαλώ βοήθεια.
Έκανα κράτηση για ταξίδι Θεσσαλονίκη Ρώμη με επιστροφή σε τρεις μήνες με Ryan air μέσω της e-sky. Μέγα λάθος.
Δεν είχα ιδέα για το veryfication που θα ακολουθούσε στην πορεία.
Αρχικά, αδυνατούσα να κάνω επιβεβαίωση, διότι αποδείχτηκε ότι στην κράτηση είχα συμπληρώσει αντίθετα το όνομα και το επίθετο. Αυτό το έλυσα στο chat με τη Ryan air (αφού επέμενα βέβαια) κ στη συνέχεια ενημέρωσα και την e-sky και το διόρθωσε και αυτή.
Τα στοιχεία της κράτησης λοιπόν είναι σωστά πλέον.
Είχα εξαντλήσει τις 4 προσπάθειες στο express veryfication.
Έτσι, πήγα να κάνω την πρώτη στο δεύτερο τύπου veryfication των 7 ημερών. Στέλνω ό,τι μου ζήτησε και πάλι απορρίπτει την ενέργεια επιβεβαίωσης, αναφέροντας ότι το ονοματεπώνυμο δεν ταιριάζει απόλυτα με το ονοματεπώνυμο στην ταυτότητα.
Θα ήθελα να πω πως έχω παλιά ταυτότητα, χειρόγραφη από το 2007.
Από την e-sky μου είπαν ότι μάλλον φταίει αυτό.
Σκέφτομαι να πάω να βγάλω νέα ταυτότητα και μετά να κάνω ξανά την προσπάθεια για veryfication.
Έμαθα επίσης ότι στην Ιταλία δεν δέχονται ταυτότητες πάνω από δέκα χρόνια. Αλλά πέρα από αυτό, υπάρχει περίπτωση να μη χάσω την κράτηση; Έχω απογοητευτεί.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και χάρηκα πολύ. :)
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Γεια σας!
Είμαι νέο μέλος και ονομάζομαι Μαρία.
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα παρακαλώ βοήθεια.
Έκανα κράτηση για ταξίδι Θεσσαλονίκη Ρώμη με επιστροφή σε τρεις μήνες με Ryan air μέσω της e-sky. Μέγα λάθος.
Δεν είχα ιδέα για το veryfication που θα ακολουθούσε στην πορεία.
Αρχικά, αδυνατούσα να κάνω επιβεβαίωση, διότι αποδείχτηκε ότι στην κράτηση είχα συμπληρώσει αντίθετα το όνομα και το επίθετο. Αυτό το έλυσα στο chat με τη Ryan air (αφού επέμενα βέβαια) κ στη συνέχεια ενημέρωσα και την e-sky και το διόρθωσε και αυτή.
Τα στοιχεία της κράτησης λοιπόν είναι σωστά πλέον.
Είχα εξαντλήσει τις 4 προσπάθειες στο express veryfication.
Έτσι, πήγα να κάνω την πρώτη στο δεύτερο τύπου veryfication των 7 ημερών. Στέλνω ό,τι μου ζήτησε και πάλι απορρίπτει την ενέργεια επιβεβαίωσης, αναφέροντας ότι το ονοματεπώνυμο δεν ταιριάζει απόλυτα με το ονοματεπώνυμο στην ταυτότητα.
Θα ήθελα να πω πως έχω παλιά ταυτότητα, χειρόγραφη από το 2007.
Από την e-sky μου είπαν ότι μάλλον φταίει αυτό.
Σκέφτομαι να πάω να βγάλω νέα ταυτότητα και μετά να κάνω ξανά την προσπάθεια για veryfication.
Έμαθα επίσης ότι στην Ιταλία δεν δέχονται ταυτότητες πάνω από δέκα χρόνια. Αλλά πέρα από αυτό, υπάρχει περίπτωση να μη χάσω την κράτηση; Έχω απογοητευτεί.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και χάρηκα πολύ. :)
Απ'οτι καταλαβαίνω, το πρόβλημα είναι το βάζεις το όνομα λάθος. Τι σημαίνει ότι έχεις παλιά ταυτότητα? Δε γράφεις το όνομα στη διαδικασία επιβεβαίωσης όπως αναγράφεται στην ταυτότητα? Εγώ πάντως έκανα τη διαδικασία χωρίς κάποιο πρόβλημα. Η κράτηση δε χάνεται, όμως δε θα μπορείς να τη διαχειριστείς και θα πρέπει να πας στο counter της Ryanair στο αεροδρόμιο να κάνεις check in και προφανώς θα πληρώσεις το fee που αναλογεί.
 

mariabeh

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Απ'οτι καταλαβαίνω, το πρόβλημα είναι το βάζεις το όνομα λάθος. Τι σημαίνει ότι έχεις παλιά ταυτότητα? Δε γράφεις το όνομα στη διαδικασία επιβεβαίωσης όπως αναγράφεται στην ταυτότητα? Εγώ πάντως έκανα τη διαδικασία χωρίς κάποιο πρόβλημα. Η κράτηση δε χάνεται, όμως δε θα μπορείς να τη διαχειριστείς και θα πρέπει να πας στο counter της Ryanair στο αεροδρόμιο να κάνεις check in και προφανώς θα πληρώσεις το fee που αναλογεί.
Κάνω ακριβώς αυτό που λες. Στο τέλος αναφέρει ότι το ονοματεπώνυμο στην κράτηση δεν συμφωνεί με το ονοματεπώνυμο στην ταυτότητα. Τα έχω ελέγξει, είναι ορθά γραμμένα χωρίς ορθογραφικά. Τα στοιχεία στην ταυτότητά μου είναι γραμμένα από το χέρι του αστυνομικού. Και αυτό μου είπαν από την e-sky ότι είναι ίσως το πρόβλημα.
 

mariabeh

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Απ'οτι καταλαβαίνω, το πρόβλημα είναι το βάζεις το όνομα λάθος. Τι σημαίνει ότι έχεις παλιά ταυτότητα? Δε γράφεις το όνομα στη διαδικασία επιβεβαίωσης όπως αναγράφεται στην ταυτότητα? Εγώ πάντως έκανα τη διαδικασία χωρίς κάποιο πρόβλημα. Η κράτηση δε χάνεται, όμως δε θα μπορείς να τη διαχειριστείς και θα πρέπει να πας στο counter της Ryanair στο αεροδρόμιο να κάνεις check in και προφανώς θα πληρώσεις το fee που αναλογεί.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα fee είναι ακριβά, στα 55 ευρώ και αν κατάλαβα καλά και άλλα 55 στην επιστροφή.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα fee είναι ακριβά, στα 55 ευρώ και αν κατάλαβα καλά και άλλα 55 στην επιστροφή.
Είναι όντως ακριβά. Προλαβαίνεις να βγάλεις άλλη ταυτότητα μέχρι την πτήση?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Κάνω ακριβώς αυτό που λες. Στο τέλος αναφέρει ότι το ονοματεπώνυμο στην κράτηση δεν συμφωνεί με το ονοματεπώνυμο στην ταυτότητα. Τα έχω ελέγξει, είναι ορθά γραμμένα χωρίς ορθογραφικά. Τα στοιχεία στην ταυτότητά μου είναι γραμμένα από το χέρι του αστυνομικού. Και αυτό μου είπαν από την e-sky ότι είναι ίσως το πρόβλημα.
Το οτι η Ryan αλλαξε το ονομα σε κρατηση της e sky ακομη το θεωρω θαυμα της Μεγαλοχαρης.
Η Aegean σε αναποδα ονοματα σε κρατηση απο μεσαζοντα αρνηθηκε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.967
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το οτι η Ryan αλλαξε το ονομα σε κρατηση της e sky ακομη το θεωρω θαυμα της Μεγαλοχαρης.
Η Aegean σε αναποδα ονοματα σε κρατηση απο μεσαζοντα αρνηθηκε.
Αυτό εξηγείται. Η RyanAir δεν είναι IATA, τα πρακτορεία δεν κλειδώνουν τα εισιτήρια σε κάποιο GDS, ισχύουν άλλοι, πολύ απλούστεροι κανόνες για την πρόσβαση και την έκδοση εισιτηρίων.

Αυτό που δεν εξηγείται, είναι το γιατί νοήμονες άνθρωποι πάνε και κλείνουν εισιτήρια Ryanair από οπουδήποτε εκτός του Ryanair.com.

"Επιβεβαίωση" εννοούμε το check-in ή είναι κάτι που επινόησε η esky?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.527
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom